Replica diplomatiei ruse pentru Donald Trump: Crimeea este teritoriu rusesc si Rusia nu isi cedeaza teritoriile

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 februarie 2017, 14:02 Actualitate | Internaţional

Maria Zaharova, purtatoarea de cuvant a MAE rus
Foto: mid.ru
Crimeea este teritoriu rusesc si Rusia nu isi cedeaza teritoriile, a declarat purtatoarea de cuvant a ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, citata de agentia Tass.

Comentariile sale vin dupa ce purtatorul de cuvant al Casei Albe, Sean Spicer, afirmase ca Donald Trump "a spus foarte clar ca se asteapta ca guvernul rus sa dez-escaladeze violentele din Ucraina si sa returneze Crimeea".

"Nu ne cedam teritoriile. Crimeea este un teritoriu al Federatiei Rusie", a spus Zaharova.

Peninsula Crimeea a fost anexata ilegal de Rusia in martie 2016, in urma unui referendum care nu a fost recunoscut de niciun stat democratic.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

17345 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Pai (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:05)

    HChifteluta [utilizator]

    ia sa fie atent Trump, ca si Alaska e colhoz rusesc!
  • +14 (20 voturi)    
    tovara$ha Zaharova aka Xenia Razboinica (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:07)

    un domn [utilizator]

    nu se dezminte, banuiesc ca si tovara$hul Kuzmin are aceeasi Idei ! Rusinos ! si Penibila Abordare Diplomatica !
  • +22 (26 voturi)    
    Pai sa ne anunte ce teritorii mai considera (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:09)

    Bogdan_100 [utilizator]

    "a fi a lor" sa stim la ce ne asteptam. O fi si Alaska, Finlanda, Manciuria, Japonia, ...
    • +6 (10 voturi)    
      Ia-o mai pe aproape: (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:48)

      Geirge [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Moldova, Belarus, Țările Baltice, Georgia, Ucraina, pe scurt tot Ex-URSS-ul.
  • +26 (34 voturi)    
    Crimea nu e teritoriu rusesc! (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:11)

    cladob [utilizator]

    tocmai l-ati furat de la Ucraina
    • -9 (17 voturi)    
      Din păcate cam este (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:15)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      La 3-4 ani după înlocuirea lui Putin, când Federația Rusă o să dezmembreze și o să piardă Karelia și Caucazul, o să păstreze totuși Crimeea. Acel teritoriu nu ajunsese la Ucraina într-un mod cu mult mai legitim decât cel în care l-a recuperat Rusia.
      • +9 (9 voturi)    
        de ce atunci (Miercuri, 15 februarie 2017, 17:13)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        rusia a mai semnat Memorandul de la Budapesta din 5 decembrie 1994 trataul prin care recunostea integritatea ucrainei ?
        • +2 (4 voturi)    
          Pe-atunci Ucraina era în tabăra Rusiei (Miercuri, 15 februarie 2017, 23:08)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui cladob

          Atât timp cât Ucraina nu a avut opțiuni pro-occidentale, Rusiei nu i-a trebuit Crimeea. Plătea chirie pentru baza de la Sevastopol și toată lumea era mulțumită.

          Dar în fața perspectivei de a se trezi cu o bază NATO la Sevastopol și cu flota proprie mutată la Novorosiisk (o locație strategică mult inferioară în Marea Neagră comparativ cu Sevastopol) anexarea Crimeii a devenit o opțiune foarte tentantă.

          În rezumat, condițiile din 2014 nu mai erau cele din 1994, la fel cum o relație extraconjugală schimbă situația din cadrul căsătoriei.

