Obama adopta o serie de masuri impotriva Rusiei, dupa ingerintele in alegerile prezidentiale americane: 35 de agenti rusi, expulzati; sanctiuni impotriva GRU si FSB

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 29 decembrie 2016, 21:21 Actualitate | Internaţional

Putin vs Obama
Foto: Facebook
Administratia Obama a raspuns joi la "eforturile" Rusiei de a influenta alegerile prezidentiale americane din acest an, expulzand din SUA 35 de agenti rusi si impunand sanctiuni asupra celor mai importante servicii de informatii ruse, inclusiv impotriva a patru inalti ofiteri din cadrul serviciului secret al armatei ruse (GRU), despre care Casa Alba crede ca a ordonat atacurile cibernetice asupra Partidului Democrat si a altor organizatii politice, anunta The New York Times.

Si agentia Reuters anunta, citand un oficial american de rang inalt, ca Statele Unite au decis expulzarea a 35 de diplomati rusi si au inchis doua sedii rusesti din New York si Maryland (folosite de oficiali rusi pentru colectarea de informatii), ca raspuns la campania de hartuire a diplomatilor americani de la Moscova.

Conform Reuters, masura luata impotriva diplomatilor de la ambasada rusa din Washington si de la consulatul din San Francisco face parte dintr-o serie de actiuni anuntate joi vizand pedepsirea Rusiei pentru campania de intimidare a diplomatilor americani detasati la Moscova si pentru ingerinta in alegerile prezidentiale americane.

Oficialul american a declarat pentru Reuters, sub conditia anonimatului, ca diplomatii rusi au 72 de ore la dispozitie sa paraseasca SUA. Accesul la cele doua sedii va fi de asemenea ingradit tuturor oficialilor rusi incepand de vineri la pranz, a adaugat oficialul.

"Aceste masuri au fost luate ca raspuns la hartuirile rusilor asupra diplomatilor americani si fata de actiunile diplomatilor rusi pe care noi le-am considerat neconforme cu practica diplomatica", a mai spus oficialul american pentru agentia Reuters.

Administratia Obama a mai anuntat joi o serie de masuri de retaliere impotriva Rusiei si pentru intruziunile cibernetice in sistemele informatice ale unor institutii politice sau persoane si raspandirea informatiilor cu scopul de a-l ajuta in alegeri pe presedintele ales Donald Trump sau pe alti candidati republicani, au informat alti doi oficiali americani.

Donald Trump, care va prelua mandatul de presedinte al SUA pe 20 ianuarie, a pledat pentru relatii mai bune cu Rusia. Nu este clar deocamdata daca el va putea revoca masurile anuntate joi de Administratia Obama.

UPDATE: Presedintele american Barack Obama a anuntat la randul sau, joi, o serie de masuri care vizeaza Rusia si a spus ca acestea vin in replica la ingerintele Moscovei in procesul electoral din SUA si la tratamentul de care diplomatii americani au parte la Moscova, unde, in ultimul an, au avut parte de hartuieli inacceptabile din partea serviciilor de securitate si din partea Politiei, relateaza Agerpres. "Astfel de actiuni atrag consecinte", a spus presedintele SUA.

"Aceste masuri vin dupa avertismente publice, dar si private pe care le-am adresat Guvernului rus. Ele reprezinta un raspuns necesar si potrivit la eforturile de a afecta interesele SUA prin incalcarea normelor internationale de conduita. Masurile anuntate nu reprezinta totalitatea demersurilor prin care vom raspunde la actiunile agresive ale Rusiei. Vom lua si altele, in momente si in locuri pe care le vom considera necesare, iar unele dintre ele nu vor fi facute publice", a spus Barack Obama intr-o declaratie facuta in Hawaii, la Honolulu.

Obama a anuntat ca administratia sa va furniza Congresului un raport cu privire la "eforturile Rusiei de a se amesteca in alegerile noastre si cu privire la atacurile cibernetice ce au vizat alegerile noastre". El a mai spus ca SUA si aliatii trebuie sa colaboreze pentru a combate eforturile Rusiei de a se amesteca in procesele democratice de guvernare.

