Un banner cu mesajul "Refugiatii sunt bineveniti" a fost amplasat pe Statuia Libertatii din New York

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 22 februarie 2017, 13:00 Actualitate | Internaţional

Banner pe Statuia Libertatii
Foto: Captura YouTube
Un banner gigant cu mesajul "Refugees Welcome" ("Refugiatii sunt bineveniti")  a fost amplasat ilegal de Statuia Libertatii din New York, politistii new-yorkezi facand o ancheta in acest caz, anunta BBC.

Bannerul a fost indepartat de politie.

Bannerul a fost amplasat marti, in ziua in care Departamentul american pentru Securitate Interna a emis marti noile ordine pentru combaterea imigratiei ilegale, provocand ingrijorare in randul celor aproximativ 11 milioane de imigranti ilegali din tara.

Prioritatea la expulzare o vor avea imigrantii ilegali condamnati pentru diverse infractiuni, precum si cei inculpati sau care risca sa fie inculpati.

Cu toate acestea, categoriile de imigranti ilegali considerate ca prioritate scazuta de administratia Barack Obama, in general cei care nu au avut nicio legatura cu nicio infractiune, nu mai sunt protejate.























2483 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    Merkel e de vina! (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:19)

    ICosmin [utilizator]

    :)))))))))
  • +2 (8 voturi)    
    Cat de mare e gigant? (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:20)

    Victor Ciormanca [utilizator]

    Nu de alta dar cand am citit textul am crezut ca au imbracat statuia in banner. Cand colo are 2 x 6 m. Cam cat suprafata unei camere mici.
  • -1 (9 voturi)    
    si in Bucuresti a fost un banner (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:26)

    un domn [utilizator]

    Mr TRUMP help us, red villains Occupied Romania !
  • -3 (13 voturi)    
    asa (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:40)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si?
    • +2 (6 voturi)    
      Păi (Miercuri, 22 februarie 2017, 16:37)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Considerând cat de greu e să ajungi acolo e totuși o știre. Pe insulă nu rămân noaptea decât angajații complexului. Așa de sus se ajunge doar cu liftul sau pe usile de evacuare ce se deschid doar dinăuntru. Cel mai probabil ca banner-ul a fost pus de angajații complexului. Acum doi ani când am vizitat statuia marea majoritate erau (cum li se spune pe aici) "etnici".
  • -1 (15 voturi)    
    O idee nepotrivita ! ca sa nu zic idioata ! (Miercuri, 22 februarie 2017, 13:41)

    Rahan5 [utilizator]

    Statuia Libertatii reprezinta SPIRITUL LIBER PRIN CARE S-A CONSTITUIT NATIUNEA AMERICANA !

    Atunci cand europenii, infruntand saracia din SUA de acum peste 100 de ani, au colonizat teritoriul, infintand ferme, destelnind pamanturile, construind cai ferate, etc., si au construit un stat democratic cat de cat functional !.
    Mare parte din acesti oameni constituindu-si propriile afaceri !!

    Statuia Libertatii nu reprezinta in nici un caz o ,,invitatie'' la o invazie de emigranti, care sa soseasca in secolul 21 in SUA si sa se aserveasca cu locurile de munca catre vechii colonizatori, acum cand in SUA nu mai sunt teritorii de colonizat !
    • +3 (9 voturi)    
      Pe langa destelenire si cai ferate (Miercuri, 22 februarie 2017, 14:47)

      Victor Ciormanca [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Au decimat si populatia locala si au pus-o in rezervatii.
      • +2 (10 voturi)    
        Orice proces de colonizare (Miercuri, 22 februarie 2017, 16:00)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Victor Ciormanca

        nu e o bucurie pentru nativi !!.

        Poate imi arati si mie, in interiorul Republicii Arabe Egipt, unde sunt ,,rezervatiile cu egipteni" care au ramas din civilizatia antica ce a reusit sa construiasca piramidele !!


        Sau poate imi arati in Bulgaria si Serbia unde sunt ,,rezervatiile cu daci ", care ar fi trebuit sa ramana dupa venirea slavilor in Balcani din Ukraina prin anul 700 e.n. !

        Tot le caut pe harta, dar nu le gasesc !