          Ucraina se îndrepta spre apartenența la NATO, iar.anexarea Crimeii și războiul civil din Donețk și Lugansk au blocat asta pentru multă vreme. Interesele strategice ale României sunt pro-americane, dar e de așteptat ca Rusia să și le urmărească pe-ale ei, indiferent dacă nouă ne place asta sau nu.
          • +1 (1 vot)    
            Toata polologhia asta (Joi, 16 februarie 2017, 11:37)

            JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Toata polologhia asta nu justifica in niciun fel incalcarea unui tratat international asumat.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu justifică, explică (Joi, 16 februarie 2017, 23:23)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

              dar se pare că distincția dintre termenii ăștia e cam prea subtilă pentru tine.
      • +6 (6 voturi)    
        La origini e a tatarilor (Miercuri, 15 februarie 2017, 17:49)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        La fel poti spune si despre Transilvania. Ultimul tratat semnat e cel care hotaraste.
        • 0 (10 voturi)    
          Nu. Capacitatea militară hotărăște (Miercuri, 15 februarie 2017, 23:16)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

          Fii convins că dacă era Rusia în locul Ungariei, rămâneai fără Transilvania de mult. Ungaria nu are capacitatea militară să se încaiere cu România, dar Rusia o are pe cea necesară pentru a se încăiera cu Ucraina.

          În esență, atât Transilvania cât și Banatul au fost obținute de România prin invazii militare. Nu te preface că ai uitat asta. Și Basarabia tot printr-o invazie militară a fost obținută în 1918 și tot așa a și fost pierdută în 1940, recuperată în 1941 și pierdută iar în 1944. Cadrilaterul tot cu ”argumente” militare fusese obțnut și tot așa a și fost pierdut etc.

          Faptul că atât Uniunea Sovietică după 1945, cât și NATO după 2004 au înglobat ambele țări (România și Ungaria) în sferele lor de influență și asta a ajutat România să păstreze Transilvania nu schimbă realitățile din 1919.
          • +2 (4 voturi)    
            Sa-nteleg ca... (Joi, 16 februarie 2017, 12:17)

            mcris [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            ...habar nu ai ca romanii au fost majoritari in Transilvania inca de pe vremea Daciei (sic!). Mai citeste istorie inainte sa scrii pe aici.
            • 0 (0 voturi)    
              Să înțelegi că România a avut capacitatea militară (Joi, 16 februarie 2017, 16:19)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui mcris

              necesară pentru a obține unirea cu Transilvania.

              Românii erau majoritari în Transilvania de sute de ani, dar în lipsa capacității militare, faptul că erau majoritari nu folosea la nimic.

              Acum scuză-mă că te întreb, dar tu chiar ești o persoană adultă, cu carte de identitate șți permis de conducere? Tu ai impresia că în relațiile internaționale e suficient să spui ”eu am dreptate” și obții imediat ce revendici?
  • +9 (27 voturi)    
    am spus-o si o repet: (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:13)

    bancher [utilizator]

    doi nebuni nu se pot intelege decat pe termen scurt. asa a fost si cu Becali si Vadim Tudor, sau Hilter cu Stalin. Au avut ei intelegeri, dar au mers pe termen scurt.
    Pana la urma nebunii isi dau arama pe fata, si se iau la ciondaneala.
    Pana la urma, Putin si Trump vor deveni cei mai mari adversari dintre toti presedintii din lume. This is just a quetin of time.
    • 0 (8 voturi)    
      inseamna ca Bancile ar fi bine sa finanteze (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:05)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Zero Dark Moscow, altfel astia doi vor da cu bombe si Bancile raman si cu banii pe credite dati si..asa...mai bine Bancile strang un fond pentru deratizarea Cracanatului, daca va mai raman bani si pentru Trompeta si mai bine !
    • +5 (5 voturi)    
      numai ca in cazul de fata (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Nu vad cand au fost Trump si Putin prieteni.
      Poate doar in imaginatia stangii de pretutindeni pentru care o declaratie scoasa din context a lui Trump a echivalat cu o adevarata declaratie de dragoste.
  • +16 (20 voturi)    
    Rusia doar fura teritorii (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:16)

    MG [utilizator]

    Rusia doar fura teritorii. Mai si vinde daca pretul este bun - ca in cazul Alaska.
  • +11 (15 voturi)    
    Halal Diplomatie! (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:17)

    pedepsitorul [utilizator]

    Daca asa trateaza Rusia granitile vecinilor, de ce ar trebuii respectate granitele Rusiei?

