UPDATE Patru militari rusi ucisi de o mina artizanala in Siria

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2017, 14:46 Actualitate | Internaţional

Patru militari rusi au fost ucisi joi dupa explozia unei mine artizanale in momentul trecerii convoiului in care se aflau spre Homs, in centrul Sirie, au anuntat luni, citand armata rusa, agentiile rusesti de presa, preluate de AFP.

"In 16 februarie, explozia unei mine artizanale comandate de la distanta a provocat moartea a patru militari rusi (...) Alti doi au fost raniti, medicii fac tot ce este posibil pentru a-i salva", potrivit ministerului rus al Apararii.

Masina in care se aflau soldatii rusi facea parte dintr-un convoi al armatei siriene care se indrepta spre Homs si viza aeroportul militar din Tiyas.























1570 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    cati generali ? 2 ? 1 ? era Mazeta pe acolo ? (Luni, 20 februarie 2017, 14:48)

    un domn [utilizator]

    nu a prestart de ceva vreme pe aici...
  • +4 (10 voturi)    
    mda... (Luni, 20 februarie 2017, 14:51)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    soldati din aia care vor pacea ... stim cazul Crimeea ...
  • +5 (11 voturi)    
    Haraşo, şo pe ei (Luni, 20 februarie 2017, 14:55)

    FreakaThe-jmirghel [utilizator]

    ce caută muskalii casapi pe acolo ?
  • +3 (5 voturi)    
    incepe (Luni, 20 februarie 2017, 15:16)

    dum_i [utilizator]

    insurgenta de tip taliban finantata de aceeasi sauditi care ii finanteaza pe talibanii din afganistan.
    • +3 (5 voturi)    
      Ma indoiesc (Luni, 20 februarie 2017, 16:04)

      alegzandru [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Nu cred ca sauditii, sunniti, vor finanta o insurectie siita in Siria, stat sustinut de Iranul dusman de moarte al Arabiei Saudite.
      • +1 (1 vot)    
        :)) ... vai mama ta ! (Luni, 20 februarie 2017, 16:31)

        immortal [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

        Si talibanii sunt siiti in mintea ta ?
        :))

        https://en.wikipedia.org/wiki/Taliban

        Vai mama ta de comentator politico-militar

        Pentru cunostiinta ta... sauditii au finantat si inanteaza si astazi toate gruparile teroriste din lume.... si culmea, toate sunt SUNNITE

        Dar desigur am aflat deja ca nu Arabia Saudita este sponsor la terorismului mondial.... nu, Iranul este ! :)

        Din cauza asta 15 din cei 19 atentatori de la 11 septembrie erau din Iran .... a, stai, erau cetateni SAUDITI !

        Desigur, si Osama Bin Laden era tot iranian .... :)) .... sau o fi fost saudit ?
        • +1 (1 vot)    
          .... (Luni, 20 februarie 2017, 17:40)

          alegzandru [utilizator] i-a raspuns lui immortal

          Iti tradezi nivelul in tot ceea ce scrii, incepand cu jignirile gratuite (ai crezut probabil ca esti pe vreun ziar de sport) si terminand cu validitatea informatiei pe care o transmiti. Poate sentimentul de superioritate intelectuala ti-a intunecat cumva judecata, nu ai citit atent ceea ce am scris si te-ai repezit sa ne faci aici dovada unei culturi vaste, dar ai esuat.

          Am contestat doar faptul ca AS ar finanta o resurectie siita in Siria, stat aliat cu dusmanul de moarte al sauditilor, Iran. Atat.

          Nu imi trebuie Wikipedia ca sa aflu ca talibanii sunt sunniti si nu siiti, doar ca nu am facut nicio referire la ei, nici nu am constestat faptul ca Arabia Saudita e sponsorul terorismului, doar ca ei sponsorizeaza terorismul sunnit. Al Queda, Daesh, al-Nusra sunt organizatii criminale sunnite. La fel regimul taliban. In schimb, nu am auzit ca Hezbollah, grupare terorista siitia, sa fie sponsorizat de wahabiti. Cred ca doar asta nu le mai lipsea, sa isi intareasca un dusman de moarte. Studiaza dusmania (nu rivalitatea) dintre cele doua ramuri ale religiei musulmane si te vei convinge. Sau vrei sa ne convingi ca sauditii sponsorieaza si Garzile Revolutionare Iraniene sau Militiile Paramilitare Siite din Irak?

          Te iert, nu e tarziu sa te indrepti!