Presedintele a anuntat ca FBI si Departamentul pentru Securitate Interna vor publica informatii clasificate privind activitatea cibernetica a serviciilor ruse de informatii. De asemenea, a confirmat ca Statele Unite au sanctionat noua persoane si entitati ruse, inclusiv GRU, FSB, doua servicii de informatii, patru ofiteri din cadrul GRU si FSB si trei companii care au asigurat suport material catre GRU.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

6825 vizualizari

  • -3 (45 voturi)    
    tactica pământului pârjolit... (Joi, 29 decembrie 2016, 21:43)

    Soarele [utilizator]

    ... asta pare că face administraţia Obama pe ultima sută de metri. Vezi votul de la ONU cu privire la Israel, interzicerea forajelor în Arctica, şi acum asta... toate făcute cu dedicaţie ca să nu se poată plânge Trump de moştenire grea, că i-o lasă foarte grea.
    • +2 (34 voturi)    
      lool (Joi, 29 decembrie 2016, 22:42)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      esti postacu' de servici ?
      • -6 (14 voturi)    
        prostacul de serviciu (Joi, 29 decembrie 2016, 23:20)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        In rezolutia ONU contra Israelului, aliat-cheie al SUA in Orientul Mijlociu, Statele Unite s-au abtinut, lasand sa treaca o rezolutie anti-Israel votata si de Rusia. Deci Putin si Obama au fost de aceeasi parte a baricadei.

        Obama incearca sa provoace reactii, probabil pentru a intarzia transferul de putere catre Trump. Vor mai fi asemenea provocari.
    • -1 (11 voturi)    
      hahaha (Joi, 29 decembrie 2016, 23:52)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

      tactica "pamantului parjolit" ?!? La 35 de diplomati expulzati e tactica "rusului parjolit" :))
  • -11 (29 voturi)    
    Interesantă abordare (Joi, 29 decembrie 2016, 21:46)

    Geirge [utilizator]

    Dar dacă în alegerile din SUA au avut loc interferențe ale serviciilor secrete străine se poate crede că ele au fost corecte? Sau trebuie să fie anulate și organizate alegeri repetate? Multpromovata democrație americană aici a dat un rateu, care nu mai poate fi corectat, iar în pierdere sunt cetățenii ei care în majoritate au votat pentru Hilary Clinton.
  • +5 (17 voturi)    
    35 de agenti (Joi, 29 decembrie 2016, 21:47)

    Mawrkuss [anonim]

    "secreti"! Adica erau bine cunoscuti, doar ca i-au selectat acuma pt expulzare.
  • -9 (31 voturi)    
    Imi place nota de atmosfera,se vede (Joi, 29 decembrie 2016, 22:00)

    xrogo [utilizator]

    orientarea "corecta"a redactiei!
    • +9 (15 voturi)    
      E ceva rău în asta? (Joi, 29 decembrie 2016, 23:06)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Expulzarea KGB-ilor e întotdeauna bine venită, indiferent cine recurge la ea...
  • +4 (28 voturi)    
    Iar iese Trump pe Twitter (Joi, 29 decembrie 2016, 22:16)

    banel [utilizator]

    De data asta sa dea asigurari prietenilor rusi ca lucrurile se vor schimba dupa 20 ianuarie.
    • -2 (10 voturi)    
      sa o crezi mata... (Joi, 29 decembrie 2016, 22:56)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Trump is a real American - he is proud to be American

      He and his Secretary of State would never allow to stay 3 hours just waiting for a meeting with Putin!!!! No way!
      • -3 (3 voturi)    
        Comentarii in engleza la articole in limba romana? (Vineri, 30 decembrie 2016, 10:46)

        Bozi [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Oare raspunsul asta e scris de cineva din "centrala CIA" de care vorbea Ghita? De cand stati in Romania nu ati fost in stare sa invatati limba romana?
    • +1 (15 voturi)    
      Nope (Joi, 29 decembrie 2016, 23:12)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Mă tem că va păstra o tăcere neobișnuită. Echipa lui e plină de haitori de ruși. Nu cred că e un accident.

