Erdogan, o noua declaratie violenta impotriva Olandei: Au masacrat peste 8.000 de bosniaci musulmani la Srebrenica

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 martie 2017, 15:14 Actualitate | Internaţional

Erdogan
Foto: Stirile ProTV
Presedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a acuzat miercuri Olanda ca a "masacrat peste 8.000 de bosniaci musulmani" la Srebrenica, intr-o noua diatriba in criza politica dintre Ankara si Haga, scrie AFP.

"Nu au nicio legatura cu civilizatia, nici cu lumea moderna. Ei sunt cei care au masacrat peste 8.000 de bosniaci musulmani in Bosnia Hertegovina in timpul masacrului de la Srebrenica", enclava care se afla sub protectia castilor albastre olandeze, a spus Erdogan, intr-un discurs.

Circa 8.000 de barbati si baieti musulmani au fost ucisi de fortele sarbe din Bosnia la Srebrenica in cateva zile, in iulie 1995. Este cel mai grav masacru inregistrat in Europa dupa al doilea Razboi Mondial.

O istorie care bantuie si acum Olanda, unde o ancheta a condus la demisia guvernului in 2002.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

8591 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    E clar (Miercuri, 15 martie 2017, 15:19)

    mitg [utilizator]

    O sa faca saracul atac cerebral in curand.
  • +13 (17 voturi)    
    Erdogan (Miercuri, 15 martie 2017, 15:21)

    hamurabi [utilizator]

    a turbat !
    • +4 (4 voturi)    
      daca (Miercuri, 15 martie 2017, 19:58)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      i se aduce aminte de cei 1,2 milioane de armeni masacrati de turci in timpul primului razboi mondial, cred ca se vindeca instant de turbare. sau ii plesneste o vena in cap.
  • +10 (12 voturi)    
    "The devil is in the detail" (Miercuri, 15 martie 2017, 15:25)

    MG [utilizator]

    au fost ucisi de armata sârbă, dar regiunea fiind (teoretic) sub "protecţia" olandeză, se presupune că forţa olandeză aşa mică cum era ea, trebuia să se lupte cu sârbii.
    Poate aşa şi trebuia, doar că, probabil, ar fi murit atunci TOŢI bosniacii din regiune, ne mai fiind picior occidental pe acolo.
  • +13 (15 voturi)    
    Face o grava confuzie (Miercuri, 15 martie 2017, 15:28)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cei ce au facut masacrul sunt aliatii prietenului putinica - Sarbii. Soldatii Olandezi au fost luati prizonieri de Sarbi. Ce se poate reprosa fortelor NATO a fost doar lipsa de fermitate cu niste indivizi primitivi. Sosirea fortelor SUA a reglat imediat problema - ca oprice animal salbatic Sarbii au inteles imediat de forta si au semnat in graba cea mai mare tratatul de pace. Ulterior Americanii le-au mai dat o proba de forta si Sarbii au schimbat chiar si regimul lui Milosevici (extrem de apropiat ideologic de Ilici Iliescu si gasca PSD, aceiasi gargara de propaganda, aceleasi afaceri de furat din bugetul de stat)
  • +7 (13 voturi)    
    ups, lovitura in punctul nevralgic... (Miercuri, 15 martie 2017, 15:35)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Olanda nu a depasit nici acum, la mai bine de 20 de ani, sentimentul de vinovatie colectiva legat de masacrul de la Srebrenica.

    atentie, nu vb de politicieni, am intalnit multi oameni obisnuiti care se considera in continuare vinovati ptr indolenta/neglijenta castilor albastre olandeze insacinate cu protectia populatiei civile bosniac_musulmane din republica Srpska.
  • +21 (25 voturi)    
    1915 (Miercuri, 15 martie 2017, 15:35)

    rubberduck [utilizator]

    Iti spune ceva mai erdoganule?? Cu toate spumele astea si chiftelele cu carne de porc pe care le scoti ar trebuie sa iti aduce aminte de Genocidul Armean. Acesta a fost real si voi sunteti vinovati. Si veti fi vinovati in eternitate. Nu vreiti sa recunoasteti holocaustulul si de dragul catharsisului injuri pe altii fara rost, nevroticule, piticule. Olandezii au piedut 200 000 de oameni in WW2 si tu ii faci nazisti?!?! Spui prostii mai mari ca tine, ienicer scopit.
    • +15 (17 voturi)    
      Aproape... (Miercuri, 15 martie 2017, 17:25)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui rubberduck

      2 milioane de armeni au fost eliminatzi fizic
      atunci , fapt NERECUNOSCUT nici la ora actuala de catre autoritatzile turce .
  • +10 (20 voturi)    
    Ce cauta acest retard (Miercuri, 15 martie 2017, 15:38)

    tiberius_p [utilizator]

    ...in fruntea unei tari membre NATO?

