Obama catre Trump: Vladimir Putin nu este in echipa noastra

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 15:51 Actualitate | Internaţional


Barack Obama
Foto: Agerpres/AP
Presedintele american in exercitiu Barack Obama i-a reamintit succesorului sau republican Donald Trump ca "suntem in aceeasi echipa", dupa un raport al serviciilor de informatii ale SUA, potrivit caruia Moscova a intervenit in procesul electoral din toamna trecuta in Statele Unite ale Americii pentru a-l ajuta pe Donald Trump sa castige alegerile prezidentiale, relateaza sambata agentia DPA, citata de Agerpres.

"Unul dintre lucrurile care ma preocupa este (...) ca reprezentanti republicani sau experti si comentatori par sa aiba mai multa incredere in (presedintele rus) Vladimir Putin decat in concetatenii lor americani, intrucat acesti concetateni americani sunt democrati. Asa ceva nu se poate", a afirmat Obama intr-un interviu pentru ABC News.

"Trebuie sa reamintesc ca suntem in aceeasi echipa. Vladimir Putin nu este in echipa noastra", a subliniat presedintele american inca in exercitiu, intr-un interviu ce va fi difuzat integral duminica, mentionand ca nu-i place ca unii incearca sa submineze credibilitatea serviciilor secrete si sa divizeze societatea americana.

Serviciile secrete americane au publicat vineri un raport in care sustin ca Moscova a incercat sa favorizeze victoria lui Donald Trump in alegerile prezidentiale din toamna trecuta in SUA, in defavoarea candidatei democrate Hillary Clinton.

Pentru FBI, CIA si NSA, cele trei mari agentii de informatii americane, Vladimir "Putin si guvernul rus au dezvoltat o preferinta clara pentru presedintele ales Trump", se mentioneaza in raportul care, dupa eliminarea informatiilor clasificate, reprezinta o sinteza coerenta a informatiilor, in general, cunoscute deja.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4203 vizualizari

  • +12 (28 voturi)    
    Cracanatul Vladimir Putin (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 16:14)

    un domn [utilizator]

    NU poate face Echipa cu Cineva Normal, ci doar anormal,betziv,soios si cu reale aptitudini de terorist...cine sa fie ? pai Sultanul Erdogan e un coechipier pentru Cracanat...cine se va mai inscrie in 2017 ?
    • -10 (32 voturi)    
      El grande Putin (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 16:53)

      deveselu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      La umilit pe Obama chiar pe finalul mandatului, la adus pana a spune ca Rusia e o super putere de la o putere regională cum afirmase anterior, e omul politic al anului a câștigat tot ce și-a promis pt el și Rusia trebuie sa recunoști.
      • -4 (6 voturi)    
        Putin the Great (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 17:25)

        Chaos & Collapse [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

        http://www.emmitsburg.net/archive_list/articles/misc/cww/2014/photos/26%20-%20cww%20-%20Tsar%20Putin.jpg

        Haha!

        Abia astept sa-l vad ovationat de Parlamentul Romaniei dupa discursul magistral pe care il va tine in fata camerelor reunite chiar in cursul acestui an, dupa plecarea trupelor straine. Plus covor rosu la Otopeni, fanfara, discursuri solemne, popor iesit in intimpinare cu flori, urale, ovatii, aplauze prelungite, emisiuni omagiale la toate televiziunile, articole inflacarate pe prima pagina a tuturor ziarelor pe tema prieteniei de nezdruncinat dintre poporul roman si poporul frate rus...

        Ma astept ca si Erdogan sa faca o vizita de lucru prin vechile colonii de la Nord de Dunare dupa iesirea din UE si NATO, ca sa vada stadiul constructiei celor 40 de moschei, cite una in fiecare judet, asa cum s-a angajat noul guvern al Romaniei.

        Iar "un domn" si echipa vor latra la amerekani si la UE cum latra azi la rusi. Banii de tigari nu au miros. Si fara ei chiar nu se poate.
        • +5 (5 voturi)    
          LOL (Duminică, 8 ianuarie 2017, 5:07)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

          Ai si vise erotice ai cu putin?
          • +2 (2 voturi)    
            da de unde, (Duminică, 8 ianuarie 2017, 9:08)

            Srah. [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

            grele sarmalele, grele de tot :))

            cineva din echipa unui domn a zis asta, zau ca mi-a placut.
      • +4 (4 voturi)    
        Ba (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 17:53)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

        Da i-a spune, in afara de cartofi si rahat voi ce mai mancati in grande rossia?
        • +2 (2 voturi)    
          Mancarea ca mancarea, (Duminică, 8 ianuarie 2017, 9:13)

          Srah. [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

          da` asta aude si voci :))
      • -3 (3 voturi)    
        С Рождеством! (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 18:35)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

        Crăciun fericit fraților noștri ruși!
        • +4 (4 voturi)    
          Ai frati acolo? (Duminică, 8 ianuarie 2017, 5:09)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Mama ta a lucrat in rusia?
    • +4 (4 voturi)    
      Cu cine face echipa Putin? (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 17:50)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Eu cred ca Putin nu face echipa cu nimeni, ci face doar ce vrea el si vrea sa ii domine pe toti. Dar nu cred ca Trump se va lasa dominat de Putin. Poate ca Trump isi inchipuie ca va putea face unele targuri cu Putin. Dar se stie bine cata incredere poti avea in intelegeri cu rusii in general.
  • -11 (31 voturi)    
    ”we've killed some folks” (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 16:26)

