Liviu Dragnea: Daca Iohannis nu facea astazi desemnarea, convocam pentru 3 ianuarie Parlamentul si demaram procedura de suspendare a presedintelui

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 30 decembrie 2016, 15:58 Actualitate | Internaţional

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Liderul PSD Liviu Dragnea a declarat vineri ca a stabilit joi seara cu presedintele ALDE Calin Popescu Tariceanu ca, in cazul in care presedintele Klaus Iohannis nu anunta in decursul acestei zile daca il desemneaza premier pe Sorin Grindeanu, urma ca Parlamentul sa fie convocat pentru data de 3 ianuarie pentru a fi demarata procedura de suspendare a presedintelui.

"Daca nu facea desemnarea, incepeam procedura de suspendare, asa, fara sa anunte un calendar (pentru desemnare - n.red.). Daca nu facea anuntul, convocam astazi, pentru 3 ianuarie, Parlamentul pentru a demara procedura de suspendare. Asa, il convocam pentru noul guvern", a declarat Dragnea.

"Daca si saptamana viitoare trecea fara un nou Guvern erau niste costuri economice foarte greu de reparat si foarte multa nervozitate in populatie", a adaugat Dragnea.

Surse prezidentiale au declarat joi pentru HotNews.ro ca presedintele Klaus Iohannis va anunta cel mai probabil pana in data de 3 ianuarie decizia privindu-l pe Sorin Grindeanu, propunerea inaintata de PSD si ALDE pentru functia de premier.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5729 vizualizari

  • +55 (59 voturi)    
    Dragnea, viteazul! (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:09)

    Andradda [utilizator]

    Dupa ce baronul de Teleorman a luat-o peste bot cu Shhaideh -" unica si singura propunere" - acum, dupa razbel, isi umfla muschii.
    Penibil!
  • +33 (37 voturi)    
    Atenție, un anunț important pentru țară... (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:13)

    Niste tarani [anonim]

    Ceea ce trasnmite LD mie îmi sună: cine nu face ce vrem noi (nu ceea ce este legal), va avea de-a face cu noi. Legea este secundară sau opțională...
    Oare cum poate fi calificat (juridic) cel care îndeamnă la încălcarea legii sau amenință cu măsuri ce încalcă legea?
  • +37 (39 voturi)    
    Aoileuuu (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:14)

    Bittick [utilizator]

    Asta-i la fel ca-n bancu' ala cu tipul care incasa o bataie strasnica de la un rival da' tot el striga in gura mare "luati-l de pe mine ca-l omor"...
    • +26 (28 voturi)    
      Sau ca in alt banc : (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:39)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Gigel se intoarce suparat acasa. Frate-sau il vede si il intreaba:
      -Ce-ai ma, ce-ai patit?
      -M-a batut Vasile...
      -Pai bine ma, si tu l-ai lasat, nu ai facut nimic?
      -Ba daaaa, dupa ce el m-a lovit, eu l-am injurat, i-am spus cateva ca sa ma tina minte!
      -Si el ce a zis?
      -Pai nu stiu, ca trecuse deja dealul...
  • +18 (20 voturi)    
    Dupa luptă... (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:20)

    mr_mojo [utilizator]

    Ce să zică și el până vine condamnarea. Că vine, nu mai e nici un dubiu.
    • +6 (8 voturi)    
      Păi de aceea și tot zice (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:46)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      că e nervoasă populația dacă se întârzie cu guvernul. /// ăsta e nervos și grăbit pentru că o avea vești că i se apropie funia de gât... Cred că dacă mai continuă așa va scoate lumea în stradă...
  • +10 (12 voturi)    
    Un raspuns... (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:26)

    Mircea1948 [utilizator]

    Ce raspunsuri putea da un... ?!
  • +11 (11 voturi)    
    o intrebare : (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:28)

    exilatul [utilizator]

    poporul ala, care isi zice "revolutionar", a "luptat" pt a fi condusa rom de o gasca de escroci si hoti ( si asta de vreo 26 de ani ) ?...sau astia din "fruncea" tarii sunt o oglinda a majoritatii locuitorilor tarii..
  • +16 (18 voturi)    
    dracnea sta prost cu logica (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:35)

    MG [utilizator]

    el nu a fost ales monarh absolutist, ci partidul sau a primit 40% din voturi - deci nu este buricul pamantului in Romania. Iohanis a primit PERSONAL mult mai multe voturi.

