CEO-ul Lockheed Martin i-a promis lui Trump ca va lua masuri pentru reducerea costurilor avioanelor F-35

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 12:11 Actualitate | Internaţional

F-35 Lightning II
Foto: www.lockheedmartin.com
Directoarea executiva al Lockheed Martin Corp, Marillyn Hewson, i-a transmis vineri presedintelui ales al SUA, Donald Trump, ca este determinata sa reduca costul programului de dezvoltare a avioanele de lupta F-35, informeaza Reuters.

Hewson a declarat ca a vorbit cu Trump vineri dupa-amiaza si l-a asigurat ca i-a auzit "tare si clar" mesajul privind reducerea costurilor programului F-35, estimat in prezent la 379 miliarde de dolari.

Donald Trump aa sugerat, intr-un mesaj postat pe Twitter, ca o aeronava mai veche produsa de rivalul aerospatial Boeing ar putea oferi o varianta mai ieftina la F-35.

"In baza costurilor enorme si a costurilor depasite pentru F-35 al Lockheed Martin am cerut Boeing sa vina cu un pret pentru un F-18 Super Hornet comparabil!" a spus Trump.

"L-am informat de angajamentul meu personal de a reduce agresiv costurile", a declarat directorul Lockheed Martin.

Actiunile Lockheed au incheiat sedinta de vineri in scadere cu 1,3% pe bursa de la New York, aproape de cel mai slab nivel de la aflarea rezultatului alegerilor prezidentiale din SUA.

Trump s-a intalnit miercuri cu directorii executivi al Lockheed si Boeing.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

6986 vizualizari

  • +23 (39 voturi)    
    lol (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 12:19)

    Adrian_1234 [utilizator]

    deci se poate, trebuie doar sa ai cxxx sa zici si sa nu taci ca fraierul
    • +1 (9 voturi)    
      va reduce costul (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 19:09)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      si capacitatea de la 18 avioane sovietice halite la ...16 :)))
  • +3 (13 voturi)    
    pe vremuri (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 12:44)

    anion [utilizator]

    La noi cand pe vremuri era vorba sa reducem pretul de cost la utilaje, se alcatuiau planuri pe hartie. Niciodata nu se intampla ca ceva sa fie mai ieftin, din contra se adauga mai multa birocratie pentru implementat, urmarit,evaluat si controlet planurile, nu numai in uzina ci si la centrale, directii, ministere. Sa speram ca reducere agresiva inseamna ceva de ordinal miliardelor de dolari.
  • -1 (19 voturi)    
    F-35 franciza low cost (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 12:48)

    MenInBlack [utilizator]

    ...made in Cina :)))
    • +11 (19 voturi)    
      adica mai bn arunci banii pe fereastra (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 13:54)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui MenInBlack

      Trump nu a cerut un pret jumate cat un MiG, sa vorbim de chinezarii. Trump a cerut un pret DECENT pentru performantele promise(nu obtinute).
      • +11 (23 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 14:06)

        Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        Proiectul F-35 (cu tot ce presupune) a constat peste un TRILION de dolari . Da , ati auzit bine , un TRILION . Peste 1000 de miliarde de dolari . SI recent au mai cerut o majorare de cateva miliarde. PIB-ul Rusiei pe un an .

        O bataie de joc..
        • -6 (18 voturi)    
          Nope, de unde bataie de joc? (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:39)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

          Va e ciuda?
        • +1 (3 voturi)    
          de ce...? (Duminică, 25 decembrie 2016, 10:35)

          didiutzu [utilizator] i-a raspuns lui Flaviius

          ... e cumva o cheltuiala din banii tai, sau ai Romaniei? e din banii lor, asa ca treaba lor!!!
          (Bine ca au , daca vrei opinia mea!)
  • -3 (21 voturi)    
    vrajeala (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 13:20)

    zz one [utilizator]

    " i-a promis lui Trump ca va lua masuri" este zero, niente,null sau nada.

    raspunsul corect era , dam banii inapoi ( aia cheltuiti pe prostia altora si-a voastra) si promitem sa venim cu bani de acasa si sa va finalizam comanda/proiectul.

    Ar trebui sa-i ingroape pe aia de la Lockheed, dar cine stie? ( sau Trump latra ca sa auda satul si dupa gard e leopardu').
  • -29 (39 voturi)    
    sa-i pupe picioarele lui Putin (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 13:46)

    xanti [utilizator]

    Daca nu era el nu ajungea presedinte.
    • +11 (21 voturi)    
      mai era o sansa: (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 14:41)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      noroc ca existi; ce urita ar fi viata fara trompete mujice :P
    • +7 (15 voturi)    
      Picioarele aluia put tavarase (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:40)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      crezi ca oricine rezista ca tine?
  • -4 (12 voturi)    
    corecta ar fi o licitatie (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 14:06)

    mihaitzateo [utilizator]

    Mie mi s-ar parea corect sa fie licitatie,intre Boeing si Lockheed.

