Recep Tayyip Erdogan a validat revizuirea Constitutiei care ii sporeste puterile

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2017, 12:32 Actualitate | Internaţional

Recep Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a validat, vineri, revizuirea constitutionala care vizeaza sporirea puterilor sefului statului, iar un referendum pe aceasta tema ar putea fi organizat pe data de 16 aprilie, a anuntat vicepremierul Numan Kurtulmus, citat de AFP.

Reforma constitutionala, votata luna trecuta de Parlamentul de la Ankara, vizeaza inlocuirea regimului parlamentar in vigoare in Turcia cu un sistem prezidential.

Reforma constitutionala transfera presedintelui puterea executiva, care apartinea pana acum parlamentului si premierului.

Opozitia turca a denuntat o deriva autoritarista a presedintelui Erdogan.

De asemenea, opozitia il acuza pe Erdogan ca profita de starea de urgenta in vigoare de la puciul esuat din 15 iulie pentru a reduce la tacere orice voce discordanta, printr-un val de epurari fara precedent.

Potrivit acestei reforme constitutionale, presedintele Erdogan ar putea, teoretic, sa ramana la putere cel putin pana in anul 2029.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3611 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    imperiul Otoman a Inviat ! (Vineri, 10 februarie 2017, 12:41)

    un domn [utilizator]

    Adevarat a Inviat !
    • +8 (10 voturi)    
      Anagramati "dragnea" (Vineri, 10 februarie 2017, 13:29)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Si o sa obtineti "erdagan". Deh, nu se-mipedica Dragnea de-o litera. :)
      • +5 (7 voturi)    
        Sultan de Teleorman (Vineri, 10 februarie 2017, 14:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Dragnean...
  • +8 (10 voturi)    
    eh, greul de abia acum incepe in Turcia (Vineri, 10 februarie 2017, 12:43)

    ..13 [utilizator]

    Oare mai rezista aia sub presiunea prea maretului si inaltului spirit numitul Erdogan???

    Schema pare ca se repeta...
    Consecintele sunt deja cunoscute!
  • +10 (12 voturi)    
    Democratia a la Dragnea (Vineri, 10 februarie 2017, 12:44)

    BanateanulVesel [anonim]

    Cand asistam la revizurea constitutiei si in Romania, care asigura o putere absoluta lui Dragnea?
    Nu-i o gluma. directia lui Dragnea este clara, castiga teren pe zi ce trece. Romania redevina o dictatura?
  • +6 (8 voturi)    
    Dragnea sta sa ia notite (Vineri, 10 februarie 2017, 12:45)

    CristinaGutu [anonim]

    Si-i zice lui Grindeanu sa-i tina berea.
  • +8 (10 voturi)    
    E sultan pe banii lui (Vineri, 10 februarie 2017, 12:48)

    ICosmin [utilizator]

    ...cum sunt altii oligarhi.
    Turcia devine neatractiva, atat pentru invesitii cat si pentru turism.
    • +4 (6 voturi)    
      nea nelu are abordare similara (Vineri, 10 februarie 2017, 13:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      citez : "sunt bolshevik pe banii mei"
  • +6 (8 voturi)    
    Recep Tayyip Dragnea (Vineri, 10 februarie 2017, 12:51)

    Andradda [utilizator]

    Asta-i pohta ce-am pohtit!
  • +3 (5 voturi)    
    loool (Vineri, 10 februarie 2017, 13:45)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    stapanu' erdogan s-a instalat ....
  • +6 (8 voturi)    
    Heil Recep! (Vineri, 10 februarie 2017, 14:25)

    A.Corneliu [utilizator]

    Heil Recep!

    Si ce a facut el pana acum va fi un mizilic fata de ce va face de acum inainte.
    Nu degeaba a spus el ca il admira pe Hitler.