Statul Islamic revendica atacul de la Targul de Craciun din Berlin

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 20 decembrie 2016, 21:34 Actualitate | Internaţional

Statul Islamic revendica atacul de la Targul de Craciun din Berlin, informeaza Reuters. Informatia a fost facuta publica de Amaq, agentia de presa a organizatiei jihadiste Stat Islamic.

"Executorul operatiunii (…) din Berlin este un soldat al Statului Islamic si a executat operatiunea ca raspuns la apelurile sa vizeze cetateni ale tarilor coalitiei", a anuntat marti agentia de presa a Statului Islamic.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2726 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    cu toate astea... (Marţi, 20 decembrie 2016, 21:44)

    demaGOGU [utilizator]

    ..sa ne opunem amalgamarii: nu toti musulmanii sunt teroristi!

    (dar toti teroristii sunt musulmani).
    • 0 (2 voturi)    
      simplu (Miercuri, 21 decembrie 2016, 9:53)

      dottore-plagiatore [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Punem vize, controale si amprentam toti musulmaniim plus rata de refuz a vizelor de 95%. Nu inviti peste 1 milion de musulmani in Europa doar asa, pentru ca esti Merkel si vrei sa-ti speli imaginea dupa ce i-ai nenorocit pe greci cu moneda ta unica.
  • 0 (0 voturi)    
    Uau, (Marţi, 20 decembrie 2016, 21:49)

    AncaBalaceanu [anonim]

    ce surpriza!
  • -1 (3 voturi)    
    Putin a ordonat atacul ca razbunare pt. asasinat (Marţi, 20 decembrie 2016, 22:06)

    dumitrica [utilizator]

    Vladimir Putin a ordonat atacul cu camion din piața de Crăciun de la Berlin ca răzbunare indirecta pe Statele Unite care au pus la cale asasinarea ambasadorului rus în Turcia pentru a strica relațiile intre Moscova și Ankara (totul este legat de conflictul din Siria).

    In acord cu un obicei vechi (vezi avioanele rusești prăbușite în Sinai și Rostov pe Don) rusii s-au răzbunat imediat cu un atac de proporții împotriva unei tari NATO. De obicei America nu este direct lovita pentru a evita atentate de amploare la Moscova, comandate de la Washington.

    Nu exista nici un Stat Islamic. Organizația este doar un țap ispășitor pe care se da vina pentru o întreagă gama de lucruri cum ar fi atacurile de tip terorist. SUA și Rusia se războiesc intre ele și ne anunța pe Reuters ca au fost jihadistii.
  • 0 (0 voturi)    
    Daesh, Isis, IS, Isil (Marţi, 20 decembrie 2016, 22:15)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Nici ei nu mai stiu..pare o facatura ,,iar Merkel deranjeaza ..un 19/12
  • 0 (0 voturi)    
    ah, was?! (Marţi, 20 decembrie 2016, 23:39)

    yoyosm [utilizator]

    deci pica varianta cu era un refugiat care se "jucase prea mult" pe calculator (vezi München) jocuri violente...
  • 0 (0 voturi)    
    Zice ca (Miercuri, 21 decembrie 2016, 0:21)

    FlorinG [utilizator]

    ISIS a revendicat si rezultatul alegerilor din Romania, din 11 decembrie (twelve eleven)...
  • 0 (0 voturi)    
    rahao (Miercuri, 21 decembrie 2016, 0:25)

    robert.b [utilizator]

    Astia revendica orice misca, pardon, explodeaza. Daca se partaie o scroafa in spatele casei, sau am uitat oala cu ciorba pe foc, hop si isis-ul cu revendicarea. Hai sictir!
    • -1 (1 vot)    
      ma mir (Miercuri, 21 decembrie 2016, 9:54)

      dottore-plagiatore [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      Ma mir ca n-au revendicat tentativa de atac terorist cu bomba fabricata din petarde de anul trecut din secuime.
  • 0 (0 voturi)    
    Dovezi? (Miercuri, 21 decembrie 2016, 11:35)

    Bogdan31415 [anonim]

    Exista?

    Asa poate oricine sa spuna ca "el revendica" sau sa spuna ca "isis revendica".