Antonio Tajani, presedintele PE: Daca nu actionam acum, 20 de milioane de africani vor veni in Europa in anii urmatori

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2017, 17:14 Actualitate | Internaţional

Antonio Tajani
Foto: Comisia Europeana
Presedintele Parlamentului European, Antonio Tajani, a insistat asupra faptului ca Uniunea Europeana trebuie sa deschida cat mai repede in Libia centre pentru primirea refugiatilor, afirmand, intr-un interviu publicat luni de Die Zeit, ca, daca europenii nu iau acum masuri, 20 de milioane de africani vor veni in UE in urmatorii ani, scrie Agerpres citand Politico.

Tajani a spus ca aceste centre de primire a refugiatilor ar face parte dintr-un asa numit "Plan Marshall pentru Africa" si ca deschiderea lor va reduce migratia spre Uniunea Europeana.

Liderul PE a precizat ca in cadrul unui astfel de plan s-ar lansa initiative pentru educatie, pentru dezvoltarea agriculturii si parteneriate cu doua sau mai multe state.

Despre viitoarele tabere pentru refugiati din Libia, care ar presupune implicarea UE, dar si a ONU, Antonio Tajani a spus ca "nu trebuie sa devina lagare de concentrare" si ca trebuie astfel dotate incat sa le asigure oamenilor conditii decente si acces la ingrijiri medicale.

"Daca nu actionam acum, 20 de milioane de africani vor veni in UE in urmatorii ani", a mai afirmat Tajani.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

2111 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Nu "vor veni" (Luni, 27 februarie 2017, 17:26)

    mitg [utilizator]

    Ci "sunt adusi" de fortele pazei de coasta ale statelor membre UE, inclusiv Romania.

    Asta se cam numeste ca ne-o facem cu mana noastra.
  • 0 (4 voturi)    
    sa vina (Luni, 27 februarie 2017, 17:34)

    dum_i [utilizator]

    Sa vina africanii!!
    Sa vina arabii!!
    Sa vina pakistanezii!!!

    Veniti cu totii, hai sa ne unim, hai sa unim, in pace si-armonie cu totii sa traim!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Proasta (Luni, 27 februarie 2017, 23:18)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      idee.Cum ai sa te unesti cu jihadistii ?
  • +4 (4 voturi)    
    Mesaj pentru Antonio Tajani (Luni, 27 februarie 2017, 17:37)

    denvarel [utilizator]

    Domnule Presedinte al PE. Nu va faceti atatea griji degeaba. Dupa decizia de astazi a CCR nu cred ca o sa ramana vreun loc de munca neocupat in Europa la care sa tanjeasca africanii. Vor fi ocupate toate de 5 milioane de romani care vor fugi din tara.
    In Romania mai raman pensionarii si bugetarii, nici aia toti. Ca nu poti ramane profesor daca pleaca toti copiii...
  • -6 (8 voturi)    
    colonialism rasturnat (Luni, 27 februarie 2017, 17:53)

    king david hotel [utilizator]

    Mai rau e daca si cer ce li s-a luat pana acum! Sau, eventual, sa li se explice cum au fost trasate cu rigla granitele in Africa!
    • 0 (0 voturi)    
      King-ule bun mesaj (Marţi, 28 februarie 2017, 12:02)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Asa este - guvernele vest idioate de 50 ani au deschis granitele, cei din lumea a 3-a au venit zeci de milioane ("mareea neagra") si acum se razbuna pe atrocitatile facute de imperii (englez, francez, olandez, portughez etc etc).
      Haha Ce I-ai sucarit pe corporatistii colonialisti!
  • -6 (8 voturi)    
    Euraftrica (Luni, 27 februarie 2017, 19:31)

    hamangiu [utilizator]

    Pana la urma toti venim din Africa....e nevoie de o imbunatatire genetica la nivelul Europei..ne-am domnit rau si ne imbuibam cu medicamente...sunt la moda lucrurile eco..africanii sunt ...eco.
    • 0 (0 voturi)    
      hamangiu, (Luni, 27 februarie 2017, 23:19)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui hamangiu

      esti barbat sau femeie?
  • -4 (4 voturi)    
    sa vina! (Luni, 27 februarie 2017, 20:53)

    Alalalt [utilizator]

    macar asa o sa taceti naibii din gura cu cat de rai sunt romanii ;)
  • +5 (5 voturi)    
    Ambasadele fake care dau vize (Luni, 27 februarie 2017, 21:37)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Pai legal au inttat deja 20 mil cu vize in regula..Europa e o gluma.Africa de Sud este cel mai bun exemplu ce poate deveni UE.. Romexitul vine repede.
  • 0 (0 voturi)    
    serios? (Marţi, 28 februarie 2017, 10:54)

    Toni_Romania [utilizator]

    Pai nene, inainte de toate hai sa lamurim CINE si CUM a decis in 2015 sa lase portile UE deschise pentru cele 2,5 milioane mahomedani ilegali care au invadat intr-un an Europa. Ca aia nu era "gafa".
    Ps-Aceeasi UE care cearta Romania ca "nu-si pazeste granitele".
  • 0 (0 voturi)    
    Pai decat . . . . (Marţi, 28 februarie 2017, 11:25)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . sa ii tii in lagare pe mancare, bautura si asistenta medicala fara ca ei sa produca ceva, mai bine ii aduci in Europa si ii pui la munca! In felul asta mutam coloniile si practica din ele (africanii munceau si albii trageau foloasele muncii lor) acasa! Si iarasi vor fi albii sahibi!
  • +1 (1 vot)    
    lacul Ciad a fost baut (Marţi, 28 februarie 2017, 12:39)

    andreeaandreea [utilizator]

    Una din multele drame ale Africii este legata de lacul Ciad. Acest lac a fost "baut" si la propriu si la figurat de populatiile din zona, respectiv de popoarele din ciad, niger, nigeria, cameroon, cam 250.000.000 de oameni infometati si insetati, cu structura de 70% tineri intre 10-30 ani, in proportie covarsitoare barbati.
    Europa va fi asaltata in urmatoii 10 ani de minim 1 miliard de migranti.
    Ca sa intelegeti acest lucru, va rog sa observati careva exemple: Bangladesh 165 mil cu densitate de 1200 loc pe km patrat!!!, indonezia 265 mil, india si china cate1.4 mld, brazilia, pakistan si nigeria cate 200 mil, etc...