Un ziar pro-Erdogan din Turcia o prezinta pe Merkel in chip de Hitler

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 17 martie 2017, 15:07 Actualitate | Internaţional

Ziar turcesc - Merkel, Frau Hitler
Foto: Facebook
Un ziar proguvernamental turc a publicat vineri, pe prima pagina, un montaj in care o infatiseaza pe Angela Merkel, cancelarul german, in chip de Hitler, cu o mustata si in uniforma nazista, in plina criza intre Ankara si Uniunea Europeana, scrie AFP, citata de News.ro.

"Un Hitler feminin", titreaza cotidianul Gunes, care publica svastica, hashtagul #FrauHitler si mentiunea "Matusa urata" pe acest montaj fotografic cu Angela Merkel, care ocupa trei sferturi din prima pagina. 

Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a acuzat Germania si Olanda de "practici naziste" dupa ce ambele tari au interzis organizarea pe teritoriile lor a unor mitinguri in favoarea unui referendum cu privire la sporirea puterilor sale.


Citeste mai multe despre   






















2738 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Atata stiu ei (Vineri, 17 martie 2017, 15:17)

    eleVenereCtions [utilizator]

    Sa arunce cuvinte fara sa stie ce inseamna ca sa-i faca pe toti sa arate mai rau in comparatie cu ei. Imi aminteste de Romania...
    • -14 (18 voturi)    
      mda (Vineri, 17 martie 2017, 15:25)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      porbabil numai norvegienii si farncezii au voie sa spuna ce vor ei.
      nu mai suntem sarli?
  • +2 (8 voturi)    
    Chiar ca e stupid ! (Vineri, 17 martie 2017, 15:37)

    Rahan5 [utilizator]

    Merkel este saxoanca, iar Hitler era austriac !
    In privinta Turciei, mai bine o compara pe Merkel cu Ecaterina cea mare a Rusiei (tot saxoanca) . Pe timpul careia, armata rusa a cucerit importante teritorii otomane in zona Crimeii !
    • 0 (4 voturi)    
      Da, da , da (Vineri, 17 martie 2017, 16:00)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Rahan5

      Si in timpul careia absolutismul monarhic in Rusia, mizeria, saracia si exploatarea zecilor de milioane de tarani rusi a atins apogeul.
      • +3 (3 voturi)    
        Absolutismul monarhic (Vineri, 17 martie 2017, 16:57)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        era mai profund pe timpul lui Ivan cel Groaznic !.
        Mizeria si saracia nu a iesit in evidenta pe timpul Ecaterinei, fata de alti tari ! ( sa nu iesim din contextul vremurilor istorice !).
        Ecaterina cea Mare a lucrat ,,mana in mana" cu aristocratia rusa, care a ajutat-o sa ajunga pe tron !
        Daca nici Napoleon, (care nu datora nimic aristocratiei ruse), tot nu a eliberat iobagii cand a invadat Rusia !, de ce ar fi facut-o Ecaterina ?, cu 50 de ani mai devreme .
        Care Ecaterina, datora aristocratiei ruse, tronul imperial !
      • 0 (0 voturi)    
        ce (Sâmbătă, 18 martie 2017, 10:57)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        bine le zici, ca din marx si engels.
  • +6 (6 voturi)    
    comedianul german (Vineri, 17 martie 2017, 16:17)

    hot news [utilizator]

    Isi mai aminteste cineva de comedianul german pentru care merkel a acceptat cererea(ordinul) lui Erdogan de a fi cercetat pentru insulte asupra lui?
    Va cere si Merkel,acelasi lucru de la prietenul ei acum ,oare ?
    https://www.theguardian.com/world/2016/apr/15/angela-merkel-agrees-prosecution-comedian-erdogan-poem
  • +3 (3 voturi)    
    nu e de glumit cu dictatorii (Sâmbătă, 18 martie 2017, 9:03)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    noi romanii am scapat de cei 400 de ani in care le-am platit taxe de protectie turcilor dupa lungi razboaie de hartuire.

    cu unul care se crede sultan in fruntea tarii mentalitatea de interlopi statali se va amplifica.