Serviciul suedez de Securitate Interna: Exista o amenintarea reala si grava la adresa securitatii Suediei

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 16 martie 2017, 12:56 Actualitate | Internaţional

Suedia
Foto: EurActiv.com
Directorul serviciului de informatii interne (SAPO) din Suedia sustine ca exista "o amenintare reala si grava la adresa securitatii" tarii, in conditiile in care "importanta militara strategica" a Suediei "a crescut", informeaza AP, potrivit ABC News.

Seful SAPO Anders Thornberg a declarat ca agentia "nu a mai avut niciodata pana acum o sarcina mai mare si mai complexa" si a adaugat ca o cooperare cu altii - acasa si in strainatate - este cruciala.

Thornberg nu a oferit detalii, insa, in septembrie, Suedia, stat care nu face parte din NATO, a stationat permanent trupe pe Insula Gotland de la Marea Baltica.

Miscarea a fost prezentata drept un semnal, dupa anexarea Crimeei de catre Rusia in 2014 si in urma "presiunii in crestere" din regiune.

Cu ocazia prezentarii raportului anual al SAPO, Thornberg a mai anuntat ca agentia a anchetat un numar de cazuri de persoane suspectate ca au oferit informatii clasificate unor guverne straine, fara a preciza totusi de cate cazuri este vorba.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

8088 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    cat costa Taxidermia Cracanatului ? (Joi, 16 martie 2017, 13:12)

    un domn [utilizator]

    Tarile Baltice si SE Europei daca platesc NUMAI un eur de cetatean UE pentru a scapa de ciuma roshie aka URSS va fi Bine si Foarte Sanatos ! URSS nu se lasa pana nu primeste o lopata gen inima lu stalin dupa ceafa !
  • -16 (28 voturi)    
    As vrea sa inteleg (Joi, 16 martie 2017, 13:33)

    UpNext [utilizator]

    pe ce baza Suedia se considera amenintata, de cine, de ce, pentru ce? De ce crede Suedia ca rusii ar actiona impotriva Suediei, in ce scop, cu ce rezltate scontate?

    Deci as dori sa citesc, dintr-o sursa credibila, un material informativ inteligibil, scris e o persoana matura mental, privind procesul cauzal al "amenintarilor reale si grave".
    • +14 (20 voturi)    
      Draga trolule (Joi, 16 martie 2017, 13:54)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Ce ai vrea sa-ti trimita suedezii? Cate submarine,
      nave de suprafata,avioane de cercetare si de lupta
      au trimis si trimit zilnic sovieticii(nu mai pot fi numiti doar rusi) in apropierea coastelor Suediei,eventual
      si CV-urile spionilor prinsi.De retinut pentru naivi ca
      Romania "beneficiaza" de vreo 10.000 de spioni
      in slujba sovieticilor,dintre care multi in Parlament
      si in multe alte institutii ale naivului Stat.
    • +12 (14 voturi)    
      Maiestatea sa Carl al XVI-lea Gustaf al Suediei (Joi, 16 martie 2017, 14:06)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Cu siguranta iti va raspunde acestor intrebari imperative! Noit iti raspundem pe loc: Sictir troll mujic! :-))))
    • 0 (0 voturi)    
      poate ca (Joi, 16 martie 2017, 14:06)

      TorukMakto [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      povestea asta se apropie de adevar?

      http://euromaidanpress.com/2015/03/22/gotland-the-danzig-of-our-time/
    • -14 (16 voturi)    
      fake news (Joi, 16 martie 2017, 14:15)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Normal ca nu su t ameni tati de nimeni dar e o modalitate a presei de a starni ura impotriva Rusiei.
      Pe de alta parte si securistii lor trebuie sa justifice salariul si militarii cheltuielile cu armamentul.
      Prost film ,de Oscar.
      • +6 (6 voturi)    
        Proasta afirmatie (Joi, 16 martie 2017, 15:18)

        nea_caisa [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        demna de nici macar zmeura de aur. doar atat poti? personal nu mi-e draga rusia. tot timpul s-au scarpinat de vecini sa le caute pricina ca sa-si bage un pic codita. asa ca sincer nu stiu cine va crede propaganda asta de 2 lei sau ce incercati sa dovediti. rusii sunt rupti in fund dpdv economic, fluctuatiile de pe piata petrolului si gazelor naturale le dau palpitatii serioase. o tara a carei exporturi sunt in principal resurse naturale si prefabricate este economic la nivelul venezuelei. in momentul in care costul de exploatare depaseste costul de vanzare mujicul rus va simti gustul economiei de piata. sa vezi atunci distractie.

