VIDEO Un nou scandal in administratia Trump: Ben Carson afirma ca sclavii erau imigranti care aveau un vis american

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 7 martie 2017, 12:25 Actualitate | Internaţional

Ben Carson
Foto: Facebook
Ministrul pentru Locuinte al lui Donald Trump, Ben Carson, care este el insusi de culoare, a declansat un scandal marti, dupa ce a afirmat ca sclavii adusi din Africa erau "imigranti" care aveau si ei "un vis" american, scrie AFP.

"Aceasta este America: un pamant al visurilor si oportunitatilor", a declarat ministrul, intr-un discurs sustinut in fata functionarilor din departamentul pe care il conduce, in ziua in care administratia Trump a adoptat un nou decret privind migratia.

"Au exista alti imigranti care au venit aici in fundul vapoarelor cu sclavi, si care au muncit mult mai mult si mult mai dur si pentru mai putin", a spus Carson.

Un obisnuit al declaratiilor controversate, fostul neurochirurg nu s-a oprit aici: "Si ei aveau un vis, ca intr-o zi fii lor, fiicele lor, nepotii lor, nepoatele lor, stranepotii lor, stranepoatele lor vor putea gasi bunastarea si fericirea pe acest taram".

"Imigranti???", a reactionat imediat pe Twitter marea organizatie pentru apararea drepturilor persoanelor de culoare, NAACP.

Sunt afirmatii "tragice, socante si inacceptabile", a reactionat si Anne Frank Center USA.

"Nu, domnule Carson, sclavii nu au imigrat in America. Au fost adusi aici in mod violent, impotriva vointei lor si au trait aici privati de libertate", a continuat centrul.

Pentru seful Departamentului pentru Locuinte, numeroasele reactii negative si condamnarile din presa americana tin insa de "cea mai cinica interpretare" a afirmatiilor sale.



Citeste mai multe despre   






















11229 vizualizari

  • +10 (32 voturi)    
    Aternative truth (Marţi, 7 martie 2017, 12:50)

    UpNext [utilizator]

    este "calea regala" a libertatii absolute de exprimare, in care fiecare zice ce vrea/poate si cat il duce capul, mai ales cand se afla in pozitie oficiala. Cine minte mai repede si emite enormitati mai mari, devine desteptu' planetei!

    Exista popoare oarecum alese, care de mii de ani creeaza adevaruri alternative care au fondat culturi si civilizatii, inclusiv dumnezei convenabili.
    • -6 (20 voturi)    
      De unde pana unde? (Marţi, 7 martie 2017, 15:13)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Numai eu am impresia ca termenul "imigranti" nu este folosit in intelesul lui propriu?

      Cand cineva vorbeste despre "imigranti care au venit aici in fundul vapoarelor cu sclavi" e clar ca nu doreste sa rescrie istoria. Referinta pe care o face la sclavie chiar nu te lasa sa-i interpretezi spusele in sensul asta. In cel mai rau caz s-ar putea spune ca a facut o generalizare fortata care sa-i permita sa-i INCLUDA si pe negri in visul american, alaturi de ceilalti.

      Despre incluziune e vorba in discurs. Nu visul lor i-a adus in America (am ascultat cu atentie si am observat ca nu a spus asta), dar i-a determinat sa lupte acolo pentru a-l realiza. Categorii sociale si cauze diferite, care au un numitor comun: lupta pentru realizarea propriului vis despre cum crede fiecare ca ar trebui sa arate tara in care locuiesc. Si nu o sa nege nimeni faptul ca, macar din punct de vedere al recunoasterii drepturilor si libertatilor lor legale, visul fostilor sclavi a fost real si chiar s-a implinit.

