Barbatul care l-a ucis pe ambasadorul Rusiei la Ankara apartinea retelei clericului Fethullah Gulen, afirma un oficial turc/ Gulen neaga si condamna atacul

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2016, 22:41 Actualitate | Internaţional

Barbatul care a tras in ambasador
Foto: Captura Twitter
Se pare ca tragatorul care l-a ucis pe ambasadorul rus in Turcia, luni, a apartinut retelei clericului Fethullah Gulen, care se crede ca a stat in spatele puciului organizat in Turcia in luna iulie, a declarat un oficial de securitate, citat de Reuters.

  • Asasinul a fost anchetat de posibile legaturi cu tentativa de lovitura de stat din Turcia, dar a fost gasit nevinovat
Oficialul, care a refuzat sa fie identificat, a declarat ca ancheta actuala a fost axata pe legaturile asasinului cu reteaua lui Fethullah. 

Guvernul spune ca Gulen, care a trait intr-un exil auto-impus in Pennsylvania, SUA din anul 1999, a creat o "retea paralela" in cadrul politiei, armatei, in serviciile judiciare si civile, concentrate pe distrugerea statului. Cu toate acestea, clericul neaga afirmatiile. 

Presedintele Tayyip Erdogan a identificat atacatorul, ucis mai tarziu de fortele de securitate, drept un membru al serviciilor de securitate din politia Ankarei, care a petrecut intre un an si jumatate si doi ani in acest serviciu.

Fethullah Gulen condamna insa categoric uciderea ambasadorului si sustine ca nu a avut niciun amestec in acest "act atroce"

Fethullah Gulen nu a avut nicio legatura cu asasinarea ambasadorului Rusiei in Turcia si condamna cu fermitate uciderea, a declarat un functionar care ii ofera consultanta in probleme de mass-media, citat de Reuters.

Consilierul Alp Aslandogan a declarat pentru Reuters ca aceste "semne foarte puternice", care indica ca tragatorul care l-a ucis pe ambasador, au apartinut retelei lui Gulen sunt de luat in ras si destinate sa musamalizeze lipsa securitatii.

"Domnul Gulen condamna categoric acest act atroce", a spus Aslandogan.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

5291 vizualizari

  • +42 (42 voturi)    
    ce sa afirme si turcii? (Luni, 19 decembrie 2016, 22:51)

    NWalker [utilizator]

    cum i-a plecat aluia glontul din teava, era de-al lui Gulen.
    la ce epurari odioase au facut astia au mai lasat de samanta 2-3 gulenisti in armata si nu oricare arata ci exact aia de "lupta impotriva revoltei". deja turcii intra in criza de ata alba, au nevoie de km intregi, nu stiu unde gasesc asa papiote mari...
    • +30 (30 voturi)    
      Corect (Luni, 19 decembrie 2016, 22:57)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      Daca nu e kurd, e de la Fetullah Gullen!! Ce sa zic! Chiar ca e cusut cu ata alba!
      • +4 (6 voturi)    
        atat Sultanul cat si Cracanatul (Luni, 19 decembrie 2016, 23:13)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Vor Locui in Mausoleu !
      • +5 (5 voturi)    
        da...l-a pus chiar Obama (Marţi, 20 decembrie 2016, 0:11)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui fit

        restul toti ii iubim pe rusi...si ne bucuram ca in 2014 - 2016 au omorat peste 10.000 de oameni, din peste 10 tari...
    • +26 (28 voturi)    
      Evident (Luni, 19 decembrie 2016, 23:03)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui NWalker

      Sper sa le intre bine in cap politicienilor europeni ca Turcia nu are ce cauta in UE.

      Foarte bine face Austria ca se opune. In opinia mea, Romania e oarecum constransa sa spuna da aderarii Turciei, pentru ca suntem vecini si nu trebuie sa ne punem rau cu ei.

