Armata siriana anunta ca a recucerit in totalitate orasul Alep

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 22 decembrie 2016, 20:44 Actualitate | Internaţional

Siria - Alep, distrus de razboi
Foto: Captura YouTube
Regimul sirian anunta ca a reusit joi sa preia controlul total al orasului Alep, al doilea ca marime din tara, obtinand o victorie semnificativa in fata rebelilor de la inceputul razboiului in 2011, informeaza AFP.

"Gratie sangelui martirilor nostri si sacrificiilor valoroaselor noastre forte armate, precum si a fortelor suplimentare si a aliatilor (...) comandamentul general al fortelor armate anunta intoarcerea securitatii in Alep dupa eliberarea sa de sub terorism si de sub teroristi, precum si eliberarea celor care au ramas", a anuntat armata intr-un comunicat de presa.

"Aceasta victorie reprezinta un punct de cotitura strategica (...) in razboiul impotriva terorismului (...), scoate in evidenta capacitatea armatei siriene si a aliatilor sai de a castiga lupta impotriva grupurilor teroriste si de pune baza unei noi etape inlupta contra terorismului din toate teritoriile Republicii Arabe Siriene", se mai arata in document

Anuntul vine dupa iesirea ultimului convoi de rebeli si civili din estul Alepului, fost bastion rebel al orasului cazut dupa o luna de campanie violenta de bombardament aeriene si la sol.

Odata cu pierderea cetatii-bastion, devenita un camp de ruine din cauza bombardamentelor grele, rebeliunea sufera cel mai grav regres al sau de la inceputul razboiului.


Citeste mai multe despre   






















​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste VIDEO in articol

5383 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    Felicitări poporului sirian și conducătorului său! (Joi, 22 decembrie 2016, 21:22)

    Nyk1 [utilizator]

    Sunt pe cale să-și ia țara înapoi!
    • +4 (12 voturi)    
      esti slab informat (Joi, 22 decembrie 2016, 22:38)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Faceti greseala sa va imaginati Siria ca o tara europeana omogena, nu, este formata din etnii si religii diferite, nu este usor s-o unesti cand deja au murit 500 000 persoane. Siria acum este formata din 4 sirii, faptul ca au cucerit un oras mare, nu inseamna ca se vor impune in partea kurda sau sunita. Nu uita ca fara ajutorul rusesc masiv Assad nu reusea acest lucru. Si ce va face assad cu un oras semi-gol si in ruine ? Dupa razboi Siria va fi impartita.Assad va rmane cu o sirie mica la mediterana, rusii au nevoie de un port si o baza aeriana in zona, faptul ca Siria este mare sau mica nu are importanta pt. panul lor.
    • -1 (5 voturi)    
      De la cine, Gogule? (Vineri, 23 decembrie 2016, 10:20)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      De la cetățenii care s-au revoltat împotriva dictatorului asasin?
  • -8 (18 voturi)    
    URSS rushine sa va fie ! (Joi, 22 decembrie 2016, 21:37)

    un domn [utilizator]

    neam de drojdieri care se lupta cu niste camilari !
  • +3 (7 voturi)    
    Primele doua minciuni spuse in emisiune: (Joi, 22 decembrie 2016, 22:12)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    1. Ca SRI a dat candva aviz favorabil afirmand ca doamna respectiva este absolut curata, "dincolo de orice indoiala".
    Nu! SRI a raspuns ca "nu detine informatii nefavorabile".
    2. Ca Presedintele a spus ca "propunerea e foarte buna".
    Nu! Tot Dragnea a qfirmat azi ca presedintele a spus ca e "o propunere decenta".
  • -5 (17 voturi)    
    E la misto titlul, nu? (Joi, 22 decembrie 2016, 22:22)

    Quantum [utilizator]

    Cum poti sa recuceresti ceva ce nu mai exista?
    • +1 (11 voturi)    
      70% din oras (Joi, 22 decembrie 2016, 23:30)

      chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui Quantum

      e in conditii normale. doar propaganda (CNN sau ce-o fi) vrea sa-i convinga pe oameni ca alep-ul e un fel de stalingrad.
  • 0 (6 voturi)    
    Felicitări (Vineri, 23 decembrie 2016, 0:34)

    Cnut [utilizator]

    Au recucerit în totalitate Alep-ul (sau ce a mai rămas din el), și au re-pierdut în totalitate Palmira (sau ce a mai rămas din ea)...
  • +2 (4 voturi)    
    nu putem să nu (Vineri, 23 decembrie 2016, 10:40)

    PaulPastout [anonim]

    felicităm regimul Assad și pentru faptul că nu a distrus antenele rețelei mobile din Aleppo, pentru ca hipsterii jihadiști să-și poată transmite selfiurile și pateticele chemări la cel de-al treilea război mondial. Pur și simplu, în rahatul în care ne-am trezit, să începi al treilea război mondial pentru a salva Al-Qaeda pare rezonabil, nu?