​Rusia: 25 de morti in Siberia, dupa ce au baut ulei de baie pe post de alcool

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 decembrie 2016, 11:39 Actualitate | Internaţional

Dorinta de a consuma alcool este starnita de o parte a emisferei drepte a creierului
Foto: Captura Twitter
Cel putin 25 de persoane au murit in Irkutsk, in Siberia, dupa ce au baut ulei de baie parfumat care continea un alcool toxic, au anuntat luni autoritatile locale, citate de AFP.

In total, 42 de persoane s-au prezentat la spital dupa ce au baut in week-end un lichid prezentat ca ulei de baie cu aroma de paducel. 25 dintre ei au murit, a precizat Comitetul rus de ancheta, intr-un comunicat.

Potrivit agentiei Interfax, preluata de Reuters, bilantul a ajuns la 33 de victime, dupa publicarea primului comunicat.

Potrivit autoritatilor, pe eticheta produsului se specifica faptul ca uleiul este impropriu consumului deoarece contine metanol, o substanta toxica folosita ca antigel. Unii rusi il consuma insa ca alcool, din cauza pretului redus.

Doua persoane au fost arestate in urma acestor decese si au fost efectuate perchezitii la firmele care vindeau acest produs.

Apa de Cologne ieftina si lotiuni care contin alcool sunt vandute fara restrictiile care se aplica bauturilor spirtoase, fiind consumate uneori de rusii saraci.

Alcoolul artizanal si produsele contrafacute sunt folosite in spatiul fostei URSS ca o alternativa ieftina la alcoolul traditional.

Autoritatile ruse s-au declarat ingrijorate in 2015 de explozia pietei negre a alcoolului, in urma cresterii preturilor impusa pentru a lupta impotriva alcoolismului.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

9078 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    nu ne pasa (Luni, 19 decembrie 2016, 11:45)

    MarianPConstantin [utilizator]

    Nu au decat sa moara. Selectie naturala :))
  • +9 (15 voturi)    
    Tare (Luni, 19 decembrie 2016, 11:58)

    Soljenitin [utilizator]

    Parca ar fi din seria "In Soviet Russia"...
  • +11 (11 voturi)    
    LOL (Luni, 19 decembrie 2016, 11:59)

    vladf [utilizator]

    Lupta importiva alcoolismului .... in Rusia

    Asta este cel mai bun banc legat de alcool :) cool
  • +16 (18 voturi)    
    Trist (Luni, 19 decembrie 2016, 12:12)

    mitg [utilizator]

    "in urma cresterii preturilor impusa pentru a lupta impotriva alcoolismului."

    Alcoolismul nu dispare crescand preturile (ajungi la situatii periculoase de genul), ci doar prin educatie si campanii sociale cu scop preventiv-curativ.
  • +9 (11 voturi)    
    bloodymir (Luni, 19 decembrie 2016, 12:13)

    mad0nion [utilizator]

    Bloodymir e intre ciocan si nicovala. Ori subventioneaza vodka ori fuge pe spatia orbitala. Ca doar acolo ar avea vreo sansa sa scape de gloata furioasa trezita din betie!
  • +15 (17 voturi)    
    iarasi !!!! (Luni, 19 decembrie 2016, 12:20)

    asada [utilizator]

    In 44 cand au invadat Romania mancau pasta de dinti pe paine si dadeau cu ceasul de trotoar cand numai functiona nestiind sa il intoarca !!! Dupa 70 de ani crapa band ulei de baie . Astia se doresc conducatorii lumii in frunte cu marele criminal Putin !!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    politica dictatoriala a dlui Putin e iar,cauza (Luni, 19 decembrie 2016, 12:39)

    mihaitzateo [utilizator]

    In Rusia e ceva foarte aiurea sa pui accize pe alcoolurile tari.
    Au murit 25 de oameni saraci, pentru ca au baut ceva ieftin ce continea alcool,neavand bani sa isi ia macar o vodca ieftina.
    Fiind din Irkutsk ,din Siberia in mod sigur nu sunt toti rusi,o parte sunt nativi din Siberia.
    Dl Putin si cu gasca sa sunt lipsiti de umanitate.
    Se poate sa se dea acolo 2 sticle de 750ml de votca pe saptamana,la pret fara accize, pentru oameni saraci.
    Asta vine vreo 215 ml de votca pe zi,nu devii alcoolic de la atata votca.
    Daca domnului Putin i s-a nazarit ca trebuie sa vindece populatia Rusiei de alcoolism,incearca sa faca asta prin metode dictatoriale....educatie de KGBist.
    • 0 (0 voturi)    
      Sunt rusi rusi... (Luni, 19 decembrie 2016, 16:36)

      farty [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Sunt rusi rusi, da-i in mama lor de aici. Au avut grija sa rusifice cam tot ce e fosta URSS... mai ales cand vorbim de actuala Federatie Rusa. Aia cu ochii migdalati sunt in partea friguroasa a Siberiei, Irkutsk fiind in Sud, la granita cu Mongolia. Citeam un interviu cu Dorel Visan in Adevarul, in care spunea despre rusii care au venit in Transilvania in '44 ca furau cam tot ce prindeau si ca beau petrol pe post tuica. Deci, stirea asta nu ma surprinde deloc.
    • +1 (1 vot)    
      Si totusi... (Luni, 19 decembrie 2016, 21:43)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      daca bei zi de zi ~ 215 gr . de vodca cred ca ajungi alcoolic (mi se pare cam multicel chiar si pt. o data doar )
  • +5 (5 voturi)    
    Parca Putin (Luni, 19 decembrie 2016, 13:22)

    batmanss [utilizator]

    voia sa organizeze jocurile foamei in Siberia ...a început mai devreme "spectacolul"? E trist ca săracii oameni au ajuns sa apeleze la amestecuri periculoase , asta denota calitatea nivelului de trai pe acele meleaguri .