Elvetienii au aprobat, prin referendum, relaxarea regimului de acordare a cetateniei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 12 februarie 2017, 20:00 Actualitate | Internaţional

Elvetienii au votat, duminica, la referendum, in favoarea simplificarii procesului de naturalizare a nepotilor de imigranti, la capatul unei campanii extrem de agresive, in care opozitia (dreapta populista) a acuzat ca o astfel de masura va duce la "islamizarea" natiunii alpine, relateaza AFP si BBC.

60,4% dintre elvetieni au votat la referendum in favoarea propunerii Guvernului.

Propunerea vizeaza relaxarea regimului de acordare a cetateniei imigrantilor din a treia generatie, insa opozantii ei au sustinut ca aceasta deschide calea relaxarii  procesului de acordare a cetateniei pentru toti rezidentii permanenti din Elvetia.

Cetatenia elvetiana nu este un lucru garantat nici macar pentru persoanele care se nasc in Elvetia. De asemenea, o persoana trebuie sa locuiasca cel putin 12 ani in tara inainte de a aplica pentru cetatenie, iar procesul este considerat extrem de dificil si complex.

Un solicitant trebuie sa treaca de mai multe teste si interviuri cu angajati guvernamentali, iar intregul proces de acordare a cetateniei poate sa fie unul scump.

Aproximativ 25% din populatia tarii este reprezentata de rezidenti permanenti, care nu detin cetatenie.























3856 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Rules (Duminică, 12 februarie 2017, 20:17)

    KostasP [utilizator]

    To qualify for the citizenship of Switzerland a person has to be fully fluent in one of the four official languages, has to respect and abide of the Swiss constitution, laws and values of the country, must be born in Switzerland, be less than 25 years of age, and attend Swiss school for minimum of 5 years, at least one of the parents has to reside in Switzerland for at least 10 years and attend Swiss schools, and lastly at least one of the grand parents must have the legal residence status or be born in Switzerland.
    • 0 (6 voturi)    
      meh (Duminică, 12 februarie 2017, 22:10)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      limitarea de varsta nu e chiar stricta, ai si varianta in care daca ai locuit 12 ani in Elvetia, poti aplica, indiferent de varsta.

      ce face acest referendum este sa intoarca niste aberatii introduse de guvernul actual, ales pe o platforma anti-imigratie.
  • -11 (13 voturi)    
    Masura e un troc (Duminică, 12 februarie 2017, 20:21)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    Exista f multi cetateni rusi bogati ce vor sa fuga cu tot cu bani din Rusia, masura a fost luata special pentru a-i primi.
    • +3 (7 voturi)    
      esti complet pe dinafara subiectului... (Duminică, 12 februarie 2017, 22:04)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      era vorba de mere iar tu incerci sa ne vorbesti despre pere, care cum ar veni...

      adica un fel de: sa fie bine ca sa nu fie rau...
    • 0 (2 voturi)    
      Ar fi trebuit sa fie de doua generatii (Luni, 13 februarie 2017, 9:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      fugiti din Rusia pentru a beneficia de modificare. Esti, deci, complet pe langa subiect. Pe de alta parte Elvetia isi mentine statutul de tara extrem de civilizata chiar daca au aparut si acolo nationalistii de dreapta, gata de a spune orice minciuna pentru ceva voturi.
  • -2 (16 voturi)    
    pentru mine nu... (Duminică, 12 februarie 2017, 21:59)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    mai exista niciun dubiu. Islamizarea voita a Europei este un fapt pe care cu greu poti sa nu-l observi. Ar fi imposibil! Trebuie sa fi prea indobiocit de propaganda strecurata zi de zi prin toate canalele de informare posibile si imposibile din societatile europene de catre agentii globalizarii si islamizarii lumii. E adevarat ca la noi acest proces a inceput mai tarziu, insa atentie, acesta se produce accelerat, inducand un dezechilibru major societatii noastre traditionale care mai devreme sau mai tarziu se va manfesta la fel cum el s-a manifestat si in tarile "cu traditie" precum Franta, Belgia, Maria Britanie, Danemarca, etc...nu cu mult timp in urma, mai exact pe la inceputul invaziei islamice in Europa, incepusem sa-mi pun anumite intrebari, firesti zic eu, despre lucrurile nefiresti care se petreceau in jurul meu si respectiv a tarii mele. Astfel, am constatat cu durere ca in paralel cu aceasta invazie si in acelasi crescendo infernal se intamplau lucruri oripilante in Europa facute de catre acesti invadatori...Atentate sangeroase in care europeni crestini nevinovati, copii, batrani, femei, barbati care nu aveau alta vina decat aceea de a se fi nascut crestini, erau macelariti in plina strada sau aiurea...in acelasi timp observam cum politicienii si masmedia incercau sa acopere sau sa gaseasca justificari pentru motivele pentru care acesti barbari au comis atrocitatile prin care curmau vieti nevinovate...Ma intrebam care este legatura dintre politicieni si massmedia? De ce actionau la unison si in aceeasi directie?...Eu, pana atunci traiam cu impresia gresita ca masmedia, cel putin cea "independenta" este asa precum se auto-intitula.. Citind si documentandu-ma am descoperit insa ca deasupra politicienilor si massmediei exista altceva care le controla pe amandoua...Ceva care a inceput cu relativ mult timp in urma si care pe masura ce timpul trecea se infiltra si consolida prin agentii sai in guverne, institutii, universitati, scoli, etcetera...
    • +4 (12 voturi)    
      ... (Duminică, 12 februarie 2017, 22:44)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

      Imi imprumuti si mie, coiful tau de aluminiu?
      • 0 (14 voturi)    
        Coiful de aluminiu il ai deja... (Duminică, 12 februarie 2017, 23:03)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        din pacate nu-l poti da jos niciodata pentru simplul motiv ca este chiar cutia ta craniana!...
      • -2 (6 voturi)    
        PS... (Duminică, 12 februarie 2017, 23:13)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        ce rost are sa-ti pui un coif de aluminiu peste alt coif de aluminiu pe care il ai deja in dotare?!......
        • +1 (5 voturi)    
          Ingustimea mintii (Luni, 13 februarie 2017, 9:06)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

          este data si de incapacitatea de a intelege o gluma. Coiful de aluminiu (cred ca din cupru ar fi mai potrivit - personajele incercand sa se "protejeze" de radiatii electromagnetice manipulatoare) e accesoriul nelipsit al propagandistilor conspirationisti ce incearca sa compenseze absenta gandirii proprii prin reluarea la nesfarsit a unor slogane inepte prin care vor sa "explice" realitatea prin monstruoase conspiratii ale unor civilizatii extraterestre sau ale unor guverne mondiale secrete
          • -1 (5 voturi)    
            prin "expunerile" tale... (Luni, 13 februarie 2017, 10:52)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

            de pana acum ai dat dovada de o asemenea ingustime a mintii la care faci referire cu atata usurinta cand vine vorba de altcineva in afara proriei persoane...apropo, tu nu ai oglinzi in casa?!...