​​VIDEO De ce nu demisioneaza Guvernul? Explicatia data de Melescanu unui post tv din Bulgaria

de Redactia stiri     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2017, 11:04 Actualitate | Internaţional

Melescanu
Foto: Hotnews
Ministrul de externe, Theodor Melescanu, a declarat pentru postul bulgar de televiziune bTV ca Guvernul nu demisioneaza in urma protestelor deoarece in Romania “singurul forum care poate demite Guvernul este Parlamentul”. In realitate, Constitutia prevede la articolul 106 ca “functia de membru al Guvernului inceteaza in urma demisiei”, deci membrii guvernului nu sunt un fel de prizonieri ai Parlamentului, cum le sugereaza Melescanu vecinilor bulgari.



Ministrul roman de externe a mai declarat in interviul pentru postul bulgaresc de televiziune ca in urma protestelor, Guvernul va elabora un proiect de lege care va fi transmis Parlamentului, dar va solicita si asistenta din partea Comisiei Europene si Parlamentului European “pentru a gasi cele mai bune solutii”.

Reamintim ca Guvernul Grindeanu a abrogat duminica trecuta ordonanta 13, care dezincrimina partial o serie de infractiuni din Codul Penal, insa a doua zi ministerul justitiei a anuntat ca va pune in dezbatere publica un proiect de lege care prelua integral prevederile ordonantei. Proiectul a fost retras luni din circuitul avizarii iar premierul Sorin Grindeanu a anuntat ca modificarile la Codul Penal se vor face strict in limita punerii in acord a legislatiei cu deciziile Curtii Constitutionale si numai in urma unor dezbateri publice.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

18336 vizualizari

  • +43 (49 voturi)    
    pur si simplu odios (Vineri, 10 februarie 2017, 11:18)

    artistul000 [utilizator]

    acest dinozaur al comunismului ...
  • +35 (39 voturi)    
    adicatelea (Vineri, 10 februarie 2017, 11:19)

    EXEs [utilizator]

    Ministrii nu demisioneaza pentru ca nu vor sa plece de la ciolan fiind niste corupti imputiti, iar cei care ar avea puterea sa-i demita adica parlamentarii sunt la fel de corupti de rahat ca si ei asa ca nu o sa faca nimic, iar daca neamtu incearca sa miste ceva se trezeste suspendat.
    Miscarea browniana a nesimtitilor astora a devenit plictisitor de predictibila.
  • +36 (42 voturi)    
    sclerorazatule (Vineri, 10 februarie 2017, 11:20)

    laila [utilizator]

    demisia e altceva decat demiterea
    Demisia acum era un act de onoare si bun simt , ceea ce psd-isti NU AU !
  • +32 (38 voturi)    
    Sinistru personaj (Vineri, 10 februarie 2017, 11:28)

    Anonym [utilizator]

    Un egoist first class.
    Romani fiti mandrii de el!
  • -15 (21 voturi)    
    Intrebarea este (Vineri, 10 februarie 2017, 11:35)

    vi_escu [utilizator]

    De ce ar trebui sa demisioneze? Este un guvern legitim. Ca nu le convine unora este cu totul alta poveste. Sa rabde 4 ani, au pierdut alegerile.
    • +17 (21 voturi)    
      fiindca una au zis (Vineri, 10 februarie 2017, 12:01)

      laila [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      si pentru ceea ce au zis au castigat alegerile, si alta au facut . Fiindca au un program de guvernare , vezi bugetul , praf , fiindca au destabilizat tara si au pus-o intro situatie mizerabila cu toti parteneri externi ... samd .
      Esti genul care-si bate nevasta si ceri sa rabde fiindca a facut greseala sa te ia ?
      • -4 (4 voturi)    
        atunci (Vineri, 10 februarie 2017, 13:56)

        un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui laila

        in loc de scandal cu motivatii (induse) penibile gen "sa plece hotii astia ca sa fie loc pentru hotii ceilalti" poate ar fi mai indicat sa # rezist sau # protest sau # initiativa
        pentru ceva relevant precum schimbarea constitutiei... in actuala stare de fapt art. 69 permite PSD-ului (dar si celorlalti ordinari) sa ignore "legal" o asemenea conformare....
    • +12 (14 voturi)    
      ai fi surprins (Vineri, 10 februarie 2017, 12:19)

