Ursula von der Leyen respinge pretentiile lui Donald Trump potrivit carora Germania datoreaza bani NATO si SUA

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 19 martie 2017, 14:40 Actualitate | Internaţional

Ursula von der Leyen, ministrul german al Apararii
Foto: bmvg.de
Ministrul german al Apararii, Ursula von der Leyen, a respins duminica revendicarea presedintelui american Donald Trump potrivit careia Germania datoreaza NATO si Statelor Unite "sume uriase" de bani in schimbul apararii pe care acestea i-o asigura, relateaza News.ro citand Reuters.

"Nu exista niciun cont de datorii la NATO", a declarat von der Leyen, adaugand ca este eronat sa se lege exclusiv de NATO obiectivul Aliantei Nord-Atlantice ca membrii sa aloce apararii 2% din PIB pana in 2024.

"Cheltuieli cu apararea se fac de asemenea in misiuni ONU de mentinerea pacii, in misiuni europene si in contributia la lupta impotriva terorismului (gruparii jihadiste) Statul Islamic", a subliniat ministrul.

Ea a insistat ca toata lumea vrea ca povara sa fie impartita in mod echitabil, iar in acest sens este necesar un "concept de securitate modern", care include NATO, dar si Europa Apararii si investitii la ONU.

Trump a declarat sambata pe Twitter - la nici o zi dupa ce s-a intalnit cu Angela Merkel la Washington - ca Germania "datoreaza sume uriase de bani NATO si Statelor Unite (care) trebuie sa fie platite mai mult pentru apararea puternica si foarte scumpa pe care o furnizeaza Germaniei!".

El a indemnat Germania si alte state membre NATO sa-si intensifice eforturile de a atinge tinta cheltuielilor cu apararea in NATO.

Bugetul apararii germane urmeaza sa creasca cu 1,4 miliarde de euro, la 38,5 miliarde de euro in 2018, o suma care ar urma sa reprezinte 1,26% din PIB, a declarat ministrul german al Finantelor Wolfgang Schaeuble.

In 2016, Germania a alocat apararii 1,18% din PIB, acelasi nivel ca anul anterior.

In cadrul vizitei sale la Washington, vineri, cancelarul Angela Merkel s-a angajat ca Berlinul sa atinga cei 2% din PIB pana in 2024.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

4647 vizualizari

  • -11 (51 voturi)    
    Oligarhul din Florida (Duminică, 19 martie 2017, 14:56)

    Rescator [utilizator]

    Trumpila scoate tot globul dator la SUA.Daca esti
    unica superputere trebuie sa-ti asumi si riscuri.Grija
    insa ca vin puternic din urma "pacifistii" rusi si chinezi.
    • +7 (45 voturi)    
      Germania e datoare (Duminică, 19 martie 2017, 15:40)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      toti aliatii NATO s-au angajat sa aloce 2%. Germania nu aloca 2%, si beneficiaza de pe urma apararii americane. Eu as zice ca sunt datori
      • 0 (20 voturi)    
        Ai dreptate, (Duminică, 19 martie 2017, 16:35)

        YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        Dar am remarcat ca pe HN posteaza si dau unlike o multime de Trump-hateri. Pentru ei nu conteaza daca uneori mai are dreptate si The Donald.
        La fel fac stangistii si la noi. Iohannis e de vina pentru toate si orice spune nu e bine. Ooo, sa nu uitam tehnocratii, da, da, tehnocratii sunt si ei niste nenorociti, iar mai inaite a fost Basescu vinovat de toate relele, de la seceta pana la gripa aviara.
      • -2 (16 voturi)    
        Desi nu este prevazut (Duminică, 19 martie 2017, 17:05)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        in tratat, ar trebuit sa fie facuta o reuniune NATO pentru fixarea procentului in fiecare an, la fel pentru toti !
        Posibil ca ar fi suficient si numai 1,8 % , dar la fel pentu toti !
        "Cheltuieli cu apararea se fac de asemenea in misiuni ONU de mentinerea pacii, in misiuni europene si in contributia la lupta impotriva terorismului"
        Numai prostii spune Usula aici !
        NATO este una, si celelalte misiuni nu sunt obligatorii !
        Usula s-a nascut la Bruxelles, cu parinti din clasa sociala a comerciantilor din Bremen (un fel de prusaci , destul de limitati).
      • +4 (18 voturi)    
        ?????? (Duminică, 19 martie 2017, 17:11)