      Cred insa ca in spatele usilor, multe state sunt contra si sustin Austria. Si asa trebuie sa fie.
      • +8 (8 voturi)    
        Erdogan (Luni, 19 decembrie 2016, 23:20)

        Caucazian [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        e un dezastru pentru Turcia
  • +40 (40 voturi)    
    Da da (Luni, 19 decembrie 2016, 22:53)

    mitg [utilizator]

    D-aia era inca angajat in fortele speciale din politie, de Gulenist ce era.
  • +32 (32 voturi)    
    ce convenabil...daca nu a fost kurd, deh (Luni, 19 decembrie 2016, 22:58)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    macar gulenist sa fie....pacat mare ca nu era kurd, membru PKK, ce ar mai fi jubilat Erdogan. Asa, cica ar fi un gulenist care a arestat in masa toata vara si toamna pe....gulenisti...ce logica! Cum sa spuna ca era turc, membru ISIS- desi se stie (si chiar Putin a spus acum un an, cand erau certati) ca Turcia a sprijinit activ ISIS?!. Pai cum sa recunoasca ca era tot unul de-al lor?!

    Asteptam ca la urmatorul mare cutremur din Turcia tot Gulen sa fie vinovat....
  • +23 (23 voturi)    
    islamistii (Luni, 19 decembrie 2016, 22:59)

    dum_i [utilizator]

    islamistii lui erdogan sunt deja gretosi.
  • +26 (26 voturi)    
    Gulenist sau kurd (Luni, 19 decembrie 2016, 23:00)

    Armadilo [utilizator]

    Daca nu ii kurd PKK atunci ii gulenist, daca nu ii gulenist atunci ii ISIS, numa turc satul de abuzurile lui Erdogan nu poate sa fie.

    Tie sila de ce poate sa scoata Erdogan pe banda rulanta.
  • +26 (26 voturi)    
    Ala striga de Alep dar ce sa zica si oficialu`.... (Luni, 19 decembrie 2016, 23:01)

    UnOarecare [utilizator]

    ..daca sefu`mare are un fix acum ii canta in struna toti...parca e PSD pe vremea lui Nastase sau Iliescu!
  • +25 (27 voturi)    
    Ce convenabil (Luni, 19 decembrie 2016, 23:01)

    banel [utilizator]

    Sa fie de-al lui Gulen. Motiv pentru inca 100.000 arestari si presiuni pe autoritatile americane. Te pomenesti ca acum si Putin o sa ceara extradarea lui Gulen.

    Nu vreti mai bine sa fie de-al lui Dragnea? Pe asta vi-l extradam imediat :)
  • +4 (4 voturi)    
    desigur... (Luni, 19 decembrie 2016, 23:07)

    ..13 [anonim]

    Este cevade groaza regimul asta a lui Erdogan - dusmanii si numai dusmanii sunt de vina....
  • +4 (6 voturi)    
    Gulen = Basescu (Luni, 19 decembrie 2016, 23:08)

    DT34 [utilizator]

    Se pare ca pentru Erdogan (Ponta), Gulen e un fel de Basescu al turcilor. Tot ce e rau..."e vina lui Basescu".
    Guvernul lui Erdogan imi aminteste de politica PSD-ista. Cine nu e cu noi e impotriva noastra, adversarii politici sint fascisti, extremisti, vanduti, sorosti, etc.
  • +4 (4 voturi)    
    clar... (Luni, 19 decembrie 2016, 23:09)

    liviu_ [utilizator]

    nu e kurd... nu e arab... la dracu , pe cine dam vina?!
    se pare ca au rezolvat aceasta problema... gulen e de vina!
    a arestat juma din politie , justitie , profesori si alltii... dar cumva pe asta l-a ratat...
  • +1 (5 voturi)    
    din doua, una... (Luni, 19 decembrie 2016, 23:27)

    ampersand [utilizator]

    Ori oficialului din securitate ii țâțâie fundu', ori vrea o promovare.
  • +5 (5 voturi)    
    Buuu... (Luni, 19 decembrie 2016, 23:46)

    Vlad-I [utilizator]

    Nu ma surprinde daca oficialul turc ar spune ca in Turcia erdoganistii sunt aia harnici si frumosi y gulenistii cei urati si lenesi.
  • +2 (4 voturi)    
    pe bune (Luni, 19 decembrie 2016, 23:54)

    giccu [anonim]

    pe bune?!