Manifestantii anti-Trump lanseaza, cu un mars pentru drepturile civile, o saptamana de proteste inaintea investirii noului presedinte

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 21:24 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Captura YouTube
Activistii americani pentru drepturile omului au lansat sambata o saptamana de proteste inaintea investiruu presedintelui Donald Trump, cu un mars pentru drepturile civile desfasurat la Washington, jurand sa continue sa lupte pentru egalitate si justitie in decursul noii administratii, scrie Reuters.

Scandand "fara dreptatenu va fi pace" cateva mii de protestatari, in frunte cu pastorul Al Sharpton au defilat de-a lungul National Mall catre Martin Luther King Jr. Memorial, la aproximativ 3 km de treptele Capitoliului, unde Trump va fi investit vineri in functia de presedinte.

Inaintea marslui, organizatorii l-au denuntat pe Trump in fata manifestantilor care au infruntat burnita si temperaturile apropiate de limita inghetului pentru a-si arata sprijinut fata de drepturile minoritatilor si fata de legea asigurarilor de sanatate, simbol al presedintiei lui Barack Obama, pe care Trump a promis sa o doboare.
 
Grupari pentru drepturile civile precum Asociatia Nationala pentru Avansul Persoanelor de Culoaree si Consiliul National din La Raza, precum si congressmeni democrati si-au anuntat prezenta la marsul de sambata.

Insa marsul a inceput la cateva ore dupa ce Trumo l-a criticat pe congressmanul american John Lewis dupa ce democratul din Georgia si activist pentru drepturile civile a declarat ca nu il considera pe Trump un presedinte legitim.

Lewis a declarat pentru NBC News intr-un interviu pentru emisiune "Meet the Press", ce va fi difuzata duminica, ca el considera ca presupusa implicare a Rusiei in alegerile prezidentiale castigate de Trump ii pune in discutie legitimitatea.

Circa 30 de grupuri, aproape in totalitate anti-Trump, au primit autorizatie de a protesta inainte, in timpul si dupa inaugurare. Mii de protestatari au jurat sa opreasca inaugurarea, inclusiv prin inchiderea punctelor de verificare de pe ruta paradei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3345 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    :) :) (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 22:56)

    lulu1 [utilizator]

    Oare cum se poate inaugura un presedinte?
  • -3 (17 voturi)    
    Post-drepturile civile (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 23:03)

    firuierbii [utilizator]

    Drepturile civile pentru care se lupta acum in SUA sunt de genul: discriminare pozitiva ("affirmative action", o ipocrizie, pt ca 'discriminarea pozitiva' a unora nu e decat discriminarea adevarata a altora) peste tot, impunerea peste tot a cat mai multe identitati de gen (31 la acest moment recunoscute in New York), terminarea patriarhiei asteia nenorocite a barbatului heterosexual alb.

    Stanga americana a fost deturnata de SWL (social justice losers).
  • -3 (23 voturi)    
    oki doke (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 23:07)

    graveyard_shift [utilizator]

    ca suporter al lui trump ma bucura mai mult lacrimile opozitiei decat uralele sustinatorilor :)) MAGA!
  • +7 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 23:22)

    [anonim]

    • +1 (11 voturi)    
      esti sigur? (Duminică, 15 ianuarie 2017, 11:56)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui

      Democratia include ceea ce se numeste "opozitie". Poti cumva sa-mi spui ca Obama, odata ales, a fost sustinut , timp de opt ani, de catre Palin, Bachman sau laudat de Coulter, Limbaugh, Drudge sau Jones?
    • -1 (15 voturi)    
      Nu in acest caz extrem (Duminică, 15 ianuarie 2017, 12:39)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui

      Alegerile au fost democratice. Dar candidatul Trump este foarte departe de democratie.

      De aceea este legitima orice tip de actiune impotriva unei asemenea monstruzitati ca Donald Trump. Si impotriva simpatizantilor lui la fel. Impotriva violentei este legitima folosirea violentei.
      • 0 (4 voturi)    
        Hehe... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:21)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Chemare la violență?!..

        gura păcătosului adevăr grăiește...

        Cum va dați voi arama pe fata!...fără sa vreți
  • -4 (26 voturi)    
    Nici macar o zi (Duminică, 15 ianuarie 2017, 0:18)

    Daniels22026 [utilizator]

    Trump nu trebuie sa ajunga presedinte US nici macar o zi. Nici macar o ora. Este inamicul global numarul 1. Mai si promite relatii stranse cu fostul inamic global numarul 1, Putin.