      Cred ca e nedrept ca unii forteaza interpretari tendentioase ale discursului lui Ben Carson in scopul de a lovi in administratia Trump, mai ales ca nu ne aflam in situatia in care sa existe vreo penurie de critici cu adevarat obiective la adresa lui Trump.
      • -9 (19 voturi)    
        Schimb de replici (Marţi, 7 martie 2017, 17:55)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui adro

        Crezi ca poti argumenta ceva cu rasistii de la NAACP? Astia iti spun ca negrii nu pot fi rasisti, pana cand Ben Carson spune ceva care nu le place.
      • +3 (3 voturi)    
        logica de beton (Miercuri, 8 martie 2017, 12:50)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui adro

        Omu a comis-o, indiferent cat te straduiesti sa desenezi aceasta 'generalizare fortata'.

        Unde tu vezi ca 'unii forteaza interpretari tendentioase' (multe fortari in viziunea ta) altii pur si simplu vad reactii normale la o declaratie imbecila.

        Citind despre 'penuria de critici cu adevarat obiective la adresa lui Trump' incep sa inteleg ce se intampla cu tine.

        Din pacate orice as zice eu aici nu va sterge frustrarea si rautatea din sufletul tau.
        Pe de alta parte e timpul celor ca tine: Trump, Putin si Erdogan creeaza chiar acum lumea in care tu crezi ca iti doresti sa traiesti.
        • -2 (2 voturi)    
          Cum am ajuns "fan" Trump, Putin si Erdogan :) (Miercuri, 8 martie 2017, 14:02)

          adro [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Esti sigur ca ai inteles bine fragmentul cu "penuria de critici cu adevarat obiective la adresa lui Trump"?

          Interesant e ca a avut efectul unui test care a aratat cat de usor e sa judecam oamenii doar pentru ca ne grabim (uneori graba e produsa de prejudecata), nu intelegem corect sensul cuvintelor pe care le-au scris, si cine stie in ce culori ajungem sa-i zugravim din cauza asta.

          Valabil si pentru controversa legata de discursul lui Carson.
      • +3 (3 voturi)    
        Inca ceva (Miercuri, 8 martie 2017, 12:55)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui adro

        Omul pe care il aperi de 'fortarile' altora a declarat nu demult ca piramidele au fost construite ca silozuri...
        • -2 (2 voturi)    
          . (Miercuri, 8 martie 2017, 14:12)

          adro [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          Si chestia cu silozurile ar fi o dovada ca de data asta s-a manifestat ca un negationist al fenomenului istoric al sclaviei? In ciuda faptului ca a folosit totusi cuvantul "sclavi" in fraza aia?
  • +6 (42 voturi)    
    Babuinul are el nevoie de o operatie (Marţi, 7 martie 2017, 12:52)

    Bogdan_100 [utilizator]

    pe creier ! Interesant este cum poate fi calificat un negru rasist cu semenii lui ? Rasist, idiot,... ?
    • +4 (30 voturi)    
      Aceeași întrebare (Marţi, 7 martie 2017, 13:19)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Ne putem pune aceeași întrebare despre acei europeni albi care susțin cu încrâncenare că civilizația albilor europeni occidentali creștini este cea mai mare nenorocire din lume din cauza unor acțiuni cu impact negativ, exagerat sau inventat asupra altor civilizații de alte religii și culori ale pielii, și că doar plonjonul de bunăvoie în flăcările iadului ne mai poate aduce iertarea.
      Dacă găsiți răspunsul la întrebarea pe care v-ați pus-o despre Carson, împărtășiți-mi-l și mie, m-ar ajuta.
      • +2 (6 voturi)    
        Intrebare (Marţi, 7 martie 2017, 19:43)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Te referi la actiunile de binefacere a conchistadorilor in America Centrala si de Sud? Sau la rezolvarea problemelor de natalitate in randul indienilor din SUA?
        Ori la cruciade, adevarate incursiuni aducatoare de pace in Orientul Mijlociu? Poate la plivirea populatiei din Africa si cuprinderea lor intr-un program turistic cu sens unic? Lumineaza-ma, o crestine, m-am ratacit pe calea spre marele adevar alb...
        • -1 (3 voturi)    
          Selectie naturala (Marţi, 7 martie 2017, 23:51)

