Ministrul turc de interne ameninta ca va trimite 15.000 de migranti pe luna in Europa

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 17 martie 2017, 12:11 Actualitate | Internaţional

Ministrul de interne Suleyman Soylu a declarat vineri dimineata ca autoritatile turce pot trimite lunar 15.000 de migranti in Europa doar pentru a-i soca pe europeni in urma disputelor diplomatice care au izbucnit in ultima perioada intre Turcia si Olanda, Germania si Olanda, relateaza Hurriyet Daily News, citat de News.ro.

"Avem un acord de reprimire. Te intreb daca ai curaj, Europa? Daca vrei, noi putem sa-ti trimitem acei 15.000 de migranti pe care nu-i lasam sa plece in fiecare luna si sa te dam pe spate. Trebuie sa-ti amintesti ca nu poti sa construiesti un joc in aceasta regiune impotriva Turciei", a declarat Soylu.  

Ministrul turc a vorbit despre acordul de reprimire a migrantilor semnat in urma cu aproape un an de catre Ankara si Bruxelles, care a pus capat valului migratoriu dinspre Turcia spre tarile UE.  

Ca parte a acordului, autoritatile elene sunt obligate sa-i trimita inapoi pe coastele turce pe migrantii care incearca sa ajunga ilegal in tarile vestice si nordice ale Uniunii Europene.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

4728 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    mda (Vineri, 17 martie 2017, 12:16)

    liviu_ [utilizator]

    europa ar trebui sa fie (mult) mai dura cu turcia...

    si nu numai europa...

    pe masura ce problemele diplomatice (si economice) vor escalada pt turica, acestia o sa fie din ce in ce mai duri... trebuie actionat pe masura!
    • +8 (10 voturi)    
      Niste ticalosi (Vineri, 17 martie 2017, 12:30)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Ar trebui ca Europa sa raspunde pe masura Turciei.Boicot la produsele turcesti.sa se sufoace ecomomia Turciei in propria infatuare.
    • -8 (14 voturi)    
      hehehehe (Vineri, 17 martie 2017, 13:01)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      O martzoaga muribunda nu mai are cum sa fie dura cu nimeni.
      Parca acu' vreo 2 ani rusii au pus jos un avion de pasageri plin de olandezi. Mama, ce dura a fost UE atunci!
      • +2 (6 voturi)    
        nu-i batem cu bota (Vineri, 17 martie 2017, 13:25)

        Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Intreaba-i pe prietenii tai rusi cum se simt in urma sanctiunilor economice. Mai au bani de votca sau trec toti pe after shave si parfumuri? "No future, no rich this is Russia bitch" ;)
  • +16 (22 voturi)    
    no problem - europa o sa expulzeze lunar 15k turci (Vineri, 17 martie 2017, 12:17)

    dadan [utilizator]

    daca ar fi ca Europa sa-si prinda mintea cu sultanii din Turcia ar trebui sa intoarca faboarea....
    • +2 (4 voturi)    
      logic (Vineri, 17 martie 2017, 14:25)

      ~Inuka~ [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      Mi se pare corect. In locul lor nici nu m-as obosi sa expulzez imigrantii inapoi, as trimite 30k imigranti turci inapoi in Turcia pentru fiecare 15k sirieni.
      Pana termina cei 3 miloane de turci aciuati in Europa poate primesc in schimb alti imigranti mai dezirabili.
  • -2 (10 voturi)    
    Ooo, nu (Vineri, 17 martie 2017, 12:18)

    eduardst [utilizator]

    Ce ne facem acum? Ne-au facut-o turcii
  • +7 (13 voturi)    
    Turcia (Vineri, 17 martie 2017, 12:22)

    levierul [utilizator]