        paniri [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        datori cu ce?
        cine a atacat germania mai exact in ultima perioada si in cate trupe a alocat SUA pentru apararea germaniei de acest(e) atac(uri)?! vrem si noi sa stim: date calendaristice, tari implicate.
        pana una alta, dronele americanilor sunt fabricate in germania!
        germania a primit refugiati fugiti in urma unor conflicte armate in care americanii sunt clar implicati.
        A fost vreodata incheiat un acord intre germania si sua in care sa fie consemnata vreo datorie a germaniei fata de SUA? toti sunt membri NATO si nimeni nu a obligat pana acum SUA sa contribuie cu x trupe si y bani la NATO.
        Si SUA a contribuit la NATO doar din pura intentie buna si nimic mai mult?!
        • -4 (6 voturi)    
          refugiatii, nemtii si americanii (Luni, 20 martie 2017, 11:59)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui paniri

          americanii primesc legal si ilegal mult mai multi refugiati si emigranti din toata lumea decat intreaga ioropa.
          in sua sunt cel putin la fel de multi africani si arapi, cati si in vestul ioropii.
          asa ca chestia aia cu primitul refugiatilor de dragul americanilor tzine numai pe hn, dg24 si la cnn.
          merkel i'a primit asa cum primeste si romani, pt. munca.
          fortza de munca aproape mocca.
          de fapt, ioropa frateasca, a occidentului, nu participa la dezvoltarea tzarilor din est taman pt. ca sunt o piata a muncii ieftina si o piata de desfacere pt. produsele lor de calitate mai proasta.
          ce transfera in ro sunt numai producatori de piese de schimb sau subansamble.
          daca ar gasi de munca in ro, cine ar mai construi in germania, cine ar mai culege rosii in sicilia sau capsuni in spania ?!
          cine ar mai spala masini sau bolnavi in spitale in uk ?!
          numai ca multi arapi si nord afrikani ajung in occident cu gandul la beneficii, ajutoare sociale, nu la munca.
          in america sunt peste 20 mil de imigranti ilegali, dar toti muncesc. la negru, la gri, dar isi castiga existenta, nu stau cu mana intinsa.
          ca, nici nu prea "se da" in sua...
      • +4 (20 voturi)    
        oare? (Duminică, 19 martie 2017, 19:11)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui DSS

        crezi ca bazele americane din Germania sunt pentru apararea nemtilor? SUA au o pozitie strategica in Europa bazata in special pe trupele si armamentul din Germania.

        cand discutam de bugetul tarilor NATO poate ca ar trebui sa ne uitam si la ce companii private, respectiv economii nationale, beneficiaza de pe urma acestor bugete. industria privata de armament se concentreaza in SUA si Israel.

        sa nu uitam si de rezultatele interventiilor NATO. interventiile militare ale SUA lasa deseori in urma companii private americane. cand tarile NATO ofera asistenta (cum s-a intamplat in Iraq, Afghanistan, Libia), platim toti. beneficiile ulterioare le iau doar unii...
        • -2 (4 voturi)    
          mda cu ceva mai mult de 20 de ani (Luni, 20 martie 2017, 14:35)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          s'a intamplat ceva...

          nu uita ca pana mai acum fo dooj'de ani, rusii fura la berlin. si era un zid acolo...
          iar un american, un republican, unul ronald, l'a invitat pe rus, pe nume gorbaciov, sa darame zidul ala...si de acolo a inceput retragerea si destramarea imperiului de rasarit...
          "mr. secretary general, tear down this wall !"
          astea or fi povesti pt. mata....
          https://www.youtube.com/watch?v=WjWDrTXMgF8

          mata militezi pt. o lume larg deschisa,.. da! vraiste, aaaaa ?!
        • 0 (0 voturi)    
          lol (Marţi, 21 martie 2017, 0:02)

