O uniune studenteasca britanica cere scoaterea unor filosofi precum Platon, Decartes si Kant din programa pe motiv ca sunt albi

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 9 ianuarie 2017, 18:29 Actualitate | Internaţional


Banner al Uniunii Studentesti SOAS
Foto: Facebook - SOAS Students' Union
Uniunea studentilor Scolii de Studii Orientale si Africane (SOAS) din cadrul University of London cere scoaterea din programa scolara a unor filosofi marcanti, precum Platon, Rene Descartes si Immanuel Kant, pe motiv ca sunt albi.  Uniunea studenteasca sustine ca in studiul filosofiei, "majoritatea filosofilor din cursurile lor" ar trebui sa fie din Africa si Asia, scrie The Telegraph.

Uniunea a precizat ca solicitarea face parte dintr-o campanie mai larga de "decolonizare" a universitatii, in incercarea de a "adresa mosternirea structurala si epistemologica a colonialismului".

Solicitarea studentlor vine dupa ce liderii din domeniul educatiei au avertizat ca universitatile vor fi nevoite sa adreseze solicitarile studentilor asa-numiti "fulgi de nea", termen menit sa le indice sensibilitatea, oricat de nerezonabile ar fi aceste solicitari.

In cadrul unei reforme educationale recent propuse, Guvernul vrea sa plaseze satisfactia studentilor in inima noului sistem de clasificare, insa criticii se tem ca ar putea afecta negativ integritatea academica.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7264 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    Super (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:31)

    mitg [utilizator]

    Noroc ca Brexit means Brexit iar studentii respectivi - precum si cei care le permit asemenea enormitati - nu vor mai avea acces in Uniunea Europeana.

    Scapam de niste dezaxati.
    • -3 (7 voturi)    
      Pai ce e anormal? (Luni, 9 ianuarie 2017, 20:53)

      DumitruDavid [anonim] i-a raspuns lui mitg

      Eu am citit ca e vorba de studentii "Scolii de Studii Orientale si Africane". Acu, ori articolul e incomplet, ori cei care comenteaza nu l-au citit.
      Pai daca e vorba de studii orientale si africane, nu e normal sa studiezi lucruri/autori din acele zone? Pai daca ar fi vorba de "scoala de studii romanesti" ar trebui sa se studieze Shakespeare sau Eminescu?!
      • +4 (4 voturi)    
        Well ... la vremea lor - filosofii albi in cauza (Marţi, 10 ianuarie 2017, 8:07)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui DumitruDavid

        Well ... la vremea lor - unii filosofi albi in cauza traiau in Orient si in Nordul Africii.

        Pozitia asociatiei studentesti este in mod evident inepta, deoarece cu cat inveti mai multe si mai mult, cu atat iti va fi mai bine.

        Din pacate nu sunt singulari ... un filozof alb din nordul Africii este astazi revendicat de Algeria - este vorba de Sfantul Augustin, care s-a nascut in Hippo Regia, astazi o localitate din Algeria, insa si-a arata adevarata masura de "Doctor Gratie" la Milano si la Roma.

        Well .. prostia omeneasca nu are margini.

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
      • +3 (3 voturi)    
        Totusi (Marţi, 10 ianuarie 2017, 9:33)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui DumitruDavid

        Si la un liceu cu profil de matematica-fizica se predau si limbi, si geografie, si alte discipline care n-au strict de-a face cu matematica sau fizica. Chiar daca scoala e de studii africane si orientale, sa nu cunosti filosofia europeana deloc, mai ales bazele ei, mi se pare o lacuna. Sa acorzi o mai mare importanta si mai mult spatiu filosofilor orientali si africani e OK, sa-i elimini complet pe anticii greci, dupa cum aparent cere respectiva uniune studenteasca, e prostie.

        Pe analogia matale cu studiile romanesti, ceva studii de filosofie si literatura franceza si germana, de exemplu, ar fi necesare, intr-o scoala de studii romanesti, ca sa intelegi influentele culturale care l-au format pe Eminescu sau pe Maiorescu ar fi absolut necesare, chiar daca n-ar avea de ce sa fie la fel de profunde si extinse ca cele dintr-o facultate de germanistica sau de lingvistica franceza.
  • +13 (19 voturi)    
    Astia`s la fel de gogomani ca PSDisti???!!!! (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:32)

    UnOarecare [utilizator]

    Cererea pare o dovada ca nu au invatat.
  • +29 (29 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:37)

    Crioan [anonim]

  • +29 (31 voturi)    
    Prostia umană (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:38)

    Shaolin [utilizator]

    Sper să nu ajungă și la noi curentele astea complet cretine care nu au legătură nici cu corectitudinea politică nici cu drepturile umane.