      Singurele chestii pe care Trump le-a spus despre Putin au fost : „I don't know this guy” (nu-l cunosc pe tipul ăsta) și „Putin outsmarted both Obama and Clinton” (Putin l-ea tras clapa lui Obama și Clinton.). Într-adevăr Putin e-a tras clapa stângiștilor americani. Asfa nu îseană că Putin e genial sau pozitiv ci doar că ăia țăpuiți de el sunt prostovani...
      • +1 (5 voturi)    
        Trump+Putin=Love (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:20)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        "Singurele chestii pe care Trump le-a spus despre Putin au fost : „I don't know this guy” (nu-l cunosc pe tipul ăsta) și „Putin outsmarted both Obama and Clinton” (Putin l-ea tras clapa lui Obama și Clinton.). "

        Nu sunt singurele chestii. De fapt Trump l-a pupat in fund pe Putin prin multe alte declaratii publice. E singurul candidat la functia de presedinte al SUA care a laudat un dusman al tarii sale, un dictator de facto si si-a bestelit propriul presedinte.

        " Let me ask you about some of the things you've said about Vladimir Putin. You said, "I will tell you, in terms of leadership, he's getting an A, our president is not doing so well." ... "It's always A GREAT HONOR TO BE SO NICELY COMPLIMENTED BY A MAN SO HIGHLY RESPECTED WITHIN HIS COUNTRY AND BEYOND." LAUER: HE'S ALSO A GUY WHO ANNEXED CRIMEA, INVADED UKRAINE, SUPPORTS ASSAD IN SYRIA, SUPPORTS IRAN.. TRUMP: BUT DO YOU WANT ME TO START NAMING SOME OF THE THINGS THAT PRESIDENT OBAMA DOES AT THE SAME TIME? "
        goo.gl/HLejRJ

        " Sure, WHEN PEOPLE CALL YOU 'BRILLIANT' IT'S ALWAYS GOOD. ESPECIALLY WHEN THE PERSON HEADS UP RUSSIA," Trump told cohost Mika Brzezinski when asked about Putin praising him as "very talented" the day before.
        Scarborough pointed to Putin's status as a notorious strongman. "Well, I mean, IT'S ALSO A PERSON WHO KILLS JOURNALISTS, POLITICAL OPPONENTS, AND INVADES COUNTRIES. OBVIOUSLY THAT WOULD BE A CONCERN, WOULD IT NOT?" Scarborough asked.
        "HE'S RUNNING HIS COUNTRY, AND AT LEAST HE'S A LEADER," Trump replied. "Unlike what we have in this country." goo.gl/qkWlzm

        "Echipa lui e plină de haitori de ruși."
        Serios ? Pai Flynn, consilierul sau, a fost platit de rusi ca sa sustina discursuri prin Rusia si era invitat deseori sa comenteze la televiziunea de propaganda a Kremlinului Russia Today; este un sustinator al relatiilor apropiate cu Rusia.

        Noul sef al diplomatiei americane este un om apreciat de Rusia, fiind decorat in 2013 cu Ordinul Prieteniei.
        • -3 (5 voturi)    
          Las-o jos că măcăne. Mai încearcă pe la alte mese (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:35)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          Vii cu „citate” de la link-uri pe care Norton-ul la cataloghează drept „malicious website” și bagă un semn mare roșu de exlamare.

          Oricum dincolo de orice povești rămân faptele. Până la această oră Trump personal n-a reacționat la expulzarea de către administrația Obama a ciolovecilor. Ceea ce înseamnă acord tacit. Așa cum anticipt eu încă de ieri în postarea mea inițială. Spre deosebire de asta, atunci când hambasadoarrea lui Obama la ONU a lăsat să treacă rezoluția antiisraeliană a Consigliului de Securitate Trumpul a reacționat imediat și virulent spunând că va face tot ce e posibil pentru a anula rezoluția și chiar că va reduce sau tăia finanțarea americană a ONU.

