Israelul, in defensiva dupa rezolutia ONU care ii cere sa opreasca colonizarea din Teritoriile Palestiniene: Respingem rezolutia. Nu ne vom conforma

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:00 Actualitate | Internaţional

Benjamin Netanyahu
Foto: Agerpres/AP
Premierul israelian Benjamin Netanyahu condamna rezolutia ONU care cere oprirea colonizarii adoptata vineri de Consiliul de Securitate al ONU si il critica, in termeni deosebit de duri pe presedintele american Barack Obama, informeaza AFP. Intr-un comunicat de presa transmis de biroul lui Netanyahu, se arata ca Israelul nu se va conforma rezolutiei.

"Israelul respinge aceasta rezolutie antiisraeliana rusinoasa a Natiunilor Unite si nu se va conforma", se arata in comunicatul biroului premierului israelian.

"In conditiile in care Consiliul de Securitate al ONU nu face nimic pentru a opri masacrul a jumatate de milion de persoane in Siria, el se raliaza impotriva singurei democratii adevarate din Orientul Mijlociu, Israelul, si numeste zidul de vest (Zidul Plangerii) 'teritoriu ocupat' ", se mentioneaza in comunicat.

Statul evreu "asteapta cu nerabdare sa lucreze cu presedintele ales Donald Trump si cu toti prietenii nostri din Congres, republicani precum si democrati, pentru a neutraliza efectele devastatoare ale aceste rezolutii absurde", se mai arata in document.

Michael Oren, fost ambasador al Israelului in SUA si ministrul adjunct insarcinat cu diplomatia publica, a lasat sa se inteleaga ca rezolutia este antisemita".

Consiliul de Securitate al Natiunilor Unite a aprobat vineri seara o rezolutie prin care se solicita liderilor israelieni sa puna capat construirii ilegale de colonii evreiesti in Teritoriile Palestiniene, dupa ce Statele Unite au refuzat sa blocheze prin veto rezolutia, in ciuda acuzatiilor lansate de Tel Aviv si de republicanul Donald Trump, transmite Reuters.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

9455 vizualizari

  • -22 (54 voturi)    
    iata cine l-a dorit pe Trump!! (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:11)

    king david hotel [utilizator]

    Evident, rezolutia e "antisemita"!! Deci Onu e antisemit, iar cum antisemitismul e ilegal, Onu va fi judecata si condamnata!
    • +14 (56 voturi)    
      Așa, și ? (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:24)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Evreii și l-au dorit pe Trump la Casa Albă, este evident. Așa cum și musulmanii - mai mult sau mai puțin jihadiști - și-au dorit-o pe madam Clinton, și l-au avutîn ultimii 8 ani pe Obama. Asta nu pare să vă deranjeze, vă deranjează doar preferințele evreilor. De ce ?
      • -9 (23 voturi)    
        de unde ai dedus ca ma deranjeaza? (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 17:19)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        E doar o constatare!

        Iar acel "de ce?" impertaviv mi se pare nepoliticos!
      • +5 (5 voturi)    
        ei (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 22:45)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        nu chiar toti evreii, cei de la nytimes, los angeles times, cnn, cbs, nbc, etc, cei din universitati plus cei de la hollywood nu l-au dorit de loc. Si astia nu sint chiar asa putini. Sa nu confundam israelul cu evreii americani. Israelul, da, l-a vrut pe trump.
    • 0 (8 voturi)    
      da coisan, ONU este anstisemit (Duminică, 25 decembrie 2016, 0:55)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui king david hotel

      ONU a condamnat Israelul in urma razboiului din Yom Kipur cand ciuhapii (6 tari arabe aliate, 1.2 mil soldati) au incercat sa invadeze Israelul si sa-l stearga de pe harta.
      Israelul s-a aparat, a ucis ciuhapi la greu si ONU a condamnat Israelul.
      intelegi? de vina sunt victimele!

      vreo noutate? nu, caci azi, ciuhapii ataca europeni in casele lor, ucid, violeaza, joaca taharrush - si de vina sunt europenii.