          Popescul [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Selectie naturala. Asa cred ca se numeste ceea ce ai enumerat. Eu chiar cred ca europenii si americani (la baza tot niste europeni) erau cu cateva clase peste populatiile respective. Citind despre Hernan Cortez si despre -fapele- sale impotriva aztecilor, spaniolul folosindu-se de o mana de oameni, chiar cred ca europenii cam erau jupani. Aztecii si arabii erau niste populatii violente. Nu-i plang de mila. Spaniolii cred ca au fost de departe cei mai rai colonisti. De ce au terasat totul prin America Centrala si de Sud ? Pentru ca asa au vrut si pentru ca au putut sa faca asta. Cinic, dar adevarat. Chiar si asa, eu consider ca unde a intervenit omul alb a civilizat zona respectiva. Aici ma gandesc la SUA si la Africa de Sud. Da. Au fost politici de segregare rasiala in aceste doua tari, dar a fost si progres mai pe toate planurile.
          • +3 (3 voturi)    
            daca un "jupan" din Ferentari iti da un par in cap (Miercuri, 8 martie 2017, 11:34)

            Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Popescul

            se cheama "selectie naturala" ? Nu-ti plang de mila. Tu cred ca ai fost de departe cel mai rau comentator, eu chiar cred ca restul cometatorilor sunt cu cateva clase peste tine...

            Na, ca sa vezi cum suna ce-ai spus tu in oglinda, cu tine ca subiect.

            Cand mai urmaresti ceva emisiuni pe Viasat (nu te mai lauda ca stii sa citesti) despre Cortez si conchistadori sa stii ca nu te echipeaza suficient sa emiti sentinte istorice despre colonialism, rasism, selectie naturala, etc.
        • 0 (2 voturi)    
          te-ai (Miercuri, 8 martie 2017, 11:46)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          ratacit si nu te vei regasi nciodata, imi pare rau pentru tine. Insiri toate cliseele imbecile si criminale ale cancerului neomarxist.
        • 0 (4 voturi)    
          cruciade? Africa? (Miercuri, 8 martie 2017, 12:41)

          Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Ce teritorii au cucerit cruciadele in Orientul Mijlociu?
          Teritorii foste crestine cucerite cu sabia in mana de catre arabi! Eu numesc asta eliberare.

          Aproape intregul Orient Mijlociu si Africa de Nord (inclusiv Egiptul) erau crestine.

          Inclusiv eliberarea Spaniei se numeste Reconquista pentru ca spaniolii desi erau sub stapanire araba de mai bine de 700 de ani nu au uitat ca era pamantul lor si nu al arabilor.
          Probabil si cei 700 de ani de raiduri de obtinere de sclavi din Spania si Mediterana i-a ajutat sa tina minte.

          Daca te referi la cruciada albigensiana sau cele teutonice/nordice atunci mai putem discuta.

          Majoritatea sclavilor africani erau facuti sclavi de catre AFRICANI. Albii erau clientii finali si culmea erau si ceva negri care erau proprietari de sclavi.
          Cei mai muli sclavi au aparut in timpul razboiului civil din Congo.

          Da un mic search la celebra intrebare:
          Dr. Livingstone, I presume?
          Stanley si Livingstone erau singurii albi in Africa Centrala in 1872 ceea ce ne face sa ne punem o intrebare de bun simt:
          Cine naiba facea rost de sclavi daca nu erau albi in zona de unde proveneau sclavii?
          https://en.wikipedia.org/wiki/David_Livingstone

          Au fost europeni care faceau raiduri de obtinere a sclavilor dar rolul lor este cu mult exagerat.