    Turcia si apartenenta ei la NATO , asocierea cu UE provin din lumea ipocriziei politice.
    Ar trebui declarat regim autocrat si intrerupte orice colaborari cu regimul Erdogan.
    • -4 (8 voturi)    
      hei (Vineri, 17 martie 2017, 13:03)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Si Erdogan trece de partea rusilor.
      Apoi da drumul la 2-3 milioane de refugiati musulmani in Bulgaria, care inceteaza sa mai existe.
      • +2 (4 voturi)    
        Erdogan este de partea rusilor. (Vineri, 17 martie 2017, 13:55)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Sau n-ai aflat inca?
  • +5 (9 voturi)    
    Europa a ajuns carpa dictatorilor (Vineri, 17 martie 2017, 12:26)

    andipetre [utilizator]

    Urmare a politicii intelepte a infumuratilor dar submediocrilor lideri europeni, Europa a ajuns carpa oricarui dictator arogant din tari fara traditie democratica. De la statutul de etalon al democratiei si libertatii, de la nivelul de promotor al civilizatiei, Europa a devenit acum o victima neputincioasa, ezitanta si inabila politic, care inghite orice aberatie inventata de reprezentanti ai unei culturi inca medievale.

    Frumos, multumim doamna Merkel, domnule Holland si compania.!
    • 0 (0 voturi)    
      Carpa musulmanilor... (Sâmbătă, 18 martie 2017, 23:01)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ai vrut...
  • 0 (6 voturi)    
    Pam pam (Vineri, 17 martie 2017, 12:50)

    jackalphonse [utilizator]

    se impute treaba. Mi e teama de bum!
  • +6 (6 voturi)    
    turcii ar trebui sa-si schimbe sultanul cu un (Vineri, 17 martie 2017, 12:53)

    artistul000 [utilizator]

    conducator democratic.

    Nu va fi usor dar este singura solutie.
  • +5 (7 voturi)    
    eee (Vineri, 17 martie 2017, 12:55)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    un ban la produse turcesti pe europa l-ar readuce pe sultan la realitate ?
    • -1 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 17 martie 2017, 13:39)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Daca Europa ar fi dictatura ar merge asa ceva. Dar pentru ca Europa e o zona care exporta civilizatie, nu coboram din casa sa ne batem cu toti betivii care urla noaptea in fata blocului. Ar fi si asta o tactica, dar sigur nu una civilizata.
      Va plangeti mult ca reactiile Europei sunt blajine, ca nu sunt destul de ferme. Ati vrea sa fim ca Rusia? Unde tarul da un telefon si brusc vinurile si rosiile dintr-o tara devin nocive, pentru populatie?
      Nu e simplu sa fii adultul intr-o relatie, mai ales cand celalalt face pe nebunul, dar care e alternativa? Sa te iei la bataie cu toti, stiind ca oricum ii poti bate?
      Turcaletii mananca rahat pentru fanaticii lor needucati, nu au unde sa mai trimita refugiati, cel mult pana in Grecia, care oricum nu e o tara prea mare.
  • 0 (8 voturi)    
    Exista si masuri de acest gen. (Vineri, 17 martie 2017, 13:29)

    quietguy58 [utilizator]

    In acest caz, trebuie expulzati absolut toti turcii din Europa. Absolut toti.

    Turcia trebuie boicotata prin orice mijloace.
    • 0 (0 voturi)    
      alt buhai (Sâmbătă, 18 martie 2017, 14:29)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      De unde tot rasariti cu ideile astea de al treilea reich?
      Chiar nu ganditi deloc?
  • +3 (3 voturi)    
    pe cine expulzam??? (Vineri, 17 martie 2017, 16:59)

    Paul_ [utilizator]

    Cauza principala a problemei sunt imigrantii care vor sa ajunga in Europa. Daca tarile Europe ar urca in avioane cate 10.000 de imigranti pe luna si i-ar trimite de unde au venit, atunci acei imigranti nu ar mai vrea sa plece din Turcia.

    In acelasi timp, trebuie pus la punct un proces de emigrare legal care sa presupuna in primul rand cunoasterea limbii si acceptarea valorilor tarii in care vrei sa emigrezi si practicarea unei meserii de care tara respectiva are nevoie.