      la fel si Komisia Europeana - un organism antisemit.
      pe strazile Europei marsaluiesc cohorte de ciuhapi cerand arderea si gazarea evreilor - mai ceva decat o facea SS in 1933.
      Komisia Europeana, care daca spui ceva despre ciuhapi racneste "islamofobie", nu gaseste nimic de spus pt. acest nazism islamic.
      • +1 (1 vot)    
        corect... (Marţi, 27 decembrie 2016, 10:08)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        toate organismele internationale cat si guvernele vest europene respectiv nord americane sunt infiltrate de teroristi arabi din diferite organizatii teroriste musulmane sau state terorist musulmane. Toate aceste organisme/state terorist musulmane au ca obiectiv deturnarea si acapararea acestor organisme in scopul distrugerii civilizatilor bazate pe crestinism si a statului israel.
    • +6 (6 voturi)    
      Statul Israel a fost creat prin rezolutie ONU (Duminică, 25 decembrie 2016, 5:05)

      AnadeRomania [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Wikipedia
      „On 29 November 1947, the United Nations General Assembly adopted a Partition Plan for Mandatory Palestine. This specified borders for new Arab and Jewish states and an area of Jerusalem which was to be administered by the UN under an international regime.[13][14] The end of the British Mandate for Palestine was set for midnight on 14 May 1948. That day, David Ben-Gurion, the executive head of the Zionist Organization and president of the Jewish Agency for Palestine, declared "the establishment of a Jewish state in Eretz Israel, to be known as the State of Israel", which would start to function from the termination of the mandate.[15][16][17] The borders of the new state were not specified in the declaration.[”
      • 0 (0 voturi)    
        yes, but... (Marţi, 27 decembrie 2016, 11:37)

        press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui AnadeRomania

        - back then, the islam had no influence to the UN.
        - back than domestic and foreign policy of US, GB, Canada & others was not influenced by the islamist states or islamist organizations
        - back than US had no Obama....

        samd...
        .
        entiende amigo?!...
  • -8 (38 voturi)    
    cine nu respecta rezolutiile Onu pateste ceva? (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:13)

    king david hotel [utilizator]

    Parca Saddam nu a respectat rezolutiile Onu si nu i-a fost prea bine!!
    • +17 (39 voturi)    
      Să nu ne amăgim (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:56)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Saddam și-a luat-o pe coajă nu din cauza ONU, ci pentru că a afectat interesele unor mari puteri. ONU devine pe zi ce trece o asociație de împletitori de răchită care nu mai impresionează pe nimeni. Iar rezoluții de genul celei de ieri nu contribuie deloc la sporirea prestigiului ONU...
    • +1 (3 voturi)    
      Acum trebuie (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 22:58)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Sa demonstreze ca nu se poate trai cu musulmanii
  • +14 (16 voturi)    
    Mai degraba in ofensiva! (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:20)

    Andradda [utilizator]

    ....
  • +16 (26 voturi)    
    parcă putin era singurul care (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:22)

    Mendebilul [utilizator]

    îl iubea pe trump... eu nu mai înțeleg nimic. acum și israelul, și marea britanie....
  • -1 (51 voturi)    
    Teritoriul (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:23)

    Kepler [utilizator]

    apartine Israelului. A fost obtinut in urma unui razboi care nu a fost declansat de Israel.
    Pot sa faca ce vor ei in acel teritoriu.
    • -1 (21 voturi)    
      ca rusii in Crimeea sau Ucraina? (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 17:24)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Ca doar nu rusii au declansat ostilitatile! Asa zic ei.
      • +1 (7 voturi)    
        Rossia (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 22:09)