          Mai mult, oameni din viitorea sa administrație plus căpetenii ale partidului republican au caracterizat deja măsura lui Obama de expulzare a muscalilor ca și „long overdue”. Adică mult prea târzie.

          Deci rămâne cum am stabilit: Încearcă să-ți reverși gargara progresistă pe la ăia cu creierașul cât aluna și memoria limitată la 10 minute.
          • +4 (4 voturi)    
            Declaratiile de amor ale lui Trump catre Putin (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:48)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            "Vii cu „citate” de la link-uri pe care Norton-ul la cataloghează drept „malicious website” și bagă un semn mare roșu de exlamare. "

            Schimba-ti antivirusul ca da "false positive", e serviciul de short link de la google, nu e nimic virusat. Uite aici in original:
            https://www.washingtonpost.com/news/the-fix/wp/2016/09/08/donald-trumps-answer-on-russia-and-vladimir-putin-at-the-commander-in-chief-forum-was-bananas/

            http://www.businessinsider.com/donald-trump-vladimir-putin-joe-scarborough-2015-12

            "Oricum dincolo de orice povești rămân faptele. " Exact despre asta e vorba, despre "faptele" de vitejie ale lui Trump, care-l lauda pe Putin pana ti se face greata.

            Legat de Israel, nu tot ce propune Israelul este aprioric bun, SUA a sustinut constant Israelul, insa nu si in acest caz in care Israelul greseste colonizand teritorii care nu i-au apartinut niciodata, ceea ce ingreuneaza procesul de pace cu palestinienii.

            "Deci rămâne cum am stabilit: Încearcă să-ți reverși gargara progresistă pe la ăia cu creierașul cât aluna și memoria limitată la 10 minute. "
            Care "gargara progresista" ? Eu ti-am prezentat fapte, nu gargara. Sunt declaratiile lui Trump, nu ale mele sau ale "progresistilor". Ca nu-ti plac tie, asta e alta treaba.
  • 0 (16 voturi)    
    chestia cu expulzarea (Joi, 29 decembrie 2016, 22:30)

    nicomar [utilizator]

    e periferica. ceea ce e intr-adevar debusolant e cum acest broncobama a putut lua un Nobel, ca apoi dupa tot dezastrul pe planeta pe care il lasa acum, NIMENI din intelighentia din vestul (vestit) ak Europei nu scoate un marait privind contradictia flagranta intre ce ar fi trebuit sa faca un laureat de Nobel si ce a facut nea hussein ! NIMENI, toti marii ganditori, umanisti (sunt sute - mii de profi platiti prin vest), nimeni nu scoate un pas despre dezastrul creat in Siria de susnumitul, in Libia, de continuarea si inrautatirea situatiei din Irak, ce sa mai spunem de Yemen (acolo e evul mediu live). toti marii ganditori, humanisti, stau cu botul in blidul lor plin cu zeci de mii de euroi, e plin, e ok, nu-i cazul sa faca valuri. primesc fondurile necesare pentru studentii lor de phd de la stim noi cine, e ok, studiem antropologia de un fel sau altul, nu conteaza, daca-i interesant si nu deranjeaza sponsorii, e ok
    • 0 (4 voturi)    
      Anapoda (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:35)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui nicomar

      Obama a ajuns ca Basescu, e vinovat pentru toate relele in lume ! Desigur nu se pomeneste nimic despre dictatorii care-si bombardeaza populatia, civilii, nimic despre Putin care-i sustine etc. Nu, Obama e de vina !
      Logica de autobaza !
      • -3 (3 voturi)    
        fac un efort (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:26)