    PaulPastout [anonim]

    Obama, spune că Putin isn't in our team... Pentru că relațiile internaționale sunt un campionat (de drepturile omului? de aruncat cu bombe?) și trebuie să fie un câștigător, și ceilalți loseri, să crape la ei ficatul...
    de unde Dumnezeu a apărut imbecilul ăsta?! Cred că după opt ani de președinție US a acestui dobitoc putem mulțumi cerurilor că suntem vii. Desigur, cei de prin Irak, Libia, Yemen sau Siria nu pot împărtăși sentimenul ăsta de ușurare...
    • +1 (21 voturi)    
      Tu esti din gasca aia (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 16:50)

      Ord [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      care uraste musulmanii refugiati din cauza razboiului dar in schimb plange tarisoarele mentionate? Ipocritilor.
    • +3 (3 voturi)    
      inca un trol (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 17:02)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      deconspirat
    • +7 (7 voturi)    
      Dear Paul, (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 23:54)

      Srah. [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      cintand si compiland, iti spun ca, in cele din urma (razboiul), (raspunsul lui Obama, daca vrei), reprezinta modul de a apara libertatea proprie, a unei tari, lumi .. alege cum vrei tu / ce var vrei tu.

      Pt rus este foarte valabila lozinca: ce-i al tau, e si al meu; ce-i al meu, e doar al meu.

      Fara a-mi dori sa te jignesc vreo clipa si nestiind daca poti simti mai departe de lungul nasului tau, propriu si personal,
      iti recomand urmatoarele:
      1. inchide laptopul
      2. fa o plimbare
      3 revino si mai incearca un raspuns :))
  • -6 (20 voturi)    
    sila (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 16:36)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    o sila nemarginita.
  • -6 (32 voturi)    
    Chutzpah (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 16:42)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    Nulitatea asta a ajuns la facultate pe unul din locurile rezervate printr-o lege rasista si discriminatorie exclusiv negrilor (la fel ca si taxu cel alcoolic, la fel ca si frumosul lui sotie), apoi in Senat si la Casa Alba finantat de Soros si mafia din care face parte. Lasat de capul lui, astazi ar fi curatat zapada din jurul unor blocuri, ar fi dat cu aspiratorul si cu T-ul prin holuri si ar fi scos sacii de gunoi in strada.

    Citatele din interviul de mai sus te lasa perplex, iar atitudinea lui Barak Hussein iti aminteste ca exista un cuvint care o defineste perfect: chutzpah.

    Vladimir Tismaneanu:
    "Chutzpah este un cuvant din limba engleza, il gasim in toate dictionarele importante ale acestei limbi, isi are originea in idiș si provine din ebraica tarzie. Inseamnă tupeu, nerusinare, aroganta maxima, dispret pentru tot ce tine de pudoare, de bun simt, de decentă, de ratiune. Inseamna obrăznicie fara margini, adica neobrăzare maximă. Este cuvantul care defineste atitudinea unui individ care, după ce-si lichidează parintii, cere tribunalului sa aibă milă de un biet orfan."
    • +4 (6 voturi)    
      in fapt Orfanul Cracanat (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 18:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      si aa facut un plod cu o Gimnasta, adica e un pedofil cu acte in regula , garantat si recunoscut de URSS, este Cracanatul un Chutzpah ? Este si este mandru Chiar El !
    • +5 (7 voturi)    
      Pashol na turbinca, postacule ! (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 18:47)

      CaiusCosades [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      Sunteti din ce in ce mai usor de identificat, pacalicilor care umblati cu ceasuri de la incheietura manii pana la cot, vai mama voastra de sarmani :)
    • -6 (6 voturi)    
      buna (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 20:39)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      postarea, domnule draga. Stinga americana suge cu cea mai mare placere de o suta de ani ideologie de la titele kremlinului, incepind cu lenin, si acum putin, vezi doamne, ii pute.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu sunt fan Obama (prea bleg)... (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 17:06)

    rsumy_ [utilizator]

    ... dar aici a nimerit-o:

    "Trebuie să reamintesc că suntem în aceeași echipă.Vladimir Putin nu este în echipa noastră".
    Bravo!
  • -5 (7 voturi)    
    LOL (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 17:42)

    zizin [utilizator]

    Raportul FBI, CIA & NSA:
    ”Vladimir Putin și guvernul rus au dezvoltat o preferință clară pentru președintele-ales Trump."

    - Exact asta au făcut și votanții americani.
    • +6 (6 voturi)    
      rogojina, stii sa numeri? (Duminică, 8 ianuarie 2017, 2:45)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      ia mai numara o data (voturile) ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Puterea inteligenta (Sâmbătă, 7 ianuarie 2017, 20:00)

    Interdependente.eu [utilizator]

    În politica internationala, puterea este abilitatea de a influenţa comportamentul altora pentru a obţine un rezultat dorit. Dacă în trecut puterea militară domina majoritatea problemelor, în lumea de astăzi, pot strategiile puterii inteligente sa reprezinte o resursă fundamentală a politicii internationale? Astăzi, contextele puterii diferă semnificativ în ceea ce privește problemele militare, economice şi transnaţionale. Acestea din urmă, incluzând totul de la schimbările climatice, la pandemii şi terorism transnaţional, ridică unele dintre cele mai mari provocări pe care le întâmpinăm astăzi şi, totuși, puţine sunt cele susceptibile de soluţii pur militare.