Ministrul rus al Apararii compara armata britanica cu cea a lui Hitler

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 22 decembrie 2016, 13:42 Actualitate | Internaţional

Serghei Soigu
Foto: AGERPRES
Ministrul rus al Apararii, Serghei Soigu, a acuzat joi armata Marii Britanii ca actioneaza precum cea a lui Hitler in timpul exercitiilor sale militare in cadrul carora dusmanul simuleaza ca poarta, potrivit acestuia, uniforma rusa, scrie AFP.

"Fortele armate britanice au inceput sa foloseasca tancuri ruse si uniforme militare ruse pentru a simula prezenta inamica", a declarat Soigu, citand agentia publica Ria Novosti, in tipul unei reuniuni a unor inalti oficiali militari, in prezenta presedintelui Vladimir Putin.

"Aceasta metoda de pregatire a fortelor armate a fost utilizata ultima oara de Germania fascista", in timpul celui de al Doilea Razboi Mondial, a adaugat Soigu.

De asemenea, ministrul a denuntat "intensitatea" exercitiilor militare ale NATO, care s-au dublat, spune el, in ultima perioada: "Cea mai mare parte (din aceste exercitii - n.red.) are un caracter antirus".

Potrivit ministrului, activitatile de informatii navale si aeriene ale fortelor NATO, in apropierea frontierelor ruse, s-au inmultit si ele, in mod dramatic.

"NATO a calificat Rusia ca fiind principala amenintare si continua sa isi consolideze potentialul militar in apropiere de frontierele noastre", a subliniat Soigu.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

5170 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    da... (Joi, 22 decembrie 2016, 13:56)

    rov [utilizator]

    eu am pus la ursulet o masca cu un conducator sovietic...si il adora bisonu'
  • +16 (16 voturi)    
    Atat stiu rusii (Joi, 22 decembrie 2016, 14:03)

    mitg [utilizator]

    Ori sa strige in gura mare "FASCISTII HITLERISTI", ori sa ameninte cu arme nucleare.
  • +16 (16 voturi)    
    Vorbeste ursul...! (Joi, 22 decembrie 2016, 14:14)

    obvious [utilizator]

    Asa, am inteles, si ? Care era ideea?
    Folosirea lagarelor construite de catre nazisti, de catre armata rusa, in tarile de sub Cortina de Fier, dupa ce razboiul s-a incheiat ce a insemnat?
    Rusificarea teritoriilor. acaparate cu forta la sfarsitul razboiului ce a insemnat?
    Instalarea de regimuri comuniste si aservirea catre Moscova atat ideologic cat si economic, pt decenii, cu ce a facut "doctrina rusofona" mai dezirabila decat cea nazista in tarile inconjuratoare URSS?
    Intorcandu-ne la idee, uniformele folosite de soldatii rusi in Crimeea (achizitionate de la supermarket conform spuselor lui Putin) ce au fost?
    • +6 (6 voturi)    
      si granitele (Joi, 22 decembrie 2016, 15:10)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui obvious

      Scarnavia asta vorbeste cu nerusinare de "granitele rusesti". Care, alea din Ucraina ocupata pe jumatate si sfasiata in bucati?
  • +13 (13 voturi)    
    Inamicul (Joi, 22 decembrie 2016, 14:18)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cel mai periculos inamic extern al NATO este Rusia. Nu China vrea sa ne cucereasca, nici India nu vrea, nici Brazilia sau Japonia.

    Dar inamicul nostru principal este atat de prost, desi ne ameninta chiar nuclear, incat nu intelege cum de ne este inamic. Mare este gradina Domnului!
  • +13 (13 voturi)    
    Hotul striga hotul ! - noua politica ruseasca (Joi, 22 decembrie 2016, 14:21)

    liviul2006 [utilizator]

    De cand e Putin prin conduceri, singura politica, chiar si a celui mai prost si insignifiant rus este "Hotul striga "Hotul !" "

    Binenteles, prinde si la prosti, pentru ca e aplicata destul de des de PSD.

    Rusii, ca si cei din PSD, sunt destul de destepti ca sa stie ca "Multi, dar prosti", si lipsiti de orice scrupule pana la diabolic in a-i jefui (sau chiar ucide) pe acesti "multi, dar prosti"
  • +4 (4 voturi)    
    unicitate (Joi, 22 decembrie 2016, 15:08)

    revo [utilizator]

    Armata rusa, in schimb, nu poate fi comparata cu nimic altceva. Ea este un etalon in sine! A intrat si in folclorul universal cu: "davai ceas...", "vin rusii" etc.
  • +5 (5 voturi)    
    Adica aliatii lui Stalin (Joi, 22 decembrie 2016, 15:37)

    Bogdan_100 [utilizator]

    cu care au cipartit Europa si au desfiintat statul polonez. Sa inteleg ca vor sa se alieze cu britanicii ca sa anihileze Germania si sa imparta Franta?