        nicomar [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        si iti raspund: bronco e pionul neoliberalilor care vor sa domine lumea, vor resursele Rusiei pe nimic (cum au luat pe cele din RO), vor sa tina regiuni intregi in inapoiere (vezi America de Sud, zona araba, mai putin dictaturile cu shalvari, zona asiatica, Indonezia, Filipine, etc), dau lovitura acum la clasa de mijloc din Europa si US, ca planuri sunt fondurile private de pensii, statele le-au falimentat deja, etc. aici e pointul d-le no_bono. insi ca merkelita si obanana, ce sa mai spun de puieti asemanatori din Scandinavia (vezi DK ce tantosi sunt cu sanctiunile, cu bombardatul, dar in fiecare an trebuie redus bugetul la stat cu 2% !, NO, SE, Finlanda care in loc sa-si foloseasca resursele in domeniii ce sa asigure crestere economica, sunt duictati sa dea paraii pe rachete si magaoaie). adica tu chiar esti de acord, ca RO sa mareasca bugetul la armata, servicii, etc in detrimentul social ? (educatie, sanatate, drumuri, canalizare), chiar esti ?
      • -3 (5 voturi)    
        Deloc. (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:41)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Obama e vinovat pentru prostiile lui, nu pentru ale alților. Politica sa extenă e criticată dur cam de toată lumea. Incluisv de oameni din partidul lui. Asemeni politicii interne e un straniu amestec de impotență și inepții agresive. Efectele nu s-au lăsat prea mult așteptate: Resurgența fără precedet a islamismului violet și obrăznicia fără prereche a Rusiei și Chinei cu expansiunile de rigoare.
        • +4 (4 voturi)    
          Vnovatii selective (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:51)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Una e sa critici actiunile lui Obama si cu totul altceva este sa invinovatesti SUA pentru atacurile cibernetice sau sa pretinzi ca acestea nu au existat. Plus ca treci cu vederea dansul nuptial al lui Trump in jurul lui Putin. Ai o viziune selectiva.
  • -6 (12 voturi)    
    cam tarziu... (Joi, 29 decembrie 2016, 22:53)

    ..13 [utilizator]

    face curatenie administratia Obama....

    Dar mai bine mai tarziu decat niciodata.

    Cat de tare a gresit adminsitratia Obama in raport cu Rusia si Putin - asa o sa imi8 lase loc liber sa comentez din greu dupa plecarea lui Obama despre greselile pe care le-a facut administratia in special in mandatul 2012=2016...

    In curand o sa ne lamurim si cu afimratiile legate de o posibila colaborare intre Trump si Putin - niste povesti inventate de catre presa asociata democratilor - si daca este asa cum cred io atunci vor plati greu ceea ce au facut in ultima parte din anul 2016....

    Ca sa fie clar - tarile din SE Europei - si nu mai vorbim despre tarile foste sovietice - au mancat zi de zi regulat nemerniciile rusilor cel putin din perioada 2008. Pentru consecintele din aceasta zona cine o sa plateasca??? Plateste Obama, fam,ilia sa si vechea administratie prezidentiala??? evident NU - platesc fraierii de rand - de abia acum incepe lupta cu focuri deschise - in camp liber.

    Istoria il va judeca pe Obama pentru ceea ce a facut si mai ales pentru cele ne facute!
  • -3 (19 voturi)    
    ciudat! (Joi, 29 decembrie 2016, 22:55)

    srpc [utilizator]

    in timp ce Assange indica limpede cine a dat publicitatii mizeriile gastii Clinton, voi preluati punctul de vedere al mafiei din CIA si prezentati interventia rusa ca fiind sigura! manipularea asta e grosolana si fara efect, amigos.
    • +1 (3 voturi)    
      Foarte ciudat ! (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:31)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      “WikiLeaks dumped Podesta emails hour after Trump video surfaced” https://goo.gl/4JjnIc

      Nu ti se pare ciudata aceasta coordonare ? Daca CIA e mafie, atunci FSB si GRU ce sunt ? Gardienii democratiei ?!
      • -2 (4 voturi)    
        Deloc ciudat pentru cine are creierul la purtător (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:46)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Tataie, Ce ar fi să-ți folosești un pic creierașul? Așa cu grijă să nu se prăjească de atâta efort Mail-urile alea grețoase ale „democraților” nu trebuiau să existe. La fel cum server-ul privat al Clinonesei nu trebuia nici el să existe. Voi stângacii v-ați pierut cu totul mințile. În țestele voastre goale nu mai e vinovat infractorul ci doar ăla care-l dă în gât.
        • +3 (3 voturi)    
          Efectele propagandei (Vineri, 30 decembrie 2016, 21:58)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Ia o pauza de la conspiratii si incearca sa gandesti cu mintea ta, nu cu capul altora. Nu exista "stangaci" decat in mintea ta. Tot asa cum Trump nu este de "dreapta" decat in imaginatia ta. Trump este un populist fara scrupule si fara experienta politica, un lider xenofob ajutat de Rusia sa ajunga la putere.

