UPDATE Germania: Atac cu toporul in gara din Dusseldorf, 7 persoane au fost ranite. Atacatorul, originar din fosta Iugoslavie, anunta politia

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 9 martie 2017, 23:31 Actualitate | Internaţional

Atac in gara din Dusseldorf
Foto: Twitter
Mai multe persoane au fost ranite in urma unui atac cu toporul ce a avut loc, in jurul orei locale 21.00 (22.00, ora Romaniei) in gara din Dusseldorf, anunta presa internationala citand politia locala, AFP precizand ca sunt cel putin cinci raniti.

*****

UPDATE: Politia germana a anuntat pe Twitter ca autorul atacului din gara de la Dusseldorf este un barbat de 36 de ani, originar din fosta Iugoslavie, cu probleme psihice. De asemenea, autoritatile au revizuit bilantul atacului la sapte raniti, dintre care trei in stare grava.

Autorul atacului ar locui in orasul Wuppertal, din landul Renania de Nord-Westfalia.

UPDATE: Politia germana informeaza ca au arestat un singur individ, care a atacat cinci persoane, joi seara, in gara din Dusseldorf, scrie Reuters.

Un purtator de cuvant al politiei a precizat ca presupusul atacator se afla in custodia politiei. Una dintre persoanele atacate a fost grav ranita. Purtatorul de cuvant a afirmat ca politia investigheaza daca sunt mai multi atacatori implicati, dar ca nu exista indicii in acest sens.

"Nu folosim cuvintele "macel" sau "teroare", a spus purtatorul de cuvant. El a adaugat ca nu exista o amenintare serioasa privind alte atacuri. Gara a ramas inchisa, a mai precizat el.

*****

Mai multi atacatori inarmati cu topoare au ranit cel putin cinci persoane, joi seara, in gara din orasul Dusseldorf, din vestul Germaniei, a informat politia locala, citata de AFP. Doi suspecti au fost arestati, potrivit politiei, care nu exclude ca alti suspecti sa fie in libertate.

Potrivit The Telegraph, doua persoane au fost arestate, iar martorii vorbesc despre un "nebun".

Purtatorul de cuvant al politiei, Rainer Kerstiens, a declarat pentru agentia The Associated Press ca se crede ca sunt mai multi presupusi atacatori care ar fi fugit de la locul faptei.

Imagini din interiorul garii centrale din Dusseldorf arata persoane ranite intinse pe podea primind ingrijiri.

Gara a fost evacuata si incercuita de ofiteri inarmati ai fortelor antitero, iar trenurile nu mai opresc in statie.

Un calator a relatat pentru Bild: "Stateam pe peron, asteptand trenul. A venit trenul, iar apoi deodata cineva a sarit cu un topor si a lovit oamenii. Era sange peste tot".

Un utilizator de Twitter, Bruno Macedo, a postat urmatorul mesaj: "Breaking: Un individ cu un topor urmarit de politie in Dusseldorf. Gara este inchisa. Sunt in tren, lucurile arata rau #politie #teroare".

El a adaugat: "Stati departe de gara din #Dusseldorf, un nebun cu un #topor e in libertate".

Acest atac din Dusseldorf are loc la mai putin de trei luni de la atacul cu camion comis la un targ de Craciun din Berlin, care s-a soldat cu 12 morti.



Germania se afla sub un nivel inalt de alerta terorista dupa mai multe atacuri recente.



Citeste mai multe despre   






















12535 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    Hmm (Joi, 9 martie 2017, 23:39)

    mitg [utilizator]

    "Fara istoric imigrationist, probleme psihice"?
    • +11 (21 voturi)    
      Fatmir H. se numeste atacatorul (Vineri, 10 martie 2017, 9:41)

      yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Publicatia Spiegel ii dezvaluie numele ( http://www.spiegel.de/panorama/justiz/duesseldorf-kein-terror-anschlag-mutmasslicher-taeter-wohl-psychisch-labil-a-1138118.html) insa e de remarcat eforturile mari cu care se incearca musamalizarea faptei: fosta Iugoslavie?! Pai din anul 2003 Iugoslavia nu mai exista... Mi-e greu sa cred ca toporarul traia in Germania cu un pasaport de Iugoslavia.. De ce nu se zice actuala zona de care apartine: adica probabil Albania, Kosovo? Iar dupa numele lui care e ascuns sigur era crestin....
      • +10 (16 voturi)    
        sau Bosnia Herzegovina..nemtii astia au (Vineri, 10 martie 2017, 10:01)

        ilex2013 [utilizator] i-a raspuns lui yoyosm

        devenit penibili , incercand sa eludeze adevarul fac mai rau...si acum orice spun nu-i mai crede nimeni..
      • +9 (17 voturi)    
        multumesc (Vineri, 10 martie 2017, 10:43)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui yoyosm

