Tarile care nu accepta refugiati se pot confrunta cu sanctiuni financiare ample

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Miercuri, 8 februarie 2017, 23:31 Actualitate | Internaţional

Tabara de refugiati
Foto: Captura YouTube
UE a avertizat ca va lua in considerare pedepsirea statelor membre daca vor bloca accesul solicitantilor de azil din Grecia si Italia, scrie euractiv.com

Vice-presedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, a criticat Blocul pentru ca, pana in prezent, a admis doar 12.000 de refugiati sirieni din cei 160.000, dar si alti refugiati care solicitau sa fie mutati din Grecia si Italia in alte tari membre ale UE pana in luna septembrie a acestui an. 

Acesta a mai spus ca Bruxelles inca spera ca "presiunea de grup" ar putea convinge tarile necooperante, dar ca ia in considerare aplicarea unor sanctiuni in cazul in care nu va fi inregistrat niciun progres pana in luna martie - cand va fi realizat urmatorul raport asupra acestei chestiuni. 

"Acesta este momentul potrivit pentru a lua in considerare alte variante, in cazul in care sunt necesare", a declarat Timmermans la o conferinta de presa. 

"Comisia ar putea sa inceapa procedurile privind incalcarea dreptului comunitar si vom lua, cu siguranta, in considerare acest lucru", a mai adaugat acesta. 

Tarile membre ale UE se pot confrunta cu sanctiuni financiare ample, stabilite de comisie, in cazul in care incalca regulile Uniunii.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2344 vizualizari

  • +15 (27 voturi)    
    Exact ce trebuie dupa Brexit si SUAexti! (Miercuri, 8 februarie 2017, 23:36)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    In mod cert prin asta va detensiona situatia si se vor evita alte defaulturi ... N O T ! ! !
    Bye bye UE, un vis frumos care s-a terminat prost, ca si comunismul!
    • +16 (20 voturi)    
      Din greseli se-nvata! (Miercuri, 8 februarie 2017, 23:49)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      ... in mod normal. Dar nu mereu.

      Nu sunt xenofob, nu sunt rasist, dar sunt realist, asa ca intreb doua lucruri:
      1. ei nu observa ce se petrece in Europa?
      2. astia au facut aceeasi scoala de realitate paralela care au facut-o Dragnea si Tariceanu?

      Nu am nimic impotriva refugiatilor dar consider ca sunt suficienti in Europa. Sa nu uitam ca si Turcia tine ceva... Numarul real este mult mai mare decat ce se raporteaza (daca includem Turcia) asa ca ... intreb altfel: am inteles, oferim azil, preluam refugiati. Bun! Dar ca orice, exista un lucru numit "prag". Care este pragul la care ne oprim? Cand spunem "suficient!"?

      Ah, nu s-a stabilit? Bun! Pai atunci aduceti in continuare. Europa este sacul fara fund... Nu?

      Este fascinant ce inseamna sa fii sef: iei decizii, dar nu-ti pasa de consecinte ca oricum te schimba peste X ani. Deja consecintele sunt problema viitoarei conduceri. Moment in care poti face faimosul comeback in stil PSD si sa zici "Ati vazut? Ati vrut alt guvern dar nu s-a descurcat. E adevarat ca am lasat haos complet si oricum nu s-ar fi descurcat nimeni dar ideea e ca ei nu s-au descurcat... nu era mai bine cu mine? Macar stiati ce defecte am! Haideti - recandidez asa ca alegeti-ma iar!! Va rooooooogggggggg!!!". Si asa a trait feriict pana la adanci batraneti in timp ce tara suferea...

      Si am incalecat pe-o sa si v-am spus povestea asa!
  • +11 (19 voturi)    
    pe gat (Miercuri, 8 februarie 2017, 23:47)

    bobyrou [utilizator]

    ne baga canibalii pe gat
  • +14 (22 voturi)    
    incredibil (Miercuri, 8 februarie 2017, 23:55)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cita orbire voluntara, aroganta si, pina la urma, prostie.
    Si dupa asta, incep mantrele cu ''populistii'', ''extremistii'', ''rasistii'', totul combinat cu o cenzura din ce mai aspra.
    Va taiem fondurile, cine taie si din fondurile obtinute cum.
    Vai cita democratie, o fi ''sociala'', sau ''populara'', ca a lui ceausila, de exemplu.
  • -11 (15 voturi)    
    astia ne dau noua lectii de guvernare (Joi, 9 februarie 2017, 0:01)

    demaGOCU [utilizator]

    Ascultati de ei si o sa ajungeti ca ei. Nu cum au fost ci cum sunt, ATENTIE!
  • +15 (21 voturi)    
    Super (Joi, 9 februarie 2017, 0:05)

    mitg [utilizator]

    Dupa Brexit si Trump, exact acesta este raspunsul pe care UE trebuie sa-l dea ... daca vor sa vada Uniunea dizolvata in cativa ani.

