VIDEO Regele Salman al Arabiei Saudite a ajuns in Indonezia, cu 460 de tone de bagaje si o suita de peste 1.000 de oameni

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 1 martie 2017, 13:14 Actualitate | Internaţional

Regele Salman
Foto: Captura Twitter
Regele Salman si-a inceput miercuri prima vizita a unui monarh saudit in Indonezia in ultima jumatate de secol, pentru a intari legaturile economice cu cea mai populata tara musulmana din lume, scrie AFP.

Alaturi de o suita de o mie de persoane, printre care printi si ministri, regele a fost primit pe aeroportul din Jakarta de presedintele indonezian Joko Widodo si o garda de onoare.

Aproape 460 de tone de echipamente au fost aduse pentru aceasta cizita, printre care limuzine Mercedes si scari rulante pentru coborarea regelui. Majoritatea bagajelor au fost trimise direct pe insula Bali unde regele va petrece o vacanta dupa vizita de trei zile la Jakarta.

Potrivit BBC, din suita sa fac parte 620 de persoane din anturajul sau si 800 de delegati, printre care 10 ministri si 25 de printi.

Pentru transportarea bagajelor si a suite este nevoie de 27 de zboruri pentru a le duce la Jakarta si noua pentru a le transporta in Bali.

Aceasta vizita a unui rege al Arabiei Saudite in Indonezia este o premiera in 47 de ani si constituie o etapa-cheie a acestui rar turneu mondial al suveranului, in conditiile in care tara incearca sa-si diversifice economia pentru a-si reduce dependenta de veniturile de petrol.

In cadrul acestei vizite ar putea fi anuntate o serie de contracte intre Indonezia si Arabia Saudita, precum si acorduri de cooperare in domenii mergand de la securitate, sanatate si pana la educatie.

Regele Salman a demarat la inceputul acestei saptamani un turneu de trei saptamani in Asia si Malaezia. Ulterior, se va duce in Japonia, China si Maldive.
























18854 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    haha (Miercuri, 1 martie 2017, 13:20)

    Anonym [utilizator]

    astia se cred in evul mediu, incredibil.

    puneti in contradictie incalzirea globala, inegalitatea socio-economica ca probleme globale si ramai siderat
  • +7 (11 voturi)    
    au uitat sa precizeze... (Miercuri, 1 martie 2017, 13:25)

    andreeaandreea [utilizator]

    ... ca mai sunt si cateva sute de scalvi albi, in principal europeni.
    Daca as putea calatori in trecut, m-as opri la poarta lui Thomas Edison si a lui Ford si le-as trage un glont intre ochi , pentru a face loc lui Tesla.
    • +8 (8 voturi)    
      . (Miercuri, 1 martie 2017, 13:57)

      mazgalici [utilizator] i-a raspuns lui andreeaandreea

      sfarsitul erei petrolului a inceput deja, iar anul asta incepe productia in masa a masinilor electrice care au devenit convenabile ca pret.
      • +4 (4 voturi)    
        electric vs hidrogen (Miercuri, 1 martie 2017, 15:05)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui mazgalici

        Cata poluare rezulta din producerea unei baterii elecrice? exploatarile de Litiu din America de Sud fac ravagii . in schimb niminc absolut nimic despre hidrogen, o sursa de combustibil ieftina si ecologica de produs
      • +1 (1 vot)    
        Convenabile la pret pt cei care lucreaza (Miercuri, 1 martie 2017, 21:22)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui mazgalici

        in Oil and Gas, hihihi. Btw, as vrea sa vad avioane, corabii si camioane care merg pe baterii. Si btw, pe langa produsele obtinute din petrol, se prognozeaza ca prin 2040 energia obtinuta din fossil fuel o sa scada abia la 78%, in 2011 era 82%. Deci tu o sa iti alimentezi bateria peste 23 de ani tot cu energie obtinuta din fossil fuel. Tu crezi ca aia care extrag Litiu sau aia care fabrica bateriile, utilizeaza baterii???? Sau aia care produc Aluminiu (unde sunt sonsumuri enorme de energie)....utilizeaza baterii? Cauciucutile la masinile electrice is din radiatii UV?
  • +1 (1 vot)    
    dracului viu (Miercuri, 1 martie 2017, 13:43)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... daca a citit stirea asta , au inceput sa ii curga balele scarboase pe la colturile mustatii :

    " - Aaaaa.... vreau si io !!! ... "
  • -4 (4 voturi)    
    sau poate... (Miercuri, 1 martie 2017, 14:11)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    ca mohamed ar fi o alegere mai buna. Cred ca lumea ar fi fost mult mai buna acum...
    • +1 (1 vot)    
      PS... (Miercuri, 1 martie 2017, 16:24)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      pentru a intelege ce am vrut sa zic in comentariul anterior trebuie precizat ca era raspunsul dat lui andreeaandreea (sau ei) pentru comentariul referitr calatoriei in timp pentru alea alea...
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e ca un melc (Miercuri, 1 martie 2017, 14:40)

    Robin_W [utilizator]

    se plimba cu toata casa!
  • +3 (3 voturi)    
    Bagaj nu gluma. (Miercuri, 1 martie 2017, 14:48)

    quietguy58 [utilizator]

    Asta a venit cu toate camilele din dotare si tot haremul.
    Ce viata grea pe unii zau asa.
    • 0 (0 voturi)    
      probabil o parte (Miercuri, 1 martie 2017, 19:26)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      sunt bani cash pentru finantarea tolerantelor moschei wahabite.
      Asta-i lipsea indoneziei, radicalismul islamic.
  • 0 (0 voturi)    
    Lol (Joi, 2 martie 2017, 0:14)

    KostasP [utilizator]

    Nu mai au bani seicii de audiuri placate cu platina si argint. Au iesit la cersit in asia.