Autorul atacului de la Londra s-a nascut cu numele Adrian Russell Ajao, pe care si l-a schimbat in Khalid Masood dupa ce s-a convertit la islamism

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 24 martie 2017, 11:51 Actualitate | Internaţional

Atacatorul de la Londra primind ingrijiri
Foto: Captura YouTube
Autorul atacului de la Londra s-a nascut cu numele Adrian Russell Ajao, pe care si l-a schimbat ulterior in Khalid Masood, dupa ce s-a convertit la islamism, a anuntat vineri Politia londoneza, potrivit CNN. Khalid Masood, nascut Adrian Russell Ajao, avea 52 de ani si era originar din Kent, dar locuia in regiunea West Midlands. El si-a pierdut viata in atacul de acum doua zile, soldat cu alti 4 morti si aproximativ 40 de raniti.

Patru oameni si-au pierdut viata si alte aproximativ 40 de persoane au fost ranite in atacul produs miercuri dupa-amiaza pe Westminster Bridge din Londra. 29 de raniti erau inca internati in spitale joi, sapte dintre ei fiind in stare critica. Printre ranitii aflati in stare grava se numara si o romanca.

Khalid Masood locuia de putin timp in West Midlands, in centrul Angliei, si "nu facea obiectul niciunei anchete in curs", insa a fost inculpat in mai multe randuri, in special pentru "posesie de arme", a precizat joi Politia britanica.

Anterior, in cursul zilei de joi, premierul britanic Theresa May a declarat in fata Parlamentului ca autorul atacului terorist din Londra era nascut in Marea Britanie si fusese in vizorul serviciilor secrete britanice MI5 intr-o ancheta legata de extremismul violent, fiind insa considerat o "figura periferica".

Theresa May a mai precizat ca atacatorul s-a inspirat din ideologia islamista pentru a comite acest atentat.

De altfel, gruparea jihadista Stat Islamic a revendicat joi atacull, prin intermediul agentiei sale de propaganda Amaq.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

9611 vizualizari

  • +10 (24 voturi)    
    Negarea continua (Vineri, 24 martie 2017, 12:03)

    MPopa [utilizator]

    The Telegraph tocmai a publicat un articol in care afirma ca bietul terorist a ajuns sa se radicalizeze din cauza climatului rasist care persista in satul englez unde a locuit. Nu stiu ce sa mai cred, imi amintesc doar o afirmatie a lui Neagu Djuvara: "eu cred ca rasa alba vrea sa moara".
    Pentru cine e interesat iata articolul:
    http://www.telegraph.co.uk/news/2017/03/23/violent-extremist-dropped-polices-radar/
    • +4 (14 voturi)    
      rasa alba (Vineri, 24 martie 2017, 13:01)

      andreeaandreea [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Eu cred ca rasa alba a murit, nu mai exista.
      Sa asteptam linistiti si fara ranchiuna urmatorul macel.
      • 0 (0 voturi)    
        #falseflag (Sâmbătă, 25 martie 2017, 7:08)

        wolfie [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

        eu ma mir cum de nu I-au gasit pasaportul in buzunar sau in masina la fel ca in cazul celorlalte asa zise atentate puse la cale de CIA,MI5,Mossad

        http://www.counterpunch.org/2014/09/19/how-the-us-helped-create-al-qaeda-and-isis/

        http://thefreethoughtproject.com/assange-bombshell-wikileaks-cables-isis/

        https://www.youtube.com/watch?v=Dqn0bm4E9yw
    • +6 (10 voturi)    
      Telegraph (Vineri, 24 martie 2017, 13:53)

      Ginho [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      ...care, prin traditie, era ziar de dreapta. La Guardian si Independent e si mai mare jale. Moare si presa din UK.
    • +6 (10 voturi)    
      Tot Telegraph zice (Vineri, 24 martie 2017, 14:19)

      SilaDe Antrei1 [anonim] i-a raspuns lui MPopa

      ca Masood care era casatorit cu doi copii, s-a mutat din propria vointa in zone cunoscute pentru islamismul radical. A avut legaturi cu Anjem Choudary, preot islamic condmanta pentru delicte teroriste.
      interesant este ca aflam ca omul s-a radicalizat acum dupa atac. Poitia, MI5 or fi stiut? Daca el era o figura periferica, cum sint figurile importante si de ce sint ele in libertate?
      Cred ca legislatia europeana sufera grav la capitolul terorism.
    • +4 (8 voturi)    
      rasa alba nu a murit (Vineri, 24 martie 2017, 14:31)

      un.om [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      dar e pe moarte...
  • +15 (21 voturi)    
    Sa recapitulam (Vineri, 24 martie 2017, 12:18)

    SilaDe Antrei1 [anonim]