        Siteul spiegel.de, varianta in engleza nu scrie nimic despre acest atentat terorist:

        http://www.spiegel.de/international/
        http://www.spiegel.de/international/germany/
        http://www.spiegel.de/international/europe/
        http://www.spiegel.de/international/world/

        Dedica amplu spatiu insa compararii lui Trump cu Putin, atacarii apropiatilor lui Trump, scrierii de articole despre nedreptatile pe care le indura refugiatii etc.
      • +8 (12 voturi)    
        corect :)) (Vineri, 10 martie 2017, 11:03)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui yoyosm

        musulman n-are cum sa fie, aia sunt blanzi si cuminti :))
      • +3 (7 voturi)    
        mda (Vineri, 10 martie 2017, 12:46)

        adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui yoyosm

        Daca era musulman era o mare problema sa-i spuna originile si numele complet..asa ...in masa este estic si astia inghit orice...
        • -3 (7 voturi)    
          Mai gandeste-te (Vineri, 10 martie 2017, 15:42)

          IonescuIonel1 [anonim] i-a raspuns lui adrian_rolland

          Ar fi bine ca atunci cand sunt macelariti niste nemti in casa lor sa nu zica de criminali ca sunt est europeni ci sa zica ca sunt romani ortodocsi? Si neaparat ortodocsi. Romanii au omorat in tarile din vest mai multi oameni decat toti refugiatii si musulmanii la un loc.
          • 0 (0 voturi)    
            @IonescuIonel (Sâmbătă, 11 martie 2017, 9:43)

            adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui IonescuIonel1

            "Romanii au omorat in tarile din vest mai multi oameni decat toti refugiatii si musulmanii la un loc."

            O iau ca pe o gluma...proasta! Asta ca sa nu te fac idiot..dar de fapt nu te-am facut eu.
            Scuze!
      • -2 (8 voturi)    
        Logic vorbind (Vineri, 10 martie 2017, 15:39)

        IonescuIonel1 [anonim] i-a raspuns lui yoyosm

        Sunt multi care au emigrat din Iugoslavia, din anii 80 pana in 2006 parca. Tara lor de origine e Iugoslavia. Apoi au luat cetatetinia Germana. Ei au ca tara de origine in acte Iugoslavia. Nu inteleg de unde atata paranoie, conspiratii si atata rautate. Traversati Ferentari pe la 10 seara sa vedeti acolo realitatea romaneasca si apoi fiti asa agresivi cu Germania.
        E ca si cu baietii aia de la metru de au lovito pe una de a zburat pe scari si toti au sarit ca sunt musulmani. Apoi s-a aflat ca sunt BULGARI.
        Sau ca si cazul de anul trecut cand 3 persoane au fost torturate si omorate intr-o casa. S-a aflat sa sunt romani ortodocsi si nu musulmani.
        Uitati-va in curtea voastra inainte sa va credeti superiori.
        • +2 (2 voturi)    
          .. (Vineri, 10 martie 2017, 20:43)

          albastru de Romania [utilizator] i-a raspuns lui IonescuIonel1

          bai ahmed, de ce comentezi sub nume fals?

          ti-e rusine cu parintii tai?
  • +10 (34 voturi)    
    Cu tot riscul, as prefera sa traiesc acolo (Joi, 9 martie 2017, 23:50)

    dexpropriat [utilizator]

    In Romania primesti topoare in cap zilnic de la aia care conduc guvernul, parlamentul, CURTEA CONSITUTIONALA !
    • +1 (7 voturi)    
      Exact (Vineri, 10 martie 2017, 16:32)

      IonescuIonel1 [anonim] i-a raspuns lui dexpropriat

      M.am uitat pe harta criminalitatii in EU si ramai masca cand vezi unde sta Romania:

      https://ourworldindata.org/wp-content/uploads/2013/03/europe-map-of-homicide-rates-subnational-lebel-unodc-png.png
      sau
      http://i.imgur.com/suqnE8U.png