          Tu crezi ca Trump s-a nascut din spuma marii ? Are in spate o istorie de tras tepe si de ocolire a platii impozitelor.
  • -4 (16 voturi)    
    da Doamne (Joi, 29 decembrie 2016, 22:56)

    srpc [utilizator]

    sa se alieze Trump cu Putin si sa le rupa boturile ocultilor gen Soros, Rotschild samd
  • -3 (9 voturi)    
    de abia acum reactioneaza si serviciile (Joi, 29 decembrie 2016, 22:59)

    ..13 [utilizator]

    Petnru ca presiunea pusa de ancheta referitoare la ce s-a intamplat referitor la incercarea de a interveni in alegerile presidentiale din Usa incepe sa capete contur exact si mai ales se asteapta rezultate concrete - si asta pentru ca exista un nou Presedinte - nu adormirea maicii domnului numit si OBla-bla-bla.
  • -5 (11 voturi)    
    Săritul peste cal e binevenit (Joi, 29 decembrie 2016, 23:05)

    Amerlocu [utilizator]

    Dacă rușii chiar au putut influența rezultatele alegerilor atunci cei vinovați de asta de la FBI, CIA, NSA și până la Obama trebuie judecați pentru înaltă trădare. Alegerile însă n-au fost influențate de ruși. Nu pentru că rușii n-ar fi dorit-o, ci pentru că n-au putut.

    Oricum după celebrrul „reset” al relațiilor cu Putler al lui Obama, ce a degenerat în războiul din Ucraina și-n obrăznicia fără pereche a Kremlinului din ultimii ani, isteria atnirusească a stângii americane e binevenită. Le va fi foarte greu să-l acuze pe Trump de în lunile următoare de antirusism, upă tot spectacolul din ultimele săptămâni l lui Obama. Pentru că în mod cert administrația Trumpului e pe un curs de coliziune cu Putler. Nu pentru că Trump ar avea ceva împotriva muscalilor, ci pentru că regimul putlerist nu poate supravițui fără un inamic principal în cârca cărui să fie aruncate tote ratările Rusiei.
    • +2 (4 voturi)    
      Vinovata e victima ? (Vineri, 30 decembrie 2016, 12:27)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      "Dacă rușii chiar au putut influența rezultatele alegerilor atunci cei vinovați de asta de la FBI, CIA, NSA și până la Obama trebuie judecați pentru înaltă trădare. "

      Asta e ca si cum ai spune ca pentru viol vinovata e victima.

      "Alegerile însă n-au fost influențate de ruși. Nu pentru că rușii n-ar fi dorit-o, ci pentru că n-au putut."

      Da' de unde stii tu ? Agentiile de securitate ale SUA au aceste dovezi, de asemenea exista audituri de securtate cibernetica facute de companii private, toate indica implicarea rusilor. E ciudata atitudinea asta partinitoare fata de rusi si negarea tuturor acestor evidente.
      • -3 (3 voturi)    
        problema e cine e victima (Vineri, 30 decembrie 2016, 15:38)