    Apoi, Boeing face niste avioane de pasageri extraordinare de bune si de safe ,ei de ce sa nu aibe o sansa sa faca avioane de vanatoare?
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 15:00)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      mihaitza, competitia a avut loc:
      https://en.wikipedia.org/wiki/Joint_Strike_Fighter_program
  • -9 (23 voturi)    
    Administrația Trump poate cumpăra și MIGuri (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 14:37)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă companiile americane nu oferă produse la prețuri decente.

    US este o piață liberă, bazată pe principiile liberei competiții.
    • +12 (14 voturi)    
      Nu in domeniul militar (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 14:59)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      unde orice material, component trebuie produs in SUA sau companii din unele tari aliate. Plus orice companie participanta trebuie calificata de un audit cu standarde militare, ISO nu e suficient. Companiile se bat pentru contracte guvernamentale pentru ca primesc banii pe produs. La produsele civile cumparatorul poate face faliment sau sa fie in imposibilitate de plata.
    • +10 (12 voturi)    
      Ignorantule (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:22)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Lol
    • +10 (14 voturi)    
      Neah, i-ar incurca pe fermieri (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:42)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Si mai e si greu sa cari la fier vechi un mig infipt in aratura.
  • -4 (14 voturi)    
    cum suna asta (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:01)

    Pink Z [anonim]

    Ala vine in vizita, aia declara ca o sa depaseasca planul de productie..

    Suna fix ca vizitele de lucru ale lui nea nicu..
    • -1 (3 voturi)    
      degeaba ti-au dat minusuri! (Duminică, 25 decembrie 2016, 14:57)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      Da, suna exact ca pe vremea lui Pingelica, cand Tovarasul facea vizite de lucru si dadea pretioasa indicatii!
      Si cerea deigur reducerea cheltuielilor!!!
  • +19 (23 voturi)    
    Suna cam asa (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 16:21)

    KostasP [utilizator]

    Lockheed va intra intr-un con de umbra pt urmatorii 30 de ani si nu va mai avea nici un fel de comenzi de la us army daca nu livreaza ceea ce au promis reducand bugetul de cheltuieli in acelasi timp. Trump o fi el ignorant dar la afaceri se pricepe. Vp-ul de la lockheed a inteles perfect mesajul.
  • -1 (5 voturi)    
    Cind clientul tau e guvernul,... (Sâmbătă, 24 decembrie 2016, 19:31)

    Chaos & Collapse [utilizator]

    ... bagi miinile in banii publici pina la umeri.

    Zicea un roman, inginer, acum vreo 10-15 ani, ca a fost la sediul Boeing ca sa asiste la o conferinta si, in pauza, s-a dus la barul din hol si a cerut o cafea. O cafea filtru obisnuita, fara nimic special. A platit cu o hirtie de 20 de dolari si statea cu mina intinsa sa primeasca restul. Dar fata din spatele tejghelei i-a aratat lista cu preturile. O cafea filtru costa douzeci si ceva de dolari. A mai scos cinci dolari. Ce era sa faca?

    Iti dai seama ce salarii plateste Boeing daca un comerciant care a venit in cladirile lor cu o masinarie de fiert cafea poate sa ceara si reuseste sa vinda salariatilor din building o ceasca de cafea cu 23-25 de dolari, adica de vreo zece ori pretul din orice Starbucks din America?

    Risipa imensa de bani e una din explicatiile faptului ca USA cheltuieste pe inarmare mai mult decit celelalte 9-10 state care o urmeaza in topul marilor cheltuitori pe tehnica militara.
    • +1 (1 vot)    
      Presupunind... (Duminică, 25 decembrie 2016, 10:43)

      didiutzu [utilizator] i-a raspuns lui Chaos & Collapse

      ... ca povestea ta e reala - nu vad care e problema ca se "distreaza" pe banii lor! Chiar cheltuind asa de mult pe tehnica militara - macar "jucariile" lor functioneaza.... La noi ,tot asa, se fura/umfla preturi - iar ce rezulta se surpa sau se crapa sau ...samd.
  • -1 (5 voturi)    
    35 (Duminică, 25 decembrie 2016, 11:19)

    dacianus [utilizator]

    ca sa reduca costurile il vor face fara scaun pt pilot....nu cred ca pot renunta la armament