Trump il acuza in mod fals pe Obama de eliberarea unor detinuti in mandatul lui Bush

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 martie 2017, 18:42 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
Presedintele american Donald Trump a afirmat in mod fals, marti, pe Twitter, ca detinuti de la Guantanamo care si-au reluat activitatea militara au fost eliberati din inchisoarea militara de catre predecesorul sau Barack Obama, relateaza agentia DPA, citata de News.ro.

"122 de detinuti rai, eliberati de administratia Obama de la Gitmo, s-au intors pe campul de lupta. Doar alta decizie teribila!", a scris Trump.


In realitate, 113 dintre cei 122 de fosti detinuti de la Guantanamo, despre care servicii americane de informatii au confirmat ca s-au "reangajat" in confruntari, au fost eliberati de predecesorul democratului Obama, republicanul George W. Bush, care a inceput sa trimita in ianuarie 2002 presupusi combatanti talibani si din cadrul Al-Qaida in baza navala din Cuba.

Potrivit unor date facute publice de Biroul directorului serviciilor nationale de informatii (ODNI), pana la sfarsitul lui iulie 2016, 532 de detinuti au fost eliberati sau transferati in custodia altor guverne, in mandatul lui Bush, iar alti 161 in mandatele lui Obama.

Dintre cei confirmati ca "recidivisti", doar noua au fost eliberati de Obama.

Pentagonul a anuntat luni ca Yasir al-Silmi, care a fost incarcerat la Guantanamo din 2002 si pana in 2009, a fost ucis saptamana trecuta in Yemen, intr-un atac aerian american vizand o tinta Al-Qaida in Peninsula Arabica (AQPA)

BBC a scris luna trecuta ca Abu Zakariya al-Britani, un britanic convertit la islam, incarcerat la Guantanamo timp de aproximativ doi ani, incepand din 2002, a murit intr-un atac sinucigas comis in numele gruparii jihadiste Statul Islamic impotriva fortelor irakiene in apropiere de Mosul.


Citeste mai multe despre   






















2322 vizualizari

  • -15 (25 voturi)    
    ???? (Marţi, 7 martie 2017, 20:01)

    uzu [utilizator]

    mie nu mi-e clar ce dovedeste indubitabil ca Thrump a afirmat un fals ? ca a zis altcineva ca nu e asa ?
    frate... nu va grabiti sa sariti de-o parte sau de alta asa fara sa va informati.
    de unde stiti ca este adevarata partea cu "113 dintre cei 122" ?
    • +14 (16 voturi)    
      Haoleo (Marţi, 7 martie 2017, 20:59)

      DinuNedelea [anonim] i-a raspuns lui uzu

      Daca spun ca Vasilica a fost violata DE TINE si de fapt tu n-ai nimic cu asta, ci a fost violata de Gigel, sa inteleg ca ce spun NU E UN FALS doar pentru ca fatuca a fost violata totusi???? E ditamai presedintele, sa-si faca temele si sa fie EXACT atunci cand face declaratii. Se cheama a fi responsabil!
      • +2 (2 voturi)    
        cine? (Miercuri, 8 martie 2017, 9:28)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui DinuNedelea

        trump?
        buna gluma.
        paranoicul asta de trump a luat lectii de la dragnea, dupa episodul acestuia cu cele 10 mld gaura in buget.
  • -13 (15 voturi)    
    si? (Marţi, 7 martie 2017, 21:39)

    mihai.mihaita [utilizator]

    si sursa voastra de "fals"? ca nah, doar sunteti platit din ONG-uri anti Trump!
    Dar pana la urma, ce treaba avem noi cu ei? Sa le fie de bine.. Treaba lor, problemele lor!
  • -8 (10 voturi)    
    alt (Marţi, 7 martie 2017, 22:12)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    fake news. Deja e banal.
  • +5 (5 voturi)    
    Trump, ziua si minciuna (Marţi, 7 martie 2017, 22:37)

    flory_girl [utilizator]

    O sa ajungem sa ne miram atunci cand Trump spune adevarul, ca atunci cand minte deja nu ne mai miram, a devenit obisnuinta. Oricum se chinuie cam tare sa acopere scandalul cu implicarea Rusiei in alegerea sa.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca mergem direct la sursa (Marţi, 7 martie 2017, 23:07)

    Pooky [utilizator]

    Vedem foarte clar ca Hotnews are dreptate.

    Office of the Director of National Intelligence
    Summary of the Reengagement of Detainees Formerly Held at Guantanamo Bay, Cuba

    https://www.dni.gov/index.php/newsroom/reports-and-publications/225-reports-publications-2017/1488-summary-of-the-reengagement-of-detainees-formerly-held-at-guantanamo-bay,-cuba

    Dar nuuuuuu, noi suntem conspirationisti din mosi stramosi, stim noi ca Trump are dreptate si ailalti minte...
  • +2 (2 voturi)    
    Nu e stire faptul ca trumpel a mai mintit (Miercuri, 8 martie 2017, 8:33)

    Bogdan_100 [utilizator]

    inca o data. Dati breaking news cand va spune ceva rational si adevarat