Donald Trump saluta "inteligenta" lui Vladimir Putin dupa represaliile americane

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 30 decembrie 2016, 23:40 Actualitate | Internaţional

Presedintele ales al Statelor Unite, Donald Trump, a salutat intr-un mesaj pe Twitter "inteligenta" presedintelui rus, Vladimir Putin, la mai putin de 24 de ore dupa sanctiunile impuse Moscovei de presedintele Barack Obama, transmite AFP.

"Bine jucat (din partea lui V. Putin) in legatura cu amanarea. Am stiut intotdeauna ca este foarte inteligent!", a scris viitorul presedinte american, conform Agerpres.

Donald Trump s-a referit la decizia liderului de la Kremlin de a nu raspunde deocamdata sanctiunilor impuse de Washington impotriva Moscovei pentru presupusa implicare a Rusiei in campania prezidentiala din Statele Unite.

Administratia americana acuza Rusia ca a orchestrat atacurile cibernetice care au dus la interceptarea si publicarea a mii de mailuri ale unor oficiali democrati, perturband mesajul candidatei Hillary Clinton in timpul campaniei prezidentiale.

FBI si CIA estimeaza ca Moscova nu a vrut doar sa perturbe campania, ci sa si ajute la alegerea lui Trump drept presedinte al SUA.
























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5748 vizualizari

  • +3 (23 voturi)    
    :D (Vineri, 30 decembrie 2016, 23:43)

    ampersand [utilizator]

    Sa speram ca-n patru ani putin n-o sa-l invite la Bucuresti ca sa-l decoreze cu "Steaua Prieteniei".
  • -4 (32 voturi)    
    Let's not overdo it Donald (Vineri, 30 decembrie 2016, 23:52)

    Amerlocu [utilizator]

    Sigur că Putler e ceva mai deștept ca Obama. Însă ăsta nu e mare lucru. Bietul Obama e oricum ciuca bătăilor în materie politică externă și internă.
    • -1 (15 voturi)    
      plastifiat Cracanatul (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 0:29)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      precum chinezii care circula prin lume
  • +2 (18 voturi)    
    Devine penibil (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 0:55)

    mitg [utilizator]

    Comic la un nivel holistic, dar tragic la nivel practic.
  • -4 (18 voturi)    
    Hotnews, am pretentii de la voi (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 3:21)

    Pooky [utilizator]

    Sa nu amestecam lucrurile: expulzarea celor 35 de rusnaci a fost un raspuns al SUA la hartuirea la care au fost supusi diplomatii EU si ai SUA de catre rusia si nicidecum ce scrieti voi in articol, citez:

    ,,Donald Trump s-a referit la decizia liderului de la Kremlin de a nu raspunde deocamdata sanctiunilor impuse de Washington impotriva Moscovei >>>pentru presupusa implicare a Rusiei in campania prezidentiala din Statele Unite.<<<"

    Hartuirea diplomatilor este un subiect, implicarea rusiei in campania electorala americana e alt subiect.

    La asta s-a referit tweet-ul lui Trump, anume la criza ,,diplomatilor hartuiti de rusia" si l-a facut pe cracanatul de la kremlin ,,destept" strict pentru ca nu a raspuns imediat cu contramasuri pe aceasta chestiune, urmand sa discute problema dupa 20 ian 2017, ca sa zic asa.

    Trump nu s-a referit la criza ,,atacurilor cibernetice rusesti", e mai clar tweet-ul lui acum? Din articolul scris de M.I. ar rezulta ca Trump e mare iubitor de rusi, ceea ce este fals. :)
    • -3 (9 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 11:05)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Pooky

      Bine zis.
  • -6 (12 voturi)    
    Vai de pielea ta... (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 7:31)

    Amerlocu [utilizator]

    Hai dom'le las-o baltă că de acum ești ridicol.

    Obama n-a avut niciodată aceese de demnitate. Nu i-a păsat de hărțirile și șicanele muscalilor la adresa diplomaților americani din Rusia. Ba chiar mai mult, le-a cerut acestora să evite orice fel de comentarii publice. E-a a fos aflatădi surse rusești și nu americane Apoi treaba asta cu hărțuirile e de cel puțin doi ani. Dacă chiar voia să facă ceva, apoi o făcea prin 2014-2015 nu acum. Schelălăielile triste care au reprezentat baza politicii externe a administrației Obama au încurajat tot soul de derbedei și ratați precum Putler & Co să devină tot mai obraznici.