      Nu stiu de unde impresia asta ca romanii is Dalai Lama europei.....
      • 0 (2 voturi)    
        tu compari o statistica din 2012-2013 (Vineri, 10 martie 2017, 17:06)

        yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui IonescuIonel1

        cu actuala situatie din 2017? Iti dai seama cat de penibila e comparatia ta?
  • +4 (16 voturi)    
    Ma indoiesc ca era nebun (Joi, 9 martie 2017, 23:53)

    Vlad-I [utilizator]

    Daca era "un nebun" nu erau in grup.
    • +2 (4 voturi)    
      din contra! (Vineri, 10 martie 2017, 11:22)

      eTati [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      dar daca saracul nebun avea personalitati multiple?
    • -2 (8 voturi)    
      Citeste bine articolul (Vineri, 10 martie 2017, 15:44)

      IonescuIonel1 [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Nu a umblat in grup. De undescoti informatiile astea de esti asa sigur pe tine?
  • +21 (41 voturi)    
    PC? (Vineri, 10 martie 2017, 0:07)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Astept ca razboinicii PC sa aduca argumente cum ca atacatorii vroiau doar sa omoare tantarii ce urmau sa intepe calatorii. Cred ca Germania deja s-a obisnuit.
    • +19 (31 voturi)    
      Ăsta e până la urna scopul (Vineri, 10 martie 2017, 0:34)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Europa se va obișnui cu terorismul islamic și-l va accepta ca pe ceva neplăcut dar firesc. Să zicem ca pe un cutremur.

      Asta va netezi calea viitoarelor valuri de migrație din lumea musulmană, în privința cărora există mari speranțe să voteze politicienii progresiști ce le-au deschis ușa Europei. Cu timpul europenii se vor obișnui și cu Șaria. Iar când se va instala Califatul Europei europenii îl vor accepta cu resemnarea vitei înjugate.
    • -5 (11 voturi)    
      Interesant (Vineri, 10 martie 2017, 15:49)

      IonescuIonel1 [anonim] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Cred ca Germania s-a obisnuit cu terorismul romanesc si ortodox. Romanii se cred atat de superiori dar uita ca tot romanii au speriat vestul cu infractiunile lor. De la furturi, la torturarea si omorarea batranilor pentru bani, la trafic de droguri si de fiinte umane. Dar cand citesti comentariile ai impresiaca traiesti intr-o alta lume. Nuuuu musulmanii sunt problema nu ortodocsii romani. Aia sunt sfinti.
  • +10 (18 voturi)    
    da, da, (Vineri, 10 martie 2017, 0:13)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    unul sau mai multi nebuni, sau nerai, dar clar inalti, blonzi si cu ochi albastri, cu topoare, scuturi si coifuri cu coarne. Berserkeri, ce sa mai vorbim, e foarte clar.
  • +21 (41 voturi)    
    sa ghicesc (Vineri, 10 martie 2017, 0:15)

    DSS [utilizator]

    e cineva cu tulburari psihice? de o anumita religie care nu se poate spune
    • +20 (34 voturi)    
      Cum îți permiti?!? (Vineri, 10 martie 2017, 0:45)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Păi e posibil să bagi astfel de insinuări rasiste ce îndeamnă la ură nejustificată impotriva adepților religiei păcii?!

      Tot ce vor bieții oameni să transforme Europa într-un loc în care să se simtă si ei ca acasă. Cum ar fi Afganistan sau Siria. Ce ai cu ei?!
      • -3 (7 voturi)    
        LOL (Vineri, 10 martie 2017, 15:51)

        IonescuIonel1 [anonim] i-a raspuns lui Amerlocu

        Lasa ca o transforma ortodocsi i romani in paradis :)))))
    • +9 (21 voturi)    
      Tragi concluzii gresite (Vineri, 10 martie 2017, 1:01)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Este un fan de heavy metal, asa zisa "musica satanista" care joaca jocuri violente si e fan filme horror. In plus probabil provine dintr-o familie cu probleme asa ca are scuza.

      Poate cu putin noroc gaseste un judecator ingaduitor ca aici:
      http://www.hotnews.ro/stiri-international-21649318-canada-judecator-achita-taximetrist-acuzatia-agresiune-sexuala-argumentand-persoana-beata-poate-consimti-act-sexual.htm

      Ca fapt divers. Vreun update la stirile cu recentele masinile ucigase din multele tari? Se zicea ca erau investigatii si prin comentarii razboinicii PC spuneau ca suntem noi paranoici si tragem concluzii pripite. Ia te uita cum si alea se baga sub covor.

