Peter Szijjarto: Ungaria a pierdut 6,5 miliarde de dolari din cauza sanctiunilor impuse Rusiei

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:25 Actualitate | Internaţional


Peter Szijjarto, ministrul maghiar de Externe
Foto: Facebook
Economia Ungariei a suferit pierderi de 6,5 miliarde de dolari pe o perioada de trei ani din cauza sanctiunilor impuse de Uniunea Europeana Rusiei, a declarat Ministrul de Externe si al Comertului Exterior al Ungariei, Peter Szijjarto, intr-un interviu pentru cotidianul rus Kommersant, citat de agentia ungara MTI, transmite Agerpres.

"Dat fiind ca exporturile anuale ale Ungariei se ridica la 90 de miliarde de dolari, este o pierdere care se simte", a spus Szijjarto.

El a adaugat ca sanctiunile au fost ineficiente si au facut mai mult rau decat bine si a mai spus ca spera ca masurile economice punitive sa fie usurate la summitul UE din martie.

Decizia depinde insa si de dialogul dintre Rusia si Statele Unite, a afirmat ministrul ungar. Daca acest dialog este pozitiv, va fi mult mai usor sa convinga partenerii europeni sa fie mai permisivi cu Moscova.

"UE urmeaza exemplul SUA in mare masura in relatiile cu Moscova si noua nu ne place politica americana cu privire la Rusia. De aceea am fost bucurosi de victoria lui Donad Trump", a spus Szijjarto, care a mai adaugat ca Ungaria si-ar dori sa fie intermediar al dialogului dintre SUA si Rusia si un pilon al consolidarii acestor relatii.

El a mai spus ca daca Europa dialogheaza pragmatic cu Moscova, nu vor fi pierderi foarte mari, mai ales pentru ca se afla in concurenta cu China, SUA si Marea Britanie.

Ministrul ungar a adaugat ca dezbaterea cu privire la sanctiunile impuse Rusiei a ajuns la un alt nivel in Europa si mai multe tari se opun extinderii sanctiunilor. Insa cand a fost vorba despre vot, Ungaria a fost singura care a vrut sa voteze impotriva extinderii sanctiunilor si a decis sa nu foloseasca dreptul de veto ca sa nu-si supere partenerii europeni.

Presedintele rus Vladimir Putin este asteptat in vizita oficiala la Budapesta la 2 februarie pentru a discuta probleme legate de economie, a mai spus Szijjarto.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2060 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 24 ianuarie 2017, 12:36)

    math_2 [utilizator]

    ....
  • +11 (15 voturi)    
    corect ar fi (Marţi, 24 ianuarie 2017, 13:13)

    cladob [utilizator]

    "Ungaria a pierdut 6,5 miliarde de dolari din cauza sanctiunilor impuse Rusiei in urma anexarii Crimei"

    Daca anexarea nu era nici sanctiuni nu erau si poate nici miliardele nu se pierdeau
    • 0 (12 voturi)    
      Orbanistan este parte din URSS (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      asa se explica afirmatiile acestui taba csendori in forma pura descreierat
      • +2 (2 voturi)    
        ..da ? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 21:25)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ... da' Dragneaistan pe unde o sa fie ?
    • -5 (9 voturi)    
      Dacă nu se impuneau... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 16:01)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui cladob

      Sancțiuni, ai vrut sa zici...din cauza unor orgolii prostești ale Neo-marxiștilor europeni...mai mult a pierdut Europa decât Rusia...Ministrul ungar a zis clar ca nu din cauza Rusiei ci din cauza sancțiunilor prostesti și fără sens, Ungaria a pierdut atâția bani...
  • -4 (12 voturi)    
    Nu sanctiunile se discuta aici,ci pierderile (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:29)

    xrogo [utilizator]

    din sanctiuni, care ar trebuie compensate macar partial de catre UE!
    • +3 (5 voturi)    
      ai gandit (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:55)

      Salmonela [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      corect. A lua masuri de genul asta fara sa analizezi situatia in care pui anumite state este destul de aiurea. O serie de masuri compensatorii ar trebui luate. Sunt diferite tari care castiga ENORM din relatiile cu Rusia. Slava Domnului, Romania este destul de independenta de Rusia. Asa ca ni se rupe la bascheti de bolshevici. Insa sunt tari care sufera. asta e un fapt.
      Trebuie sa recunosc insa ca aceste masuri sunt destul de ineficiente. daca vrei sa ii rupi pe genunchi pe ruscaletzi atunci le pui sanctiuni pe petrol si gaze. Dar hai sa vedem unde se situeaza Germania in cazul asta. Normal ca nu o sa le convina. Sunt dependenti de Rusia.
      Eu nu zic ca Rusia nu ar trebui sanctionata. In mare parte nu ma intereseaza. Crimea nu ma atinge deloc. Mai ales ca Ukraina este un stat cu care Romania a avut numai divergente (insula Serpilor, drepturi de exploatare, Bucovina, modul in care sunt tratati etnicii romani). Defapt as putea sa zic ca Ukraina nu e departe de Rusia ca si gandire. Au apelat la noi si au lasat coada doar atunci cand s-au suit aia calare pe ei.
      Rusia trebuie controlata altfel. Sanctiuni si izolare economica acolo unde doare. PETROL si GAZE. S-a incercat ceva prin producerea crizei din Siria. Prin indepartarea lui Assad se dadea cale libera catre UE a gazului din Arabia Saudita. Europa se elibera astfel din jugul rusesc. Nu mai era dependenta de el. Rusii au jucat tare si am pierdut trenul. Acu sa mentii niste cacaturi de sanctiuni contra lor mi se pare total ineficient.
      Dar cine sunt eu sa ma bag.
      • +1 (3 voturi)    
        Comentariul vis-a-vis de Ucraina... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 16:32)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Salmonela

