Erdogan, catre turcii care traiesc in Europa: Faceti cinci copii, nu doar trei

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 martie 2017, 17:47 Actualitate | Internaţional

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres
Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a cerut vineri turcilor din Europa sa formeze familii numeroase si sa faca nu doar trei, ci cinci copii, apreciind ca acesta este "cel mai bun raspuns" la discriminarile carora le-a fi victime, scrie AFP.

"Educati-va copiii in cele mai bune scoli, asigurati-va ca familiile voastre traiesc in cele mai bune locuri, traiti in cele mai bune case, conduceti cele mai bune masini si faceti cinci copii, nu doar trei", a spus Erdogan, intr-un discurs sustinut la Eskisehir, in sudul Istanbulului.

"Este cel mai bun raspuns la lipsa de politete si la ostilitatea la care sunteti martori", a adaugat el.

Erdogan nu inceteaza sa acuze discriminari carora le-ar fi victima turcii si, in sens mai general, musulmanii din Europa, de la inceputul crizei diplomatice cu mai multe tari europene, in special cu Germania si cu Olanda, dupa ce mai multor ministri turci li s-a interzis sa participe la mitinguri pentru sustinerea referendumului din 16 aprilie pentru intarirea puterilor de care dispune.

Diaspora turca numara mai multe milioane de persoane, dintre care 2,5 milioane au dreptul sa voteze la alegerile din Turcia.

Presedintele turc, el insusi tata a patru copii, a cerut anul trecut femeilor din tara sa sa aiba cel putin trei copii.























6350 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Sigur (Vineri, 17 martie 2017, 17:55)

    ICosmin [utilizator]

    Toate dictaturile si tarile de mana a treia vor ce e mai bun (iar asta nu e o prejudecata). Cred ca merita ce e mai bun. Si, crezand asta, ajung sa isi cumpere Nike, Adidas si masini occidentale.
    Minte putina, rezultate pe masura.
  • +23 (25 voturi)    
    ... (Vineri, 17 martie 2017, 17:56)

    Flaviius [utilizator]

    Asta se crede in sec 16 , colonizam Europa , concuiztador mic? Sa nu treaca Europa cumva fortata de context la o politica mai agresiva de asimilare , ca sa vezi atunci , se transforma in favoare indemnul asta la facut copii .

    Dintre cele doua tabere , europenii sunt aia cu experienta in a coloniza si asimila , nu invers . Periculos joc.
    • -1 (7 voturi)    
      asta (Sâmbătă, 18 martie 2017, 1:06)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

      a fost odata, acum e trendy si cool ''asumarea vinii de a coloniza alte popoare''.
  • +21 (23 voturi)    
    Bine le zice aiuritilor din EU (Vineri, 17 martie 2017, 18:08)

    MBA [utilizator]

    care acum nu mai au ce sa faca decat sa-i expulzeze pe cei nedoriti cat mai repede. Ca de integrat cultura musulmana in cea crestina, nici vorba. Au mai incercat si altii acum cateva sute de ani...
  • +20 (20 voturi)    
    ups (Vineri, 17 martie 2017, 18:26)

    misunel [utilizator]

    ce zicea si Qaddafi :

    "Today, we are correcting human history from here, in Timbuktu."

    "We have 50 million Muslims in Europe. There are signs that Allah will grant Islam victory in Europe - without swords, without guns, without conquests.

    The fifty million Muslims of Europe will turn it into a Muslim continent within a few decades.
    "Allah mobilizes the Muslim nation of Turkey, and adds it to the European Union."

    "That's another 50 million Muslims. There will be 100 million Muslims in Europe. Albania, which is a Muslim country, has already entered the E.U."[…]

    "Bosnia, which is a Muslim country, has already entered the E.U. Fifty percent of its citizens are Muslims."[...]

    "Europe is in a predicament, and so is America. They should agree to become Islamic in the course of time, or else declare war on the Muslims."

    ''Europa barbara''
  • +18 (20 voturi)    
    Statistica ne omoara, nu turcul (Vineri, 17 martie 2017, 18:26)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Turcia 1935 - 16,20 mil. locuitori,
    Turcia 1970 - 35,60 mil. locuitori,
    Turcia 1993 - 57,30 mil. locuitori,
    Turcia azi - 80,15 mil. locuitori.
    ---
    Romania 1930 - 14,28 mil. locuitori,
    Romania 1977 - 21,50 mil. locuitori,
    Romania 1993 - 22,75 mil. locuitori,
    Romania azi - 19,27 mil. locuitori.
    ---
    Ratele de crestere sunt la fel de mari in toata lumea islamica, iar Romania e un exemplu bun pentru Europa. Unele tari vest-europene nu inregistreaza o scadere la fel de evidenta ca Romania, dar structura populatiei s-a cam schimbat. Incet-incet lucrurile se schimba, vai, nu indraznesc sa spun ca in rau, ca sa nu-l supar pe Erdogan si nici pe iubitorii corectitudinii politice.
    • +3 (5 voturi)    
      Ponata, vroiai mianarete In Romania? (Vineri, 17 martie 2017, 19:26)

      Entiu [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Ponata, vroiai mianarete In Romania? In citeva zile aveai citeva mii de turculeti.
  • +15 (19 voturi)    
    kurzii (Vineri, 17 martie 2017, 18:27)

    drago [utilizator]

    Din pacate pentru Erdogan , kurzii (din Turcia) au consemn sa faca cite 10 copii!
    Iar ca turcii din Europa sa aiba cele mai bune case si masini , trebuie sa si le permita.
    • 0 (0 voturi)    
      Sau sa și le ia (Sâmbătă, 18 martie 2017, 11:18)

      SorinelCatelFidel [utilizator] i-a raspuns lui drago

      Când o să îți vină squatterul in curte cu toată șatra, o sa îți prezinte un cuțit și o să îți ceara cheile la mașină, mai vedem.
  • +13 (19 voturi)    
    ERDOGANEE! (Vineri, 17 martie 2017, 18:50)

    arheopterix [utilizator]

    Nici nu stii ...Cat de mic incepi sa fii !
  • +2 (4 voturi)    
    Ponata, vroiai mianarete In Romania? (Vineri, 17 martie 2017, 19:25)

    Entiu [utilizator]

    Ponata, vroiai mianarete In Romania? In citeva zile aveai citeva mii de turculeti.
  • +2 (2 voturi)    
    vezi vezi... (Vineri, 17 martie 2017, 19:34)

    Alalalt [utilizator]

    Deus Vult! Otomane!
  • +9 (9 voturi)    
    ha ha (Vineri, 17 martie 2017, 21:47)

    gicutotala [utilizator]

    Educati-va copiii in cele mai bune scoli, ... si faceti cinci copii,
    atunci dictatura va dispărea !
  • +1 (1 vot)    
    Coincidenta ? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 11:35)

    macromax [utilizator]

    Ceausescu voia copii multi, Erdogan vrea copii multi, BOR vrea copii multi...