Un protest anti-coruptie de amploare al francezilor este anuntat duminica in centrul Parisului: Romania ofera un exemplu in acest moment

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2017, 16:54 Actualitate | Internaţional

Protest la Paris
Foto: Facebook.com
Un protest anti-coruptie de amploare al francezilor este anuntat pentru duminica, in Place de la Republique din centrul Parisului. Potrivit paginii de Facebook a evenimentului, 5.800 de oameni si-au anuntat pana acum prezenta, iar 28.000 s-au declarat interesati. "Adunare impotriva coruptiei alesilor" - este titlul evenimentului. Place de la Republique este locul unde francezii s-au adunat dupa atacurile teroriste din 2015 si 2016 pentru a isi exprima solidaritatea cu victimele.

Protestul este programat intre orele 15:00 si 19:00 (ora locala), in Place de la Republique. Potrivit organizatorilor, manifestatia va fi una pasnica.

"Toti cei care cred ca nu este tolerabil sa fim guvernati de oameni care fac opusul a ceea ce ar trebui sa apere, sa ne adunam si sa ne exprimam!", indeamna organizatorii.

"Nu suntem singurii care ne facem auziti, Romania, printre altii, ofera un exemplu serios in acest moment", se mai arata pe pagina de Facebook a evenimentului.

"Impreuna suntem creativi, rezistam si vom propune idei care corespund vointei noastre", mai arata organizatorii.

Protestul vine pe fondul numeroaselor scadaluri de coruptie care zguduie si clasa politica franceza. Inceputa cu cazul fostului ministru de finante Jerome Cahuzac, seria a continuat cu cazurile lui Nicolas Sarkozy, Marine Le Pen (scandal legat de finantarea partidului de catre o banca ruseasca, precum si altul privind cheltuielile biroului sau de europarlamentar), Christine Lagarde (fost politician de top, actual sef al FMI). Si presedintele Francois Hollande a fost in centrul unor scandaluri legate de modul in care utilizeaza banii publici - exemplu fiind frizerul prezidential platit cu 10.000 euro pe luna.

Ultimul scandal rasunator il are ca protagonist pe candidatul partidului de dreapta la prezidentialele din primavara, Francois Fillon. Acesta si-a platit sotia si o fiica din banii publici, angajandu-le - fictiv, potrivit dezvalurilor de presa - la cabinetul sau de parlamentar.
























Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



20097 vizualizari

  • +32 (36 voturi)    
    ...Presurile rosii la intrare cu fetele de rigoare (Joi, 16 februarie 2017, 17:08)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... Parca ma si vad dimineata alegand ce pres sa pun : Hmmm ... Azi e luni, il pun pe sobolanul de Iordache ...
    Mda, azi e marti, 3 ceasuri rele , il pun pe Tariceanu ...

    Miercuri, nu mai am rabdare, TREBUIE sa il pun pe Dragnea !!!

    ... Si seara cand ajung acasa dupa cea mai grea zi din saptamana , in fata usii, il vad jos pe Dragnea cu mustata lui , verific si, desi obosit, dezamagit gandesc cu voce tare : LA naiba! tocmai azi n-am calcat in niciun rahat de caine , ma duc repede pana jos !!!

    ...

    Lista continua ...
    • +1 (1 vot)    
      Politicienii francezi model pt politicienii romani (Vineri, 17 februarie 2017, 11:11)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Politicienii francezi model prost pentru politicienii romani:

      "Parchetul din Paris, care a deschis pe 24 martie o anchetă preliminară referitoare la asistenţii parlamentari ai Frontului Naţional (formaţiunea de extremă dreaptă condusă de Marine le Pen)", in afara de scandalul legat de finantarea partidului de catre o banca ruseasca.

      La noi, Mircea Diaconu : 'Actorul va fi verificat de procurorii francezi că și-a angajat, cu bani europeni, 13 asistenți europarlamentari în România, față de 6, cât este media deputaților din Parlamentul European. În „hora” procurorilor vor intra și alți eurodeputați."

      http://cetateanul.net/articol-principal/cetateanul-independent-mircea-diaconu-face-romania-de-bafta-la-bruxelles-13-asistenti-parlamentari-pentru-activitate-zero-in-parlamentul-european/'



      Cetatenii romani model pentu cetatenii francezi:

      "Toti cei care cred ca nu este tolerabil sa fim guvernati de oameni care fac opusul a ceea ce ar trebui sa apere, sa ne adunam si sa ne exprimam!", indeamna organizatorii.