          DSS [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          daca nu stii ce cauta bazele americane in germania .....
          in rest spui numai prapastii de la un capat la altul
    • -4 (20 voturi)    
      trompa (Duminică, 19 martie 2017, 18:07)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      este din ny city. nascu, crescut in queens, ny city, afacerist din tata in fiu in new york, dar cu multe afaceri peste tot in sua si prin lume.

      ar cam fi timpul sa'si retraga armata din germania, s'o mute mai spre est, din polonia pana in ro.
      in timp ce americanii au cheltuit sa'i apere, ei au profitat si au cheltuit in dezvoltare.
      acum vor sa extinda imperiul in toata ioropa.

      d'aia au plecat si britzii, satui de nesimtirea nemtzeasca.

      trompa stie ce spune.
      muta'ti trupele in polonia si ro, bre trompa !~
      • +3 (15 voturi)    
        Trump si binele Europei (Luni, 20 martie 2017, 0:23)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Bati campii ! Papusa lui Putin nu e interesat de apararea Europei, ci de un deal cu Rusia. Pana acum el isi face treaba, destrama alianta trans-atlantica. Canada aloca la aparare un procent mai mic decat Germania insa nu l-am auzit pe Trump criticand Canada. El are treaba cu lovirea Europei. Chiar daca se doreste cresterea cheltuielilor militare, asta nu se face cu acuzatii isterice, cu mesaje pe Twitter, cu declaratii impetuoase facute pe genunchi.

        Daca era serios isi chema aliatii la discutii, concepeau impreuna un plan, cu date concrete, cu angajamente. Insa bufonul ce face ? Isi numeste prin posturi oameni apropiati de Moscova, asta dupa ce in prealabil oamenii sai se intalneau pe ascuns cu rusii si ii convingeau sa nu raspunda sanctiunile lui Obama. Si toate astea dupa ce rusii l-au ajutat in alegeri intr-un mod fara precedent in istoria SUA.

        Apoi a inceput cu afirmatiile care subminau increderea in NATO, in UE, in aliatii europeni. Scoate SUA din jocurile geostrategice, o izoleaza, lasa loc de expansiune Rusiei si Chinei. Atata nationalismul de secol 19, minte precum respira, inventeaza atentate, conspiratii, ataca presa.

        Si tu vii sa ne spui noua ca bufonul asta vrea binele Europei ? Vrea s-o vada pulbere si lucreaz intens la asta. A laudat Brexit-ul. Istericii eurofobi il adora. Sa fie o simpla coincidenta ? Tot ceea ce face el duce la slabirea Europei, nu la intarirea ei, duce la destramarea aliantei trans-atlantice, nu la consolidarea ei.

        Cine il sustine pe Trump sustine de fapt destramarea relatiilor cu Europa. Adica, exact scopul Rusiei. O Europa destramata, o alianta militara rupta, in care SUA si UE sunt pe pozitii divergente, toate astea folosesc doar Rusiei.
        • -6 (12 voturi)    
          trump nu critica canada (Luni, 20 martie 2017, 8:39)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          pai, ia uitat'te mata pe harta lumii si vezi unde e canada si unde e germania.
          si mai aminteste'ti cand a fost ultimul razboi pe teritoriul canadian, si cand a fost pe cel german.
          si cand au atacat canadienii rusia.
          si mai uitata'te, nu in ultimul rand, la distanta intre rusia si canada fata de cea dintre rusia si germania.
          si mai apoi, istoric, gandeste la interesele rusiei in canada fata de cele ale rusilor in germania.
          si, ca sa inchei, vezi care a fost participarea canadiana la ultimul razbel al lumii, precum si in alte conflicte de dupa aceea...

          ps. daca nu ma insel, in ro au fost prezente niste avioane canadiene, in cadrul cooperararii nato. de nemti in ro n'am mai auzit din 44. :-))
          • -2 (4 voturi)    
            alt ps (Luni, 20 martie 2017, 12:04)

            om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

            nato n'a fost creat pt. apararea americii de nord. aia se apara singuri, fara probleme.
            mai ales ca e mult mai greu de ajuns pe tzarmurile nord americane, decat in germania, franta, de par egzemplu.