    Declaratia este mai mult patriotica decat geopolitica, pentru ca daca ar fi respectat adevarul istoric ne-ar fi vorbit si despre omuletii verzi!
  • +11 (15 voturi)    
    Dragi rusnaci (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:19)

    Rescator [utilizator]

    Poate Donald sacrifica o parte din averea lui si
    o cumpara asa cum inaintasii lui au cumparat de la
    voi Alaska.Sa fie primit.
  • +7 (11 voturi)    
    :) (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:25)

    Xorciser [utilizator]

    Rusii sunt buni, nu? Aviz fanilor lor.
  • +12 (16 voturi)    
    continuarea sanctiiunilor occidentale (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:27)

    vlad21ro [utilizator]

    No problem boss. Sper ca UE si SUA sa continue aplicarea sanctiiunilor occidentale impuse Rusiei pentru inca o suta de ani! .
  • +14 (20 voturi)    
    Cedarea (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:31)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pana la urma Rusia nu va ceda doar Crimeea si alte teritorii ocupate. Ci halci mari din Rusia vor iesi de sub controlul Moscovei. Natural, fara interventia NATO si fara violente.

    Pur si simplu oligarhia ruseasca este incapabila sa administreze teritoriul si sa apere locuitorii de numeroasele crize morale si economice. Fara suparare. Rusia culege "roadele" imoralitatii pe care a semanat-o de zeci si sute de ani. Si politicienii rusi sunt vinovati, dar si poporul obedient. Prea mult s-au indopat din propaganda si minciuni sfruntate, din durere si crima si inabusirea libertatii. Undeva se termina fizic capacitatea sistemului de a inmagazina ura, prostie si alienare. Minciuna incapatanata, fara limite, desprinde comunitatile de realitatea fizica. Sistemul social se prabuseste inevitabil mai devreme sau mai tarziu, daca nu-si corecteaza lucid interesele.
    • -4 (4 voturi)    
      Au mai fost si altii care s-au luat de Rusia. (Joi, 16 februarie 2017, 3:27)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Nu va grabiti sa vindeti blana ursului din padure.

      Au mai fost si altii care s-au luat de Rusia.
      Suedia, Polonia, Germania, Franta au fost mari puteri militare, razboinice, invingatoare si dupa mai multe conflicte militare cu rusi uite ce au devenit.
      Niste tari neutre.
      • +1 (3 voturi)    
        Pentru tine conteaza doar cine a invins? (Joi, 16 februarie 2017, 10:52)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Asa se poate spune si despre Romania ca a tinut piept Imperiului Otoman... chiar si rusilor!

        Numai ca fix acum toata Europa este deranjata de agresiunile rusilor fata de tarile vecine , cum este si Ukraina... Iar NATO a descoperit ca trebuie sa ne igrijoram si noi..
        • -3 (3 voturi)    
          Eu scriu despre cine a invins. (Joi, 16 februarie 2017, 12:38)

          quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

          Presupun ca te-a dus mintea sa gindesti inainte sa comentezi. Sau nu?

          Eu scriu despre cine a invins, tu te referi la o situatie gen "l-am batut de s-a c..at pe mine". Ai toate tziglele acasa cind comentzi cum comentezi.

          NATO este gata sa lupte pina la ultimul roman, polonez impotriva rusilor.

          In rest, in occident ii doare in basca de rusi pentru tot acest "show" de umflare a muschilor si "sa-ti arat ce arme am eu" este un urias joc de propaganda pentru a mari bugeturile militare.

          NATO, complexul militar industrial ar da faliment daca nu ar fi razboaie asa ca trebuie creat conflicte militare in permanenta.
          • +1 (3 voturi)    
            Voi sunteti criminali (Joi, 16 februarie 2017, 14:03)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

            Ati atacat multe tari, din lacomie pentru teritorii. Si pe fundul Oceanului Arctic ati pus un steag rusesc, chipurile e oceanul vostru.

