VIDEO Incidentul din timpul vizitei lui Merkel readuce in discutie stilul neobisnuit al lui Trump de a strange mana

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:17 Actualitate | Internaţional

Angela Merkel si Donald Trump
Foto: Captura YouTube
Stilul neobisnuit in care presedintele american Donald Trump da mana este din nou tema de discutie pe retele de socializare si in presa, dupa intalnirea cu Angela Merkel, in care Trump nu a dat curs sugestiei acesteia de a-si strange mainile in fata jurnalistilor, nefiind insa clar daca doar nu a auzit-o sau chiar nu a dorit sa raspunda solicitarii cancelarului german.

De cand a dat mana cu premierul japonez Shinzo Abe timp de 19 secunde, felul in care Donald Trump face acest lucru se afla sub microscop, scrie The Guardian, citat de News.ro.

El pare sa foloseasca niste smucituri ciudate, sacadate, ca pentru a-si domina omologii pe care i-a primit pana acum la Casa Alba. Niciun presedinte american nu a incercat sa para atat de hipermasculin, comenteaza cotidianul britanic.

In loc sa stranga pur si simplu mana in acest gest de prietenie, miliardarul zgaltaie si trage cealalta persoana de mana, facand-o aproape sa-si piarda echilibrul.

Trump a laudat, de altfel, "mainile puternice" ale premierului nipon, in acea intalnire la Washington.

Insa premierul canadian Justin Trudeau, care s-a intalnit cu Trump dupa Abe, a reusit sa-l contracareze pe Trump printr-o combinatie inteligenta de sincronizare, echilibru si control.

In cazul vizitei lui Merkel, vizita a inceput in mod clasic, cu o strangere de mana a celor doi lideri, pe treptele Casei Albe.

Insa, mai tarziu, pe cand era asezat langa ea, in Biroul Oval, Trump a ignorat-o - sau nu a auzit-o, din cauza declicurilor aparatelor de fotografiat - pe Merkel, care-i propunea sa dea din nou mana, pentru posteritate.

"Handshake?", spune ea, fara primeasca vreun raspuns.

Intr-o alta intalnire oficiala, inaintea celei cu Merkel, si anume cu Enda Kenny, inainte de Ziua Sfantului Patrick, premierul irlandez spune "o strangere buna" dupa ce da mana cu Trump in Biroul Oval.

Unii internauti se intreaba, pe retelele de socializare, daca presedintele american nu cumva nu a vrut in mod intentionat sa dea mana cu cancelarul german.



Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

15521 vizualizari

  • -7 (23 voturi)    
    Hai să strângem mâna după ce te-am scuipat în față (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:48)

    Nyk1 [utilizator]

    ...în repetate rânduri. Cam asta este solicitarea lui Merkel și a presei aservite de stânga.

    Au uitat însă că US nu (mai) are președinte un fraier. N-ați știut să fiți echidistanți în campanie și să vă purtați cu respect, vă ține minte nenea Trump și v-o va servi înapoi!
    • +5 (5 voturi)    
      Hello Nyk1, (Duminică, 19 martie 2017, 17:29)

      YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      E plin de Trump-hateri pe aici.
      Ce nu pricep toti indivizii astia este ca incet-incet, ostilitatea lor viscerala sustine si dezvolta atitudinea antiamericana, adica ceva ce nu e de dorit prin partea noastra de lume.
      De la niste culti si educati de inalta clasa, asa cum se pretind detractorii lui, ma asteptam la mai mult.
      Indiferent daca ne place ori ba, asta este omul si, cel putin 4 sau 8 ani trebuie sa ne descurcam cu el.
    • +6 (6 voturi)    
      Trump respectă cutumele din țara interlocutorului (Duminică, 19 martie 2017, 21:21)

      Gigel Duru [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      De-asta a strâns mâine premierului japonez îndelungat și viguros, căci așa se practică în Japonia.
      Iar cum în țările musulmane nu se dă mâna cu o femeie, nu a vrut să o ofenseze pe Merkelogu bei.
  • +7 (27 voturi)    
    ce pretentii sa avem (Sâmbătă, 18 martie 2017, 17:24)

    xanti [utilizator]

    De la un mitocan
    • -4 (8 voturi)    
      Trump e o muhaia! (Duminică, 19 martie 2017, 12:32)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Un om care n-are cultura, educatie, nu poate fi decat exponentul unora ca el.
  • +5 (27 voturi)    
    Care e mirarea? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 17:57)

    UpNext [utilizator]

    Ala este un miliardar arogant, necioplit, ajuns presedinte prin cumpararea postului. Diplomatia, bunele maniere sunt pentru altii, pentru muschii lui neuronali nu conteaza decat ce-i trece prin glanda. E totusi bine ca nu a insultat-o pe Angela. A scapat usor...
  • +5 (25 voturi)    
    Trump is an idiot! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:01)

    IuliuSandu [anonim]

    Ce idiot!
  • +8 (22 voturi)    
    poate (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:28)

    nahir [utilizator]

    sa faca orice, trumpisor a fost, este si va fi mereu un grobian.
    daca-i surd, sa se trateze. dar nu e.
  • +1 (11 voturi)    
    Justin Trudeau (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:31)

    Tescovin [utilizator]

    „Combinatia inteligenta de sincronizare, echilibru si control” cu care premierul canadian „a reusit sa-l contracareze pe Trump” se referă cumva la momentul când canadianul a încercat să-l pupe ca la grădiniță pe Trump și acesta l-a împiedicat ?
  • -4 (10 voturi)    
    Handshake, handshake? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:38)

    Porcurorul General [utilizator]

    Se aude din multimea de ziaristi. Trump raspunde: SYN, SYN, SYN. Merkel zice: handshake? Pai trebuia sa zica SYN-ACK.

    Asadar nu Trump a refuzat sa faca handshake ci Merkel.
  • +1 (19 voturi)    
    Acesta-i dragutul de Trump: (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:18)

    Gabi Sorocianu [utilizator]

    ...un mitocan.
  • +4 (12 voturi)    
    diplomatie (Sâmbătă, 18 martie 2017, 20:14)

    Joseph18 [utilizator]

    Cand Merkel a fost in Turcia, Presedintele Erdogan i-a facut o primire placuta si i-a strans mana calduros...

    Dupa aceea, turicii au facut Germania de "nazista" iar pe Angela a fost numita o "femeie Hitler".

    Si atunci, cum preferi sa ti se stranga mana?
  • -3 (9 voturi)    
    Normal... (Duminică, 19 martie 2017, 1:47)

    Gigi Kent [utilizator]

    Probabil ca Shinzo Abe face Karate de la 3 ani. De aia a rezistat zgaltaierilor ... bushido style. :)
  • +2 (2 voturi)    
    trump (Luni, 20 martie 2017, 11:29)

    albastru de Romania [utilizator]

    probabil nu a uitat sprijinul lui merkel pt hilary din campania electorala, cand zicea ca trump era un pericol pt democratie.

    pai daca e un asa pericol, de ce sa dea mana cu el?

    cine e ipocrit aici merkel sau trump?
  • 0 (0 voturi)    
    Fake news. Din nou. (Luni, 20 martie 2017, 18:05)

    Razvan_M [utilizator]

    http://www.redstate.com/tony-sarc/2017/03/18/trump-didnt-shake-merkels-hand-umm...-pictures/