    Idiotul asta nu intelege ca trupele olandeze erau sub comanda ONU si ca nu este Olanda ca tara responsabila pentru neglijenta care a dus la masacrul de la Srebrenica?!?

    Oare turcii au luat-o complet razna de l-au ales pe imbecilul asta? Acum nici cu lovitura de stat nu-l mai pot da jos...ce mizerie abjecta...
    • -11 (17 voturi)    
      prietene... (Miercuri, 15 martie 2017, 16:26)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      combati pe langa subiect: daca acele casti albastre erau purtate de romani cu siguranta s-ar fi derobat de responsabilitate ascunzandu-se sub fusta ONU!

      numai ca olandezii, popor ex-colonial, deci cu orgoliu infinit! se considera ei insisi principalii reponsabili ptr tragedia de la Srebrenica fara a pasa, las din punctul lor de vedere, problema unei structuri vag_articulate si fara dinti ca "natiunile unite".

      one should really educate him/herself.
      • 0 (10 voturi)    
        prietene... (Miercuri, 15 martie 2017, 16:48)

        Radius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        ... in legatura cu marele simt de responsabilitate al fostelor puteri coloniale, mergi si canta la alta masa. Nici una dintre fostele puteri coloniale nu are nici un fel de problema cu propriul trecut: dimpotriva, ar proceda (si procedeaza) in continuare la fel, oriunde este posibil...

        In ceea ce priveste chestiunea masacrului de la Srebrenica, chiar poti lasa romanii deoparte. Nu mai combate pe langa subiect, vei putea gasi o alta oportunitate sa dai cu copita...

        Now that you've mentioned education...
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Miercuri, 15 martie 2017, 19:49)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

        Curat demagogie, coane Gogule!
  • +11 (13 voturi)    
    Pai stai domle' ca tu ai niste vendete cu noi! (Miercuri, 15 martie 2017, 15:43)

    pedepsitorul [utilizator]

    pana la urma, bonbardamentele au omorat si crestini, doar ca pe voi va deranjeaza doar musulmanii morti!

    Cred ca daca se dadea libera trecere turcilor in UE, ce mitinguri se mobilizau in context asemanator...

    Turcia a ramas un popor de temut!
  • +5 (13 voturi)    
    hmm (Miercuri, 15 martie 2017, 16:13)

    Primul [utilizator]

    Ciudate aceste comentarii si manifestari indecente ale Turciei, fix in ziua alegerilor din Olanda si alte evenimente ce au avut loc cu putin inainte. Putin vrea, prin Erdogan, manipularea electoratului olandez spre a vota extrema dreapta?
    • -6 (10 voturi)    
      Olanda si a facut-o cu mana ei in prag electoral (Miercuri, 15 martie 2017, 16:27)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Primul

      Si a facut o din considerente electorale si si o ia exact in perioada electorala. Nu stiu daca Phutin are vreo implicare, dar un + pentru o alternativa interesanta merita:)
  • -11 (13 voturi)    
    Rade ciob de oala sparta dar are dreptate (Miercuri, 15 martie 2017, 16:15)

    jackalphonse [utilizator]

    Incepe sa devina comica situatia
  • +10 (12 voturi)    
    Erdogan ca un curcan (Miercuri, 15 martie 2017, 16:47)

    caliostro [utilizator]

    Nu olandezii au comis masacrul, insa in sarcina lor se poate retine o vinovatie morala. Insa asta e cu totul altceva fata de acuzatiile demente ale lui Erdogan. Iar el e ultimul om care ar trebui sa vorbeasca despre asta, regimul sau nici acum nu recunoaste genocidul armenilor. Insa e si multa exagerare datorita referendumului prin care incearca sa-si sporeasca puterile. Se umfla in pene ca un curcan si face pe Gigi durul. Dupa ce se termina cu referendumul o va lasa mai moale.
  • +4 (6 voturi)    
    bai ceausescule (Miercuri, 15 martie 2017, 18:11)

    levierul [utilizator]

    de naibii mai stau la discutii europenii cu paranoicul grandoman erdogan?
    Nu este clar ca omul e nebun?
  • -1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 15 martie 2017, 19:55)

    vitan.sandu [utilizator]

    Unii dintre comentatorii de pe aici, cred ca ar fi in stara sa manance ra hat cu polonicul, daca o asemenea chestie ar fi pe placul occidentului. Ma refer la levierul, tiberius, calistro, jackl... etc. Cum e cineva mai 'in picioare" si nu "in genunchi" la slitul licuricilor, cum sar postacii pe el.