            Cum sa fie altii de vina pentru lacomia voastra? Habar n-aveti despre civilizatie. Noi ne vom apara cu siguranta. Dar voi va sinucideti ca popor.
      • +2 (2 voturi)    
        nu se ia nimeni :) (Joi, 16 februarie 2017, 13:13)

        cladob [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        isi face rau de una singura si asta pe zi ce trece.. Ce sa-i faci unuia care se da singur cu capul de pereti ? ai putea sa-i pui camasa de forta dar nu cred ca nici una din tarile din jur isi vor bate capul

        Rusia e singura, vrea sa fie singura, sa se descurce :)
      • 0 (0 voturi)    
        Polonia Germania si Franta (Joi, 16 februarie 2017, 16:24)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

        Sunt membre NATO nu neutre. Si poate ne aduci aminte cum marea rusie si armata ei rozalie au vrut sa ocupe Finlanda si au plecat cu coada intre picioare. Lumea nu "se ia" de rusia se apara de imperiul barbar rusnac. E o mare deosebire !
  • +3 (17 voturi)    
    Trump incepe sa aiba atitudinea corecta (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:34)

    Zimbru [utilizator]

    Asa se intampla cand Rusia vrea sa faca jocurile in alte tari. In loc sa isi vada de economia si saracia lor, Rusia vor sa influenteze politica altora. L-au vrut pe Trump ca presedinte in SUA, acum vor avea batai de cap, fiind la fel de imprevizibil ca Putin si capabil sa duca o politica anti-rusa desi a fost sustinut de Putin. Asa se intampla cand te bagi peste altii. Mai bine rusii si-ar vedea de ale lor.
    • +5 (5 voturi)    
      trimite mail la Tov Zaharova, nu uita de Crimeea (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      sa returneze Suveranitatea Ucrainei ! vezi ce iti spune, pune send receipt..ca sa fi sigur ca tovarasha citeste mesajul tau !
    • +4 (4 voturi)    
      Putin are nevoie de succese militare externe (Joi, 16 februarie 2017, 1:24)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Zimbru

      altfel nu se poate menține la putere. Nu e capabil să le aducă rușilor bunăstare, dar iluzia măreției sovietice e capabil să o readucă, astfel că oamenii acceptă mai ușor sărăcia și lipsa de civilizație.
      • 0 (0 voturi)    
        Hm (Joi, 16 februarie 2017, 10:10)

        Hrm [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Oh, Harald! Cata cruzime in afirmatiile dvs., dar si adevar.
  • +18 (20 voturi)    
    Asa e, (Miercuri, 15 februarie 2017, 14:42)

    Blackball [utilizator]

    nu redati niciodata NIMIC din ce furati. Crimeea, tezaurul nostru...doar doua exemple.
    • +7 (9 voturi)    
      :) (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:26)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Blackball

      Pai ar fi interesant de stiut argumentul conform caruia "Crimeea e a Rusiei". Pentru ca in ultimii 50 de ani a fost a Ucrainei, deci pretentia Rusiei se poate intemeia- eventual- pe faptul ca Crimeea a fost parte a URSS- entitate care nu mai exista- si ca Rusia se considera un subiect de drept continuator al drepturilor (si evident obligatiilor) URSS.

      Nu de alta, dar motivul pentru care tezaurul nostru e de negasit este, dupa parerea Rusiei, ca a fost "sechestrat" la Moscova de URSS, si nu de Rusia.

      Deci cand vor sa puna mana pe Crimeea Rusia e continuatorul URSS, dar cand e vorba de tezaur se schimba total situatia? :)
  • +12 (14 voturi)    
    Clasic de geografie (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:00)

    Hababaeba [utilizator]

    - Gigel, cu cine se invecineaza Rusia?
    - Cu cine vrea.
  • +3 (5 voturi)    
    Din ciclul ..... (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:13)

    KTerinca [utilizator]

    Cu cine se invecineaza Rusia ?
    ............
    Cu cine vrea ea.