    Problema e alta. După ce au eșuat renumărările voturior, hărțuirea electorilor și toae celelate meschiării ieftine Obama încearcă cu disperre să submineze legitimitatealui Trump. Iar dacă poate să-i mai lase moștenire și un circ diplomatic, ăsta e bonus. După cum spunea un partner politic al lui Obama din Chicago, Barak are obiceiul să lase câte o puturoasă din aia mortală când iese din lift :)

    Însa ca aproape tot ce face a eșuat și e data asta. Chir și piticul soviic l-a ignorat cu dispreț
    • -6 (10 voturi)    
      agree (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 10:21)

      nicomar [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      cu un singur comentariu: Obanana asta nu a facut nimic din capul lui. el este comandata acum de sponsorii democratilor, neoliberalii, care au dat miliarde si nu vad inzecite/insutite profiturile. din contra, pierderi. asta ii scoate din minti. obanana este un fel de maimuta vorbitoare, te uiti la discursurile lui te crucesti ce democrat pare a fi, dar in realitate un derbedeu iar papusarii sunt altii. a mers pe principiul mai da la cei multi ceva, iar pe ascuns la cine trebuie cat vrea.
      - dupa mine este nepermis intr-o tara civilizata ca un presedinte american sa permita si sa faca campanie pentru fostul sau secretar de stat cand aceasta a sters de pe un server pe care l-a facut privat mii de emailuri de servici, indiferent de contineau ele. ce sa mai spun ca stie f. bine ce se invarte cu vestita fundatie, etc. restul e poveste
  • -7 (13 voturi)    
    1 la ∞ ! The winner is "1" ! (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 10:10)

    MobilesKernel [anonim]

    1 la ∞

    The winner is "1"

    The king is dead, long live the king... s!

    I wish Happy New Year to both presidents Putin and newly elected one, Trump at the year turn 2017!

    I wish them wisdom to rule against all odds and bring stability over the globe.

    In spite of the fact that Obama is forced by other forces to live the white house in despair and acting maniacally as already did in a diplomatically matter,
    president PUTIN managed and understand the childish behavior behind the scene.

    HAPPY NEW YEAR 2017!



    ....


    1-ла-∞

    Побеждает "1"

    Король умер, да здравствует король ... S!

    Я желаю счастливого Нового года, чтобы оба президента Путина и вновь избранный один Трампа в год свою очередь 2017 года!

    Я желаю им мудрости, чтобы править против всех шансов и обеспечить стабильность по всему земному шару.

    Несмотря на то, что Обама вынужден другими силами, чтобы жить в Белом доме в отчаянии и действующего маниакально, как уже делали в дипломатическом материи,
    президент Путин сумел и понять детское поведение за кадром.

    С НОВЫМ ГОДОМ 2017!
  • -3 (21 voturi)    
    Candidatul manciurian (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 10:45)

    pro_bono [utilizator]

    Ieri cineva scria, in legatura cu expulzarea spionilor rusi, ca Trump va iesi pe Twiter sa-i asigure pe rusi de prietenia sa. Altii se dadeau de ceasul mortii sa nege acest fapt si sa ne explice cat de ferm va fi Trump cu Putin. Uite ca nu a trecut decat o zi si Trump ne arat cat de ferm e cu rusii: o limba extrem de ferma la adresa dosului lui Putin.

    Il lauda din nou gretos pe dictatorul Putin, care invadeaza tari si isi asasineaza adversarii politici. Dar asta e, omul trebuie sa-si plateasca datoriile catre Putin. In definitiv, Putin l-a ajutat sa devina presedinte, de asta si disperarea lui Trump si a fanilor sai de a nega cu inversunare ceea ce serviciile de informatii au documentat deja.

    Trump e singurul presedinte american care a ajuns la putere cu sprijinul unei puteri straine ostile SUA. Tot Trump e singurul presedinte care-i lauda pe dusmanii SUA, deloc intamplator, pe aceia care l-au ajutat sa ajunga la putere. Si in sfarsit Trump e singurul presedinte care neaga conluziile anchetelor serviciilor de informati si arunca o umbra de neincredere asupra lor, practic isi submineaza propriile institutii de securitate in ochii publicului. Evdent, deloc intamplator, acele rapoarte privesc sprijinul de care a beneficiat el din partea unei puteri straine.

    Trump e gata sa-si sacrifice propriile institutii fundamentale ale statului, doar ca sa-si salveze el pielea. E deja ingrijorator cum aceasta cartita, acest candidat manciurian a ajuns sa se infiltreze la varful piramidei puterii din SUA.
  • -1 (17 voturi)    
    asa va trebuie... (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 11:21)

    mitocanu [utilizator]

    avea dreptate Hillary Clinton cand spunea ca Trump va fi PUTIN"S PUPPET AT THE WHITE HOUSE...iata ca Trump nu se dezminte...este lacheul dictatorului...urmeaza ca la ordinul acestuia, Trump sa ia urmatoarele masuri: desfiintarea NATO, returnarea Alaskai Federatiei Ruse, dezarmarea nucleara unilaterala a SUA, etc...asa va trebuie alegatori americani stupizi, daca votati cu cine va minte mai mult...
    • -7 (13 voturi)    
      a ce m-ar bucura (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 14:31)