    Dragnea se umfla aiurea in tramvai. Sigur va pierde daca ar incepe suspendarea presedintelui.
    • +3 (5 voturi)    
      Dorinta (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:57)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui MG

      Chiar mi-as dori ca parlamentul sa declanșeze procedura de suspendare , după referendum care am avea posibilitatea sa vedem rezultatul .
  • +26 (28 voturi)    
    In capul tau Dragnea, orice e posibil (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:47)

    MPopa [utilizator]

    Incep sa ma conving de faptul ca Dragnea e genul care sta seara pe canapea, bea o sticla de votca si apoi incepe sa vorbeasca singur: "bai Iohannis, te suspend", "bai Merkel nu-i bine ce faci, ia vezi poate nu te mai sustin la alegeri", "amice Putin hai sa facem tezaurul jumate-jumate si-ti dau eu un act semnat de prefectul din Teleorman cum ca l-ai returnat integral". "Ponta, mai toarna un paharel".
  • +23 (25 voturi)    
    Convocai pe dracu'! (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:53)

    gigiN [utilizator]

    Du-te si plimba ursul ! Mai rareste declaratiile facute exclusiv pentru amaratii care va voteaza pe voi,pesedeii.Da-te mare,ca nu costa nimic!!
  • +17 (19 voturi)    
    of of... (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:01)

    liviu_ [utilizator]

    disperare mare in tabara psd

    1 - vor sa arate la prosti ca ei se sunt mari si tari, desi sunt speriati
    2 - ataca pe toata lumea pentru ca atunci cand nu o sa-si indeplineasca promisiunile sa aiba pe cine da vina
    3 - vb. aia dupa razboi.... dracnea nu are tupeul sa-l demita pe Iohannis.... o sa iasa mai sifonat psd ca dupa base! si el stie bine asta!
  • +24 (26 voturi)    
    Comportament de tractorist care se lauda (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:01)

    Susufler0 [utilizator]

    in carciuma cu ce-ar fi facut el daca...

    Cand astfel de amenintari vin dupa unele de genul : "Voi face o singura propunere, o unica propunere si daca nu v-a fi acceptata o sa ne vedem in alta parte", totul pt Dragnea devine penibil .

    PS. Sa-si faca curaj unul din partid si sa-i spuna toate astea !
    • +3 (5 voturi)    
      de asemenea, (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 13:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      nu trebuie uitat acel "ne vedem in alta parte"
      penibil om, penibil partid.
      • +2 (4 voturi)    
        Eu unul sunt lamurit ! (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 13:59)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        Valoarea de om politic, de barbat de stat a lui Dragnea este mult si sub valoarea Buldogului Blaga.

        Doar nchipuieste-ti-l pe Dragnea la un tete a tete cu Merkel la Consiliul European... sau cu Junker ! Ori imagineaza-ti-l intr-o discutie cu Obama sau cu John Kerry pe culoare la ONU. Cu Trump nu, pt ca asta e neconventional.

