Senatul SUA a inceput desfiintarea Obamacare

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 12 ianuarie 2017, 8:56 Actualitate | Internaţional

Barack Obama
Foto: Agerpres
Senatul SUA a facut joi primul pas concret pentru desfiintarea Obamacare, votand pentru ca mai multe comisii sa elaboreze legislatia pentru respingerea programului de sanatate al actualului presedinte american, transmite Reuters.

Decizia a primit 51 de voturi “pentru” si 48 impotriva. Rezolutia pleaca acum spre Camera Reprezentantilor, care este asteptata sa o adopte saptamana aceasta.

Renuntarea la Obamacare este o prioritate de top a majoritatilor republicane din ambele camere si pentru presedintele ales Donald Trump.  

Republicanii au spus ca procedura ar putea dura luni de zile, iar elaborarea altui program si mai mult de atat. 

Trump a cerut marti republicanilor din Congres sa abroge imediat Obamacare, afirmand ca nu exista niciun motiv pentru a amana acest lucru, potrivit unui interviu acordat New York Times.  

"Trebuie sa trecem la treaba. Obamacare a fost un eveniment catastrofal", a spus presedintele ales.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7977 vizualizari

  • +11 (35 voturi)    
    mda... (Joi, 12 ianuarie 2017, 9:26)

    bancheru83 [utilizator]

    si la ei a ,,iesit'' unu din teleorman.
    • -3 (19 voturi)    
      E Dracna capitalist? NU. (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:05)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      E doar un buoier de moda noua.
      Legat de Obamacare, daca era ca in canada, unde nu se plateste asigurare de sanatate...era altceva. Ce a facut obama au facut si comunistii pe vremuri....unii ar fi mai egali decat altii, hah.
      • +9 (9 voturi)    
        Lol (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:34)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        Peste tot se plateste o forma de asigurare medicala, chiar si in Canada. De unde crezi ca vin banii? La noi ii zice impozit CAS/CASS. Diferenta majora o constituie obligativitatea ei.
    • +9 (19 voturi)    
      A fost foarte buna (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:29)

      therealpaulie [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      @bancheru83: Pacat ca nu pot sa-ti dau mai multe plusuri. Comentariul tau mi-a facut ziua

      Am citit acuma cateva zile un articol in care erau interdievati votanti de-a lui Trump care beneficiau de Obamacare. Au votat cu Trump ca "le zice asa cum sunt" iar la intrebarea cu Obamacare "nu o sa o schimbe".. si reporterul "ba, a zis ca o sa o schimbe" si teleormananii lui "e un om bun, nu o sa schimbe Obama care si o sa ne ajute". Cum pot asemenea oameni sa aiba drept de vot??
      • 0 (20 voturi)    
        Las-o jos că măcăne (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:56)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui therealpaulie

        Trump a spus de la început și până la sfârșit că va desființa Obamacare. La fel au spus si candidații republicani la senat și cameră în campanie.

        Obama care e ceva acceptabil pentru cerșetori, bugetari și alți milogi. Ăștia votează ÎNTOTDEAUNA cu stânga, adică cu „democrații” și nicidecum cu Trump sau cu republicanii.
      • -1 (13 voturi)    
        ai citit ? (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:53)

        uzu [utilizator] i-a raspuns lui therealpaulie

        mai incearca si alte surse.
        obamacare a fost un esec. nu plange nimeni dupa el.
        dar iarasi romanii stiu mai bine decat americanii ce au americanii de facut in america...
        • -1 (3 voturi)    
          nu ai inteles (Vineri, 13 ianuarie 2017, 0:22)

          therealpaulie [utilizator] i-a raspuns lui uzu

          problema e ca oameni care nu inteleg ce se intampla voteaza. oameni care ar avea de profitat de pe un sistem (bun sau rau) isi taie singuri craca de sub picioare.
          problema nu e ca au votat cu X sau Y, problema e ca nu stiu ce au votat
    • +2 (20 voturi)    
      Nope (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:57)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      Dragea promite pomeni. Trumpul promite tăierea pomenilor. E o oarecare diferență
  • 0 (18 voturi)    
    Asta era prima problema americana (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:44)

    jackalphonse [utilizator]

