Statul Islamic revendica atacul de la Targul de Craciun din Berlin

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 20 decembrie 2016, 21:34 Actualitate | Internaţional


Statul Islamic revendica atacul de la Targul de Craciun din Berlin, informeaza Reuters. Informatia a fost facuta publica de Amaq, agentia de presa a organizatiei jihadiste Stat Islamic.

"Executorul operatiunii (…) din Berlin este un soldat al Statului Islamic si a executat operatiunea ca raspuns la apelurile sa vizeze cetateni ale tarilor coalitiei", a anuntat marti agentia de presa a Statului Islamic.



















2758 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    cu toate astea... (Marţi, 20 decembrie 2016, 21:44)

    demaGOGU [utilizator]

    ..sa ne opunem amalgamarii: nu toti musulmanii sunt teroristi!

    (dar toti teroristii sunt musulmani).
    • 0 (2 voturi)    
      simplu (Miercuri, 21 decembrie 2016, 9:53)

      dottore-plagiatore [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Punem vize, controale si amprentam toti musulmaniim plus rata de refuz a vizelor de 95%. Nu inviti peste 1 milion de musulmani in Europa doar asa, pentru ca esti Merkel si vrei sa-ti speli imaginea dupa ce i-ai nenorocit pe greci cu moneda ta unica.
  • 0 (0 voturi)    
    Uau, (Marţi, 20 decembrie 2016, 21:49)

    AncaBalaceanu [anonim]

    ce surpriza!
  • -1 (3 voturi)    
    Putin a ordonat atacul ca razbunare pt. asasinat (Marţi, 20 decembrie 2016, 22:06)

    dumitrica [utilizator]

    Vladimir Putin a ordonat atacul cu camion din piața de Crăciun de la Berlin ca răzbunare indirecta pe Statele Unite care au pus la cale asasinarea ambasadorului rus în Turcia pentru a strica relațiile intre Moscova și Ankara (totul este legat de conflictul din Siria).

    In acord cu un obicei vechi (vezi avioanele rusești prăbușite în Sinai și Rostov pe Don) rusii s-au răzbunat imediat cu un atac de proporții împotriva unei tari NATO. De obicei America nu este direct lovita pentru a evita atentate de amploare la Moscova, comandate de la Washington.

    Nu exista nici un Stat Islamic. Organizația este doar un țap ispășitor pe care se da vina pentru o întreagă gama de lucruri cum ar fi atacurile de tip terorist. SUA și Rusia se războiesc intre ele și ne anunța pe Reuters ca au fost jihadistii.
  • 0 (0 voturi)    
    Daesh, Isis, IS, Isil (Marţi, 20 decembrie 2016, 22:15)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Nici ei nu mai stiu..pare o facatura ,,iar Merkel deranjeaza ..un 19/12
  • 0 (0 voturi)    
    ah, was?! (Marţi, 20 decembrie 2016, 23:39)

    yoyosm [utilizator]

    deci pica varianta cu era un refugiat care se "jucase prea mult" pe calculator (vezi München) jocuri violente...
  • 0 (0 voturi)    
    Zice ca (Miercuri, 21 decembrie 2016, 0:21)

    FlorinG [utilizator]

    ISIS a revendicat si rezultatul alegerilor din Romania, din 11 decembrie (twelve eleven)...
  • 0 (0 voturi)    
    rahao (Miercuri, 21 decembrie 2016, 0:25)

    robert.b [utilizator]

    Astia revendica orice misca, pardon, explodeaza. Daca se partaie o scroafa in spatele casei, sau am uitat oala cu ciorba pe foc, hop si isis-ul cu revendicarea. Hai sictir!
    • -1 (1 vot)    
      ma mir (Miercuri, 21 decembrie 2016, 9:54)

      dottore-plagiatore [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      Ma mir ca n-au revendicat tentativa de atac terorist cu bomba fabricata din petarde de anul trecut din secuime.
  • 0 (0 voturi)    
    Dovezi? (Miercuri, 21 decembrie 2016, 11:35)

    Bogdan31415 [anonim]

    Exista?

    Asa poate oricine sa spuna ca "el revendica" sau sa spuna ca "isis revendica".