      Daca scriu "Heidelberg truck driver pedestrians" in Google, in afara de ofertele de munca/prestare servicii, nu vad ceva recent pe tema asta. Daca nu tipa nimeni, punem pariu ca nici nu vom auzi?
      • +9 (15 voturi)    
        dupa cum se vede (Vineri, 10 martie 2017, 10:21)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Exista numerosi fani Politically Correct si pe aici. Deocamdata procentele sunt minore, dar spalarea pe creier a idiotilor merge inainte. Cu televizorul.
        • -2 (8 voturi)    
          Poate chiar tu esti (Vineri, 10 martie 2017, 16:35)

          IonescuIonel1 [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

          Politically Correct ar fi sa se puna un gard la granita Romaniei. ROmania are cea mai mare rata a criminalitatii in Europa si o mai si exportam. Uite dovada: http://imgur.com/gallery/NKbZUnM
          sau poti sa cauti singur.
          Dar exista numerosi spalati pe creier care cred ca Romania e raiul de pe pamant. ROmanii si Ortodocsii omoara mai multi oameni in vest decat toti musulmanii.
    • -1 (13 voturi)    
      Intrebare pe bune (Vineri, 10 martie 2017, 15:50)

      IonescuIonel1 [anonim] i-a raspuns lui DSS

      Dar cand un "est european" omoara batrani, violeaza femei, fac trafic de fiinte umane, ar trebui sa i se spuna religia? Ar trebui ca la fiecare stire data despre infractiuni est europene sa se spuna ca sunt ortodocsi?
      • +2 (6 voturi)    
        Ai un fix cu ortodocsii! (Vineri, 10 martie 2017, 16:47)

        ionisus [utilizator] i-a raspuns lui IonescuIonel1

        Tu sigur, esti un ortodocs ''convins'', altfel nu vad de ce insisti pe tema asta!
  • -9 (11 voturi)    
    Nrbunii din servicii (Vineri, 10 martie 2017, 0:16)

    Snitzelvienez [utilizator]

    regizeaza iar nebunii din presa relateaza
  • +9 (23 voturi)    
    "Societati deschise" (Vineri, 10 martie 2017, 0:31)

    cinevatus [utilizator]

    .
  • +16 (30 voturi)    
    Intelegeti persoanele astea (Vineri, 10 martie 2017, 1:21)

    Wanheda [utilizator]

    Ca de unde vin ei astea-s chestii normale, taieri de maini, cenatuiri si spanzurari cu public. Daca e sa fie multiculturalism, trebuie sa fie bine pt ambele parti. Europenii or sa puna la dispozitie oameni sa fie omorati, femei sa fie violate, buzunare si case sa fie pradate...why? Pt ca se poate, de aia.
  • +7 (19 voturi)    
    Nu folosim cuvintele "macel", " teroare" (Vineri, 10 martie 2017, 9:03)

    Eu123 [utilizator]

    Acum stau sa ma intreb cat de lipsiti de logica ne cred autoritatile germane. Purtatorul de cuvant spune ca nu folosim cuvintele "macel" sau "teroare".

    Dar cand vine unul cu toporul pe peron si incepe "defrisarea" din pacate a oamenilor cam ce cuvinte am trebui sa folosim?

    Aaaaaa, stai ca mi-am amintit, ar trebui sa folosim doar cuvintele " persoana cu probleme psihice".

    Mai, mai, vai de cel ce va spune ca a fost terorizat de cineva care incerca sa il cioparteasca cu un topor. Iar daca acel cineva cu toporul a spart cateva capete si a taiat trecatorii, acestia nu pot sa spuna ca a fost macel. Macel folosim doar de la 1000 de persoane in sus, sub cifra asta e normal, nu e macel, sunt mangaieri cu toporul.