      eduardst [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      sa stii cati votanti psd au fost la protestele antiguvern
    • +14 (14 voturi)    
      vrei sa (Vineri, 10 februarie 2017, 12:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      spui ca pesedeaua sta doar in handicapatii astia? secretare, soferi, ramoliti ca melescanu, hoti ca ciordache?
      dupa ce au dat cu bata in cacat de s-au stropit pana in fundul ochilor, ar fi trebuit sa-si dea demisia si sa lase locul altora.
      tu nu ai votat guvernul ci partidul. si atunci ma intorc la intrebare : chiar astia sunt mandria psd fara de care nu au cum sa formeze un guvern???
    • +8 (8 voturi)    
      Adică! (Vineri, 10 februarie 2017, 12:43)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      PSD stă într-o gașcă de borfași care au ca principal scop să-și scoată colegii din pușcărie?Nimeni nu contestă că PSD nu are dreptul să formeze guvernul,numai că acest guvern a pierdut încrederea românilor.Tot PSD trebuie să alcătuiască un alt guvern.Dragnea a promis că va monitoriza guvernul Grindeanu și cu toată monitorizarea guvernul a trecut la favorizarea infractorilor.
      • -4 (4 voturi)    
        precizare: (Vineri, 10 februarie 2017, 14:04)

        un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        pana una-alta se poate spune DOAR ca acest guvern a pierdut increderea a 200.000 - 1.000.000 de romani (in functie de cine si cum i-a numarat)... restul sunt lozinci cu # tocmai bune pentru incolonare...
    • +3 (3 voturi)    
      "Sa rabde" pentru tine inseamna a tacea? (Vineri, 10 februarie 2017, 17:00)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      .
    • +4 (4 voturi)    
      Pentru ca sunt hoti prinsi in flagrant. (Vineri, 10 februarie 2017, 18:49)

      tarabost [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

      Pentru ca au furat odata si este vina lor. Pentru ca daca ii lasam in pozitia din care pot sa ne mai fure este vina noastra.
  • +13 (15 voturi)    
    Exemplu de om cu prestanta dusa pe apa sambetei (Vineri, 10 februarie 2017, 11:35)

    cir [anonim]

    Acest om a avut la un moment dat o anumita prestanta, dar cand ma uit acum la el ... e de plans!
    Melescane ti-ai batut joc de tine cand te-ai asociat in acest guvern "de desculti", caci asta este acest guvern Grindeanu !
  • +15 (19 voturi)    
    Pentru-că nu înțeleg ce vor oamenii. (Vineri, 10 februarie 2017, 11:40)

    asavreau [utilizator]

    Un guvern de borfași nu înțelege că oamenii sunt supărați de modul cum sa dat ordonanța:"noaptea ca hoții",iar când au fost întrebați,în loc de explicații au primit insulte.De aceia românii nu mai au încredere în acest guvern și sunt convinși că PSD are oameni care pot fi propuși pentru un nou guvern.
    • +15 (17 voturi)    
      Nu stii de ce au dat-o "noaptea ca hotii" ? (Vineri, 10 februarie 2017, 11:51)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Pentru ca pe 01.02.2017 Parlamentul intra in sesiune ordinara si incetau efectele Legii 4/2017 care abiliteaza Guvernul sa emita ordonante pe timpul vacantei parlamentare.

      Adica, a doua zi Guvernul nu mai putea emite ordonante cu efect imediat de lege, ci trebuiau sa intre in procedura de avizare mai lenta prin Parlament.

      DE-AIA au da-o seara, sa apuce ziua de 31.01.2017 !
  • +13 (17 voturi)    
    In curand... (Vineri, 10 februarie 2017, 11:54)

    Astronautul [utilizator]

    Cred ca in curand se apropie vremea cand manifestantii vor trebui sa faca o vizita acasa la personaje de genul asta... Melescanu, Tariceanu, Codrin Stefanescu, Dragnea, si alte gunoaie.
    Cred ca vom atinge un punct critic.
  • +10 (12 voturi)    
    MAE? (Vineri, 10 februarie 2017, 12:00)

    oftamcutotii [utilizator]

