Nationala masculina de handbal a Romaniei a fost invinsa de echipa Germaniei cu scorul de 30-21 (17-9), marti, la Krefeld, intr-un meci amical, potrivit Agerpres.

Primele zece minute au fost echilibrate, cu 1-0 pentru tricolori (min. 1), 3-2 (4) pentru gazde si apoi 5-5 (10). Germania, campioana europeana en titre, s-a desprins apoi la 8-5 (13) si la 13-6 (21). La pauza, gazdele conduceau la o diferenta de opt goluri, 17-9.

Ecartul a crescut la zece goluri in repriza a doua, 20-10 (37), dar aceasta a fost diferenta maxima. Tricolorii s-au apropiat sa sase goluri, 26-20 (50), dar au incasat patru goluri consecutive, marcand doar unul, astfel ca scorul final a fost de 30-21.

Au evoluat echipele:

Germania: Heinevetter, Wolff - Gensheimer (5 goluri), Lemke, Wiencek (2), Schmidt, Faeth, Groetzki (6), Haefner (3), Schoengarth (2), Weber, Dahmke (4), Kuehn (1), Ernst (2), Pieczkowski, Kohlbacher (4), Drux (1).

Romania: Iancu, Popescu - Cintec (4), Mocanu (1), Ramba (1), Mihalcea (3), D. Grigoras (2), Ghionea (1), Sadoveac (2), N. Negru, Sandru (1), Csepreghi, Lazar, Ad. Rotaru (2), Fenici (2), A. Cristescu, Pavel (2), Criciotoiu.

Meciul s-a desfasurat in fata a 7.349. spectatori.

Nationala Romaniei, antrenata de spaniolul Xavier Pascual, va participa in perioada urmatoare la un turneu in Elvetia.