Decizia CEDO in dosarul Osmanoglu si Kocabas vs. Elvetia: Dreptul copiilor la educatie si interesul unei bune integrari primeaza asupra convingerilor religioase ale parintilor

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 10 ianuarie 2017, 14:06 Actualitate | Internaţional


 documente
(10 Ian 2017) PDF, 129KB
Curtea Europeana pentru Drepturile Omului a respins marti actiunea unui cuplu turco-elvetian care contesta obligatia celor doua fete ale sale de a participa la cursuri mixte de natatie, organizate la scoala unde invatau, in Elvetia, scrie Le Figaro.

Intr-o decizie unanima a judecatorilor, cu valoare de jurisprudenta, CEDO a apreciat ca dreptul la educatie, inclusiv sportiva, si interesul unei bune integrari a copiilor primeaza asupra convingerilor religioase a parintilor.

Parintii fetelor, musulmani practicanti, au refuzat ca fetele lor sa participe la aceste cursuri mixte de inot, invocand motive religioase, motiv pentru care au fost amendati cu 1.400 de franci elvetieni (circa 1.300 euro).

Curtea de la Strasbourg a apreciat ca aceasta ingerinta in dreptul libertatii religiei se inscrie in cadrul scolarizarii obligatorii si vizeaza protejarea copiilor straini impotriva excluziunii.

"Interesul copiilor de a avea acces integral la educatie, care sa faciliteze in acest fel integrarea sociala reusita, potrivit moravurilor si cutumelor locale, prevaleaza asupra dorintei parintilor de a-si scuti copii de lectii mixte de inot. (...) Interesul unui copil de a participa la lectiile de inot nu este doar de a face exercitii fizice, ci mai intai de toate de a lua parte la activitati alaturi de ceilalti copii, fara exceptii legate de originea copilului sau de convingerile religioase sau filosofice ale parntilor", a decis CEDO.

Judecatorii noteaza, in decizia lor, ca autoritatile din Basel, unde locuieste familia, le-au propus parintilor o serie de compromisuri, precum posibilitatea ca fetele sa poarte burkini si sa se schimbe separat de baieti.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5431 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Ce surpriza (Marţi, 10 ianuarie 2017, 14:23)

    mitg [utilizator]

    Astia s-or fi gandit ca Coranul primeaza in Europa.
    • +4 (22 voturi)    
      coranul... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 14:51)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      pai si astia care citesc biblia si nu in vaccineaza copii sunt mai cu mot?
      • -5 (15 voturi)    
        Spre dsb de Coran, Biblia sta la baza (Marţi, 10 ianuarie 2017, 15:21)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

        civilizatiei europene. Citeste si tu Biblia si vezi daca ai vreun motiv sa devii fundamentalist. Nu, nu doar Noul Testament. Pa!
        • +5 (17 voturi)    
          esti amuzant dar nu prea (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:36)

          gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

          aia care te ardeau pe rug pentru blasfemie o faceau cu biblia sub brat, dar nu, aia nu erau fundamentalisti.
          • -2 (6 voturi)    
            Gresesti (Marţi, 10 ianuarie 2017, 18:08)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

            dar de, de ce sa citesti o carte fundamentala. Your loss.
            • 0 (4 voturi)    
              nu, nu gresesc (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:36)

              gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

              1. tu nu ai habar ce vb. arderea pe rug din considerente religioase a fost la moda mult timp.
              2. biblia am citit-o si am vazut ce bazaconii contine
        • +2 (8 voturi)    
          mda (Marţi, 10 ianuarie 2017, 17:52)

          VladSnow [anonim] i-a raspuns lui Maniu

          Nu cunoști semnificația cuvântului ”fundamentalist”, probabil îl confunzi cu altceva.

          Pur și simplu este vorba despre a susține interpretarea literală a elementelor fundamentale ale unei filozofii sau religii.

          Iar în cazul Bibliei, este vorba despre:

          - infailibilitatea scripturii datorită inspirației biblice
          - nașterea lui Isus de către Maria deși era fecioară
          - moartea lui Cristos pentru păcatele oamenilor
          - învierea lui Isus
          - miracolele înfăptuite de Isus

          Dacă nu te îndoiești în nici un fel de exactitatea acestor elemente din Biblie, ești fundamentalist creștin.

          Ceea ce până la un punct nu este un lucru rău. Dar mult mai important decât ce crezi mi se pare ce faci pe baza acelor credințe. Și de obicei aici apar problemele.

          Pentru că toate sunt bune si frumoase până când credința ta începe să afecteze viața altora.

          De exemplu fundamentaliștii islamiști sunt convinși că toate legile trebuie să fie făcute exclusiv pe baza învățăturilor din Coran, cu rezultatele pe care le cunoaștem: discriminarea femeilor și a minorităților, interzicerea majorității formelor de divertisment, pedepse barbare pentru încălcarea acestor legi.

          Ceva similar e ce încearcă acum la noi coaliția pentru familie, care insistă să modificăm legea fundamentală a țării, constituția, pe motive religioase. La noi ca la noi, dar în alte țări, cum ar fi Rusia, lucrurile sunt și mai grave.

