SUA: S-a furat un laptop cu informatii sensibile de la Secret Service (presa)

de M.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 martie 2017, 0:25 Actualitate | Internaţional

​Laptopul unui agent al Secret Service - serviciul care asigura protectia presedintelui SUA - cu informatii sensibile a fost furat, a transmis vineri televiziunea ABC News, preluata de Reuters.

Pe computerul respectiv se aflau planurile etajelor clădirii Trump Tower, proprietate a președintelui Donald Trump, unde se găsește și locuința acestuia din New York. Alte informații compromise sunt legate de ancheta asupra folosirii unui server privat de e-mail de către Hillary Clinton, fostă candidată la președinția Statelor Unite, în perioada când era secretar de stat (ministru de externe), scrie Agerpres.

Ziarul newyorkez Daily News, care citează surse din poliție, a scris că autoritățile caută laptopul de marți dimineața, când a fost furat din automobilul agentului Secret Service, în districtul Brooklyn din New York.


























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2863 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Criptare (Sâmbătă, 18 martie 2017, 1:07)

    war4peace [utilizator]

    Dar ăştia n-au criptare şi remote wipe software pe hardware-ul din dotare?
    • 0 (0 voturi)    
      Engleza "tradusa" (Sâmbătă, 18 martie 2017, 13:48)

      C.K. [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

      Au vrut sa puna criptare si wipe, dar nu au putut din cauza ca informatiile erau prea "sensibile". Ultra-sensibile, alergice chiar.
  • +3 (5 voturi)    
    da sigur (Sâmbătă, 18 martie 2017, 1:18)

    methalman [utilizator]

    Circ si paine!
    Nici nu am dubii ca respectivul HDD era criptat si cine l-a furat, slabe sanse (spre 0) sa obtina ceva informatii.
    Cel mai probabil ii scimba hdd-ul, il vinde pe craigslist si vor intra serviciile secrete peste viitorul proprietar in casa abia cand acesta isi va conecta laptop-ul la retea...
    • +2 (2 voturi)    
      Circ, paine si prea multe filme (Sâmbătă, 18 martie 2017, 6:53)

      raos [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      Da, de acord ca cel mai probabil HDD-ul e criptat.

      Dar daca hotul schimba HDD-ul (deci inclusiv OS-ul si tot ce aveau ei instalat) cum mai poate acel laptop sa "sune" acasa sau sa fie detectat odata ce e conectat la net? Vorbești si tu ca sa te afli in treaba.

      Si cu siguranță se gasesc destui amatori (chinezi, iranieni, rusi, etc) care ar da o suma frumoasă pe acel HDD criptat.
      • +3 (3 voturi)    
        Placa de rețea (Sâmbătă, 18 martie 2017, 10:06)

        eem [utilizator] i-a raspuns lui raos

        O posibilitate ar fi după adresa MAC a plăcii de rețea.
        Sau poate sa aibă soft special direct in BIOS. Am văzut soft similar in laptopuri din companii private.
        • +1 (1 vot)    
          Si HDD-ul poate fi gasit sau autosterge. (Sâmbătă, 18 martie 2017, 11:50)

          alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui eem

          Functie in firmware-ul lui.

          if
          $wrong.password.count=10
          then (self.destruct)
          else (ping.home)
          endif
  • +3 (7 voturi)    
    Chiar si criptat (Sâmbătă, 18 martie 2017, 2:23)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Se tot aduna gafele, una dupa alta.
    Nu putem ignora scandalul de pe WikiLeaks recent...

    Ar fi bine ca SUA sa se mobilizeze.
    • +1 (3 voturi)    
      professional robbery (Sâmbătă, 18 martie 2017, 11:46)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Întotdeauna îmi las laptopul pe scaunul din față în fața garajului cu ușile deblocate când ajung acasă de la muncă, chiar dacă lucrez la un Serviciu Secret și transport informații sensibile.

      Și, într-o bună zi, deodată, cineva coboară dintr-un taxi (sau Uber) în fața casei mele și se apucă să-mi răscolească prin mașină și să ia diverse chestii din ea, fără a rupe/sparge nimic...

      Hmm... și nimeni la acest ”jaf” nu pare să ridice din sprâncene... *cough*
  • +2 (2 voturi)    
    yeah right... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 10:28)

    RaulCotfas1 [anonim]

    La acel nivel, lucrurile de genu'...se rezolva foarte discret! Cand dai anunt in presa ca ti ai pierdut secretele.....e doar o aruncare a momelii, un fel de aruncarea de fluturasi de propaganda in WW2! Interesant e ptr cine e momeala? Deasemenea ce fel de momeala este folosita...se incearca oare deturnarea scandalului wikileaks cu false informatii?
  • +2 (2 voturi)    
    SS = serviciu secret (Sâmbătă, 18 martie 2017, 11:28)

    zizin [utilizator]

    laptop al unui serviciu secret furat de la serviciul secret de către un alt serviciu secret într-o operațiune de secret de serviciu la ordinul serviciului secret către celălalt serviciu secret.