            fara americani in germania, rusii tot ar mai fi fost la berlin, daca nu cumva ar fi ajuns la calais. :-)
            stii, cand cineva te apara, sa mai faci si misto de el, e cam nesimtire curata.
            cum ziceam, nesimtire nemteasca.
  • +6 (52 voturi)    
    macaroana.... (Duminică, 19 martie 2017, 15:00)

    OvidiuStoica [anonim]

    Pai atunci o sa le taie Trump macaroana, sa se apere singuri. Sa o trimita pe Ursula pe front, sa vedem cum se descurca.
    • -6 (14 voturi)    
      Se descurca (Duminică, 19 martie 2017, 16:15)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      cu alte arme in spatele frontului spre satisfactia inamicilor
    • +4 (22 voturi)    
      pe care front? (Duminică, 19 martie 2017, 19:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      de cine ne apara SUA? :)
      • -6 (20 voturi)    
        De stăpânii tăi de la Kremin (Duminică, 19 martie 2017, 22:21)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        De cine altcineva?!
        • +6 (14 voturi)    
          Amerlica cel mai bun prieten al rusilor (Luni, 20 martie 2017, 0:33)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Trump ne apara de rusi ? Ha..ha..ha..Ce-ai fumat bai amerlica ? Omul rusilor ne apara de rusi ? Si cum ne apara el ?
          Cand s-a construit turnul Eiffel se zice ca Guy de Maupassant s-a opus si ca suferea turnul. Totusi dupa construirea lui isi lua zilnic pranzul la un restaurant din turn. Intrebat de ce face asta daca uraste atat de mult turnul Eiffel, el a replicat ca este singurul loc de unde nu-l poate zari.

          Cam asa ne apara si Trump de rusi, ne arunca direct in bratele lor. De acolo nu-i putem vedea si poate nu ne mai e frica de ei :-)
        • +4 (6 voturi)    
          cand?.. (Luni, 20 martie 2017, 13:22)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Ucrainienii au simtit pe pielea lor protectia NATO cand au incercat sa adere. Finlanda si tarile baltice nu par convinse nici ele ca SUA va interveni daca tancurile rusesti trec granita.

          Razboiul rece s-a transformat in razboi economic. UE poate oricand sa provoace un colaps economic in Rusia, dar nu o face pentru ca ar destabiliza toata Asia si efectele financiare s-ar simti in tarile europene mai puternic decat ne place noua sa credem.
          • 0 (0 voturi)    
            realitatea (Marţi, 21 martie 2017, 6:02)

            DSS [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            realitatea rece spune cu totul altceva. Ucraina nu avea cum sa simta protectia NATO pt ca nu e tara membra. Finlanda si Suedia chiar sa gandesc sa adere, ca sa se apere de mujucii de la est
      • -2 (4 voturi)    
        de... (Luni, 20 martie 2017, 12:06)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        martieni ?! :-))
  • +9 (43 voturi)    
    Acum, de ce sa n-o spunem si pe-asta... (Duminică, 19 martie 2017, 15:20)

    Observator roman [utilizator]

    ...Trump spune niste lucruri pe care le stia toata lumea dar care erau invaluite in exprimari diplomatice: DA, GERMANIA ATRE DATORII URIASE fata de SUA, iar faptul ca d-na von der Leyen nu il recunoaste chiar nu are importanta... NATO fara americani nu se poate, americanii inca ii mai tin in frau si pe turci asa ca... ciocu' mic, Germania...
    (Nu ca personajul Trump mi-ar produce vreun entuziasm, dimpotriva, dar se intampla sa nimereasca si lucruri adevarate!)
    • -5 (15 voturi)    
      continuare (Duminică, 19 martie 2017, 16:55)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Most of the time.
    • +1 (17 voturi)    
      si pe erdogan cine l-a crescut? (Duminică, 19 martie 2017, 17:14)

      paniri [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      pana sa o dea erdogan cotita, dupa putin, era sprijinit de americani. asa ca daca turcii sunt vazuti acum ca un potential pericol este si din cauza americanilor.
  • +2 (32 voturi)    
    Mdeah... (Duminică, 19 martie 2017, 15:26)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Bre, mie-mi pare ca Trump abereaza copios, adicatelea nu iera nemtii aia cu cozi de matura infipte-n turelele tancurilor pe post de mitraliere? Pai alea-s firimituri printre dinti, n-ai nevoie de mare bujet sa le-ntretii. Io zic ca Ursula are dreptate, jermania nu datoreaza nimanui nika...
  • +15 (39 voturi)    
    Germania 1,19% din PIB | SUA 3,61% din PIB (Duminică, 19 martie 2017, 15:33)

    zizin [utilizator]

