Eurodeputat polonez de extrema dreapta: Femeile trebuie sa castige mai putin decat barbatii, sunt mai putin inteligente

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 2 martie 2017, 18:11 Actualitate | Internaţional

Janusz Korwin-Mikke
Foto: Parlamentul European
Presedintele Parlamentului European, Antonio Tajani, a anuntat joi deschiderea unei anchete care s-ar putea solda cu sanctiuni dupa ce un eurodeputat de extrema dreapta, Janusz Korwin-Mikke, a facut o serie de afirmatii sexiste, in urma cu o zi, in plenul parlamentului, scrie AFP.

Deputatul polonez, in varsta de 74 de ani, un obisnuit al declaratiilor insultatoare la adresa femeilor, s-a "remarcat" si miercuri, cand a spus ca acestea sunt inferioare barbatilor.

"Desigur, femeile trebuie sa castige mai putin decat barbatii, deoarece sunt mai slabe, mai mici si mai putin inteligente", a spus acesta, in sedinta plenara a Parlamentului European, la Bruxelles.

Dupa plangerile mai multor deputati, presedintele Parlamentului European, Antonio Tajani (PPE, dreapta) a anuntat joi lansarea unei anchete pentru "remarci sexiste", care s-ar putea solda cu sanctiuni.

Acestea pot merge de la o "mustrare la o amenda cu suspendare temporara", a precizat PE, intr-un comunicat.

Alesul polonez fusese deja sanctionat in iulie 2016 de PE dupa ce declarase ca valul masiv de imigratie in Europa este comparabil cu o "deversare de excremente".

Atunci, a ramas fara indemnizatia pe zece zile (3.060 euro) si a fost suspendat timp de 5 zile.

In octombrie 2015, acesta executase un salut hitlerist in hemiciclu si cu un an urma starnise indignarea dupa ce comparase tinerii cu "negrii".























5234 vizualizari

  • +12 (28 voturi)    
    DA! (Joi, 2 martie 2017, 18:21)

    vio7 [utilizator]

    Se vede treaba ca ai lor sunt mai prosti decat ai nostri.Pan polonezu',ai dreptate...un exemplu elocvent e mamica dumitale care a nascut un specimen ce poate scoate pe gura asa enormitati.Mamitzica lu' matale a pierdut un bun moment cand trebuia sa faca ceva langa un gard ,decat sa aduca pe lume asa halal de vaca de om!
    • +1 (1 vot)    
      ghici (Vineri, 3 martie 2017, 12:47)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Omul e atat de prost incat trebuie sa fie seful comisiei parlamentare pentru serviciul polonez de informatii.
  • -21 (37 voturi)    
    Adevarat.... (Joi, 2 martie 2017, 18:28)

    OvidiuStoica [anonim]

    Adevarat, chiar daca studiile arata ca diferenta femei-barbati in media IQ exista dar nu e chiar asa de dramatica.
    Diferenta majora e insa in faptul ca femeilor nu le place asa de mult sa se se lupte pentru job si cariera, adica nu muncesc la la fel mult, si vor sa investeasca mai mult timp si energie in familie.
    • +6 (18 voturi)    
      a investi (Joi, 2 martie 2017, 19:01)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      timp si energie in familie inseamna a munci in familie. Femeile muncesc cel putin la fel de mult ca barbatii. Trebuie facuta suma: loc de munca plus familie.
      O femeie cu, sa zicem doi copii, daca vrea sa se lupte pentru job, nu este lasata, in primul rand de sotul ei.
    • +9 (17 voturi)    
      Pana sa iti citesc comentariul voiam sa scriu (Joi, 2 martie 2017, 19:30)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      ca cel putin un barbat este mai putin inteligent decat femeile pe care le desconsidera, dar dupa ce te-am citit afirm : Nu, sunt cel putin doi !
    • -11 (17 voturi)    
      exact! (Joi, 2 martie 2017, 19:32)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Femeile au capacități logice și de asumare a riscului mai mici decât bărbații.

      În schimb, au bunătate sufletească, intuiție și un devotament față de familie superioare bărbaților.