    Prin orice mijloace, Trump trebuie indepartat cat mai repede. Ma tem ca nici asta nu mai e o optiune suficienta. Pentru ca Trump, cunoscandu-si acum forta de atractie electorala, a devenit extrem de periculos. Presedinte sau nu, Trump in viata ar aduce violenta maxima in Statele Unite si in lume. De exemplu sa comparam cu Romania comunista. Daca la revolutie il lasam in viata pe Ceausescu, dementii nostri compatrioti l-ar fi votat perfect democratic.
    • 0 (14 voturi)    
      In rest iti merge bine? (Duminică, 15 ianuarie 2017, 11:35)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Uite ca-mi fac si eu ganduri....
  • -4 (20 voturi)    
    oho (Duminică, 15 ianuarie 2017, 4:11)

    srpc [utilizator]

    ce si-o vor lua astia de la Politia americana daca incearca sa opreasca investirea, mama mama!
    • -2 (14 voturi)    
      Ai dreptate (Duminică, 15 ianuarie 2017, 12:41)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Violenta va incepe pana la urma. Din tabara voastra sau a noastra. Dar Donald Trump nu va fi presedinte nici macar o zi. Este de neconceput asa ceva.
      • -3 (13 voturi)    
        "Tabara voastra sau a noastra" (Duminică, 15 ianuarie 2017, 12:53)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        pai cum mai trompeta, tu te tii serios de un cavaler a democratiei?
        Prin postacie tampa pro massmedia de stanga?
        Trump a fost ales si are sa fie presedintele USA. Unul bun sau mai putin bun?
        Asta are sa arete viitorul.
        Cu siguranta mai slab ca si Clinton, dar mai bun decat Bush.
  • -2 (24 voturi)    
    Nu imi aduc aminte ca,...... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 6:41)

    gigiN [utilizator]

    ...in ultimii zeci de ani sa fi fost organizate manifestatii inaintea preluarii functiei de catre un presedinte american.Asta arata,cred,ca Trump este un personaj cel putin dubios.Aaaaa, "Vox populi"-si la noi a fost ales un iliescu,aproape ales un nastase,nu....???
  • +3 (27 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 15 ianuarie 2017, 8:04)

    EugenEugen1 [anonim]

    Cine se afla, de fapt, in spatele acestor "activistii americani pentru drepturile omului"?
    • 0 (12 voturi)    
      ?!? (Duminică, 15 ianuarie 2017, 12:00)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      In 1990, eram student, daca-ntelegi ce-nseamna asta. Adica, noi eram cei care protestam impotriva linistii si consensului, cei care nu lasam alesii sa lucreze pentru binele tarii, noi eram cei manipulati de forte oculte, vanduti puterilor straine...
      • +1 (3 voturi)    
        &=0 (Duminică, 15 ianuarie 2017, 22:53)

        EugenEugen1 [anonim] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

        Tu intelegi ce inseamna asta? Nu cred ...
  • -4 (18 voturi)    
    Way to go, America ! (Duminică, 15 ianuarie 2017, 8:15)

    John M. [utilizator]

    Nu lasa un punk de Las Vegas sa-si faca de cap cu drepturile oamenilor de rand, greu castigate intr-o economie bazata pe lacomie si cinism.
    • -4 (16 voturi)    
      Mai exact ... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 9:12)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      ...cum isi face de cap cu drepturile omenilor de rand?
  • -4 (18 voturi)    
    Iliescu ar fi mandru... (Duminică, 15 ianuarie 2017, 8:30)

    fdaniel [utilizator]

    "Democratia originala" a ajuns si in America....

    Traiasca neo-marxismul invingator in fabrici si uzine dar, mai ales, in universitati :(
  • -1 (9 voturi)    
    Inaugurare !!! (Duminică, 15 ianuarie 2017, 8:59)

    popass [anonim]

    cat are GARANTIA , si ce durata de viata are ................................
  • -3 (11 voturi)    
    USA (Duminică, 15 ianuarie 2017, 11:45)

    U_swamp [utilizator]

    Ununea Salvati America s-a pus pe treaba...
  • +1 (11 voturi)    
    Si ei ca noi (Duminică, 15 ianuarie 2017, 14:14)

    hamangiu [utilizator]

    Alegerea lui Tramp in State m-a uns pe suflet ,nu suntem singuri si americanii au prostii lor.Procentul inteligentei globale este constant dar populutia creste exponential.Sunt nerabdator sa aflu rezultatele alegerilor din Franta,Germania,Olanda..traiasca Europa Dezbinata...Rusia ca o pisica ,,,asteapta..