          Evident, fundamentalismul creștin nu se compară cu ce se întâmplă în societățile islamice pentru că, din diverse motive, fundamentaliștii creștini nu au reușit până acum să modifice atât de radical legislația pe baza convingerilor lor.

          Dar asta nu însemnă că problemele trebuie ignorate doar pentru că sunt mai mici în prezent. Altfel e posibil ca peste câteva zeci de ani să ne trezim că în loc de cod civil si cod penal vom avea o varianta creștină a legilor Sharia.

          De exemplu cum ți-ar suna asta în codul muncii: ”Art 15. Se interzice lucrul duminica. Încălcarea acestui articol se pedepsește cu moartea.”
          • -1 (5 voturi)    
            Prietene, orice om cult citeste Biblia (Marţi, 10 ianuarie 2017, 20:21)

            Maniu [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

            altceva n-am a-ti spune.
          • 0 (0 voturi)    
            Greșit... (Miercuri, 11 ianuarie 2017, 15:56)

            press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

            Nicăieri in Noul Testament nu se cere pedeapsa cu moartea...Isus nu a făcut rău niciunei muste măcar și a propovăduind iertarea și iubirea, nicidecum pedepse cu moartea așa cum de pilda propovăduiește islamul prin întemeietorul acestui cult satanic. Spune-mi și mie ce rău vezi ca cineva, care după bibilica ta ar fi un așa zis fundamentalist creștin, sa respecte de pilda cele zece porunci sau ceea ce scrie in noul testament? interesul tău și a altor libtarzi de a intoxica lumea cu "idei" de handicapați mintali este unul cel puțin dubios...
      • +6 (12 voturi)    
        Asa e.. (Marţi, 10 ianuarie 2017, 15:27)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

        Stai sa-i vezi ce vor urla toti pocaitii cand nu li se vor mai accepta plozii in colective decat daca sunt vaccinati.
      • -1 (1 vot)    
        eh (Marţi, 10 ianuarie 2017, 21:02)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

        cand o sa ii vad pe astia cu Biblia aia aruncandu-se in aer prin parcuri atunci o sa imi pun problema si cu ei
        Pana atunci am ce am cu astia care au impresia ca sunt buricul pamantului si restul sunt gunoi
    • +7 (7 voturi)    
      pai daca stam sa analizam... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 15:43)

      mihai.mihaita [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Daca analizam situatia, si in Elvetia, Franta, Belgia, Suedia, etc, au iesit in strada sa le fie respectate drepturile religioase si sistemul sa se schimbe dupa religia lor.

      In scolile din Franta de exemplu, NU se mai serveste mancare de porc.

      In armata Franceza, NU se mai serveste porc.

      In macelariile din Franta, NU poti sa gasesti carne tocata pentru ca "spurci" musulmanii apoi.

      Atata idiotenie sa le dea drepturi incat, au prins smenul si au inceput sa atace si sa schimbe sistemul dupa religia lor. Se simt marginalizati intr-o democratie idioata, slaba, minoritari fiind.
      Hai sa schimbal regulile majoritatii dupa minoritati.

      A, am uitat sa spun : au reusit musulmanii din Belgia sa interzica bradul de craciun? 2-3 anui la rand manifestau in centrul capitalei pentru distrugerea bradului care nu apartine religiei lor.

      Pai daca stau sa-mi amintesc in UK, musulmanii spuneau fara frica : sa va convertiti pentru ca noi o sa conducem lumea.

      Asta ce mai e? Discriminare in casa mea? Sau care e faza?

      Cert e ca, am ajuns inc asa noastra, curtea noastra, sa ne dicteze hotii care au drepturi.
      • +1 (1 vot)    
        Eh... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 21:26)

        Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui mihai.mihaita

        In Franta daca nu-ti vaccinezi plodu' iti iei amenda de pana la 30.000 euro sau pana la 3 ani de parnaie.
  • +10 (12 voturi)    
    sau mai bine... (Marţi, 10 ianuarie 2017, 15:08)

    mihai.mihaita [utilizator]

    sau mai bine sa se duca draq in tara lor de inapoiati!

    religia asta nu e buna la nimic decat ma prostie!
  • +14 (14 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 10 ianuarie 2017, 15:19)

    Explicit [utilizator]

    exista jurisprudenta care pune educatia inaintea oricarei religii. Urmatorul pas e pentru sanatate. Solutia logica e mai putina religie, nu mai multa.
  • -5 (7 voturi)    
    O alternativa (Marţi, 10 ianuarie 2017, 19:00)

    Setalcott [utilizator]

    Cine isi inchipuie ca o secularismul occidental inseamna absenta religiei se inseala. Avem de a face cu o noua religie: religia sexului si a dezinhibarilor anti-puritanice.
    Fata de solutia totalitara a suprimarii libertatilor individuale la asaltul islamului eu propun una mai democratica: un concurs intre atei si crestini la convertirea musulmanilor.