Universitatea Harvard a strans 1,2 miliarde de dolari din donatii in anul fiscal 2016 - un nou record pentru institutie. Stanford a primit donatii de 950 milioane dolari

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2017, 19:58 Actualitate | Internaţional

Harvard
Foto: USER UPLOADED
Universitatea Harvard a strans 1,2 miliarde de dolari din donatiile primite in anul fiscal 2016, un nou record pentru institutia americana, relateaza Bloomberg, precizand ca universitatile din SUA au obtinut in total donatii de 41 de miliarde de dolari in perioada amintita.

Council for Aid to Education din New York, care urmareste donatiile catre universitati, a anuntat marti ca Harvard s-a plasat pe primul loc in topul donatiilor primite. Universitatea Stanford a ocupat locul al doilea, cu donatii de 951 de milioane de dolari. Este pentru a doua oara intr-un interval de 12 ani in care Stanford a fost depasita de Harvard la strangerile de fonduri.

Universitatile din top 20 au adunat impreuna 27% din suma totala. Astfel, cele mai bogate universitati aduca o buna bucata din banii oferiti de donatori.

Pe pozitia a 3-a s-a clasat Universitatea Southern California, cu donatii de 667 de milioane de dolari, urmata de Johns Hopkins University (657 milioane de dolari), University of California-San Francisco (596 milioane de dolari) si Universitatea Cornell (588 milioane de dolari).

Aproximativ 950 de universitati americani au raspuns intrebarilor cuprinse in sondajul realizat de Council for Aid to Education, iar institutia a folosit datele obtinute pentru a estima un total pentru institutiile care nu au raspuns, noteaza Bloomberg.


Citeste mai multe despre   






















1384 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    Hehehe, ghici ciuperca ce-i? (Marţi, 7 februarie 2017, 20:08)

    Andradda [utilizator]

    Problema nu e ca universitatea a strans atatia bani. Problema e, de la cine?
    Miliardul ala a fost donat de, cel mult, 20 de persoane.
    Asa ca, revenind la intrebarea din titlul comentariului meu..
    Oare cine credeti ca va conduce lumea peste 20 de ani? :))))
    • +3 (5 voturi)    
      Si ce e rau in asta? (Marţi, 7 februarie 2017, 20:21)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Asa a fost mereu, asa functioneaza aceste universitati...
      Si ca sa raspund la intrebarea dvs.... sper ca cei cu scoala facuta pe bune si sper ca nu penalii!!
      • +1 (3 voturi)    
        adaugare (Marţi, 7 februarie 2017, 20:52)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui fit

        asa se procedeaza de SECOLE..
      • -2 (4 voturi)    
        Asa sa fie. (Marţi, 7 februarie 2017, 21:04)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Insa, ma indoiesc ca fiul sau fiica unui miliardar care a donat universitatii 50 milioane de dolari va pica vreun examen.
        Bineinteles ca poate isi iau toate examenele cu brio, pe propia straduinta si inteligenta. Cinste lor.
        Si totusi...
  • -6 (10 voturi)    
    Acesta este nivelul... (Marţi, 7 februarie 2017, 20:08)

    Stef_and [utilizator]

    Asa se cumpara diplomele.
    Termini Harvard cu siguranta daca ai donat 20 milioane, la 10 mai trebuie sa inveti, la 2-3 trebuie sa tragi! Cu mai putzin nu ai sanse€
    • +3 (5 voturi)    
      Diplomele se cumpara in Romania (Marţi, 7 februarie 2017, 20:27)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Stef_and

      De unde stiti ca la aceste universitati se cumpara diplome? Eu nu am auzit. De unde stiti cine sunt cei care au dat banii ca sa trageti aceste concluzii! Poate alaturi de cei bogati sunt si sunt multi cetateni interesati cu venituri medii care participa cu donatii.

      Daca in Romania nu exista donatii pentru scoli, poate se vede cu adevarat interesul tuturor, bogati sau saraci pentru scoala adevarata dar si pentru ca scoala din Romania este facuta de mantuiala, doar ca sa se cumpere diplome.
      • -1 (5 voturi)    
        Cauta... (Marţi, 7 februarie 2017, 20:57)

        Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Pe youtube, pe wikileaks, eu am personal 2 rudenii plecate de vreo 25-30 de ani cu copilasi care au terminat Harvard-ul, fiecare 5 milioane - imprumutate-scadenta la 30 de ani cost 20 de milioane.
        Mai am insa inca o cunostinta - care a venit acasa din state pentru a-si educa copiii - era profesor universitar acolo- dar a renuntat- pentru binele copiilor- caci mi-a zis - in America scoala este zero.
        Deci - acolo garantat se cumpara diplomele!
  • 0 (2 voturi)    
    dar (Marţi, 7 februarie 2017, 22:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    standforth cit o fi primit?