Rusia a invitat la negocieri de pace privind Siria doar echipa lui Donald Trump, ocolindu-l pe Barack Obama

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 8:33 Actualitate | Internaţional

Donald Trump
Foto: Agerpres
Rusia a invitat la negocierile privind gasirea unei solutii de pace in Siria, discutii care vor avea loc pe 23 ianuarie in Kazahstan, doar echipa presedintelui ales al Statelor Unite, Donald Trump, ocolindu-l practic pe presedintele in functie, Barack Obama, scrie AFP, citand cotidianul Washington Post.

Departamentul de Stat american, aflat inca sub administratie democrata pana la investirea in functie a lui Donald Trump, pe 20 ianuarie, a anuntat ca Statele Unite nu au fost invitate, formal, la aceste discutii care urmeaza sa aiba loc la Astana, in Kazahstan, si vor fi organizate de Moscova, Ankara si Teheran.

Reprezentantii Departamentului de Stat au precizat insa ca vor consilia administratia Trump pe aceasta tema, daca va fi necesar.
























[P] Bucurie in bucatarie - traieste fresh cu electrocasnicele colorate LDK!

Dupa succesul remarcabil inregistrat de aragazurile colorate in 2016, LDK pregateste acum o gama larga de electrocasnice in culori. Frigidere, plite si cuptoare incorporabile rosii, verzi, mov, portocalii, bej, negre, maro - sunt produsele cu care LDK vrea sa cucereasca piata romaneasca. La un pret competitiv si de buna calitate, electrocasnicele LDK sunt alegerea celor care vor sa aduca culoare si bucurie in propria bucatarie.

2948 vizualizari

  • -5 (31 voturi)    
    Ar fi culmea (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 9:13)

    minup [utilizator]

    sa invite pe careva din echipa celor care pleaca si care nu s-au bucurat de respect international.
    • -1 (27 voturi)    
      Negocieri (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 9:38)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui minup

      Nu ar fi deloc culmea. Rusia trebuia sa invite Statele Unite nu echipa lui B.O. sau D.T. dar din pacate atat il duce capul pe Putin..
      • +2 (22 voturi)    
        Pai ... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 10:08)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

        ...invita pe cei care reprezinta SUA. Dupa tine, cine reprezinta SUA dupa 20 Ianuarie. Obama?

        Sau, in alta ordine de idei, cine sa reprezinte Romania, Iohannis sau Basescu?
        • +1 (5 voturi)    
          iohanis reprezinta (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 12:27)

          korkodell [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          basescu conduce :-))
    • 0 (0 voturi)    
      oare? (Duminică, 15 ianuarie 2017, 16:47)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui minup

      SUA ar trebui sa sa pastreze atitudinea pe care vad ca raspund deja Chinei, adica de stapan al lumii, si sa raspunda Rusiei la fel, adica " noua nu ne dicteaza nimeni cu cine venim la negocieri, venim si cu un pinguin daca vrem noi" !!! In felul asta capata din start un ascendent moral... Si pentru cei care nu s-au prins inca, respectul inernational se castiga la acest nivel prin forta, ori sa spui ca SUA astepta la milogeala sa castige respectul mi se pare o nerecunoastere a realitatilor..
  • -4 (26 voturi)    
    Rusii sunt neschimbati ! (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 9:22)

    NicolaeA [utilizator]

    In 1961 in timpul crizei Berlinului, Hrusciov presa pentru o intalnire cat mai iute cu Kennedy, proaspat instalat presedinte SUA, pentru a-l prinde inca nepregatit; a si reusit facandu-l praf pe Kennedy !
    Asta vrea acum si Putin ! Poate va avea si soarta lui Hrusciov iar Trump soarta lui Kennedy !
    • +2 (6 voturi)    
      Kennedy era un democrat (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 11:46)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Si a fost asasinat. Asta ti se pare normal sa spui despre un presedinte?
      • 0 (4 voturi)    
        Ce poveste frumoasa vrei sa-ti spun ? (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 13:40)

        NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        Ca de modificat istoria, eu nu pot ! Apeleaza la Cristoiu !
        • 0 (2 voturi)    
          ma mira ca sunt oameni care te voteaza (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 17:17)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

          In rest, sper ca intelegi diferenta intre povesti si vorbitul metaforic.
  • +1 (29 voturi)    
    Trebuiau invitati (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 9:23)

    echidistantul_ [utilizator]

    Echipa democrata a creat haosul din Siria, de fapt din tot orientul mijlociu...
    De ce sa nu o invite si pe Hillary cu " We come, we saw, he died.... hahahahahaha"??? Ca pana la urma ei au pompat arme in nestire in regiune.
    • +7 (11 voturi)    
      Nu stiu cum se face, dar .... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 11:43)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      aproape toti arabii au AKM-uri ! Oare americanii fabrica asa ceva ?
  • +12 (14 voturi)    
    Pentru HN (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 9:24)

    NicolaeA [utilizator]

    investirea este pe 20 ianuarie.
    • +1 (3 voturi)    
      Completare ! (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 13:47)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Multi cred ca postarea de mai sus se refera la discutii !
      Eroare ! A fost doar semnalarea unei greseli din articol, unde se scria initial ca investirea este pe 20 decembrie !
      Asa ca daca dati minus la celelalte comentarii ale mele, dati minus si la astea !
  • +11 (19 voturi)    
    absolut normal (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 9:41)