    În 2016, Germania a alocat doar 1,19% din PIB pentru cheltuielile de apărare.
    În cifre absolute, cheltuielile de apărare ale SUA - 679 miliarde $ în 2016 - au reprezentat aproape 70% din totalul bugetelor de apărare ai celor 28 membri NATO.
    • -1 (9 voturi)    
      3,61% pt ca sunt .. (Duminică, 19 martie 2017, 16:04)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      psihopati si vor sa controleze toata lumea...irak, afganistan,siria, etc.. nu fac parte din politica nato ului ci a lor de dominare...miile de soldati din coreea de sud, japonia si tot pacificul la fel...iar asa zisele "scuturi" sunt pt ei , ca ii doare undeva de europeni ( printre care si rom )...asa ca "e multi fraieri" pe lumea asta care maninca rahatul servit de americani..."intoxicare" fac nu numai rusii ci si americanii...
    • +6 (16 voturi)    
      ! (Duminică, 19 martie 2017, 16:30)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Germania are "doar" doar 1,19% pentru ca nu e bagata in razboaie prin alte tari! Uiti ca SULA nu se apara ci de fapt e bagata in rezboaie in atatea zeci de tari in momentul de fata! Ei au razboaie de intretinut, razboaie de inceput, industrie de armament care tre` sa produca banu gros, Germania pe care fronturi are sute de mii de soldati si sute de baze armate cum are SUA?
    • +6 (18 voturi)    
      irelevant (Duminică, 19 martie 2017, 19:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      SUA se "apara" in razboaie in care celelalte tari NATO nu se implica. In plus, SUA se lupta si pentru controlul Pacificului..
  • +17 (37 voturi)    
    Cam are dreptate ! (Duminică, 19 martie 2017, 15:33)

    Idealistu [utilizator]

    Toate statele europene, membre NATO, au avut cheltuieli militare reduse, desi unele din ele au venituri bugetare foarte mari, in spatele scutului militar american.
    Adevarul nu trebuie sa deranjeze ci sa corecteze probleme reale.
    • -9 (15 voturi)    
      un delfin, doi delfini... (Duminică, 19 martie 2017, 17:11)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Poate că Germania n-ar fi trebuit să subvenționeze copios cele v'o 6 submarine nuclear-capabile din clasa Dolphin fabricate de ThyssenKrupp și livrate Israelului în ultimii 10 ani și ceva... aceste "cadouri" nu-s deloc ieftine... aproape 1 mld.$ bucata
  • 0 (34 voturi)    
    Armata UE fara cea a UK (Duminică, 19 martie 2017, 15:48)

    soundtrack [utilizator]

    e anemica de tot. A fost hranita cu stevie!!!
    Merkel e prietena cu Putin si n-o sa se sperie de razbel. Noi trebuie sa aparam vestul de otomani!! Hahahha!
    SUA isi face partea ei.
    • -2 (16 voturi)    
      a picture is worth 1000 words (Duminică, 19 martie 2017, 16:07)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      http://pbs.twimg.com/media/CSZpQsZWoAAD-XP.jpg
    • +6 (12 voturi)    
      Trollii sunt pe halucinogene (Luni, 20 martie 2017, 0:38)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Daca Merkel e prietena cu Putin, atunci inseamna ca Trump e fratele vitreg al lui Putin....De unde le toti scoateti bai trollilor ?
      • -7 (11 voturi)    
        Merkel cea din Germania de Est (Luni, 20 martie 2017, 8:21)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        nu va supara Rusia de unde-i vin gaze si are piata de desfacere. Cred ca vorbeste rusa la perfectie.
  • -6 (12 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 19 martie 2017, 16:24)

    minup [utilizator]

