Donald Trump a semnat un nou decret privind imigratia: 6 dintre cele 7 tari ai caror cetateni erau vizati initial de interdictii sunt din nou pe lista

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 6 martie 2017, 18:47 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Captura YouTube
Presedintele american Donald Trump a semnat luni o noua varianta a decretului privind imigratia, dupa ce vechea versiune a fost suspendata de justitie in urma enormei controverse si a haosului provocat in aeroporturi, anunta AFP.

Sase dintre cele sapte tari ai caror cetateni erau vizati initial de interdictii de calatorie sunt din nou pe lista (Iran, Libia, Somalia, Sudan, Siria si Yemen), doar Irakul disparand de aceasta data de pe lista, potrivit documentelor publicate de Departamentul de Securitate Interna.

Guvernul american a dat asigurari ca detinatorii de carte verde si de vize sunt protejati in mod explicit si pot continua sa calatoreasca in Statele Unite.























3563 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    De ce Iranul? (Luni, 6 martie 2017, 19:46)

    banel [utilizator]

    Din cele 6 tari e singura care nu exporta terorism. Sau au suparat un vecin din zona?
    • +8 (10 voturi)    
      Chiar asa? (Luni, 6 martie 2017, 21:25)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Ai auzit cumva de Hezbollah? Dar de siitii din Yemen care-s si ei pe statul de plată al Iranului?
      • 0 (2 voturi)    
        Nu pentru Hezbollah au probleme Iranienii (Marţi, 7 martie 2017, 11:52)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        si nici pentru Yemen !
        Iaranul, prin sprijinul militar adus lui Asad, dovedeste o politica independenta ,,de forta" contra intereselor SUA !
        Actiunile Iranului nu intra la categoriile ,,bine" sau ,,rau" !
        Iranul are scuzele sale relativ rezonabile !

        Dar Iranul intra totusi la categoria :

        Ali Khamenei : Sunt puternic!, fac ce vreau in tot Orientul Mijlociu !
        Trump: Cum vrei tu !. chiar ma bucur pentru prosperitatea fostei vechi civilizatii persane !, dar daca ma deranjezi militar pe mine, suporti consecintele !
  • -2 (16 voturi)    
    nu publicati manipularile stangii ! (Luni, 6 martie 2017, 20:10)

    Vlad-I [utilizator]

    In ziua cand a fost aplicata prima interdictie au fost oprite 150 persoane, din milioane de calatori. Tot in acceiasi zi o firma de transport i au cazut sistemele iar haosul acela a fost pus de presa Clintoniana pe seama deciziei lui Trump. Chiar veneau asa multi calatori din somalia si yemen incat da provoace haos intr o tara de 320 de locuitori ?
    • +2 (8 voturi)    
      Asta o fac in mod constant (Luni, 6 martie 2017, 21:29)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Au intrat aproximativ 1000 de persoane din țările ce au făcut obiectul primului ordin de interdicție. 300 dintre ei sunt deja anchetați de FBI sub suspiciunea de terorism.
      • -2 (6 voturi)    
        Wow (Luni, 6 martie 2017, 23:35)

        jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Aproape unul din trei? Nu mai spune!
        • +1 (7 voturi)    
          Chiar așa! (Marţi, 7 martie 2017, 0:14)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

          Așa zice FBI-ul. Așa scrie în fundamentarea ordinului.

          Șmecheria e dacă vreo-un judecător mai încearcă să suspende ordinul riscă să ajungă la brutărie pentru favorizarea infractorului în celulă cu imigranți din ăștia a caror intrare in țara a forțat-o.

          Judecatoarea Arizona care care i-a dat drumul unui ilegal pe ușa de serviciu a personalului, ca să scape de federalii ce urmau să-l deporteze, a devenit neobișnuit de rasistă după prima noapte petrecută intr-o celulă cu ilegale și a cerut la audiere dreptul la demnitatea umană, respectiv să fie mutată intr-o celulă cu deținute albe. I s-a răspuns sarcastic că pușcăria e desegregata. Pun pariu că tot așa va fi și cu aia care a repetat recent aceeași figură in Oregon.
      • 0 (2 voturi)    
        Facts (Marţi, 7 martie 2017, 13:57)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Ne arati si noua sursa acestei informatii ?
      • +2 (2 voturi)    
        FAKE NEWS by Amerlocu (Marţi, 7 martie 2017, 15:05)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Minti ! Cifra de 1000 de persoane nu se refera la refugiatii care au intrat in SUA din tarile care au facut obiectul ordinului de interdictie, ci la numarul de cazuri de suspecti de terorism cu legaturi cu ISIS sau inspirati de ISIS, cazuri cercetate de FBI.

        "The F.B.I. has about 1,000 open investigations into “homegrown violent extremists,” which it defines as Americans motivated by a foreign terrorist group, including the Islamic State, to conduct attacks at home, officials said. "
        https://www.nytimes.com/2016/06/08/us/fbi-isis-terrorism-stings.html?

        Insa cazurile de terorism investigate de FBI se ridica la 7000-10.000, majoritatea dovedindu-se a fi piste false.

        " In recent years, the F.B.I. has averaged 10,000 assessments annually, and 7,000 to 10,000 preliminary or full investigations involving international terrorism. In addition, the F.B.I. receives tens of thousands of terrorism tips. All of those have to be tracked down, as in the case involving Mr. Rahami. That does not include information the F.B.I. learns from foreign partners, war zones or American agencies. Most investigations never end in prosecution"
        https://www.nytimes.com/2016/09/22/us/fbi-terror-ahmad-khan-rahami.html

        Cifra de 300 se refera la refugiati, insa trebuie raportata la numarul total de refugiati din statele vizate de interdictie. Dupa atacurile din 2001 apox. 190.000 de refugiati au intrat in SUA din statele vizate.
        http://ireports.wrapsnet.org/Interactive-Reporting/EnumType/Report?ItemPath=/rpt_WebArrivalsReports/MX%20-%20Arrivals%20by%20Nationality%20and%20Religion

        Numarul cetatenilor din cele 7 state care se afla pe teritoriul SUA este de 781.235.
        http://www.pewhispanic.org/2014/04/29/statistical-portrait-of-the-foreign-born-population-in-the-united-states-2012/

        Deci nu exista 300 de refugiati suspecti din 1000 de refugiati intrati in SUA, ci 300 din 190.000 sau 300 din 781.235 sau 300 din 10.000 de cazuri de terorism investigate de FBI, depinde de punctul de referinta.