        KostasP [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        A luat-o in barba. A castigat crimeea si a pierdut ucraina.
    • -1 (21 voturi)    
      exista o lege pentru teritorii ocupate (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 17:45)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Nu ai voie sa comiti genocid, nu ai voie sa construiesti, ... Exista legi si pentru razboi: cine nu le respecta comite crime de razboi. Suna cunoscut? Vad ca esti afon in materie de Drept.
      • +5 (13 voturi)    
        ia zi non-afonule (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 19:56)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        Cum suna legea aia privind teritoriile ocupate?
        Daca sunt ocupate inseamna ca apartin altui stat, carui stat in acest caz? Cisi-Iordania a stat sub Iordanieni din '48 pana in 67. Nici miau nu s-a auzit pe la ONU despre palestinieni si drepturi!
        Mai intreb inca o data: Cui apartin teritoriile "ocupate" : Palestinei? Iordanului? Imperiului Britanic? Imperiului otoman?
        • +1 (5 voturi)    
          nu conteaza afonule (Duminică, 25 decembrie 2016, 2:42)

          demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          "A fost obtinut in urma unui razboi" - asta e suficient
          Eu vorbeam de lege in general, nu de un caz particular. Sunt rational, nu emotiv sau adept post-truth.
    • -4 (18 voturi)    
      :))))) (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 18:20)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Superba logica evreiasca. QED
      Shalom
  • -1 (35 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:24)

    tudorr [utilizator]

    Aia s-au combat pe acolo in razboi pe bune, israelienii au castigat prin lupta teritoriul, nu vad care e problema...decat sa fie stilul american subminant si cu sfori trase din umbra macar astia sunt pe fata!
  • +17 (45 voturi)    
    S-avem pardon ! (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:43)

    Susufler0 [utilizator]

    "Israelul respinge aceasta rezolutie antiisraeliana rusinoasa a Natiunilor Unite si nu se va conforma", vi se pare a fi o atitudine defensiva a Israelului, cum sugerati in titlul articolului ? Mie, dimpotriva, mi se pare o atitudine extrem de ofensiva la nivel declarativ, dar si diplomatic !

    Trista Lume ! Aproape "civilul" Obama se comporta acum, pe final de ultim mandat la Casa Alba, de parca ar dori sa castige Premiul Nobel pt Pace : a desfintat Registrul ce tine evidenta cetatenilor musulmani intrati pe teritoriul SUA, nu se opune cu veto la o rezolutie a Consiliului de Securitate al ONU, indreptata impotriva Israelului, gratiaza regimente intregi de condamnati (nu doar la pedepse usoare ) !

    PS. Ii inteleg pe israelieni ca il asteapta pe republican intrucat s-au saturat de democrat !
    • +3 (5 voturi)    
      da (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 22:48)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      obozo se comporta de parca ar fi chavez sau castro in persoana, e cel mai antiamerican presedinte din istorie.
      • +3 (3 voturi)    
        Neplacut pt el este faptul ca va fi contemporan (Duminică, 25 decembrie 2016, 14:18)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        cu "istoricii" americani "ai prezentului" care il vor trece in categoria "rebuturi la Casa Alba" !
  • +5 (51 voturi)    
    antisemetism pe naiba (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:54)

    deveselu [utilizator]

    Tot ce este împotriva statului evreu este antisemetism, au devenit ridicole și aberante cerințele evreilor parca ei au fost singurul popor care a suferit dp urma naziștilor, nu poți sa nu te duci cu gândul la teoria conspirației aceea ca holocaustul a venit ca o mănușă potrivită în crearea statului evreu.
    • -7 (17 voturi)    
      acum si tu esti antisemit! (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 17:25)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

      ba si negationist!

      Nasol.....
    • +5 (31 voturi)    
      Până una alta... (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 17:34)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