    De ce tarile europeene refuza sa se apere. Un buget de 3-4 % ar impune respect vecinilor si nu numai lor.
    Culmea unele tari ca Suedia neutra de 200 ani reintroduce serviciul militar obligatoriu,Finlanda cocheteaza cu NATO,iar Germania viseaza aliante fanteziste
  • +3 (9 voturi)    
    SI TURCIA? (Duminică, 19 martie 2017, 18:22)

    pitchblack [utilizator]

    Si turcii sa face ce?Poate ar trebui sa se trezeasca....imperiul otoman e mort de mult....
    • -9 (13 voturi)    
      Turcia va cuceri Europa (Duminică, 19 martie 2017, 23:15)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui pitchblack

      Daca UE nu se trezeste Turcia va cuceri Europa si glasul muezinului se va auzi de la Atena la Helsinki si de la Sulina la Lisabona.
  • +4 (16 voturi)    
    amerlocu'... (Duminică, 19 martie 2017, 18:36)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cere 2% din PIB-ul EU in comenzi de stat ptr complexul militaro-industrial american!

    bref, il lasa rece daca acesti 2% sunt cheltuiti pe furnituri militare europene.
  • -5 (13 voturi)    
    Europa trebuie sa-si asume reponsabilitatile (Duminică, 19 martie 2017, 23:09)

    quietguy58 [utilizator]

    Nu este normal ca US, Canada, Australia si NZ sa-i apere pe europeni iar ei sa stea de o parte.

    Europa trebuie sa-si asume singura reponsabilitatile financiare si militare.

    Ma gindesc cum ar arata UE daca de finante s-ar ocupa Grecia, de armata s-ar ocupa Italia, etc.
  • +4 (16 voturi)    
    Ce urmareste Trump (Luni, 20 martie 2017, 0:58)

    pro_bono [utilizator]

    Se pare ca unii nu mai vad padurea de copaci. Trump nu vrea binele Europei, daca dorea asta se apuca de tratative, de discutii, se intalnea cu aliatii europeni, puneau la cale un plan si ieseu intariti din toata treaba asta. Insa el inca din campanie s-a apucat sa puna in discutie NATO, a laudat Brexit-ul, a inceput apoi sa atace Germania si pe alti aliati europeni, il lauda in schimb pe Putin. Deci in mod clar asta cu bugetul apararii e o gaselnita pe care o scoate la inaintare ca justificare la atacurile sale. Daca dorea o rezolvare politica si diplomatica avea toate mijloacele sa o faca.

    In schimb el doreste antagonizarea relatiilor cu parteneriii strategici europeni, racirea si in cele din urma destramarea acestor relatii. In linii mari este ce isi doreste Rusia, iar avand in vedere ca rusii l-au sprijinit in alegeri putem intelege ca omul a inceput sa-si platesca datoriile.

    Bugetul SUA pentru aparare este cel mai mare pentru ca SUA este cea mai mare putere militara de pe planeta, are interese stategice de aparat, are baze militare peste tot in lume, a fost si este implicata in razboaie foarte costisitoare si este deci normal sa cheltuie sume considerabile. Pe de alta parte aliatii europeni nu se confrunta cu aceleasi probleme si interese de aparat ca SUA si este normal sa aiba niste bugete de aparare mai mici.

    Daca Trump doreste cresterea acestor bugete o poate face pe cai diplomatice si prin tratative, nu e nevoie de isterie mediatica si de anatagonizarea aliatilor. Asta nu se face intre aliati, decat daca urmaresti interese ascunse si folosesti chestia cu bugetul drept pretext.

    Multe state deja si-au anuntat intentia de a creste bugetul apararii in contextul cresterii influentei rusesti, insa se pare ca Trump nu sufla o vorba despre amenintarea rusa. Il lauda pe Putin si ii ataca pe europeni. Trebuie sa fii prost sa nu vezi ce vrea sa faca de fapt.
  • +4 (6 voturi)    
    Cineva trebuia sa i-o spuna lui Trumpe! (Luni, 20 martie 2017, 10:54)

    jackalphonse [utilizator]

    Foarte bine!
  • -5 (5 voturi)    
    hahaha (Luni, 20 martie 2017, 12:59)

    om simplu din multime [utilizator]

    s'au sculat si ...militantii pt. o lume deschisa. :-)
    cam tarziu va treziti, baieti. ati stat mai mult in piatza, aseara, nu ?!