        nicomar [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        chestia cu agentiile alea care tot dau verdicte PUBLICE (auzi culmea ironiei, agentii de securitate !) or lucra tot ca negromanul ala cu tirurile alea irakiene, cu desene Disneyland, filme Hollywood (vezi Star Wars), ce erau cica laboratoare ascunse si greu de reperat si cica fabrica omuleti verzi care au "ocupat" mai apoi Crimeea ! nu vezi cat ridicol este in asta. adica pe astia care fac fraude bancare ii pot prinde si pe astia care manipuleaza alegeri preshedentiale, lasa sa "scape" tot felul de chestii in presa de partid (cnn - democrati !). slava Domnului ca nu a ajuns killary - hillary presh ! sa vedem acum in Europa maturati o gramada de iepurasi care nu fac altceva (pt ca numai la asta se pricep) decat sa tipe cu pericolul rusesc, dar uita saracii de speculantii din Panama, de fraudele imense pe care le fac multinationalele, de faptul ca productia industriala dispare din Europa (se muta in jungla), nu scot o iota ce se face cu PROFITUL gigantic care se face acum in lume cu globalizarea, etc
      • -1 (3 voturi)    
        Prostia nu e circumnstnță atenunată (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:57)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        Primo: Dacă-s victime atunci să-și caute alte slujbe de victime.

        Secundo: Oamenii ăia sunt plătiți ca să apere țara asta și instituțiile ei. Iar alegerile corecte sunt instituția fundamentală a SUA. Dacă nu sunt capabili să o facă trebuie să plece. Însă ei au făcut ceva și mai grav: Pretind că au fost la curent cu măsluirea alegerilor, însă nu au făcut nimic împotriva măsluitorilor și au ținut atacurile ascunse săptămâni în șir. Ba mai mult Administrația Obama a încercat să elimine controlul american asupra domeniilor de internet. Toate astea au un singur nume: Înaltă trădare.

        Tertio: Mașinile de vot americane nu sunt legate la internet. Pentru ca muscalii să le mânărească ar fi trebuit să aibă acces fizic la fiecare în parte. Tu ești capabil să gândești, măcar ocazional?
        • +3 (3 voturi)    
          Minciuna continua... (Vineri, 30 decembrie 2016, 22:04)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          " Însă ei au făcut ceva și mai grav: Pretind că au fost la curent cu măsluirea alegerilor, însă nu au făcut nimic împotriva măsluitorilor și au ținut atacurile ascunse săptămâni în șir. "

          Asta este o minciuna evidenta ! Poti sa probezi ceea ce sustii ? Ma indoiesc, din moment ce crezi tampeniile astea.

          "If Russia, or some other entity, was hacking, why did the White House wait so long to act? Why did they only complain after Hillary lost?"
          http://www.politifact.com/truth-o-meter/statements/2016/dec/15/donald-trump/pants-fire-trump-tweet-about-russian-hacking-probe/
  • 0 (12 voturi)    
    Too little too late (Joi, 29 decembrie 2016, 23:13)

    MPopa [utilizator]

    Din pacate Obama a irosit cei 8 ani pe care i-a avut la dispozitie ca presedinte. A sperat sa se inteleaga diplomatic cu rusii, cu chinezii, cu iranienii, cu Israelul. A esuat pe toate fronturile. Se poate spune doar ca nu a inrautatit lucrurile, e si asta o realizare, dar reputatia pe plan international a Statelor Unite s-a cam scufundat. Si sincer nu inteleg care-i ratiunea pentru care s-a gandit in ultimul ceas sa se arate mai combativ, cand evident actiunile lui nu mai conteaza - toata lumea il asteapta pe Trump.
  • -3 (13 voturi)    
    Cu cei 35 de rusi am inteles (Joi, 29 decembrie 2016, 23:21)

    mbm [utilizator]

    Dar unde e stirea cu cei 350 de bugetari americani concediati? Cei care ar fi trebuit sa contracareze astfel de actiuni din exterior?

    Si unde e declaratia prin care Obama isi cere scuze pt ca e un dobitoc, care a condus un sistem de doi lei, o tara in care rusii vin si fac ce vor?

    Si daca rusii au influentat doar rezultatul alegerilor, s-ar putea ca influenta fundamentalistilor musulmani sa fie mult mai mare.
  • -3 (3 voturi)    
    Da (Vineri, 30 decembrie 2016, 16:08)

    xolv [utilizator]

    Astia sunt rusii care au scris pe genunchi 8000 de emailuri de au facut-o pe biata HRC sa piarda alegerile..