      ...evreii nu mai sunt prigoniți de Hitler, dar sunt fugăriți cu voioșie de jur-împrejurul globului de stânga progresistă și neo-marxistă, de conivență cu Islamul.
    • +9 (21 voturi)    
      Pai la fel și cu... (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 18:24)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

      musulmanii si ideologia lor fascistă numita islam...dacă zici ceva de ei ești catalogat imediat drept razizd, gzenovob sau egzdremizd de dreabda...pai uitate la PSD, a fost de ajuns sa nominalizeze o musulmană la conducerea guvernului și gata, a închis gura la toată lumea!..toți au amutit. KWI care este exponentul marxismului deșănțat promovat de stăpânii lui nu putea sa respingă nominalizarea deoarece contravenea flagrant cu politica multiculturalista a Bruxelles-ului și a mumei pădurii ...
      • +4 (6 voturi)    
        poate (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 22:53)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        ne intilnim si bem un vin bun, cit mai putem, bineinteles, pina nu pune merkel prin pudelul sau johanis sharia pe noi, asta inghite orice numai sa fie unde e, iar psd dragnea ponta vrea sa-l intreaca, e o adevarata competitie intre ei, iar de pe margine nicusorii saliveaza.
        • +1 (1 vot)    
          cu placere... (Luni, 26 decembrie 2016, 16:26)

          press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          ...sper totusi ca sharia sa stea dreaq la ea acasa!!...hehe...la noi nu e loc de rahaturi de genul asta
    • +4 (6 voturi)    
      mai gandeste-te ! (Duminică, 25 decembrie 2016, 1:23)

      math_2 [utilizator] i-a raspuns lui deveselu

      Eventual la urmatoarea ipoteza: Ungaria, Bulgaria, Ucraina si Rusia ar avea ca obiectiv declarat desfiintarea statului ROMANIA.

      Ti s-ar parea distractiv ? Daca nu, gandestet-te ca Romania ar fi un dreptunghi cu latura mica de 30 km, inconjurat de vecini vor sa ne desfiinteze ?
  • -9 (13 voturi)    
    fiecare la plecare.. (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:55)

    splinty [utilizator]

    are ceva agatat din timpul mandatului ce devine o obsesie/curiozitate/dorinta ce acum le-o paseaza celorlalti ... oare cum ar fi/fost etc??...
  • +1 (31 voturi)    
    rusionoasa este atitudinea israelului (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 17:25)

    mad0nion [utilizator]

    refolosesc la nesfarsit argumentul antimenitismului. Orice nu le serveste interesele este catalogat antisemit. Cu orice prilej ne servesc aceeasi ciorbita reincalzita din acelasi holocaust pe care il flutura pe toate canalele media.
  • +8 (32 voturi)    
    Obama (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 18:24)

    Kepler [utilizator]

    este ridicol prin ceea ce face la sfirsit de mandat si practic demonstreaza ca este un musulman deghizat.
    • +6 (24 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 19:39)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Nu e nici macar deghizat. Are origini islamiste si e atasat de islam, de aici si iubirea cu Iranul!
  • +2 (6 voturi)    
    Un prim ministru musulman?? E corect?? (Duminică, 25 decembrie 2016, 12:12)

    Iuli202 [utilizator]

    Domnule Dragnea. cred ca jucati niste carti nebune,Daca aveti d egand sa numiti un musulman ca prim ministru. intr-un context in care musulmanii au savarsit toate atentatele, ori esti nebun ori sclavul unei masonerii care vrea sa distruga Romania. Un ministru musulman are toate parghiile la indemana, Cum sa le dati pe mana unui musulman intr-o tara ortodoxa , majoritara??? TREZIREA !!! -din somnul morti
  • -1 (5 voturi)    
    mai rasfoiti istoria... (Duminică, 25 decembrie 2016, 18:04)

    Observatory [utilizator]

    valoarea economica a unei tari se calculeaza dupa numerul de evrei di acea tara !
    N. Iorga
  • +1 (7 voturi)    
    Cine este Obama... (Duminică, 25 decembrie 2016, 18:12)

    Observatory [utilizator]

    noi aici cunoastem: Mama fosta comunista, tata fost comunist di Kenya, sau uibit si l-au avut pe Obama.
    El a plecat cu altele, si a mai avut si alti copii...
    Obama a studiat primal clase primera la Djakarta, cel mai populat stat muslim din lume>
    Este 100% muslim, iar numele lui este Barack Hussein Obama!!! Suna numele lui Italian sau lumea e proasta !???