          Recomand documentarul: https://en.wikipedia.org/wiki/The_African_Americans:_Many_Rivers_to_Cross
      • +2 (2 voturi)    
        Mentalitatea (Miercuri, 8 martie 2017, 13:05)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        lui Carson este de republican ... alb.
        Traind toata viata inconjurat de albi bogati, probabil se crede unu.

        Iar la el nu cred ca e neaparat rasism impotriva negrilor (desi e posibil), e mai degraba classism (nu stiu daca avem cuvantul in romana).

        In vestul europei este de multe ori mai puternic decat rasismul.
  • +6 (38 voturi)    
    Cand neurochirurgii sufera cu capul (Marţi, 7 martie 2017, 13:13)

    pro_bono [utilizator]

    In universul alternativ al lui Trump, in curand evreii din echipa sa vor declara ca Holocaustul nici nu a existat, iar evreii erau cetateni respectati in regimul nazist.
    • +5 (21 voturi)    
      ceva de genul (Marţi, 7 martie 2017, 14:21)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

      si lagarele de concentrare erau de fapt cartiere rezidentiale de lux.
  • -8 (22 voturi)    
    Are partial dreptate Carson ! (Marţi, 7 martie 2017, 13:42)

    Rahan5 [utilizator]

    Schema de aducere a Nigerienilor In SUA a fost urmatoarea :
    Comercianti arabi in Niger sau de alte natii in Nigeria cumparau
    locuitori ai satelor africane, chiar de la familiile lor. O parte dintre ei, in special femeile,(nigeriencele sunt printre cele mai frumoase femei din lume), mai bine acceptau sa devina
    aservite / sclave/ amantele unor straini, decat sa locuiasca in saracia satului lor, mai ales in anii de seceta si foamete, cand efectiv multi aproape ca mureau de foame .
    Obiceiul vanzarii membrilor de familie, ca sclavi, in caz de foamete, era foarte raspandit chiar si in tari civilizate cum este Imperiul Chinez.
    Sclavii negrii, barbati, prizonieri proveniti din razboaie (cum erau la moda aceste idei pana acum) nu ar fi atat de multi cum ar parea de la prima vedere.
    Urma cumpararea de catre negustorii englezi si olandezi pentru transportul in SUA.
    Deci exista sanse ca, aproximativ 5 % din sclavi, femei tinere, care lucrau ca servitoare casnice pentru englezi, sa nu se fi opus deloc sa fie imbarcate pentru a venii in SUA !. Daca ar fi ramas in Africa, tot sclave ar fi ramas, in conditii chiar mai rele.
    • +2 (24 voturi)    
      Sau altfel spus... (Marţi, 7 martie 2017, 14:34)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Sclavii africani erau tratați în America precum animalele. Cu mențiunea importantă că în America (și în general în toată civilizația occidentală) animalele au fost și sunt tratate mai atent și mai demn decât sunt tratați mulți oameni în Africa de către alți africani.
      Bineînțeles, a mai trata astăzi oameni precum animalele este absolut odios și inacceptabil în America sau Europa. Dar și să dezgropăm morți de acum 200 de ani este incredibil de stupid. Și mulți dintre militanții de culoare din ziua de azi ar putea măcar avea decența să se limiteze la a aduce omagiul cuvenit strămoșilor lor, datorită cărora ei trăiesc astăzi într-una din cele mai bune societăți existente - și a cărei construcție datorează mult și acelor oameni.
      Cât despre militanții neo-marxiști și campionii PC-ului, de regulă albi sadea, cazul lor intră numai bine în competența doctorului Carson.
      • -7 (17 voturi)    
        Nu toti sclavii erau tratati ca animalele ! (Marţi, 7 martie 2017, 15:16)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        Depinde mult si de firea stapanului !
        Tinerele femei erau de multe ori decent tratate.
        Istoria Imperiului Roman spune ca nu toti sclavii erau tratati ca animalele !
        Iar aristocratii englezii nu erau mai cruzi decat aristocratii Romei antice !
        La tine conteaza mult ce istorie politizata ai invatat, de prin locurile de unde scrii !
        • -2 (10 voturi)    
          Recitiți (Marţi, 7 martie 2017, 16:17)

          Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          Cred că nu ați citi cu atenție comentariul meu, altfel nu-mi explic ușurința cu care-mi aruncați ultima frază.
    • +1 (19 voturi)    
      Hahahaha (Marţi, 7 martie 2017, 14:35)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Unde ai citit asta? In Istoria Alternativa Pentru To(n)ti?