      Scorul e deci cam 1-1. Unde-i problema, care-i nenorocirea?
    • -5 (13 voturi)    
      poate (Joi, 2 martie 2017, 19:32)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Mamica ta e spalatoreasa si nu s-a luptat pentru cariera dar alte femei o fac.
      • +1 (1 vot)    
        Pai si uite (Vineri, 3 martie 2017, 13:19)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        Unde-ai ajuns tu cu o mamica, care lupta pt. cariera. Nu mai bine se ocupa sa-ti deschida un pic mintea?
    • +1 (1 vot)    
      Răspuns direct și frumos la enormitățile debitate (Vineri, 3 martie 2017, 13:35)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      ... de matale:https://www.facebook.com/LasFierbintiRomania/videos/1404292699649647/
  • +11 (27 voturi)    
    Grab them by the păsărică, nu? :) (Joi, 2 martie 2017, 18:28)

    za-k [utilizator]

    Asta s-a scolit la scoala lu' Trump :)
  • -15 (33 voturi)    
    Adevarul doare (Joi, 2 martie 2017, 18:29)

    Robert M [utilizator]

    Intr-o lume guvernata de corectitudine nu trebuie discutate aspecte sensibile, chiar daca ele pot fi adevarate.
    Indivizii au voie sa se informeze asupra subiectelor permise si sa le dezbata doar pe acestea.
    • +7 (17 voturi)    
      Ineptie la patrat (Joi, 2 martie 2017, 19:40)

      viorrell [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Pe langa faptul ca e o porcarie sa faci asemenea generalizari, remarca polonezului e inepta in context pentru ca problema despre care vorbim este ca global femeile sunt mai slab platite decat barbatii PENTRU ACEEASI MUNCA. Statisticile demonstreaza asadar ca plata muncii se face diferentiat nu pe criterii de performanta ci de sex. Motivul principal fiind probabil tocmai ca inca exista in lumea angajatorilor suficienti retardati care au idei similare cu cele ale acestui mascarici, ajuns deputat european gratie votului unor polonezi bine intentionati dar suparati...
      • 0 (12 voturi)    
        Dă un exemplu concret, cunoscut de tine (Joi, 2 martie 2017, 22:26)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui viorrell

        E simplu să te vaiți că femeile sunt plătite mai puțin pentru aceeași muncă, e propaganda feministă în stare pură.

        Dar din experiențșa ta personală, din mediul în care trăiești sau lucrezi tu, ce exemplu real cunoști, în care o femeie prestează aceeași muncă și e plătită mai puțin?

        Știi vreo judecătoare plătită mai puțin? Știi vreo profesoară de liceu plătită mai puțin? Câștigurile sunt altceva, probabil că în medie avocații bărbați produc mai mulți bani decât avocații femei. Dar asta nu prestând ”aceeași muncă”.
    • +4 (10 voturi)    
      Din pacate prostia nu doare (Joi, 2 martie 2017, 19:44)

      starlink [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      E corect sau incorect politic daca lumea te considera prost ?
      • -2 (8 voturi)    
        Te-ai suparat fara sa intelegi (Joi, 2 martie 2017, 21:24)

        Robert M [utilizator] i-a raspuns lui starlink

        De ce vorbesti urat si vrei sa pari superioara ?
        Nu jigni, asculta si opiniile celorlalti si invata sa le analizezi.
        Vei face mari progrese.
    • +1 (1 vot)    
      Un singur răspuns la enormitățile pe care le spui (Vineri, 3 martie 2017, 13:36)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      https://www.facebook.com/LasFierbintiRomania/videos/1404292699649647/
  • +1 (17 voturi)    
    MA BUCUR CA PROSTIA... (Joi, 2 martie 2017, 18:39)

    schroedinger [utilizator]

    Este distribuita in toata lumea!
    S-ar parea ca totusi, ROU dispune de rezerve mai mari!
    • -4 (20 voturi)    
      Echivalentul feminin pentru Gates și Jobs? (Joi, 2 martie 2017, 19:59)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Fără a discuta cazuiri indivduale (pentru că ai să găsești întotdeauna o femeie mai inteligentă decât un bărbat prost) femeile au o capacitate mult mai redusă de a inova. Asta le face în cele din urmă, să fie plătite în medie mai puțin decât bărbații.