        PS. "Ne vedem in alta parte" ! Fara suparare, doar la buda ar putea sa fie comparabil cu unul din barbatii de mai sus !! ;)
  • +26 (28 voturi)    
    De-ale lui Caragiale... (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:04)

    constantinmarian [utilizator]

    Te-ai ridicat atât de sus, iubitul meu amic, încât de-aici de jos, te văd atât de mic!
  • +19 (21 voturi)    
    Exemplu de impertinenta (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:04)

    Grasul [utilizator]

    si de proasta crestere!
  • +22 (24 voturi)    
    Ce suspendare? (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:14)

    iovhe [utilizator]

    Măi Dragnea ești foarte needucat. Președintele a fost ales de popor,”psd” a fost ales de o parte mai mică din popor.De ce nu l-ai suspendat pe ceaușescu sau pe iliescu.Autosuspendate că va fi mai bine pentru țară.
  • +18 (20 voturi)    
    Ce ar fi facut el daca....... (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:16)

    cartofil [utilizator]

    Nu se poate stapani sa-si verse permanent veninul. Sa arate ca el este masculul alpha. Aici ii seamana lui Ponta. Il credeam mai destept pe omul asta. Nu-i lucru de nimic sa pui genunchiul pe beregata unui partid ca P$D. Se pare ca sunt totusi limitati liderii, ceea ce-i face puternici este sistemul mafiot si obraznicia. Daca le mai da DNA cateva upercuturi or sa revina cu picioarele pe pamant.
  • +25 (27 voturi)    
    comedie (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:22)

    un.om [utilizator]

    "Daca si saptamana viitoare trecea fara un nou Guvern erau niste costuri economice foarte greu de reparat si foarte multa nervozitate in populatie"

    -Sorinele, hai repede cu guvernul ala! Uite aici ai ordonantele de urgenta pe care trebuie sa le emiti imediat! Timpul trece repede si maine poimaine ma baga binomul la puscarie, ce naiba! Miscati-va, ca-mi intra morcovul din ce in ce mai adanc!

    Te pisi pe tine de ras cu asta!
  • +15 (17 voturi)    
    Ohh da, acest warrior de TeleOlt (Vineri, 30 decembrie 2016, 17:39)

    Wanheda [utilizator]

    care se comporta ca la colhoz. Vezi ca a mai fost unul, ba chiar doi, un Pisic si o Shoparla, care tot asa erau vitezi, si delusionali.
  • +10 (12 voturi)    
    Deci asta insemna (Vineri, 30 decembrie 2016, 18:33)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    "ne vedem in alta parte". Inca o propunere.

    Il mai crede cineva ca daca nu se nominaliza nici asta, nu mai venea cu inca o propunere? Si inca doua? Si inca nouzecisinoua?
  • +3 (5 voturi)    
    demarai procedura de suspendare a psd (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:09)

    AlexVlase [anonim]

    un mincinos notoriu care, ca si Monta, azi e alba, maine e neagra; perversi ca in psd nu mai exista; cat ii mai suportam? Deci, pe cine suspendam, dracNEA, pe tine sau pe psd ?!
  • +3 (5 voturi)    
    semnele de paranoia se inmultesc (Vineri, 30 decembrie 2016, 22:39)

    nedumeritul [utilizator]

    semnele de paranoia ( de genul : eu sunt Stefan Cel Mare) se inmultesc la cei din PSD. Si nu doar la Dragnea.
    Grindeanu: sa stiti ca eu voi face ce zice Dragnea indiferent ce zice legea sau constiinta mea sau obligatiile de prim ministru. Si asta deoarece EL merita sa fie prim ministru !!!
    Halal tarisoara .... unde esti Caragiale ??
    ...daca maine Johanis nu coboara degetul aratator sub nivelul buzunarului il suspendam, va fi pace si mierea si laptele va curge pentru poporul acesta saracit de ISTORIE....
  • +4 (6 voturi)    
    tupeu cat casa (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 1:55)

    gigi de la gaze [utilizator]

    mare panarama de om dragnea asta . daca calculezi cu cat a iesit psd-ul din numarul total de alegatori nu are nici 20%. se da mare de zici ca a iesit cu 80%. un limbric.
  • +2 (4 voturi)    
    Comunistul (Sâmbătă, 31 decembrie 2016, 9:40)

    John M. [utilizator]

    debuteaza ca prost, apoi devine penibil, dupa aia absurd si cand ajunge la grotesc moare impuscat la Targoviste. Parca-s facuti de aceeasi mama...