    E doar un USSR sau CCCP mai modernizat.
  • -7 (17 voturi)    
    crimeea e pamant rusesc (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:17)

    xanti [utilizator]

    Nu o mai tot aburiti ,puneti mana pe carte si cititi ce a fost cu Crimeea de fapt.
    • +6 (10 voturi)    
      spune le asta la Tatarii Masacrati de URSS (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:57)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      in mod systematic..si iti vei schimba opinia !
    • +6 (12 voturi)    
      Crimeea (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:05)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Din cartile de istorie reiese ca este tara tatarilor !!
    • +12 (14 voturi)    
      Mdeah... (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:25)

      Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Bre, Chianti, io unu, la Universitate, am avut un curs care se chema "Romanitatea Orientala - Izvoare scrise si arheologie". Si am cetit io acolo cum ca primii jmecheri in Crimeea au fost romanii, de la Roma, adica neamuri d-ale mele (in paranteza fie zis unu din regii Crimeii, rege clientelar Romei, in sec II dupa Cristos, se numea Rometalces, nume trac original-benson-nexam trucaj, deasemenea neam cu mine). Au urmat bizantinii, partial neamuri d-ale mele.
      Bre, Chianti, 'mneata de care carti vorbesti? Si de cand tre sa-ncepem sa socotim cine si cum a facut primu p.ipi in Crimeea? De cand zici 'mneata sau de cand zic hahoalele ruse ca au fost iele intai statatoare acolo? Nu ne mai tot aburi, dreaq... :-)))
    • +1 (1 vot)    
      si marea neagra (Joi, 16 februarie 2017, 13:15)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      are apa dulce
  • -3 (19 voturi)    
    Dreptul istoric (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:25)

    Vladescu [utilizator]

    Au dreptate rușii ! Și cu Kosovo e la fel......
  • -4 (8 voturi)    
    pam pam. "Se stie" (Miercuri, 15 februarie 2017, 15:55)

    jackalphonse [utilizator]

    Trumpe: ssst. Cand s o enerva phutin, poate i o scoate si pe Ivanka la plimbare.
  • +6 (8 voturi)    
    Rusi confirma FURTUL ! (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:08)

    DanProdan1 [anonim]

    Moldova este teritoriu romanesc si Romania nu isi cedeaza teritoriile !
  • +7 (9 voturi)    
    parca Rusia semnase de Crimeea ca e a Ukrainei (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:38)

    mihaitzateo [utilizator]

    Parca Rusia,impreuna cu Marea Britanie si SUA au semnat un document,prin care garanteaza Ukrainei Crimeea, iar Ukraina a renuntat in schimb la armele nucleare.
    Rusia impreuna cu SUA si UK sa dea banii echivalenti,cateva mii de miliarde de euro Ukrainei,contravaloarea Crimeei,daca nu vor sa respecte tratatul.
    Daca Rusia vrea Crimeea,sa dea acolo vreo 1000 de miliarde de euro Ukrainei si sa mai dea si SUA si UK vreo 500 de miliarde,asta ar parea un deal mai corect,dar Ukraina tot iese in pierdere.
  • -2 (16 voturi)    
    ...desi... (Miercuri, 15 februarie 2017, 16:56)

    sfarleaza [utilizator]

    In 19 februrie 1954 Nikita Hrusciov (care era ucrainian) a transferat Crineea de la RSFS Rusa la RSS Ukraineana. Deci se poate spune ca rusii au luat'o acum inapoi ;)
    Daca Romanii si'ar lua inapoi Moldova v'ar conveni... Hai sa nu fim ipocriti doar de dragul de a fi mereu Gica contra :D
    • -1 (5 voturi)    
      ...cam totzi care ... (Miercuri, 15 februarie 2017, 18:41)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      ... au postat mai sus si s-au erijat in vajnici aparatori ai corectitudinii habar nu au de acest mic amanunt
      ( buturuga mica ) pe care tocmai l-ai amintit .
      Ei fac parte din categoria acelora pe care i-a luat
      (g) ura pe dinnainte .
    • +3 (3 voturi)    
      Asta stie toata lumea (Miercuri, 15 februarie 2017, 19:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Numai ca in 2015 Ucraina era un stat independent si suveran cu granite recunoscute de ONU si toate statele lumii inclusiv Rusia si nu RSS Ucrainiana. Deci ce facea Hrusciov in '54 nu poate face Putin in 2015.
      • -2 (4 voturi)    
        Pai atunci... (Miercuri, 15 februarie 2017, 21:08)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ... Nu potzi sa pretinzi realipirea Republicii Moldova. .
    • +3 (3 voturi)    
      hai sa fim seriosi (Joi, 16 februarie 2017, 8:12)

