Erdogan: Turcia ar putea organiza un referendum pe tema aderarii la UE

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 martie 2017, 21:41 Actualitate | Internaţional

Turcia
Foto: Agerpres/AP
Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a indicat sambata ca guvernul sau ar putea sa organizeze un referendum pe tema continuarii procesului de aderare a Turciei la Uniunea Europeana, pe fondul tensiunilor aprinse, transmite AFP.

"In ceea ce priveste negocierile (pentru aderare), am putea lua calea unui referendum si sa respectam decizia luata de natiune", a declarat presedintele turc in cadrul unui forum turco-britanic desfasurat la Antalya (sudul Turciei).

Erdogan, care a evocat deja anul trecut o posibila consultare populara asupra procesului de adeziune, a adaugat ca un posibil vot de acest tip se va tine dupa referendumul din 16 aprilie, pe tema extinderii puterilor presedintelui.

Declaratia este facuta in contextul in care relatiile dintre Turcia si UE au devenit tensionate in ultimele saptamani dupa ce mai multe tari europene, precum Germania si Olanda, au interzis mitingurile pro-Erdogan.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5942 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    Ghici ciuperca intr-un picior... (Sâmbătă, 25 martie 2017, 22:02)

    Casargoz [utilizator]

    Führerul Turciei la o întâlnire cu niște brexiteri face un anunț..
    O fi ProEuropa?
    • +3 (7 voturi)    
      Povestea cu noul referendum (Sâmbătă, 25 martie 2017, 23:55)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      este de fapt este o actiune a lui Erdogan, pentru a da impresia ca sigur castiga primul referendum !
      Seamana cu Elena Udrea care a organizat recent o petrecere in fusta minjup la varsta ei, tocmai cand stie ca urmeaza sa se pronumte justitia, daca va sta sau nu, vreo 15 ani in inchisoare !
      Daca era, cat de cat decent Erdogan, mai bine nici nu pomenea de noi referendumuri pana nu se termina cu primul !.
      Dar de cand un om cu ,,educatia" lui Erdogan poate fi un om decent ?. Pentru Erdogan ,,tupeul" este cel mai imporatnt lucru !
      Erdogan daca pierde, importanta lui in Turcia va ajunge practic egala cu zero !.
      Erdogan nu are cultura, sau valoarea de politician in general, sa-si mai revina dintr-o asemenea lovitura !
      Ar semana cu ,,caderea" lui Crin Antonescu, odata cu USL-ul !
      • +3 (5 voturi)    
        Să le dea și minoritatea din Germania inapoi (Duminică, 26 martie 2017, 13:18)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Că și așa o ard toți pe Harz IV.
  • +6 (8 voturi)    
    Va primeste (Sâmbătă, 25 martie 2017, 22:02)

    MoemBius [utilizator]

    Bau bau
    sau ma rog 50 % e ok ....voi vreti :)
    .....daca voin un ma vreti eu va vreau
    Lapusneanu asta a trait in acelasi secol cu Spahii lu nea Erdo'an asta ?
    • +7 (7 voturi)    
      Vulpea si strugurii... (Duminică, 26 martie 2017, 0:45)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Orgoliul ranit... "Voi nu ne vreti? Nu, de fapt NOI nu va vrem!"
  • +13 (13 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 25 martie 2017, 22:03)

    gigifisiune [utilizator]

    Da' cine ii primeste? Erdogan presedinte 20 de ani, pedeapsa de moartea?

    Cheltuiti banii de poamana cu referendumul vostru.
    • +6 (6 voturi)    
      Tot turcu blateste, bre... (Sâmbătă, 25 martie 2017, 23:22)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui gigifisiune

      Da' cine-i primeste? Poate Rusia, ca dincoace de Urali tot Ioropa este...
  • +15 (15 voturi)    
    Chiar asa (Sâmbătă, 25 martie 2017, 22:08)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sa organizeze Erdogan un referendum si sa respecte rezultatul acestuia. E foarte bine.

    Dar indiferent de rezultat, tot nu va primi dreptul de a-si propovadui dictatura prin Europa. Nici nu e de conceput sa toleram aberatii totalitariste. UE n-ar mai fi o uniune daca ne inving extremistii.
  • +5 (7 voturi)    
    Sa nu il subestimam (Sâmbătă, 25 martie 2017, 22:23)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Acesta e omul care a simulat un puci ca sa aiba pretext sa-si gaseasca oponentii si sa-i eradice.
    Eu unul nu l-as subestima. Vad urmatoarea situatie:
    1. votul este NU, asta inseamna ca UE devine inamicul sau si nu se stie ce se va intampla (sa nu uitam de nuclearele de la baza americana de acolo si de amenintarea ca ne trimite cate 10000 de migranti pe luna). In plus se poate baga in alianta aia comunista dintre Rusia si China...

    2. votul este DA, iar UE clar il va refuza din multe motive, asa ca poate incepe "razboi" (sau poate fara ghilimele) pentru ca "uite noi am vrut sa fim pro-Europa insa voi sunteti niste nazisti care nu ne vreti"

    Il vad in stare de ambele variante si mai presus, de orice.

    Si sa nu uitam:

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-21352623-kremlinul-spune-rusia-putea-furniza-turciei-membra-nato-sisteme-anti-racheta.htm

    Asta inseamna ca orice nucleara americana ar putea fi neutralizata din momentul lansarii.

    Si despre ce vorbeam mai devreme:
    http://www.hotnews.ro/stiri-international-21426974-erdogan-intreaba-turcia-nu-trebui-adere-organizatia-cooperare-shanghai-condusa-china-rusia.htm
  • +6 (10 voturi)    
    Suntem "devastati"! (Sâmbătă, 25 martie 2017, 23:45)

    obvious [utilizator]

    Capra raioasa tot cu coada sus!
    Ce-o sa ne facem ca nu mai adera turcii la UE?
    E o catastrofa!
  • +4 (10 voturi)    
    sa faca si Europa (Sâmbătă, 25 martie 2017, 23:50)

    MoemBius [utilizator]

    un referendum gratis
    Vreti Turcia un UE?
  • +5 (5 voturi)    
    Un dictator care face pe nebunu' ..... (Duminică, 26 martie 2017, 12:11)

    KTerinca [utilizator]

    Europa nu-i vrea si el tot sus si tare ..... vai, vai, nici noi nu va vrem .
    O KTerinca.
  • +5 (5 voturi)    
    erdogane, erdogane (Duminică, 26 martie 2017, 16:25)

    DiDiRo [utilizator]

    nici nu stii tu cat de mici sunteti tu si turbatii care te sustin. Ai sa faci sigur (odata cu castigarea referendumului0 din turcia "pasalac" rusesc ca nici clownul Donald nu te mai vrea desi ai platit gras si tu la campania lui.
  • +3 (3 voturi)    
    vrabia malai viseaza.. (Duminică, 26 martie 2017, 17:43)

    asada [utilizator]

    bai acesta cu salvarii in vine ,mergi ma linistit catre Moscova !!! Te asteapta tatuca Putin la poarta cremlinului cu cutia de perii si crema de ghete ca sa ii lustruiesti pantofii !!!! Aveti voi o vorba...Hai sict....!!!!