    Ce or sa mai planga americanii dupa Oby...
    • +1 (17 voturi)    
      Da, Într-adevăr asta e prima problemă (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:41)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Consiertând creșterile bestiale ale primelor de asigurarea provocare de Obamacare în 2017 (între 25%-80%, ân funcție de stt) și faptul că în 2018 creșterile vor fi și mai mari, într-adevăr asta e ra prima problemă.În 2017 u mai e nimic de făcut, dr măcar se mai poate rezolva ceva în 2018 dacă senatul se mișcă rapid.
      • +4 (12 voturi)    
        Cresteri "bestiale". Nu, serios... (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:20)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Mai bine sa nu ai acces, este mai "bestial" asa.
      • +2 (12 voturi)    
        Din America (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:14)

        minup [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Obamacare practic si-a dublat pretul in 2017 fata de 2016. Asta pentru cei care platesc. Obama a mizat pe tineri care sa plateasca pentru asigurare dar sa nu o foloseasca decat in situatii de exceptie. Si tinerii nu au de unde sa plateasca pentru ca au datorii de la scoala si salarii de incepatori din care se scad datoriile de educatie devenind sub pragul limita de saracie. Cei cu venit sub minimul de saracie sunt pe Medicaid asigurare sponsorizata de statul unde traiesc si nu mai sunt bani pentru ea. Companiile de asigurari private au eliminat Obamacare. In 2016 erau 30-32 oferte. Pentru 2017 ofertele au scazut la 3-4 care au supravietuit dubland pretul Pe scurt Obamacare a falimentat cu sau fara actiunea republicanilor.
        Sa vedem ce solutie ofera republicanii.
        • -1 (11 voturi)    
          :) (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:55)

          uzu [utilizator] i-a raspuns lui minup

          du-te dom'le ca nu stii ce spui. lasa ca stim mai bine noi de-aici de pe dambovita cum sta treaba in state ! nu te pune cu noi !
  • +6 (22 voturi)    
    o natiune creste prin Educatie si Sanatate (Joi, 12 ianuarie 2017, 10:47)

    Radu_B [utilizator]

    Trump e doar un Gigi Becali cu buda din aur in Trump Tower care da din gura si nu construieste nimic. Nada. Zero !

    Toata campania a tot spus ca va inlocui Obamacare cu "something terrific". Nimeni nu stie exact cu ce. Sa vedem ce da in schimb milioanelor de americani care sunt acum pe Obamacare. Probabil mesaje pe Tweeter.
    • -1 (17 voturi)    
      Într-adevăr (Joi, 12 ianuarie 2017, 12:50)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

      Numai că sistemul de stat nu poat asigura nici sănătate și nici educație de calitate. Cle e mai bune universități din lume sunt cele private, americane și britanice. Cele mai bune spitale din lume sunt cele private americane.

      „Something teriffic” e cev a foarte simplu: Fiecare plăteșe pentru el. Nu înțeleg de ce artrebui să plătesc eu pentru tine.Cine e prea sărac beneficiază de asistență medicală gratuită prin Medicaid. Cine e pesye 65 de ani sau e handicapat beneficiază de asistență medicală prin Medicare. Obaa care a „rezolvat” problema celor ce nu sunt săraci, nu sunt bătrâni, lucrează sau au o afacere și totuși nu vor să plătească ăentru propria asigurare medicală. A aruncat cheltuielile lor medicale în cârca celorlalți.
      • +4 (14 voturi)    
        Adica nu va pune nimic in loc (Joi, 12 ianuarie 2017, 13:39)

        Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Tipic Trump. Dat din gura, Tweeter, blah blah blah pentru rednecks si hateri.

        Obamacare este o extensie a Medicaid care a redus de la 16% la 8.9% cetatenii americani fara asigurare medicala. Cum poti sa fii o natiune civilizata si sa spui ca 1 din 7 cetateni pot sa moara la coltul strazii pentru ca nu au asigurare medicala ? Si vorbim despre cea mai puternica natie a lumii, cea mai bogata tara, stindardul democratiei si valorilor democratice... Cum te duci tu sa vorbesti despre umanism, principii si valori democratice in Pakistan / Iran / Rusia / China / etc. cand tu arunci 16% din cetatenii tai sub autobuz daca se imbolnavesc ? ...