        cat despre justificarea salariului, tu nu prea ti-l justifici. mergi si canta la alta masa.
      • +6 (8 voturi)    
        Sunteti atat de predictibili (Joi, 16 martie 2017, 15:21)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        in propaganda inepta pro-rusnaca incat obtineti efectul contrar - intariti convingerea oamenilor ca rusia vrea sa controleze si ameninta pe toti vecinii sai. Cat despre etichetarea serviciilor de informatii Suedeze drept "securisti" ridicolul e coplesitor !
      • +5 (5 voturi)    
        Asa au zis si cecenii (1999) (Joi, 16 martie 2017, 15:43)

        BokassaOficial [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        sau georgienii (2008) sau ucrainienii (2014) , ca nimeni nu-i ameninta (aici nimeni in sensul de rusi, ca sa pricepi). Asa au zis si polonezii in 1939, rezistand eroic hoardelor naziste. Ca "nimeni" n-o sa le infiga cutitul in spate. Dar nimeni n-a avut scrupule si i-a atacat. Si i-a macelarit pe la Katyn.

        Oh...wait, aia nu erau nimeni, erau... sovietici.
      • 0 (0 voturi)    
        FAPTE (Joi, 16 martie 2017, 20:35)

        EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        peste 6000 de suflete au fost omorate in conflictul armat Rusia- Ucraina si tu vorvesti ca nu e nimeni amenintata si repeti ametelile lui trumpulica cu fakenews?

        Suedia a fost amenintata anterior cu repercursiuni de catre Rusia in cazul in care Suedia ar intra in Nato!

        nu e oscar, sunt fapte goale-golute!
    • +8 (10 voturi)    
      Oricum nu o sa intelegi (Joi, 16 martie 2017, 14:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Asta fiindca nu sta nimeni sa faca analize strategice pentru postacii lui Putin.
      Treci pe la casieria Sputnik si te lamuresc ei de cine se simte amenintata Suedia
    • +4 (6 voturi)    
      Ca sa intelegi.. (Joi, 16 martie 2017, 14:36)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Pe aceeasi baza ca in cazul Crimeii !!
  • +10 (18 voturi)    
    Toti sunt ingrijorati (Joi, 16 martie 2017, 13:45)

    Rescator [utilizator]

    Si pe buna dreptate.Numai noi romanii dormim in
    papusoi "condusi" spre comunism in zbor de oamenii
    Moscovei ,numitii Tradiceanu ,Dragneev si gasca.
    In bunul lor obicei s-au facut ca acorda Armatei 2%
    din PIB ,dar in realitate,prin manevre murdare si
    tradare(experimentate de 28 de ani) vor fi cel mult
    0,8%,ca si pana acum.
  • -5 (9 voturi)    
    LOL (Joi, 16 martie 2017, 15:42)

    zizin [utilizator]

    Bietii suedezi, pesemne au iarași vedenii. Tot așa cum, în octombrie 2014, se isterizau că un submarin rusesc îi spionează în arhipelagul Stockholm. După ample operațiuni de căutare timp de 6 luni și care au costat o grămadă de bani au ajuns la concluzia că în realitate misteriosul ”submarin” a fost doar o ambarcațiune civilă locală (“working boat”)!!
    • +4 (4 voturi)    
      trafic de pufoiaka submarin ? (Joi, 16 martie 2017, 16:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      mi au spus niste cunoscuti ca la data cu priicina mirosea pestinetial la pufoiaka in zona...exista o explicatie !