    Cum explicati la nivelul UE faptul ca ordonanta incriminata de protestatari ar fi spalat abuzurile de serviciu din MAE, unde ar fi continuat sa se lucreze la fel ca pana cum, de cateva decenii. Va reamintesc ca dvs. va faceti ca nu stiti nimic, iar cele de care ati auzit (intamplator!), nu merita atentie. Stie toata lumea de mult de mai multe abuzuri decat a amintit deja celebrul Cr. Radu, dat rapid afara din MAE si trimis in judecata de cei interesati sa-i inchida gura. El era alimentat cu informatii pe care nu ar fi avut de unde sa le stie, daca nu ar fi atatia oameni cinstiti in acest minister, adevarata vitrina a Romaniei, dar care prefera sa taca, pentru a nu-si crea singuri necazuri. Iar profitorii pentru care sunt create posturi diplomatice, altfel inexistente, doar ca sa poata trandavi ei pe bani multi, nu au motive sa doreasca spitale, scoli si autostrazi aici, pentru ca ei belferesc in Occident de prea multa vreme si nu-i intereseaza oamenii pe banii carora stau degeaba.
  • +12 (14 voturi)    
    Mi se (Vineri, 10 februarie 2017, 12:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ... fâlfâie de ce vomită pe gură un ceaușist jegos și decrepit.
  • +9 (9 voturi)    
    Unu si unu! (Vineri, 10 februarie 2017, 12:05)

    justin puscasu [utilizator]

    Dinozauri senili, secretare, fotomodele zburda nestingheriti si reprezinta Romania.
    Multumim, Coane Liviu!
  • +10 (10 voturi)    
    trebuie infiintat un serviciu special (Vineri, 10 februarie 2017, 12:15)

    revo [utilizator]

    de urmarire a tuturor astora care deschid gura, pentru ca nu exista vorba care sa nu fie minciuna, declaratie care sa nu fie mincinoasa.
    • +10 (10 voturi)    
      melescanu (Vineri, 10 februarie 2017, 12:34)

      Steghe [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Mi-e rusine ca e ardelean!
      • +5 (5 voturi)    
        Nu e ardelean (Vineri, 10 februarie 2017, 16:07)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Steghe

        e lichea comunistoidă născută în Ardeal, dar cu apucături de Teleorman. O micp schimbare - inainte era pupincurist de Scornicesti.
    • 0 (6 voturi)    
      asta DA!!! (Vineri, 10 februarie 2017, 14:53)

      un_anarhist_moderat [utilizator] i-a raspuns lui revo

      cu accent pe "tuturor"... care cum deschide gura - o institutie pe el... sa reglementam repede si deschisul gurii... numai astfel vom propasii... bla bla bla... statul de drept... bla bla bla... progres si civilizatie... bla bla bla... care cum deschide gura - proces verbal... si daca ne alegem bine o codruta in fruntea noului serviciu "special" atunci am rezolvat-o prin rocoseu si cu respiratul: numai pe nas - conform legii.... apoi putem trece la legiferarea mersului pe jos, a mancatului, a dormitului... ras sau plans fara norme? da' ce-i aici? vestul salbatic? usor usor ajungem si noi in randul lumii... o aprobare la fiecare basina... regulamentar... civilizat... si nu in ultimul rand sa rezolvam odata pentru totdeauna treaba cu ganditul... ce atata libertate? sa dam macar un decalog... sa stie tot omul care idee trebuie preluata, share-uita, #-ata, distribuita si aplicata... TOT omul nu numai cei "alesi" ca acum...
      sa va fie de bine si la mai mare...
  • +6 (6 voturi)    
    tipic PSD (evita raspunsul) (Vineri, 10 februarie 2017, 12:44)

    un oarecare [utilizator]

    Intrebarea a fost referitoare la DEMISIE.
    Fosila comunista a vorbit despre DEMITERE.
    alta intrebare?
  • +7 (7 voturi)    
    hohohohohoho (Vineri, 10 februarie 2017, 12:49)

    ..13 [utilizator]

    Pan si Parlamentul poate sa fie elibrat de catre mafioti.

    Partea nasoala este ca mafiotii se apara unii pe altii - numai ca acum sunt altfel de oameni in Parlamentul din RO si de pot auto-distruge in cateva sesiuni parlamentare.

    Asa ca Parlamentul nici nu a inceput bine si a lasat toate treburile legislative pe mana Gubernului - care gubern lucreaza pana noaptea si nu mai intreaba oamenii - ca asa sunt ei, pusi pe graba...

    Hohohohoho - le-a sosit ceasul!
    SI Gubernului si Parlamentului!

    Sa fie intr-un ceas mai bun!
  • +8 (8 voturi)    
    Comunistozaurus red, o fosila vie (Vineri, 10 februarie 2017, 13:24)

    Wanheda [utilizator]

    psd a ajuns ca dinozaurii in Cretacic, putred si pe duca, isi trage ultimele partzuri prin zombii de genul lui melescanu sau iordache, unul senil, celalalt prost gramada.
  • +7 (7 voturi)    
    De ce nu sta acasa? (Vineri, 10 februarie 2017, 13:56)

    Matrix_2017 [utilizator]

    Raspuns: i-au dat prea putin la pensie. Alta intrebare?