      dedeul [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Daca Romania ar intra cu armata peste Republica Moldova si ar anexa-o nu ar fi de loc "in regula" si ar genera consecinte politice si militare foarte serioase. Asa ca domnule Sfarleaza cu fofeaza mai usor cu luatul inapoi, nu asa functioneaza dreptul international.
  • +2 (2 voturi)    
    istoria Crimeii (Miercuri, 15 februarie 2017, 20:48)

    Textero [utilizator]

    Istoria peninsulei Crimeea acoperă peste 2500 de ani, având numeroşi cuceritori şi locuitori de-a lungul timpului, asa incat nu vad de ce ar fi teritoriu rusesc. De exemplu, in perioada otomană (imediat dupa Stefan cel Mare), singurii creştini din Crimea erau grecii pontici şi armenii „cerchezogai”, majoritatea locuitorilor fiind tătari, şi, în sud, turci.
    Prin Tratatul de la Kuciuk-Kainargi, semnat la 21 iulie 1774, între Imperiul Rus şi Imperiul Otoman, Hanatul Crimeii a obţinut independenţa (în realitate a devenit un protectorat rusesc, aliat al Imperiului Rus!!!)..ca asa-i in tenis! Si cu deznationalizare puternica si alte artificii, acum sunt 60% rusi in Crimeea!
    • -1 (1 vot)    
      Bun . (Miercuri, 15 februarie 2017, 22:37)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Textero

      Am intzeles ce NU a fost .
      Acum spune d-ta CE A FOST .
  • -3 (7 voturi)    
    Crimeea (Miercuri, 15 februarie 2017, 23:46)

    vudejea [utilizator]

    e a cui vor locuitorii ei sa fie....Unde-i afirmarea independentei si democratia cultivata de occident si de NATO in intreaga lume...Adica in lumea araba se intervine in numele antiterorismului...La crestini e altfel---liberatatea si afirmarea etnica( Cehia, Slovacia, Croatia, Slovenia, Bosnia, Kosovo, Lituania, Letonia, Estonia)...Cum rusii sunt majoritari in Crimeea, problema occidentului e ca afirmarea etnica ar insemna sa recunoasca Crimeea ca rusofila...Adica de ce masura cu care judeca occidentul difera in cazul Crimeei--de ce sa oblige rusii sa traiasca ca Ucrainieni
    ...Rusofilia asta a luat forme patologice...In opinia unora, rusii ar trebui sa plece capul si sa se abandoneze vointei SUA si NATO, precum noi, umilii romani...Cum indraznesc rusii sa nu ingenuncheze in fata NATO care-si aduce rachetele hiperonice la 2 pasi de Moscova...Imi amintesc ca omenirea a fost in pragul razboiului nuclear atunci cand Rusia si-a dus rachetele in Cuba, langa SUA, dar rusii ar trebui sa taca si sa inghita rachetele SUA langa granita...Daca ar fi un nebun ca Trump in locul lui Putin, ne lua naiba pe toti repede===asa o sa mai dureze
    • +1 (3 voturi)    
      observatii (Joi, 16 februarie 2017, 0:15)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui vudejea