    Macar dupa aceea tot purtatorul de cuvant spune ca se crede ca au fost mai multi atacatori, deh, o mica adunare a nebunilor care s-au organizat intr-un moment de luciditate.
  • +9 (19 voturi)    
    Pariu (Vineri, 10 martie 2017, 9:17)

    Cristian FlorinLupu [anonim]

    Pariem ca era bosniac, musulman (fosta Iugoslavie) si poate este bolnav psihic, da' cu siguranta a strigat Allahu Akbar si era din ISIS?
    • -3 (17 voturi)    
      bolnavi (Vineri, 10 martie 2017, 10:01)

      Walking_dead [utilizator] i-a raspuns lui Cristian FlorinLupu

      Numai bolnavii psihici se alatura unor organizatii ca ISIS. Un om normal la cap indiferent de religie, care gindeste, nu pune problema sa ucida semenii lui.
      Problema este ca in Germania oamenii cu astfel de apucaturi nu ajung sa conduca ministere, ca in Romania. Ala a ucis cu toporul, la noi ministrul sanatatii ucide prin indiferenta. Personal nu vad nicio diferenta intre acest nebun si ministrul care declara ca problema medicamentelor pentru copii cu cancer nu e treaba lui.
      • +7 (17 voturi)    
        io cred ca tu incerci sa duci discutia in alta (Vineri, 10 martie 2017, 10:23)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

        ... directie. Deci orice atentat musulman este scuzabil pt. ca "in Romania..."
        • -3 (9 voturi)    
          Si io cred ceva (Vineri, 10 martie 2017, 10:58)

          cato [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Io cred ca ai mintea odihnita.
          • 0 (6 voturi)    
            prostia se poate vedea in oglinda (Vineri, 10 martie 2017, 11:32)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui cato

            .
        • +1 (13 voturi)    
          atentat (Vineri, 10 martie 2017, 11:54)

          Walking_dead [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Atentatul nu e scuzabil. problema e politica. ISIS spala creierul musulmanilor cu prostii, exact in acelasi mod cum face PSDul cu pensionarii si angajatii la stat.
          Scopul e acelasi indiferent prin ce mijloace se incearca sa-l atinga(teroare sau pomeni): noi sa traim bine iar pulimea sa ne slujeasca.
          • -1 (3 voturi)    
            sunt de acord cu partea despre PSD (Vineri, 10 martie 2017, 12:54)

            Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

            si cu partea despre Isis/Islam.

            Din pacate comentariul tau anterior nu spune asta. Sorry pt. down vote.
  • +8 (10 voturi)    
    limpezire (Vineri, 10 martie 2017, 11:08)

    srpc [utilizator]

    orice criminal este psihopat, dar asta nu inseamna ca trebuie tratat cu blandete!
  • +4 (8 voturi)    
    Daca nu era musulman ar fi spus deja pana acum. (Vineri, 10 martie 2017, 12:10)

    taro [utilizator]

    S-au limitat doar sa spuna ca e din fosta Iugoslavie (100% e din Bosnia musulmana)

    Dupa ce EU si SUA i-a aparat si le-a protejat independenta au inceput sa le multumeasca
  • +6 (10 voturi)    
    fosta Iugoslavie? (Vineri, 10 martie 2017, 12:18)

    freestyle [utilizator]

    nu vrea sa se spuna concret. deci, Bosnia sau Kosovo?
    • +3 (7 voturi)    
      uluitor (Vineri, 10 martie 2017, 16:35)

      stone2 [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Deci Politia germana nu recunoaste independenta "KOSOVA"...
  • +7 (11 voturi)    
    Musulman vs non-Musulman (Vineri, 10 martie 2017, 12:58)

    Razvan_M [utilizator]

    In articolul din spiegel.de despre atentatul comis de un Musulman se spune prenumele atacatorului o singura data, numele de familie fiind dat cu initiala.
    Intr-un articol din spiegel.de despre o crima comisa de un neamt, numele intreg si prenumele sunt scrise in articol de vreo 3 ori.
    http://www.spiegel.de/panorama/justiz/herne-zwei-tote-und-viele-fragen-a-1138147.html

    Acuma vine intrebarea: de ce atunci cand presa si politia din Europa ascund originile Musulmane ale criminalilor ni se spune ca asta-i legea, dar nu au nicio problema sa dea originile non-Musulmane ale criminalilor?
    • -4 (12 voturi)    
      Esti aatat de paranoic (Vineri, 10 martie 2017, 15:54)

      IonescuIonel1 [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      incat nu iti dai seama ca la fel seface si in Romania. Este interzis de lege sa dai numele intreg pana la condamnare. Asa s-a intamplat si cu aia 7 violatori. Ortodocsi.
      • +2 (8 voturi)    
        TU ai o obsesie cu ortodocsii (Vineri, 10 martie 2017, 16:33)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui IonescuIonel1

        .
        • +5 (7 voturi)    
          Don't feed the troll :-) (Vineri, 10 martie 2017, 17:13)

          yoyosm [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          poate apartine de religia maimutelor invadatoare