Michael Flynn, consilierul pe probleme de securitate nationala al lui Donald Trump, a demisionat pe fondul scandalului privind convorbirile telefonice cu ambasadorul Rusiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 14 februarie 2017, 8:30 Actualitate | Internaţional

Michael Flynn
Foto: dia.mil
Michael Flynn, consilierul pe probleme de securitate nationala al presedintelui Statelor Unite, Donald Trump, a demisionat luni seara, pe fondul scandalului privind convorbirile sale telefonice cu ambasadorul rus in SUA inaintea instalarii administratiei Trump la Casa Alba, scrie AFP.

Generalul in retragere Keith Kellogg va ocupa interimar functia de consilier de securitate al presedintelui SUA.

In varsta de 58 de ani, Michael Flynn este cunoscut pentru atitudinea sa indulgenta fata de Rusia si pentru linia sa dura fata de extremismul islamic.

Conversatiile dintre Flynn - nominalizat pentru aceasta functie pe 18 noiembrie - si ambasadorul rus la Washington "au fost interpretate de inalti oficiali americani ca trimitand un mesaj nepotrivit si potential ilegal Kremlinului ca se poate astepta sa scape de sanctiuni", a scris recent cotidianul Washington Post.

O lege americana (the Logan Act) interzice cetatenilor americani care nu dispun de atributii in acest sens sa negocieze cu guverne straine aflate in litigiu cu SUA. Nimeni nu a fost anchetat pe baza acestei legi, care dateaza din 1799.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

8490 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Ma intreb cati altii ca el sunt infiltrati (Marţi, 14 februarie 2017, 8:42)

    fit [utilizator]

    "În decembrie 2015, Flynn a fost la un dineu cu ocazia celei de-a zecea aniversări a Russia Today, agenția rusă de știri identificată în mod public de serviciile americane de informații drept fanionul campaniilor de dezinformare ale Rusiei. Flynn, care a stat la dineu la două scaune depărtare de președintele rus Vladimir Putin, a apărut frecvent la televiziunea Russia Today, în ciuda avertismentelor că postul folosește propagandei rusești. Și fiul lui Flynn a fost concediat din echipa lui Trump, după ce s-a dovedit că răspândea frecvent pe rețelele sociale teorii ale conspirații și postări cu caracter rasist sau discriminator. Una dintre ele a dus chiar la un incident armat."

    http://www.digi24.ro/stiri/externe/sua/consilierul-pentru-securitate-nationala-al-presedintelui-trump-a-demisionat-669450
  • +13 (15 voturi)    
    Daca In USA sunt infiltrati oamenii lui Putin... (Marţi, 14 februarie 2017, 8:44)

    fit [utilizator]

    Ce sa mai zic de Romania!
    • -5 (5 voturi)    
      In cazul asta (Marţi, 14 februarie 2017, 11:14)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui fit

      In cazul asta agentii rusi din Romania sunt cam cretini, ca vad ca dau economia tarii multinationalelor VEST. Si favorizeaza la evaziune multinationalele VEST.
  • +4 (16 voturi)    
    foarte bine - Iran (Marţi, 14 februarie 2017, 8:45)

    OvidiuStoica [anonim]

    Foarte bine, Michael Flynn era obsedat de Iran si putea impinge SUA intr-un razboi cu Iranul.
    Iranul nu reprezinta o asa mare problema, Iranul, o natiune Shiita, NU e exportator de terorism in Occident.
    Toate miscariile Jihadiste (Al Qaeda, ISIS, etc.) sunt miscari Sunnite, Islamul Sunnit si tarile ca Arabia Saudita care il sprijina financiar sunt problema, nu Iranul.
    • +9 (19 voturi)    
      Iran = terorism de stat (Marţi, 14 februarie 2017, 10:13)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      N-o exporta Iranul jihadiști cu TNT la brâu, în schimb cultivă terorismul ca politică de stat.
      Sau, dacă nu sunteți de acord cu termenii de mai sus, poate propuneți dvs. o altă formulare pentru ceea ce face Iranul aproape zi de zi - să amenințe explicit cu ștergerea de pe fața pământului a unui alt stat. Nu cunosc nici un alt stat care să facă așa ceva, nici măcar Coreea de Nord.
    • +8 (8 voturi)    
      Iranul e exportator de Hezbollah (Marţi, 14 februarie 2017, 11:41)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      în toată l;umea islamică. E vorba de zeci de mii de militari, nu de câteva zeci de teroriști.
      • 0 (2 voturi)    
        Corect (Marţi, 14 februarie 2017, 14:08)

        anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        "Militari", nu "terorişti". Iar cu privire la Hezbollah, ca şi Fatah, lucrurile sunt mult mai complexe decât par. A-i compara cu Statul Islamic este necugetat.
  • +11 (13 voturi)    
    Omul Rusiei si al PSD (Marţi, 14 februarie 2017, 9:25)

    dexpropriat [utilizator]

    Coincidenta?
  • +6 (12 voturi)    
    Trompeta Home Alone (Marţi, 14 februarie 2017, 9:37)

    un domn [utilizator]

    va fi circ sau Tragedie Americana ?
  • +16 (16 voturi)    
    Ghinion (Marţi, 14 februarie 2017, 9:39)

    mistydo [utilizator]

    Ce ghinion poate sa aiba Dragnea! A cheltuit ..la rupere, ca si cum a jucat la ruleta...si ... omul lui s-a retras din structura puterii... Maior ramane dator... va cauta o rezolvare!
  • +16 (16 voturi)    
    Ce face Dragnea cu poza lui acum (Marţi, 14 februarie 2017, 9:40)

    Frank777 [utilizator]

    unde o mai valorifica ? A dat banul degeaba....
    • +12 (12 voturi)    
      o afiseaza la Meeting room in Brutarie (Marţi, 14 februarie 2017, 10:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      va tine prelegeri alaturi de rectorul brutariei tov Varanul !
  • +4 (12 voturi)    
    Semi-offtopic (Marţi, 14 februarie 2017, 10:42)

    Tescovin [utilizator]

    Îmi permit să postez aici, deoarece la articolul „Washingtonul felicita Belgradul...” sunt dezactivate comentariile

    Zice știrea așa: „...in cadrul unui Departament de Stat la viteza minima din cauza instalarii unui nou patron novice in politica, fostul presedinte al grupului petrolier ExxonMobil Rex Tillerson...”

    Lăsând la o parte ironia căznită a folosirii termenului de „patron” pentru ocupantul postului de secretar de stat, trebuie să fii ori extrem de slab dotat intelectual, ori teribil de răuvoitor să afirmi că un tip care a fost ani de zile președintele unei companii precum Exxon este „novice în politică”.

    Știrea e preluată de pe AFP via Agerpres, iar la francezi nu mă mai miră nimic.
  • +1 (1 vot)    
    Am mai scapat (Marţi, 14 februarie 2017, 13:36)

    KostasP [utilizator]

    De o cartitza. Trump trebuie sa-si revada inclinatiile de "afternoon delight" cu putin si rossia.