      Hahahahahaha
    • -2 (4 voturi)    
      ACEEASI CONFUZIE! Ca tembelul de Carson (Marţi, 7 martie 2017, 17:22)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Intre sclavi si imigranti !

      Inaintasii americanilor (!) nu sunt la fel cu cei ce se bulucesc la portile Occidentului:
      1) ei au sosit si intrat legal
      2) n-a costat Guvernul nici un ban/cent
      3) n-au cerut localnicilor sa se adapteze lor
      4) n-au dat foc steagului american
    • 0 (2 voturi)    
      nigeriencele ? (Marţi, 7 martie 2017, 20:14)

      vagabond [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Cele mai frumoase? Serios?
      A aparut vreun studiu al cercetatorilor britanici pe care l-am ratat?
  • +1 (31 voturi)    
    Gura păcătosului adevăr grăiește... (Marţi, 7 martie 2017, 13:58)

    Amerlocu [utilizator]

    Până la urmă șefii e triburi africane ce-și vindeau conaționalii ca sclavi negustorilor de carne vie le-au făcut descendenților acestora un imens serviciu. Putem compara standardul mediu de viață al unui negru din America cu cea a unui negru obișnuit din Congo?! Oare câți negrii americani ar dori să trăiască asemeni celor din Africa!?

    Apoi se pare că descendenții sclavilor africani îi iubesc cu ardoare pe descendenții stăpânilor și comercianților de sclavi. Par egzamplu Barak Obama provine din partea tatălui din familia unui șef de trib kenyan ce făcea negustorie cu sclavi. Iar din partea mamei dintr-o famiie de plantatori ce erau mari proprietari de scalvi :) A existat în ultimele decenii vreo personalitate mai iubită în sânul comunității afro-americane ca Obama?! Apoi nu votează în zilele noastre 75%-80% din negrii cu partidul „democrat”?” Care partid a fost înființat de marii plantatori și prprietari de sclavi din sud?! Nu a fost KKK înființat tot de membrii ai partidului „democrat”? Păi vedeți?!
    • +7 (19 voturi)    
      Ce fumezi cand delirezi asa (Marţi, 7 martie 2017, 15:26)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      KKK infiintat de democrati si de 100 de ani voteaza doar Republicanii. Pai trumpeta se lauda ca a fost masiv votat de negrii si a dat exemplul Carson - neurochirurgul ce a gresit operatia si si-a taiat din propriul creier - ca sa ilustreze ca cei de culoare il voteaza cu entuziasm. Cat despre diferenta dintre standardul de viata a unui negru in Congo si a unui sclav pe plantatie nici macar nu merita discutata ineptia (cel mai bun argument e speranta de viata la acel moment intre cele doua cazuri cam 10-15 ani in favoarea celui liber)
      • +1 (3 voturi)    
        Io zic să mai pui mâna pe carte... (Marţi, 7 martie 2017, 23:08)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Foștii democrați din sud (ăia de au înființat KKK) s-au rupt de Partidul "Democrat" abia la mijlocul anilor '80...
    • +6 (20 voturi)    
      Prostia e contagioasa (Marţi, 7 martie 2017, 15:41)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Fratioare, tu unde ai invatat istoria, la Trump University sau la Academia Ku Klux Klan ? Daca parintii si inaintasii tai erau sclavi si pusi sa munceasca de dimineata pana seara, fara bani, cu mancare putina, batuti, uneori femeile violate si uneori chiar ucisi, tot asa ziceai ? Ca ce noroc pe capul lor ?
  • +2 (2 voturi)    
    vise si vise (Marţi, 7 martie 2017, 16:53)

    revo [utilizator]

    pai si cosmarul e tot un vis...
  • 0 (6 voturi)    
    Deci se poate si mai rau (Marţi, 7 martie 2017, 17:27)