      afirmarea etnica despre care spui tu a dus la aparitia unor state. Crimeea nu si-a declarat independenta. referendumul a fost pentru anexare.
      Anschlussul si 10 aprilie 1938 iti spune ceva?
      vorbesti de crestini, dar Bosnia si Kosovo sunt state musulmane. e adevarat ca Bosnia are un statut aparte. acolo sunt tinuti impreuna fortat, sarbii musulmani (bosniecii), sarbii ortodoxi si croatii (catolici). asta ca sa nu se spuna ca a fost creat un stat numai pentru musulmani. Bosnia si Kosovo au aparut la cererea sauditilor. ce rachete nucleare are NATO la granita cu Rusia? la Deveselu nu sunt rachete nucleare. scrii aiureli sau faci propaganda.
      de ce crezi ca Trump e mai nebun decat Putin?
      • 0 (0 voturi)    
        Pareti rational (Joi, 16 februarie 2017, 20:48)

        vudejea [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        astfel ca o sa va raspund si o sa caut sa fac asta in ordinea spuselor dv. Obisnuiesc sa citesc, sa ma documentez despre punctele de vedere contradictorii inainte sa-mi formez o opinie despre ceva--dar pot sa gresesc, desigur... Trecutul-istoria e folosita de guverne ca sa creeze sentimente nationale , de apartenenta la ceva mare si grozav, etc. Asta e teorema in sociologie! Acum , despre Crimeea> dezavantajeaza si avantajeaza ambele tabere evocarea trecutului dupa bunul plac, cu evitarea chestiunilor nefavorabile, astfel ca o sa ne referim doar la prezent, doar la chestiuni certe, la certitudini. Ce nationalitate majoritara au cei care locuiesc in Crimeea--cert, rusa!. In exemplul dat de dv, Germania a anexat Austria in mod arbitrar, fara sa tina cont de parerea poporului austriac, or in Crimeea a avut loc un referendum in care locuitorii acestei zone puternic autonome inainte de alipirea la rusia, au votat ceva in majoritatea lor-cert! In continuare vb doar despre Bosnia si Kosovo si nu si despre celelalte state mentionate de mine.Doriti cumva sa spuneti ca rusii din Crimeea nu trebuia sa se alipeasca de Rusia ci sa formeze un alt stat independet, ca de exemplu Rusia 2 or Minirusia, etc...
        Despre armament nuclear la granitele Rusiei o sa mentionez doar baza de la Incirlick si numeroasele submarine nucleare americane care permanent stationeaza sub calota de la polul nord, la limita apelor teritoriale rusesti--certitudini! Avand baze permanente in Polonia si Romania, stie cineva sigur ce au prin cutiile alea si oricum, chiar de nu au acum, pot aduce maine cu sutele--certitudini! Despre Trump nu eu spun ca e nebun ci sociologii si medici psihiatrii americani--nu nebun in sensul lipsit de discernamant ci coleric, cu obsesii....Daca i-ar placea exagerat fetele nu ar fi o problema mare dar Trump e obsedat de putere si face dovada ca nu pune pret pe oameni, ca oamenii in afara de americani nu au importanta( americanii pt ca acestia voteaza) ---esti concediat :)
      • 0 (0 voturi)    
        In continuare (Joi, 16 februarie 2017, 20:56)

        vudejea [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        mai adaug ca e posibil sa scriu aiureli in masura in care ce am citit e aiurea dar propaganda nu fac--cert! Nu sunt decat partizanul meu si al interesului familiei mele iar starnirea rusilor care sunt o forta militara coplesitoare nu e in interesul familiei mele....Pentru toata lumea, Romania e o cantitate neglijabila si va spun caci am citit mult despre asta--daca incepe nenorocirea, noi romanii din Romania nici nu o sa stim....Ca sa intelegeti ce forta distructiva are o singura detonare nucleara, cititi si voi caci vad ca va purtati ca in bancul acela cu--"Bula, daca te ineci o sa te bata rau taica-tu"
    • +1 (3 voturi)    
      Ca să-ți amintești evenimentele din 1961 (Joi, 16 februarie 2017, 1:33)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui vudejea