      Nu cred că un judecător-femeie sau un profesor-femeie sunt plătiți mai puțin decât omologii lor bărbați, la aceeași activitate. Dar acolo nu e nimic de inovat. Însă ai să găsești mai mulți neurochirurgi bărbați și mai multe asistente medicale femei, așa se ajunge la câștiguri medii mai mici pentru femei.

      Dacă în medie femeile ar avea performanțe mai bune pe avioane de luptă sau pe monoposturi de Formula 1, ele ar constitui majoritatea. Și ar obține și venituri medii mai mari. Însă în practică poți face dintr-o femeie un CEO de succes, dar nu poți face din ea un comandant de portavion de succes.

      Ideea fiind că pot fi bune în posturi de manager, fiindcă asta se poate învăța, dar nu pot fi bune în posturi de leader, pentru că asta nu se poate învăța. Ori te naști leader, ori nu.

      Inclusiv din evoiluția intra-uterină se poate vedea că masculinitatea este o suprastructură, un fel de specializare adăugată fătului, ceea ce duce și la creșterea instabilității. De asta majoritatea alcoolicilor și majoritatea homeless-ilor sunt bărbați. Dar tot de asta nu există Billl Gates și Steve Jobs în variantă feminină.
      • 0 (8 voturi)    
        Noaptea mintii (Joi, 2 martie 2017, 23:03)

        caliostro [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Prostii spuse cu pretentia de lucruri savante.
  • +8 (12 voturi)    
    Dovada (Joi, 2 martie 2017, 18:50)

    Manodragon [utilizator]

    Nu a dovedid altceva decat ca extrema dreapta e refugiul "celor mai putin inteligenti" ca sa il citez.
    Esti cretin, esti extremist. Si vice-versa. Devine o regula
  • +6 (16 voturi)    
    Bun venit in Evul Mediu! (Joi, 2 martie 2017, 19:12)

    trem [utilizator]

    Cum o fi oare posibil ca acest om sa fie platiti in 2017 din banii contribuabililor europen (barbati si femei). E de plans!

    Ce e mai rau e ca se apropie de alta lume si nu a reusit o viata intreaga sa inteleaga importanta egalitatii platii intre barbati si femei...ce drama si jale!
    • +1 (7 voturi)    
      Cum vezi tu egalitatea asta? (Joi, 2 martie 2017, 22:20)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui trem

      Concret, hai să presupunem că e firma ta. Vine o femeie la interviu pentru o funcție de conducere și spune că vrea o anumită sumă ca salariu. Vine și un bărbat la interviu, care spune că el vrea o sumă mai mare Cum procedezi?

      Angajezi femeia și îi dai salariul pe care-l solicitase candidatul bărbat? Asta e treaba ta, ca firmă, să te preocupe egalitatea salariilor în posturi cu salarii negociate?

      Pentru posturile cu salarii fixe cum faci? Nu te interesează productivitatea fiecărui angajat? Sau stabilești criterii mai relaxate pentru femei, astfel încât bărbații să muncească mai mult, dacă vor aceeași sumă drept salariu?

      În construcții cum faci, urci femeile pe schele ca să le dai salarii mai mari? Dacă ele nu vor să urce pe schele, cum faci? Îi plătești pe bărbații care urcă pe schele cu aceeași sumă cu care plătești o educatoare, ca să fie egalitate?
      • +1 (1 vot)    
        Te rog citeste si poate te lamuresti! (Vineri, 3 martie 2017, 10:34)

        trem [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Traducerea o poti face cu google translate...chiar daca nu e perfecta se intelege.

        http://ec.europa.eu/justice/gender-equality/gender-pay-gap/eu-action/index_en.htm

        http://www.europarl.europa.eu/legislative-train/theme-deeper-and-fairer-internal-market-with-a-strengthened-industrial-base-labour/file-equal-pay-for-equal-work-legislation

        https://www.eeoc.gov/laws/types/equalcompensation.cfm

        https://en.wikipedia.org/wiki/Equal_pay_for_equal_work
  • +8 (12 voturi)    
    ..... omul se distreaza ...... (Joi, 2 martie 2017, 19:12)

    cbogdan [utilizator]