      nicomar [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

      desfiintarea nato, adica darea in somaj a catorva sute de generali, mii cu tot cu colonei, etc, zeci de mii cu cati or fi pe acolo + a catorva sute de asa-zisi politicieni de prin vest - somaj direct, sa vedem ce pot face altceva decat sa hamaie contra rusiei - putin. scopul lor e numai unul: politica coloniala de sute de ani prezervata, malaiul propriu indexat baban in portofele + diverse atentii, vezi fundatia ! nu stiu sa faca nimic ! n-au solutii, nu pot, ca sunt in buzunarul multinationalelor ! pt cine nu stie, in ultimii 3 ani, ponderea cresterilor salariale in vest in bnp este cea mai mica, dar cea mai mare este cresterea .. profiturilor firmelor mari !
      • +6 (8 voturi)    
        un faux pas ... (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 15:30)

        mitocanu [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

        asadar tu crezi ca desfiintarea NATO poate genera efecte pozitive, concretizate in economii rezultate prin disparitia unor eforturi financiare (plata ofiterilor de exemplu)...bravos natiune....pe aceeasi linie de rationament incorect, putem sa credem ca desfiintarea armatelor nationale este, de asemenea, o masura binevenita...si astfel lupul (Federatia Rusa) devine paznic la stana (Uniunea Europeana)...vezi cazul Ucrainei...
        • -7 (9 voturi)    
          ratiobnament perfect corect (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 16:02)

          nicomar [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

          daca ne gandim ca toate tarile au armate proprii, iar nato asta este de fapt o parastructura. nu am spus desfiintarea armatelor proprii, care oricum vor exista multi ani de acum inainte. orice parastructura, gen nato, armata eu, etc este menita numai sa absoarba fondurile care s-ar duce la SME de ex, sau kla fermierul roman, alt ex, sau cate ex vrei tu iti pot da. chestia cu lupul nu o inteleg: adica desfacerea Yugoslaviei a fost ok, Kosovo (care nici nu a votat macar de forma ceva), a fiost ok, bombardarea Belgradului a fost ok, dar vedem dusmanii numai la rasarit. iti place bors ? esti blajin ? de cate ori spui da pe zi ? eu cred ca avem mult mai mult in comun cu rusii decat cu amerlocii (astia de vin pe la noi)
          • +7 (7 voturi)    
            Lol (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 16:51)

            KostasP [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

            Cata profunzime, cata profunzime...esti dus taica.
          • +3 (5 voturi)    
            Propagandă sovietică de doi bani (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 17:14)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

            Tataie, aberații din astea țin pe la Așabad sau la Tașkent. Mai la vest e le încearcă și tu un alt repertoriu că poate cineva chiar o mușcă...

            NATO e unic a garanție a păcii europene. Disperarea cu care toate maimuțele sovietice chirăie împotriva ei e un indicu clar al acestui fapt.
            • -3 (7 voturi)    
              nu raspund (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 19:38)

              nicomar [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              la maimutoi. fac un efort totusi: cu cat esti mai in dezacord cu cineva, incearca sa scrii mai frumos, vezi trump, with love. chestiile cu mai la vest, nu stiu cat de vest esti tu fata de mine si cat stii ce-i prin vest .. poate ai vazut la televizor chestii gen Dallas cu Bobby si Sue .. in rest numai de bine.
              • +3 (7 voturi)    
                Opreste-te, nicomar! (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 20:57)

                KostasP [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

                Impresia mea este ca ai inaintat atat de mult in vest incat ai ajuns din nou in est.
                • -2 (4 voturi)    
                  la multi ani (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 22:19)

                  nicomar [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

                  nea grecu ? pamantul e rotund, de la greci incoace. eu zic sa te opresti tu primul !
                  • 0 (2 voturi)    
                    Dar SCO, CSI etc. (Duminică, 1 ianuarie 2017, 2:25)

                    D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

                    Sa se desfiinteze atunci toate organizatiile multistatale: ShanghaiCO, CSI, ONU, OSCE, Crucea Rosie, FIFA, Europol etc.
                    Sa vezi atunci ce mai de economii se fac, mai ceva ca pe vremea impuscatului....
        • -1 (1 vot)    
          De acord (Luni, 2 ianuarie 2017, 1:21)

          Salmonela [utilizator] i-a raspuns lui mitocanu

          cu tine. Mai putin ultima fraza in care iti e frica de rusi ca de dreaq. Si dai exemplul Ukrainei. Inca o data msr de Ukraina. Din partea mea poa' sa-i anexeze cu totul. Putin nu va ataca nici o tara membra NATO. Nu e cretin. Nu a atacat el Turcia cand i-a dat jos avionul. Mai lasati-ma frate cu isteria asta ...