        Mi-e scarba de prostii cu venituri mici si educatie precara care voteaza un miliardar care nu da 2 bani pe ei ca sa-i "salveze" (a se citi f*** in g***) de masuri destinate sa le dea acces la educatie si sanatate.
        • -5 (13 voturi)    
          Ba da (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:02)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

          Pune HSA (health savings account). Asta înseamnă că cineva își poate lua o asigurare medicală cu $20-$30 pe lună și poate pune ecpnomisi alți $100 pe lună (scutiți de taxe) care formează în timp un cont de economii pentru asigurarea coplăților. Similar fondurilor de pensii private 401k.

          Cei cu venituri de sub $18000/an beneficiau de Medicaid și înainte de Obamacare. Obama care a extis-o pentru cei ce fac până la (cred) $25000/an, care din cauza veniturilo ior scăzute oricum nu păptesc taxe mai deloc. Deci pentru omul ăla asigurarea sa de sănătate e (cu tot cu HSA) e între 6% și 8% din venitul său anual. Dacă el refuză să o plătească pentru el însuși, de ce ar trebui să i-o plătesc eu?! Tu ai citit chestia aia a lui Creangă cu „muieți îs posmagii?” Dacă te freacă grija lor, nimeni nu te oprește să le plătești tu asigurările lor medicale, însă mi se pare odios să-l obligi pe altul să o facă....
          • +5 (9 voturi)    
            ihi, si marmota uite-asa o-nvelea ... (Joi, 12 ianuarie 2017, 14:51)

            Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Om trai si om vedea. Estimatul pentru un inlocuitor ACA era la 2-3 ani, pana atunci sub roti cu cetatenii aia, nu ?

            Auzi, aia 16% nu-si iau asigurare de-ai dracu ce sunt, nu ? Daca se imbolnavesc vand casa sau mor in strada, dar nu-si iau asigurare de incapatanati ce sunt, nu ? Nici vorba sa fie scumpe sau unfair aisgurarile de sanatate - dictatura Farma - ci doar mama lor de milogi care vor sa-ti faca in ciuda ...

            Oricum, Amerlocule, pe tine te freaca grija USA doar ca sa-i vezi o natie si mai prospera si mai sanatoasa si educata, nu ? Nu pentru ca esti un trol sovietic, oricum si Putin il vrea pe Trump presedinte pentru "binele" USA, nu-i asa ? Intereferenta cu procesul electoral american a fost absolut altruista, URSS l-a sprijinit pe Trump ca sa le fie bine americanilor alora care nu stiau ce e mai bine pentru ei, nu ?
      • +7 (9 voturi)    
        eh (Joi, 12 ianuarie 2017, 15:54)

        e.o. [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        "Numai că sistemul de stat nu poat asigura nici sănătate și nici educație de calitate."

        Zău. În Europa bănuiesc că nu sunt nici spitale nici Universități. Nici în Canada.
        • -7 (9 voturi)    
          in canada (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:58)

          uzu [utilizator] i-a raspuns lui e.o.

          in canada platim de ne spargem in taxe.
          stai tu linistity si nu te baga unde nu stii.
          omul are dreptate.
          si Trump are dreptate sa desfiinteze obamacare pentru ca americanii nu mai vor obamacare.
          dar voi de la Bucurestiti stiti mai bine ca e mana lui Putin.
  • +5 (15 voturi)    
    Sa fie bine, sa nu fie rau (Joi, 12 ianuarie 2017, 13:05)

    SebastianD [utilizator]

    Cum s-ar rezuma situatia cu alegatorii Trump:
    http://images.dailykos.com/images/347768/story_image/ACA.png?1483915765

    Omul, votant Trump, era fericit ca dispare Obamacare, mai ales ca el oricum are ACA. Ceea ce nu stia saracul e ca cele 2 sunt acelasi lucru...
    • 0 (22 voturi)    
      Mai încearcă... (Joi, 12 ianuarie 2017, 13:22)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

      Așa cum în România milogii votează cu PSD în SUA ei votează cu „democrații”. Iar Obamacare e utilă doar pentru milogi.
      • +4 (10 voturi)    
        Nu chiar (Joi, 12 ianuarie 2017, 16:34)

        SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Incurci putin lucrurile. Spre deosebire de PSD, democratii au castigat votul celor cu studii superioare, pe cand Trump a fost mai popular printre cei cu studii medii sau sub.
        https://usatcollege.files.wordpress.com/2016/11/education.png?w=1000&h=996