      "Nu suntem singurii care ne facem auziti, Romania, printre altii, ofera un exemplu serios in acest moment", se mai arata pe pagina de Facebook a evenimentului." din articol
  • +20 (30 voturi)    
    SA IASA SI PENSIONARII... (Joi, 16 februarie 2017, 17:25)

    schroedinger [utilizator]

    La Elysee!
    Floricica dansatoarea, nu te duci? I-ai si pe cei de la Cotroceni si lasa-i acolo!
  • -11 (13 voturi)    
    Cred ca daca faceau in Romania asa ceva (Joi, 16 februarie 2017, 19:43)

    MasP [anonim]

    erau purtati pe strazi in custi. Si cu toate astea Romania ramane la fel de saraca si Franta la fel de bogata.
    • +1 (7 voturi)    
      e bogata... (Joi, 16 februarie 2017, 22:18)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      in atitudine!

      ... doo maini in sus, s'il vu pait, monsieur, ne tirez pas, ne tires pas !!! si cica noi ne-am luat dupa ei cu revolutia franceza ...

      #cucaciulilipefrunte
      #lupuldacic

      " Dixit ! ", ca tot suntem ..."frati latrini" ...
  • +13 (15 voturi)    
    zxzxzxz (Joi, 16 februarie 2017, 21:30)

    solar [utilizator]

    Bine ar fi ca toti românii din PARIS sa li se alature ! Sau cat mai multi !Cred ca s-ar reînoda vechea,traditionala solidaritate româno- franceza cu urmari atat de stralucite pentru tările si popoarelor noastre!.
    • +6 (8 voturi)    
      bine ar fi (Vineri, 17 februarie 2017, 9:04)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui solar

      ca sa facem si noi simultan la Bucuresti un miting similar.
      Cred ca este o cauza buna.
  • -1 (5 voturi)    
    Atat! (Joi, 16 februarie 2017, 22:30)

    fatmanx [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=zKoDCJyxKTo
  • +8 (8 voturi)    
    Nimeni nu o spune pe aia dreapta! (Vineri, 17 februarie 2017, 8:04)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Nu doar PSD sunt hoti pe lumea asta, Sistemul este profund corupt in general. Acum doar nu se mai poate ascunde asta.
  • +3 (3 voturi)    
    hehe (Vineri, 17 februarie 2017, 9:04)

    mhc [utilizator]

    Si care credeam că Caransebesul ofera exemplu pentru francezi...
  • +3 (3 voturi)    
    Azi in Romania, maine in......... (Vineri, 17 februarie 2017, 9:08)

    Belvedere [utilizator]

    Si cand te gandesti ca noi romanii ne-am inspirat dupa Franta in toate cele , acum e randul lor sa ne ia drept model , sic !!!
  • -1 (3 voturi)    
    "Le chou farcis francais" (Vineri, 17 februarie 2017, 9:14)

    Toni_Romania [utilizator]

    Adica Franta e varza, economic si social.
    • +2 (2 voturi)    
      hmmm (Vineri, 17 februarie 2017, 10:26)

      corbul109 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      cred ca vrei sa spui ca Franta e varza umpluta aka sarma :)
      • -1 (1 vot)    
        era gluma (Vineri, 17 februarie 2017, 10:46)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui corbul109

        Normal ca "a fi varza" se zice altfel in FR.
      • 0 (0 voturi)    
        atentie la umplutura (Vineri, 17 februarie 2017, 11:08)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui corbul109

        fara carne de porc. profetul nu da voie.
  • -1 (3 voturi)    
    protest anti-Fillon (Vineri, 17 februarie 2017, 9:40)

    muzungu [utilizator]

    e un protest ptr retragerea candidaturii lui Fillon, posibil a fi exploatat di granda de radicali si populisti.
    .
  • +2 (4 voturi)    
    Excelent! Asta ne da curaj de mai mult! (Vineri, 17 februarie 2017, 10:25)

    jackalphonse [utilizator]

    Un protest impotriva coruptiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Au participat doar 700 de amarati (Marţi, 21 februarie 2017, 21:35)

    IanBrunet [anonim]

    mii de participanti?!
    De ce nu prezentati si urmarea?

    "700 personnes selon la police, place de la République à Paris" Asta e urmarea.
    Au participat doar 700 de amarati. Aici in Franta coruptia nu-i chiar atat de.... cum e in RO, iar justitia nu fabrica dosare, ci chiar face ancheta reala. Hai Romania!!!