      ar trebui să ai măcar vreo 70-75 de ani acum, dacă nu mai mult. O să presupun că n-ai ce să-ți amintești, de fapt faci doar propagandă pro-Rusia.
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Joi, 16 februarie 2017, 21:12)

        vudejea [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Imi amintesc si despre cucerirea Daciei de catre Traian, desi recunosc ca nu am chiar 2000 de ani...Sa nu zici ca esti Gheorghe din bancul cu ungurul in care Gheorge afla tocmai acum ca ungurii i-au taiat capul lui Mihai Viteazul? Banuiesc la ce va referiti cand spuneti 1961 dar daca va plac aducerile aminte si judecati prezentul doar prin prsima evenimentelor din trecut, aflati atunci ca englezii trageau cu tunul in 1946 in civilii evreii care fugeau de peste tot in --atunci Palestina (colonie engleza)...Ca in Anglia s-a nascut national-socialismul si ca in India au fost exterminate 10milioane de oameni de catre englezi. Mai aflati ca nativii americani erau cam canibali si ca inchizitia a facut o multime de nenorociri....Au fost, au trecut...Prezentul e ceea ce conteaza pt noi altfel v-as spune ca rusii au mult mai multe motive sa ne urasca daca ne raportam la trecut. Cititi doar despre masacrul de la Odessa si despre celelalte fapte de vitejie a ...a altora!!! Hai sa traim in prezent, altfel toti nemtii ar fi ucigasi de copii si toti americanii ar fi niste infami care folosesc arme de distrugere in masa ca "Little Boy, Fat Man" si coca cola
  • -1 (3 voturi)    
    Crimeea (Miercuri, 15 februarie 2017, 23:46)

    vudejea [utilizator]

    e a cui vor locuitorii ei sa fie....Unde-i afirmarea independentei si democratia cultivata de occident si de NATO in intreaga lume...Adica in lumea araba se intervine in numele antiterorismului...La crestini e altfel---liberatatea si afirmarea etnica( Cehia, Slovacia, Croatia, Slovenia, Bosnia, Kosovo, Lituania, Letonia, Estonia)...Cum rusii sunt majoritari in Crimeea, problema occidentului e ca afirmarea etnica ar insemna sa recunoasca Crimeea ca rusofila...Adica de ce masura cu care judeca occidentul difera in cazul Crimeei--de ce sa oblige rusii sa traiasca ca Ucrainieni
    ...Rusofilia asta a luat forme patologice...In opinia unora, rusii ar trebui sa plece capul si sa se abandoneze vointei SUA si NATO, precum noi, umilii romani...Cum indraznesc rusii sa nu ingenuncheze in fata NATO care-si aduce rachetele hiperonice la 2 pasi de Moscova...Imi amintesc ca omenirea a fost in pragul razboiului nuclear atunci cand Rusia si-a dus rachetele in Cuba, langa SUA, dar rusii ar trebui sa taca si sa inghita rachetele SUA langa granita...Daca ar fi un nebun ca Trump in locul lui Putin, ne lua naiba pe toti repede===asa o sa mai dureze
  • +1 (1 vot)    
    iar Ucraina? (Miercuri, 15 februarie 2017, 23:58)

    freejack [utilizator]

    http://adevarul.ro/international/europa/stare-urgenta-energetica-ucraina-dupace-grupari-ultranationalisteau-blocat-transporturile-carbune-
    http://www.evz.ro/stare-de-urgenta-in-ucraina.html
    asta e tara si astia oamenii.
    daca pentru astia merita sa uitam de romanii nostri numai din ura fata de rusi....
    pe mine soarta Ucrainei si a ucrainienilor ma lasa rece.
  • -2 (2 voturi)    
    E simplu (Joi, 16 februarie 2017, 7:47)

    hamangiu [utilizator]

    E simplu Rusia are nevoie de Crimeea pentru ca acolo are amplasate facilitatile militare navale cu care controleaza Marea Neagra.Emai ieftin un razboi hibrid de cat relocarea facilitatilor.
    Pragmatici ca americanii.