        Problema democratilor e ca s-au ambitionat sa o puna pe Hilary ca si candidat, chiar daca nimeni nu o suporta.
        • -2 (4 voturi)    
          studii (Joi, 12 ianuarie 2017, 22:55)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui SebastianD

          superioare, adica spalati pe creier de ideologia imbecila si criminala neomarxista, mai bine decit cei fara studii ''superioare''. Realitatii, totusi, nu-i pasa foarte mult de ''studiile superioare''. Asta e de abia inceputul.
          • +1 (3 voturi)    
            baroane, ce bine ca ai ramas cu liceul (Vineri, 13 ianuarie 2017, 1:17)

            Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            altfel, Doamne fereste, ajungeai prin vreo facultate de-asta care spala studentii pe creier cu neomarxism ...

            Mama lor de intelectuali, la Canal cu ei. F***i in gura de javre, adica ce, ei e mai buni ca noi, e mai destepti ?

            Oricum, apreciez darzenia, adica tu inca mai speri la inca o revolutie bolsevica ("asta e de abia inceputul"), inca niste mineri care sa explice cu ranga studentilor despre "realitati", nu, ca la mineriada ?

            Stai jos, oricata ura si venin versi tot mic ramai, din pacate ai si drept de vot ....
            • -1 (3 voturi)    
              spune (Vineri, 13 ianuarie 2017, 11:02)

              baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

              asta si lui gates sau jobs si altora ca ei.
              Iar universitatile americane sint focare infecte in care se preda marxismul, de la cel clasic al barbosului renegat, pina la cel al virusilor germani, cum altfel, marcuse si restul, plus variantele negre si feministe.
              Adevarate ''sanctuare'' ale urii.
              • 0 (2 voturi)    
                si tu stii asta pentru ca ? (Vineri, 13 ianuarie 2017, 17:00)

                Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

                aaah, da, pentru ca asa scrie la pagina 28 in manualul postacului sovietic, editia 2016.

                Pai vezi ca mai sus Amerlocu zicea ca "cele e mai bune universități din lume sunt cele private, americane și britanice". Deci e clar, aveti manuale diferite, pai se poate tovarasi ?

                Tovarasi, eu zic sa puneti de o sedinta operativa acolo la voi la intreprinderea de postaci si troli din Sankt Petersburg (parca ?) si sa rezolvati problema, e rusine tovarasi, mama Russia nu poate redeveni "great again" (vorba cuiva) cu postaci degringolati si manuale de propaganda defazate...

                :-)))
                • -1 (1 vot)    
                  da (Duminică, 15 ianuarie 2017, 1:29)

                  baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Radu_B

                  ma, eu sint postac, iar tu esti idiot util, probabil bugetar sau acceptist sorosist dupa cum plescai cind maninci, ati supt ideologie criminala o suta de ani de la titele kremlinului si acum deodata putin e cih, desi acum citeva luni obozo inca se ruga de putin sa-l ajute. Iar manualul de propaganda sovietica e biblie pentru tine, vad ca-l stii mai bine ca mine, mai tovarase radu, ca sa vezi ce bine pregatit esti.
                  Degeaba, directia din care bate vintul s-a schimbat. Ai mizat pe rosu, dar a iesit negru, ghinion, mai tovarase.
                  • +1 (1 vot)    
                    te-oftici, ai ? am pus degetu pe rana ? (Luni, 16 ianuarie 2017, 2:59)

                    Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

                    Se vede ca nu esti mandru de cum castigi o paine. Da' ce sa-i faci daca ai ramas cu liceul, asta e, painea e neagra si capu plecat, tastezi ce zic stapanii ... :-)))

                    Vezi ca din cauza ca te oftici nici nu mai ataci cum trebuie, revii la aceleasi obsesii cu Soros, ideologia criminala, bla bla bla.... Si faci ca un copil mic, "ba tu ba tu ba tu" :-))) Plus comiti multe inconsistente, ba erai cu minerii si Iliescu, ba acuma nu mai esti rosu ca s-a schimbat vantul (nu vintul ... apropo, liceul la seral ? :-D)...

                    Ai ai ai, nici postacii nu mai sunt ce erau odata... :-)))