Purtator de cuvant al presedintelui ceh Zeman: Trump isi protejeaza tara, este preocupat de siguranta cetatenilor sai. Exact ceea ce elitele UE nu fac

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 29 ianuarie 2017, 10:12 Actualitate | Internaţional


Un purtator de cuvant al presedintelui ceh Milos Zeman a laudat masurile antiimigratie introduse de noul lider de la Casa Alba, spunand ca Trump are grija de cetatenii tarii sale, adaugand ca este exact opusul atitudinii elitelor din UE, informeaza postul de televiziune France24, citat de Mediafax.

"Presedintele Trump isi protejeaza tara, este preocupat de siguranta cetatenilor sai. Exact ceea ce elitele UE nu fac", se afirma intr-un mesaj postat pe Twitter de Jiri Ovcacek, purtatorul de cuvant al lui Zeman.  

"Siguranta cetatenilor cehi este o prioritate. Acum avem aliati in Statele Unite", a completat Ovcacek.  

Zeman, care manifesta simpatii proruse, l-a sustinut pe Donald Trump in timpul campaniei prezidentiale din Statele Unite si a criticat de migratia dinspre tarile musulmane, spunand ca valul de refugiati reprezinta o "invazie organizata" si declarand ca este "imposibila integrarea" musulmanilor.

Migratia este o tema politica majora in Cehia, in pofida faptului ca cei mai multi refugiati au evitat sa se stabileasca aici si au ales sa se indrepte spre statele mai dezvoltate din vestul si nordul Europei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4232 vizualizari

  • -1 (25 voturi)    
    pe cand si in Ro? (Duminică, 29 ianuarie 2017, 10:32)

    demaGOGU [utilizator]

    ...un lider ca Zeman, Orban, Kaczyński, etc care sa aiba curajul de a rosti adevarul?
    • +2 (14 voturi)    
      N-am auzit sa fie multi emigranti (Duminică, 29 ianuarie 2017, 12:17)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui demaGOGU

      care doresc sa se stabileasca in Cehia sau Ungaria. Deci nu stiu de ce unii vorbesc de problemele altora.
    • +1 (11 voturi)    
      Astia nu sunt lideri, sunt oamenii lui Putin (Duminică, 29 ianuarie 2017, 14:39)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Pusi sa destabilizeze UE. Imigrantii nu vor sa stea in tari ca Cehia, Ungaria sau Polonia.
  • +4 (24 voturi)    
    Nu sunt de acord. (Duminică, 29 ianuarie 2017, 10:36)

    Marionette [utilizator]

    Da, presedintele Trump isi protejeaza tara, dar elitele UE NU FAC NIMIC! Nu doar ca nu protejeaza UE! Sunt cu mainile legate! In afara de un noian de reglementari care i-ar speria si pe birocratii romani si-i face sa sara in sus de fericire pe inspectorii spagari, UE NU FACE NIMIC! E ca un colos cu picioare de lut! Si daca birocratia UE ar fi buna la ceva, sa zicem ca ar forta produse mai bune! Dar ati vazut la scandalul diesel, de ani de zile masinile nu mai respecta reglementarile UE, UE stie asta si tot UE ascunde ca propriile sale reglementari nu pot fi respectate, dar le mentine! Este o nebunie! O casa de nebuni! NU se poate asa ceva! Dereglementare, oprirea musulmanizarii, micsorarea impozitelor in tot UE! UE SE DEZINTEGREAZA daca continua pe aceasta cale COMUNISTA!
  • -4 (24 voturi)    
    normal (Duminică, 29 ianuarie 2017, 10:46)

    srpc [utilizator]

    iata un ins cu obrazul intact, spre deosebire de sorosisti
    • +6 (6 voturi)    
      Obrazul rusesc nu se strica niciodata (Duminică, 29 ianuarie 2017, 14:09)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      indiferent ce propaganda ar face. Pentru ca de fapt, pentru tot ce face, are listuta scrisa de la Moscova. De mult. Pentru ca pe mama Rusie n-o intereseaza nimic altceva decat zazania si dezbinarea, ca sa-si poata urmari propria agenda. O tara destabilizata intern e perfecta - nu ma da atentie situatiilor externe, nu mai urmareste ce se intampla intern, inafara de propria zazanie.
  • +3 (27 voturi)    
    Exact Zeman (Duminică, 29 ianuarie 2017, 11:01)

    OvidiuStoica [anonim]

    Elitele europene nu le pasa de faptul ca natiunile europene NU vor sa fie anihilate prin colonizare cu africani si musulmani.

    Elitele o tot dau cu corectitudinea politica si cu cat de minunat e multiculturalismul si diversitatea ca sa inchida gura propriilor cetateni dar tensiunile, cresc cu cu fiecare luna care trece, si cu fiecare barca cu africani migranti care vine peste Mediterana.

    O sa se termine prost, intr-un razboi civil
  • +7 (13 voturi)    
    Icoana pentru Trump! (Duminică, 29 ianuarie 2017, 11:28)

    dexpropriat [utilizator]

    Putin deja are in estul Europei: Cehia, Ungaria, Moldovskaya. Romania se pregateste pe margine (votam psd, jos cinstitii, sus infractorii!).
    • +5 (9 voturi)    
      prietenii si criticii spun totul despre Trump (Duminică, 29 ianuarie 2017, 13:01)

      Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Cand esti sustinut si ovationat de Putin si admiratorii lui (Zeman, Orban, Dragnea, etc.), dar esti criticat de democratii autentice (Franta, Germania, Belgia, Olanda, etc.) e clar ca te indepartezi de la principiile democratice si statul de drept.

      Zeman e un pupincurist trist, chiar i-a sugerat "maretului conducator" sa-si trimita prima sotie, Ivana Trump, ca ambasador in Cehia, "nu ar putea trimite un ambasador american mai bun la Praga" a mai lins el.

      Din pacate el nu intelege ca America acum nu mai are aliati, este "America always first". Zeman crede ca "acum avem aliati in Statele Unite" pentru ca baga osanale ? US acum isi vede doar propriul interes (adica al lui Trump :-)) chiar daca isi calca pe cap vechii prieteni si aliati. Abia astept sa vad cat de echitabil si fair va fi un trade agreement US - UK :-))))) !
    • -4 (6 voturi)    
      E cu dus si intors! (Duminică, 29 ianuarie 2017, 13:15)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Cata vreme cinstitii raspund altei agenede decat a celor care i-a pus in post (Soros, multinationale, banci) si dau hiperreglementari pentru anihilarea capitalului autohton iar necinstitii sunt condamnati pentru ce au facut toti politicienii, inclusiv cei care sunt acum considerati de la sine cinstiti, respectiv aducerea oamenilor la vot situatia se tot nuanteaza!
  • +4 (6 voturi)    
    Inc-o coada de topor ruseasca a iesit (Duminică, 29 ianuarie 2017, 14:04)

    bdbd [utilizator]

    public sa-si duca misiunea la indeplinire.