    Omul se distreaza copios, are "best time ever". Zilnic face o lista cu subiectele "interzise" si apoi direct la ele se repede. Amenda de 3000 EURO ? Pai nici la Disneyland nu se distra mai bine pe bani asa putini. Publicitate, presa, centrul atentiei, etc. , numai avantaje din asta.
  • +1 (15 voturi)    
    supozitie (Joi, 2 martie 2017, 19:28)

    srpc [utilizator]

    omul a facut aceste afirmatii dupa ce a stat de vorba cu o feminista infocata :))
  • +4 (14 voturi)    
    nu-i (Joi, 2 martie 2017, 19:35)

    nahir [utilizator]

    vina mamei ca vitelul, desi a crescut mare si a ajuns ditai europarlamentarul, tot un bou a ramas.
  • +2 (6 voturi)    
    Janusz Korwin-Mikke (Joi, 2 martie 2017, 20:00)

    Abramburel [utilizator]

    Omul ăsta e dovada vie a contrariului.
  • +1 (9 voturi)    
    Ce nu stie (Joi, 2 martie 2017, 20:57)

    ipolitic [utilizator]

    sau nu vrea sa stie acest specimen ignorant, ca era atomica a inceput cu Marie Sklodowska-Curie, prima femeie premiata cu Premiul Nobel, primul fizician care a castigat premiul de doua ori, prima femeie care a devenit profesoara la Universitatea din Paris etc. Femeie si poloneza. Mare noroc pe noi ca a fost mai putin inteligenta:)
    • -1 (7 voturi)    
      Așa, și? Era comparabilă cu Newton sau Einstein? (Vineri, 3 martie 2017, 1:46)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      OK, Marie Sklodowska-Curie a fost tot ce zici tu că a fost. Care e ideea mai departe?

      Orice femeie merită un bonus pentru că Marie Sklodowska-Curie a fost femeie?
      • +3 (3 voturi)    
        Dar ce, orice barbat este Newton sau Einstein (Vineri, 3 martie 2017, 11:19)

        Dreptate_pentru_toti [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ca sa merite salariu mai mare ca a unei femei?
  • -3 (5 voturi)    
    A studiat in familie si a aflat! (Joi, 2 martie 2017, 22:32)

    C.C. (Cinste Coposu) [utilizator]

    Are el o mama, matusi, macar o sora, fiice, neveste si amante... A studiat problema si a dat verdictul! Mie chiar imi este mila de bietul om: va dati seama in ce stres traieste?? Hahaha!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Precedent (Vineri, 3 martie 2017, 6:13)

    Setalcott [utilizator]

    Saracul, n-a invatat de la Larry Summers ca asta e subiect tabu, de-ai fi extremist de dreapta sau seful bastionului progresismului, Harvard University. Sa vedem in cat timp are si el aceeasi soarta.
  • +1 (5 voturi)    
    Tocmai confirma ca nu (Vineri, 3 martie 2017, 8:48)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Se pare ca pozitia de eurodeputat e un cos de gunoi a politicienilor. Toti cei expirati sunt trimis sa-si completeze veniturile in parlamentul EU, dovada a lipsei de importanta data de statele nationale acestui parlament fara putere reala. O radicala reforma a acestor institutii se impune
  • 0 (0 voturi)    
    Victima feminismului: femeia-forjor (Vineri, 3 martie 2017, 14:52)

    D-or [utilizator]

    Din fericire nu suntem fiinte androgine si nu trebuie sa ne prefacem ca nu exista diferente intre sexe.

    In domeniul muncii fizice, chiar daca o femeie are randament mai scazut, pentru ea efortul e mult mai mare. Ceea ce pentru un barbat e floare la ureche, pentru o femeie e uzura, e auto-distrugere.
    Pe criteriul asta, un barbat ar trebui platit mai putin decit o femeie, la munca egala.

    Aici feminismul si "nediscriminarea" au produs efecte inumane, mai ales in comunism. Dreptul unei femei de a deveni forjor - daca doreste - s-a transformat in obligatie pentru milioane de femei.

    In domeniul inteligentei nu exista reguli, ci doar dorinta de a avea putere. Ori, un barbat puternic e iubit de toti, in timp ce o femeie puternica e antipatica, mai ales femeilor.