    Interesant cum curente care se declară anti-rasism și multiculturale au opinii atât de rasiste și de xenofobe!
    • +5 (7 voturi)    
      Ba e corectitudinea politica "at its finest" (Luni, 9 ianuarie 2017, 20:38)

      firuierbii [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      E tocmai corectitudinea politica. Asta e esenta ei: adevarul care lezeaza sentimente, se cenzureaza, nu se spune, se evita, se cosmetizeaza, chiar mai rau se fabrica alte "adevaruri".

      In loc sa fie locuri de dezbateri frontale, de cautare a adevarului, universitatile in care si-au infipt SJW si regressive-left steagurile sunt acum safe space-uri, unde trigger warning-urile sunt obligatorii, unde SJW nu vad decat microaggression-uri, si unde e o rusine sa fii un "Straight White Male", plin de privilegii, si lumea e o patriarhie a barbatilor albi si oranduirea asta trebuie rasturnata. E o nebunie!
  • +6 (6 voturi)    
    Sigur (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:42)

    aniod [utilizator]

    sa-i caute!
  • +39 (39 voturi)    
    sa-i scoata si pe Leibniz si Newton (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:49)

    __alex__ [utilizator]

    din curicula, sa invete calcul diferential conform descoperirile facute de un vraci african.

    Ce cauta astfel de tembeli in universitati?
    • 0 (0 voturi)    
      Nici nu stii (Marţi, 10 ianuarie 2017, 16:07)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      Nu le da idei
      NB: Cape Town e cea mai buna universitate din Africa

      http://davidthompson.typepad.com/davidthompson/2016/10/dont-oppress-my-people-with-your-white-devil-science.html
  • +5 (13 voturi)    
    Sa-l intrebam pe Dragnea. (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:50)

    Sati [utilizator]

    Dumnezeu e alb sau negru.
  • +22 (22 voturi)    
    Daca prin "Brexit" ar fi.... (Luni, 9 ianuarie 2017, 18:51)

    gigiN [utilizator]

    ...iesit doar imbecili din aceasta categorie,ar fi fost un mare castig.
  • +30 (36 voturi)    
    :)))))) (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:04)

    Nevermind [utilizator]

    multi-culti :)))
    Nici comunismul cel blamat pe bune, nu era atat de rahat cum este capitalismul cu discriminarea pozitiva, corectitudinea politica si altele de genul.
    • +30 (34 voturi)    
      Da hell you talking about? (Luni, 9 ianuarie 2017, 20:12)

      CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Boala de care suferă studenții ăștia e marxism, simptomele și manifestările lor nu au nimic de-a face cu capitalismul.
      • +2 (4 voturi)    
        so? (Luni, 9 ianuarie 2017, 21:29)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

        Si marxismul are, suprinzator, mai multe in comun cu noul capitalism fata de comunism.

        Ce discriminare pozitiva si corectitudine politica au fost pe vremea lui ceasca? Au avut tiganii de atunci, rrrromii de acum (sic), locuri rezervate in universitati, ca sa le poata vinde? Este doar un mic exemplu.

        Vestul a luat-o razna cu rahaturile astea si s-a ajuns prea departe, dupa cum se vede. Partea proasta este ca ai nostri au tendinta de a lua tot ce este mai prost si de a aplica in extreme.
    • -2 (2 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 9 ianuarie 2017, 20:55)

      [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

      • 0 (0 voturi)    
        serios? (Marţi, 10 ianuarie 2017, 8:06)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui

        Doar unele dintre tarele lui, in versiunea actuala a acestuia. O democratie mai originala ca a lui iliescu. Si nu-mi spune ca preferai sa spun dictatura vs democratie, cand vorbeam strict de partea non economica.
        Ti-ai dat bacul anul asta? Mda... noile generatii.
  • +40 (40 voturi)    
    De ce nu? (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:09)

    ipolitic [utilizator]

    In loc de Kant, vor studia filozofii centrafricani din secolele XIII-XV, in special curentul neo-canibalic umanist.
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 9 ianuarie 2017, 20:27)

      [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

    • +5 (7 voturi)    
      Nu are legătura cu negrii creștini... (Luni, 9 ianuarie 2017, 22:36)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Din Africa și de aiurea ci cu negrii și arabii musulmani care nu înghit nimic altceva decât islam pe pâine...

      Pentru aceste maimuțe retarde dupa chipul și asemănarea gurului lor pedofil, orice altceva in afara de "povețele" fiului de cățea nu valoreazadoi bani...iar retarzii socialiști albi care le cânta in struna și le dau apa la moara tot timpul sunt cei mai mari criminali posibili
  • +28 (28 voturi)    
    cererea studentior se cheama... (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:11)

    minos [utilizator]

    ....rasism. Filosofii respectivi nu sunt din Africa sau Orient, dar au influentat si gandirea de acolo, deci trebuie studiati.
  • +32 (32 voturi)    
    :)))) (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:17)

    George C. [utilizator]