    DSS [utilizator]

    pe 23 ianuarie actuala echipa nu mai e in functie. Au invitat SUA si nu o echipa sau alta
    • +1 (13 voturi)    
      Doar ca .. (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 10:27)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      pentru a invita SUA, invitatia se trimite la Departamentul de Stat, nu la turnul Trump !
      • +2 (8 voturi)    
        de obicei (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 12:34)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        se trimite celui abilitat sa participe...
        la dos se schimba numai varfurile.
        practic, cu exceptia conducatorului delegatiei, tehnocratii de la dos vor fi aceiasi.
        probabil ca sarcinile si obiectivele vor fi ...oleaca diferite.:-)

        la americani, esaloanele doi si trei, tehnocrate, ale departamentelor raman pe loc.
        nu se practica...pesedizarea pana la soferi si femei de serviciu.
        • +6 (8 voturi)    
          Krokodel, mai draga ! (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 13:21)

          NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui korkodell

          Esti pe cale de a revolutiona cutumele relatiilor diplomatice !
          Peste catva timp o sa ne explici ca era suficient ca Putin sa aprinda focuri pe dealuri ca Donald sa priceapa ca el este cel invitat si nu Obama !
          Termina-ti schimbul si adio !
      • +1 (7 voturi)    
        trebuie sa spui cine (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 14:03)

        korkodell [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        trimite invitatia, la ce nivel se discuta, ca nu cred ca putina l'ai invitat pe trump, pe telefonul rosu.

        comunicarea cu fum se mai foloseste in unele locuri in america.:-)

        si apropo de pressa demokkata, pe la noi, tembeliziunea lui gushe ca si cea a fratilor maghiari se aliniaza la cnn si pressa globalista.
        hn este cu arme si bagaje in zona hilarioasa.
        si inca ceva, tot apropo de presa, unele zvonuri nu fac ecou, si anume ca tot cia a mai spus ceva nasol despre politica administratiei o'banana, re. la politica in orientul mijlociu, politica care a favorizat interventia rusillor.

        la o'banana am vazut cum a lucrat,
        trompa este la inceput. si e republican, republicanii fiind mult mai seriosi si fermi in politica internationala.
        sa nu uitam ca pollitica administatiei hassan o'banana, nobel pt. pace, a inflamat nordul africii cu ...primavara harapa.
      • +1 (1 vot)    
        Foarte corect (Duminică, 15 ianuarie 2017, 13:27)

        Salmonela [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        Intradevar, Obama nu o sa aiba nici o treaba la acea data, deci invitatia trebuia facuta lui DT. Insa, se trimite oficial nu la nu stiu ce rahat de cladire.
  • -2 (16 voturi)    
    Ar trebui sa refuze din principiu. E o jignire. (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 9:43)

    ddutz [utilizator]

    Daca sunt ignorate SUA, cine va discuta cu rusii?! Niste, deocamdata particulari? Care nu reprezinta pe nimeni?
    Administratia Trump ar fi de cea mai joasa speta daca ar accepta umilirea publica a SUA.
    Ar fi ceva de genul "Cand a ajuns tiganul imparat/Intai pe tac-so l-a spanzurat"
    • +4 (6 voturi)    
      amigo (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 11:30)

      DSS [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

      Trump va fi investit pe 20 ianuarie, pe 23 Obama va fi un simplu civil si atat
    • -4 (12 voturi)    
      mai draga (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 12:39)

      korkodell [utilizator] i-a raspuns lui ddutz

      mai citeste si mata ce'au spus antevorbitorii.

      la data intalnirii, o'banana va fi retras la chicago si incepe sa lucreze la bibilioteca prezidentiala "hassan baraca o'banana", primul preshedinte de culoare al sua.:-)) sau, poate o va face in hawaii unde a crescut.

      asa ar trebui sa faca si presedintii nostri, dupa retragere, cate o biblioteca, fundatie culturala, de binefacere, sa fie ocupati cu ceva.
  • -5 (13 voturi)    
    SUA si Erdogan (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 10:00)

    immortal [utilizator]

    Faptele arata ca Anglia, Franta si SUA de fapt nu au nici o putere de influenta asupra gruparilor "rebele"
    Tot faptele au aratat ca Turcia este cea care influenteaza de fapt ce fac "rebelii", detinand controlul logistic pentru acesti pe toata frontiera de nord a SIriei.
    Odata cu publicarea confesiunii secretarului de stat american John Kerry care singur recunoastre cum SUA au vegheat la cresterea si dezvoltarea teroristilor ISIS in speranta inlocuirii unui regim laic cu unul jihadist in siria.... agenda SUA pentru pace si democratie in aceasta tara poate fi inteleasa chiar si de postacii ONG-isti
    SUA, odata ce au ratat lovitura de stat din Turcia, sunt loviti de Erdogan unde ii doare
  • -2 (16 voturi)    
    Obama... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 11:04)

    Stef_and [utilizator]

    A fost ai este un fel de sughi bughi, adica lasa-ma sa te las... a distrus o natiune - care era forta numarul 1 in lume... acum nu mai este ce a fost ...
    Se vad genele de .....
  • 0 (6 voturi)    
    Manipulare... (Sâmbătă, 14 ianuarie 2017, 17:37)

    taticutu [utilizator]

    Daca va uitati in articol, conferinta este programata pe data de 23 ianuarie , cand Obama si echipa lui nu mai este la Presedentia SUA, ci este Trump cu echipa lui...
    Manipulare anti Putin...De ce oare ?
    • +1 (1 vot)    
      LOL (Duminică, 15 ianuarie 2017, 13:45)

      Salmonela [utilizator] i-a raspuns lui taticutu

      E norma dude. Tu daca ai avea un dusman nu ai face lobby impotriva lui? Normal ca ai face. SUA si Rusia nu se iubesc. PUNCT. Nu prea inteleg de ce te atinge asa de mult ca este ranit tata Putin? Esti rus cumva? Daca NU, atunci care e problema ta? Tu crezi ca in Rusia nu se face presa contra Obama? Eu zic ca DA.