        Este pertinent și adevărat, din păcate...
  • -6 (8 voturi)    
    numai ungaria? (Marţi, 24 ianuarie 2017, 14:30)

    mihai.mihaita [utilizator]

    pai si franta facea gat pentru gauri (in franta agricultorii au pierdut cel mai mult), in anglia... si nu numai... sanctiunile sunt impuse de americani.. asa ca, fudulia se plateste...
    • -1 (7 voturi)    
      Orbanistan si URSS (Marţi, 24 ianuarie 2017, 16:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

      vor fi Prospere DOAR sub ocupatie..pentru URSS e ok China, pentru Orbanistan sa zicem Colonie UE, Budapesta sa fie asa un oras de pusta panonica iar capitala sa fie la Bucuresti !
      • +2 (2 voturi)    
        Da .. (Marţi, 24 ianuarie 2017, 20:24)

        Observatore [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ..ca pesedei tai sa poata fura cit mai mult .
  • +5 (7 voturi)    
    Daca analizam mai bine.. (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:17)

    razvyp [anonim]

    ..in 45 de ani de comunism impus de Rusia, oare cat a pierdut Ungaria ?
  • -1 (9 voturi)    
    Moralitate politica maghiara (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:38)

    MPopa [utilizator]

    As dori sa-l intrebe cineva pe acest ministru cu figura da baiat inteligent dar de moralitate indoielnica: ce crede despre anexarea militara a Crimeei? Dar despre miile de morti din estul Ucrainei, inclusiv copii, intr-un conflict provocat si sustinut de Rusia? Probabil nu-si bate capul cu ei cand de partea cealalta a balantei stau 6 miliarde de dolari, reali sau inchipuiti.
    • +1 (7 voturi)    
      Boss (Marţi, 24 ianuarie 2017, 15:59)

      Salmonela [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Nu mai reveni la Crimeea si victimele colaterale. Din punctul asta de vedere nici noi (NATO) nu stam grozav. Daca e sa facem un calcul cati morti a produs NATO odata cu inceperea nebuniei "primavara araba", crede-ma ca ne-am oripila.
      Sunt jocuri geo-politice foarte mari. I-am starnit pe bolshevici. I-am zgandarit pana le-a sarit mustarul. Acu sa vedem cum dreaq le dam o lada de Vodka si ii trimitem la somn.
    • 0 (8 voturi)    
      Auzi, vroiam sa te întreb mai de mult... (Marţi, 24 ianuarie 2017, 16:52)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Tu de unde te documentezi?..al-jazeera cumva?..CNN, BBC?...ai același limbaj de lemn și propagandistic folosit de aceștia. Te-ai uitat in oglinda recent?...ce vezi?...
    • +2 (4 voturi)    
      Nu as (Marţi, 24 ianuarie 2017, 18:24)

      Salmonela [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      vrea sa ma intelegi gresit. Asta daca ai citit commentul meu. Tot ce am incercat eu sa imi exprim pe acest site, este faptul ca mai intai te uiti in ograda ta si numai daca asta e curata ai dreptul sa comentezi ce au ceilalti. NATO are greseli mari pe statul de plata. Sa luam IRAQ-ul. Acolo unde serviciile secrete SUA si Anglia ziceau ca Sadam are deja bombe nucleare. A fost un pretext. L-au dat jos si au nenorocit tara aia. Acolo a luat nastere ISIS. Asta e o povara grea pt noi. Sa luam Libia. L-au dat jos pe Gadafi. Uita-te la ce se intampla acolo. Haos si macel. Hai sa ne uitam in ograda noastra mai intai. E posibil sa nu ne placa ce vedem. Ar trebui ca NATO, in speta SUA, sa iasa in fata si sa recunoasca ca "primavara araba" a fost, este si va ramane un ESEC de proportii desi intentia nu a fost asta. In opinia mea nu s-a tinut cont de caracterul arhaic al acestor oameni. Nu poti democratiza tu o tara care are in cap legi vechi si neschimbate de sute de ani. Nu te duci tu sa le arati ca femeile nu trebuie omorate cu pietre, ca e ok sa gandesti liber, ca e ok sa icombati clasa politica atunci cand nu esti de acord cu ea .... Sincer cred ca numai infumurarea noastra (NATO/UE) a dus la catastrofa asta. Singurul pseudo-succes care l-a avut NATO in perioada scurta de post-razboi rece este Kosovo. Dar judecand dupa ultimele vesti de acolo e posibil sa asistam la un nou razboi. Deci democratia cu forta nu merge. Modificarea granitelor istorice nu merge. Luati exemplul Israelului. Inca de la infiintare se razboieste cu toata lumea.