    Anonym [utilizator]

    Sa nu mai radeti de Daea ;)
  • -5 (15 voturi)    
    Diversitate (Marţi, 7 martie 2017, 18:07)

    Setalcott [utilizator]

    Cand evreii au iesit din sclavia Egiptului s-au dus in alta tara. Cand sclavii au fost eliberati in SUA se dezbatea reintoarcerea lor in pamanturile de bastina. S-a ales alta cale, Asta a vrut a spuna Ben Carson: in timp ce evreii isi vedeau visul in tara lor de origine, negrii isi vad implinirea visului in tara pe care o acuza sistematic de rasism institutional. La 150 de ani neincrederea si incriminarile sunt la niveluri record, fara nici o perspectiva de solutionare, decat disparitia rasei albe, o perspectiva aplaudata de promotorii diversitatii.
    Nu stiu cum s-a ajuns la concluzia asta ca integrarea cu de-a sila e o solutie.
  • +1 (3 voturi)    
    Despre sclavie (Marţi, 7 martie 2017, 23:44)

    Nyk1 [utilizator]

    Pe cât pariu că sclavii de acum 200 de ani din US aveau mai mult timp liber decât muncitorii de la fabricile chinezești care produc pe nimic iPhoanele pe care citiți comentariul acesta? Sau că li se permiteau mai multe decât femeilor din Arabia Saudită contemporană, celebrii „aliați” ai US în războiul împotriva „terorismului”?

    Gata, am eliminat sclavia, suntem frumoși și liberi - doamne ferește, cum să insinuăm că de fapt sclavia e bine-mersi în sec. XXI ? Cum ne spune și Soros bácsi: este un fenomen istoric care a fost eradicat, doar că unii rasiști precum inamicii lui Soros doresc să-l readucă...
  • 0 (2 voturi)    
    Ca sa vedem ambele parti ale mondei (Miercuri, 8 martie 2017, 3:09)

    tihomer [utilizator]

    Urmariti cu atentie pana la capat
    https://www.youtube.com/watch?v=VFys1CA3lnM
    Ce inseamna sa nu fii in barca care trebuie. Cand Obama a zis acelasi lucru nimeni de a sarit de fund in sus.
    • 0 (2 voturi)    
      Si totusi (Miercuri, 8 martie 2017, 13:31)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui tihomer

      tu ai ascultat ambele discursuri?

      unul mentioneaza sclavii ca imigranti intr-o lumina ce se vrea ... pozitiva (the american dream, ), celalalt o face in mod evident intr-o nota ... trista, cu regret.

      Din pacate logica ta nu merge prea bine, nu neaparat pentru ca Obama e bun si Carson e rau (sau Trump) ci pentru ca se pare ca refuzi sa iti folosesti creierul, bunul simt (cum de altfel si 'adversarii' tau ideologici o fac de multe ori).
      • 0 (0 voturi)    
        pt Victoras (Miercuri, 8 martie 2017, 16:51)

        tihomer [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

        Daca ai fi urmarit cu atentie dezbaterile, ce i-a deranjat cel mai mult pe comentatori a fost folosirea termenului de imigranti. Videoul era legat de folosirea strict a termenului, in care unul are "licenta" sa il foloseasca iar altul nu. Hai sa nu ne mai invartim in jurul cozii. Ne pierdem in detalii si cuvinte si uitam sa facem esentialul. Daca va face treaba buna in pozitia pe care o are atunci se va vedea cine si cum isi foloseste creierul.