    Cand nu citesti Platon, Descartes si Kant, ajungi sa spui ca sunt "mosternirea structurala si epistemologica a colonialismului".
    In ritmul asta, si Newton si Einstein vor fi declarati colonialisti. Jos cu stiinta fascisto-colonialisto-falocratica!!!! :)))
  • +32 (32 voturi)    
    De acord (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:24)

    Nyk1 [utilizator]

    Cu condiția ca și cursurile să se desfășoare în colibe.
  • +35 (37 voturi)    
    Nu ar fi mai bine (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:38)

    NicolaeA [utilizator]

    sa-si faca scoli in Africa si Asia unde sa studieze ce vor ei ?!
  • +12 (14 voturi)    
    poate... (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:39)

    trandafil [utilizator]

    n-ar fi rau ca I.C. sa mai studieze limba romana.
    Ce inseamna "in incercarea de a adresa mosternirea structurala si epistemologica a colonialismului"
    sau
    "universitatile vor fi nevoite sa adreseze solicitarile studentilor" ?
  • +31 (31 voturi)    
    Ignoranta si tupeu (Luni, 9 ianuarie 2017, 19:47)

    MPopa [utilizator]

    2400 de ani de filozofie si niste adolescenti intarziati, cu hormonii pusi in miscare de nobletea luptei impotriva propriei civilizatii, vor sa ii arunce la gunoi. Nici macar nu au avut vreme sa-i citeasca pe respectivii filozofi ca sa ii poate contesta. Sunt patrunsi de dispretul fata de propria rasa si convinsi de faptul ca isi demonstreaza superioritatea aratandu-si aprecierea fata de alte culturi, desi nici pe acelea nu au avut cand sa le aprofundeze. Unor astfel de derbedei ar fi trebuit sa le scape parintii la timp cate o pereche de palme, dar desigur asta ar fi insemnat abuz si poate chiar puscarie pentru respectivii parinti ca doar traim intr-o societate post-moderna.
  • +1 (3 voturi)    
    AFRICAN-GREEK (Luni, 9 ianuarie 2017, 20:18)

    MURESANVASILEMARIUS [utilizator]

    Noi am putea sa le replicam ca nu 100 la 100 sigur ca Platon a fost alb si asa sa-l salvam macar pe el ! Sa le spunem ca uite, poate ni s-a transmis ca a fost alb de catre niste istorici rasisti, Poate s-a nascut in Africa si a emigrat in Atena...Sigur a fost negru, sorry...african-greek !
  • +3 (3 voturi)    
    useful idiots (Luni, 9 ianuarie 2017, 20:21)

    akanom [utilizator]

    o eticheta care se potriveste foarte bine aici

    daca ei nu vor sa invete despre filozofii clasici, sunt foarte liberi sa nu mearga la universitatea aia
  • +4 (4 voturi)    
    Aceiasi SJW... (Luni, 9 ianuarie 2017, 20:29)

    firuierbii [utilizator]

    Vedeti ce se intampla in campusurile americane. Vedeti ce se intampla in Ontario cu Bill C-16. E de groaza.

    Solutia a spus-o Jonathan Haidt: universitatile se vor imparti in 2 categorii: universitati ale adevarului si universitati ale "dreptatii sociale". Detalii la https://www.youtube.com/watch?v=EqUtgFBWezE
  • +2 (2 voturi)    
    Excelente comentariile de mai sus (Luni, 9 ianuarie 2017, 21:15)

    Maniu [utilizator]

    ma-ntreb si ce se studiaza la "studii africane".
    • +1 (1 vot)    
      Well ... studiaza Leopold Sedar Senghor (Marţi, 10 ianuarie 2017, 8:13)

      MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Well ... studiaza Leopold Sedar Senghor, Lao Tzi, Confucius, ...

      Au ce studia, insa imaginea lor filosofica va ramane lipsita de metoda, de dialectica, de critica ratiunii pure, de prolegomene, .... de multe alte lucruri.

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +1 (3 voturi)    
    Tovarasi , stati linistiti la locurilii dvs ! (Luni, 9 ianuarie 2017, 22:33)

    ionbeleaua [utilizator]

    Scoaterea celor mai mari filozofi din programa celor mai mari universitati americane s-a produs DEMULT , pe motiv de ...falo(centrism ) , la presiunea feministelor . Cred ca fiecare urmareste ceea ce nu are : negrii , pielea alba iar feministele , ceva in plus fata de ceea ce nu au . Problema e actuala deocamdata in U.K. , dar , in curand , o sa fie in toata Lumea occidentala. Sunt curios totusi cu cine vor sa ii inlocuiasca , pentru ca fiecare dintre ei a reprezentat si reprezinta un reper pe drumul Gandirii .
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 10 ianuarie 2017, 0:01)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    La revedere (Marţi, 10 ianuarie 2017, 0:44)

    Victtor [utilizator]

    Pot parasi oricand lumea lui Platon, nimeni nu ii obliga sa ramana aici.
    Ii pot lasa pe albi in pace, cu ganditorii lor de moda veche.