    Omul avea un trecut violent, cu posesie ilegala de arme, trecut la religia islamica, si-a schimbat si numele, dar era o "figura periferica" SI iata ca acum a devenit o figura centrala. Nu conteaza pentru MI5 care a arestat dupa masacru niste posibili teroristi carora, cel mai probabil le vor da drumul ca sa citim iar despre smintiti care omoara oameni dupa ideile evului mediu.
  • +10 (18 voturi)    
    hmm (Vineri, 24 martie 2017, 12:43)

    adrian_rolland [utilizator]

    "fusese in vizorul serviciilor secrete britanice MI5 intr-o ancheta legata de extremismul violent, fiind insa considerat o "figura periferica"."

    Poate spun prostii dar, cei de la MI5 chiar credeau ca "vedetele" vor face un atentat sau unul mai putin vizibil dar cu potential?
  • +5 (13 voturi)    
    convertit la islamism? (Vineri, 24 martie 2017, 13:12)

    codo [utilizator]

    asa direct, a zis el ca vrea sa fie radicalizat? poate la islam.
  • +11 (17 voturi)    
    deci tot religia pacii... (Vineri, 24 martie 2017, 13:18)

    liviu_ [utilizator]

    ce sa zic... din pacate toti tampitii o sa zica "nu era arab"... da dar avea aceeasi religie, s-a inspirat de la ei etc...

    cum naiba se face ca , mai nou, criminalii sunt victime, nu cei omorati?!
  • +20 (20 voturi)    
    mai exact (Vineri, 24 martie 2017, 13:28)

    freestyle [utilizator]

    Khalid Masood , născut in UK sub numele de Adrian Elms intr-o familie interetnică : mamă britanică (17 ani) , tatăl probabil din Africa sub-sahariană (după poze). Mama îl creste singură pentru ca 2 ani mai târziu să se casatorească cu Phillip Ajao (Nigeria) . Va folosi toate cele trei nume de familie de-a lungul vieții. Are probleme grave „cu legea” dela 19 ani , ultima în 2003 când injunghie facial o persoană. Se convertește la islam și predă limba engleză în Arabia Saudită, apoi revine in Marea Britanie. Are mai multi copii dintre care 3 cu sotia musulmană.
  • +12 (20 voturi)    
    pai (Vineri, 24 martie 2017, 13:45)

    mihai.mihaita [utilizator]

    extremismul islamist e nr 1 in UK.
    in 3 ani, lucrand cu turci, etc.. am auzit zilnic : sa va convertiti la islam pt ca o sa cucerim europa si lumea..
    Zi de zi sa auzi vorbele astea..
    Tupeu pe ei, curaj si.. protectie legala.. Ca daca eu spuneam ceva, se considera rasism si discriminare..

    Europa si drepturile omului, o mizerie!
  • +5 (13 voturi)    
    Ceva este ciudat (Vineri, 24 martie 2017, 13:55)

    TheDuke [utilizator]

    Toate atentatele au un numitor comun!Absolut toti autorii atacurilor erau sau au fost in atentia organelor abilitate (mi5,c.i.a,dsg,bnd etc)Dar de fiecare data ei au reusit sa isi comita atentatele fara nici o problema.Or fi ei extremisti,nebuni,drogati,alcoolici dar actiuniunile lor nu ar fi reusit fara ajutorul dat de autoritati. Mereu autoritatile dupa atentat ridica de umeri la modul: Stiam de ei dar nu aveam ce sa le facem. Cum vine asta?
    • 0 (0 voturi)    
      asta zic si eu,la unii gaseau pasaportul (Sâmbătă, 25 martie 2017, 7:14)

      wolfie [utilizator] i-a raspuns lui TheDuke

      asupra lor, deci cum dreaq sa te duci sa faci atentat si-ti iei pasaportul la tine, este ceva necurat la mijloc, 100% Falseflag, inside job.
  • +1 (5 voturi)    
    Sunt doar oropsiti de soarta! (Vineri, 24 martie 2017, 14:41)

    TheDuke [utilizator]

    Normal ca nu au facut nimic ilegal.Au furat tir-uri,au cumparat zeci de kg de explozibili ,au cumparat arme si muntie cat sa rada un oras intreg,au aruncat aeroporturi in aer ,au inchiriat masini cat au vrut , au calatorit cat au vrut in europa si pe unde au vrut lasand in urma zeci de morti si raniti.Probabil ca Zana -Maseluata i-a ajutat sa devina invizibilli si le-a dat bani si materialele de care au avut nevoie pentru atentate.Autoritatiile abilitate sa isi cheltuie putinii bani de care dispun pe bautura si femei ca oricum suspectii sunt nevinovati si inocenti.