    Cred ca intentionat fac astfel de chestii in vederea dizolvarii UE.
  • -10 (14 voturi)    
    Sa analizam (Joi, 9 februarie 2017, 0:27)

    satanae [utilizator]

    Se mai screm astia mult pina mai si fac ceva? Zeci de mii de oameni ingheata de frig prin Grecia, Serbia si Italia, iar ei stau si analizeaza ce sa faca. De-aia au si ajuns dobitoci de genul lui Orban sa le dea lectii acum, pentru ca s-au tot sucit si framintat ani de zile, fara sa sanctioneze cu nimic Ungaria, unde asa-zisul stat de drept consfintea dreptul lui Orban sa stea la putere si sa faca ce vrea, in timp ce toata Europa statea, se uita la el si-i asculta elucubratiile fascistoide. Acum isi permite sa dea lectii tuturor, cum ca ar fi aparatorul civilizatiei crestine din Europa, dupa ce popularii europeni - in frunte cu cei germani, ai Angelei Merkel - i-au tinut spatele ani de zile, spunind ca e unul de-al lor, doar ceva mai excentric. De-aia se si duce dracu Uniunea, pentru ca au oplosit imbecili de genul asta, din calcule politice. Orice tara are dreptul sa aleaga pe cine vrea, sa primeasca refugiati sau nu, dar trebuie sa suporte consecintele pentru alegerile pe care le face. Daca nu, maine-poimaine ne trezim cu un alt Mussolini in mijlocul nostru, si n-o sa facem altceva decit sa ne fringem mainile si sa analizam cum procedam mai departe.
    Atmosfera fascistoida oricum e la moda si la noi - toate comentariile de mai sus o dovedesc cu prisosinta - atita numai ca nu s-a gasit inca un smecher, care sa stie s-o exploateze. Nu sint adeptul cenzurii, dar porcariile pe care le-am citit la comentarii pe site-ul asta, de ceva vreme incoace, sint parca luate direct din perioada interbelica, atita numai ca acum vinovatii nu mai sint evreii, sustinatori ai comunismului mondial, ci musulmanii si refugiatii teroristi. Si cum se procedeaza la noi, s-a facut in toata Europa, rasismul a ajuns iarasi cool, mai lipseste un descreierat care sa cistige alegerile promitand lagare de exterminare. Singura diferenta este ca toate astea se petrec pe un continent imbatrinit, populat de mosi satui si neputinciosi, dar animati de vise razboinice. E safe, dar gretos si penibil.
    • +2 (8 voturi)    
      Pai (Joi, 9 februarie 2017, 11:14)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui satanae

      Ia-i la tine acasa si rezolvam problema. Cum? Sunt prea multi? Pai asta zic si ceilalti.
  • +9 (13 voturi)    
    ... (Joi, 9 februarie 2017, 0:29)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Am sa pun lucrurile strict din pespectiva a ceea ce se intampla acum in Romania: cand PSD si ALDE joaca cartea nationalista si vorbesc de conspiratia multinationalelor si de strainii care ne conduc tara, trebuie sa fii tampit sa le ridici mingea la fileu cu tema asta.
  • +7 (9 voturi)    
    Mai bine sanctiuni... (Joi, 9 februarie 2017, 7:32)

    A.Corneliu [utilizator]

    Mai bine sanctiuni decat pacostea distrugerii interne.
  • 0 (6 voturi)    
    Stimate domn comunist (Joi, 9 februarie 2017, 11:25)

    Un cititor [utilizator]

    Eu înțeleg că neamul vostru e impotent și că din împreunările homo nu ies oameni, dar asta e strict problema voastră. Nouă ne plac femeile și copiii. De ce ar trebui să fim și noi ca voi?
  • +4 (4 voturi)    
    cat timp (Joi, 9 februarie 2017, 11:50)

    DanIonita1 [anonim]

    poarta africana e larg deschisa nu se poate purta nici o discutie serioasa in acest sens. la cateva zile mai pescuiesc cateva mii de africani langa libia si in loc sa ii duca inapoi ii aduc in italia. pai daca celelalte tari i-au 10000 de ex din italia ce ce va intampla, in cateva zile iar vin noi barci si iar se reface numarul. apoi colegi europeni, va rugam mai luati 10000 si tot asa. pai chiar vre sa se mute 1/2 din africa in Europa? ca ei sigur vor si daca vad ca le merge, si restul o vor lua pe acelasi drum.