Brexitul  ar putea impinge varsta de pensionare in Marea Britanie peste 75 de ani

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2017, 12:41 Actualitate | Internaţional

Britanicii ar putea fi nevoiti sa munceasca pana la o varsta mai inaintata daca imigratia este redusa din cauza Brexitului, potrivit unui avertisment al consilierului privind pensiile al guvernului de la Londra, citat de Telegraph

John Cridland ce analizeaza pentru guvern situatia varstei de pensionare spune ca “Factorul Brexit” aduce incertitudine in privinta pensiei de stat. 

Decizia cabinetului May privind modificarile in privinta pensiilor va fi luata in luna mai, luand in seama si raportul lui Cridland, ce va fi publicat cu o luna mai inainte.  

Noile calcule arata ca un “Brexit dur” in care migratia va fi redusa in mare masura, ar putea mari varsta de pensionare, fortand britanicii sa munceasca peste varsta de 75 de ani.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

4018 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    luati pensxit (Luni, 13 februarie 2017, 13:00)

    splinty [utilizator]

    dupa brexit, dar, tocmai v-ati recapatat tara, mandrie mare
  • +11 (13 voturi)    
    Peste vreo 10 ani, cand Romania va fi Occidentul, (Luni, 13 februarie 2017, 13:02)

    dexpropriat [utilizator]

    Vom primi imigranti la munca din Anglia, numai ca taranul roman se va rascula si va sari cu furci si topoare la ei. Asa le vom multumi pentru faptul ca ne-au primit in UE si ne-au ajutat la construirea unei lupte anti-coruptie puternica. Fara MCV si fara ambasadele europene, Turkmenistan scria pe noi. Dar poporul PSD nu reuseste sa inteleaga atata lucru. Ei sar la jugulara DNA si a lui Iohannis, ca sa ajute la furt partidul "iubit".
  • -6 (12 voturi)    
    Calul troian? UK-united killing UE? (Luni, 13 februarie 2017, 13:15)

    vudejea [utilizator]

    Lasa ca britanicii o sa fie rasplatiti de catre SUA pt votul si manifestrile antieuropene. Acum ca SUA a aratat cat se poate de explicit, vehement chiar, ca doreste si urmareste destramarea UE, sa vadem aici care libarca romaneasca o sa mai vorbeasca favorabil americanilor deturnand atentia de la adevaratul dusman al UE si implicit al Romaniei--or poate o sa sustina ca binele Romaniei e destramarea UE.
    • +1 (7 voturi)    
      Da, da... (Luni, 13 februarie 2017, 13:52)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui vudejea

      D-aia ținem armată americănească în Europa ca să vă apărăm pieile de Ivan, pentru că vrem să o distrugem.

      Tu iei ceva pastile ca să te aberezi în halul ăsta sau e o problemă congenitală?!
  • +9 (13 voturi)    
    pensionarii (Luni, 13 februarie 2017, 13:26)

    andimi [utilizator]

    pai nu cei in varsta au votat Brexitul? acum... sa munceasca pina la 75 de ani! Nu vreau sa fiu rau, insa cu votul lor au contribuit la ducerea la vale a intregii Europe. Voi suferi si ei consecintele.
  • -4 (14 voturi)    
    Ce 75 de ani?! (Luni, 13 februarie 2017, 13:29)

    Amerlocu [utilizator]

    La 200 de ani o să iasă engeljii la pensie, Ce 75?! Păi se poate altfel?! Toți iexperții ăștia au promis Apocalipsa a doua zi după referendumul pentru Brexit. Sau maxim vreo lună după. Și uite că prin nu-ș ce șmecherii UK a avut după aia cea mai mare creștere economică din zona dezvoltată a UE. Da' la pensii sigur nu mai ține, mama lor de burghej! :)

    Papagalii nu s-au gândit nici o clipă că dacă engeljii chiar au nevoie de mână de lucru de afară pot să aducă pe cine vor ei și de unde vor ei în loc să țimă deschise ușile ca să năvălească toate ciurucurile...
    • +2 (4 voturi)    
      Tocmai ce zicea Base (Luni, 13 februarie 2017, 13:42)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      ...de mintit prin omisiune.
      Economia UK a crescut din consum, nu din investitii. Asta e smecheria. ;)
      Iti dai seama, ca stia is satuli de UE pentru ca, inainte sa vina oamenii inteligenti, au venit toate ciurucurile de prin noile state membre.
      Ia sa vina ciurucurile acasa, sa vezi cum te simti iar ca in anii '90.
      • 0 (4 voturi)    
        Deloc (Luni, 13 februarie 2017, 16:23)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

        Fals.

        E adevărat că, consumul a atins maxime istorice în vara 2016, dar culmea e că și investițiile au crescut mult peste așteptări. La fel cum lira ceva mai slabă a stimulat exporturile.

        Și revenind la consum, consumul din UK nu provine din paralele trimise acasă de englejii la muncă în Italia și Spania, ci din valoarea creata în țara lor. E deci un indice al prosperității.
  • -1 (1 vot)    
    hehe (Luni, 13 februarie 2017, 20:31)

    vudejea [utilizator]

    amerlocule, de unde stii ca iau pastile antiemetice? Probabil esti obisnuit sa provoci greatza. Referitor la valoroasele tale comentarii, pot sa zic doar ca daca prostia ar avea inaltime, tu ai fi eucalipt... Eu am presupus ca aici pe site sunt oameni care iubesc Romania si doresc binele tarii noastre imbinat cu binele personal, or vad ca aici iubiti america si dispretuiti Romania si pe noi, romanii... Vorbiti despre romani ca despre niste gunoaie si slaviti bunastarea americana si britanica,..Mamicutzele voastre stiu? Apropo, care e limba voastra materna? De unde stiti asa bine romaneste?
    Referitor la prezenta americana in Romania, orice inginer stie ca scutul antiracheta apara SUA in sensul ca-i ofera cam 6-8 minute in plus inainte de armaghedon...Daca in delirul vostru credeati cumva ca scutul e ca sa apere Romania, apoi stiam deja masura istetzimii voastre. Va dau o tema de clasa intai. Daca o racheta SS18 Satan se deplaseaza cu 30.000 km/ora (8,3 km pe secunda--prima viteza cosmica), in cat timp parcurge cei 600 de km din Crimeea pana la Bucuresti? Intrebare ajutatoare--mamicile voastre trebuia sa va inghita cand erati mici-mici, mici de tot
  • -1 (1 vot)    
    hehe (Luni, 13 februarie 2017, 21:04)

    vudejea [utilizator]

    cateva mii de soldati Americani zici tu in bezna mintzii tale si mintea ta in gandu" ei ca apara Europa de Ivan...De cele 16.000 de focoase nucleare...Intregul sistem Aegis e gandit sa ofere SUA 6-8 minute in plus ca sa poata riposta temeinic...Repetentule...EMP=impulsul electromagnetic al primele explozii nucleare dezactiveaza orice sistem electronic din apropiere--adica la mii de km, inclusiv electronica autoturismelor si orice radar sau racketa--ramane doar deplasarea inertiala, pur mecanica...Armamentul strategic e conceput sa ucida prin iradiere...Asadar, dupa ce cu 1000 de focoase nucleare pamantul devine de nelocuit pentru multe sute de mii de ani, rusilor le mai raman doar 15.000 de focoase...Concluzia e, repetentule, ca trebuie sa stai jos. Nu o sa fie nici un razboi...Jos de tot, unde-ti e locu"