Siria: Explozie in Damasc / Politia afirma ca o centura exploziva purtata de o fetita de 7 ani a fost activata de la distanta

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 16 decembrie 2016, 18:52 Actualitate | Internaţional

O explozie a zguduit vineri un comisariat din Damasc dupa ce o centura exploziva purtata de o fetita de 7 ani a fost declansata de la distanta, scrie ziarul apropiat puterii al-Watan, preluat de AFP.

"O fetita de 7 ani a intrat in sectia de politie din cartierul Midan din Damasc purtand o centura exploziva care a fost declansata de la distanta", potrivit primelor elemente ale anchetei politiei preluate de cotidian pe pagina sa de Facebook.

Copilul a afirmat ca s-a pierdut si a cerut sa mearga la toaleta, unde centura a fost activata. Trei politisti au fost raniti, potrivit al-Watan.

Anterior, agentia oficiala de presa Sana a vorbit despre "informatii privind o explozie terorista la sectia de politie".

Este pentru prima oara in Siria cand un copil este folosit pentru a comite un atentat cu centura exploziva.

Observatorul sirian pentru drepturile omului a confirmat explozia, afirmand ca o "femeie" a murit, fara a putea preciza daca este vorba de un kamikaze sau o victima care se afla la locul exploziei.

Atentatele raman rare in Damasc, oras controlat de regimul presedintelui Bashar al-Assad, desi capitala este uneori tinta tirurilor de obuz lansate de rebelii care controleaza o serie de localitati din regiune.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

3798 vizualizari

  • +3 (27 voturi)    
    Cine a "activat-o" ? (Vineri, 16 decembrie 2016, 19:50)

    OvidiuStoica [anonim]

    Cine a declansat explozia fetitei ?
    Rusii cei rai sau rebelii-moderat-o-islamisti inarmati si finantati de SUA si Arabia Saudita ?
    • -2 (10 voturi)    
      pressa main stream (Vineri, 16 decembrie 2016, 23:37)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      ar zice ca ...assad.
      ca numai despre crimele regimului assad vorbeste.
      probabil ca va trece mai pe shest, stirea asta...
  • +6 (18 voturi)    
    se pare că (Vineri, 16 decembrie 2016, 20:39)

    PaulPastout [anonim]

    bestiile salafiste mai au încă agendă, și resursele financiare și de armament necesare...

    de remarcat schimbarea de ton a presei main-stream, acum că blocada din estul Alepului a căzut și, cine ar fi crezut, nu era o insulă de democrație... că nu se găsește nici măcar unul care să susțină scenariul MSM al rebelilor eliberatori ai Siriei de sub jugul Assad...
    Da, rebelii bombardează Damascul, pentru că viețile musulmanilor, fie sunniți, fie șiiți, fie alawiți, care au acceptat contractul social al unui stat secular, nu contează. Rebelii bombardează pentru că sunt fie fanatici wahabbiți fie simpli mercenari trimiși acolo să realizeze destabilizarea și să înlesnească regime change-ul visat de secăturile neocone.

    Pentru că a înarmat această rebeliune takfiristă - o strategie cel puțin cretină, sigur sadică - care evident nu a produs altceva decât mii de morți și ruine, Obama & Co trebuie să dea socoteală în fața Curții Penale.
  • +4 (16 voturi)    
    Occidentul compromis (Vineri, 16 decembrie 2016, 20:46)

    LatonDariat [anonim]

    Rebelii "moderati" folosesc copii in atentate teroriste. Asta sprijina Occidentul in Siria. Un razboi civil care s-a intins pe aproape 6 ani si care s-ar fi putut termina mult mai repede daca Occidentul nu oferea spijin militar si logistic brigazilor salafiste din Siria.
  • +8 (12 voturi)    
    Vad ca pe comentatori ii doare-n tastatura de (Vineri, 16 decembrie 2016, 22:39)

    Maniu [utilizator]

    viata acelui copil. De unde rezulta ca sunt aici sa sustina o agenda mizerabila. Singurul lucru de comentat aici era gradul de crima la care se pot preta fiarele salbatice care sunt acolo de toate partile. Fiare abjecte.
    • -10 (10 voturi)    
      iar (Vineri, 16 decembrie 2016, 23:43)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      n-ai inteles nimic, asta e, n-ai ce-i face.
  • +2 (6 voturi)    
    Ce priceputi sunt (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 0:29)

    Observatory [utilizator]

    romaine in politica externa !
    Bravo natiune !
    Cum faceti in interior cu Puscariasul la conducer?
  • +6 (8 voturi)    
    cât de ticălos poţi să fi să sacrifici un copil (Sâmbătă, 17 decembrie 2016, 7:40)

    let_s_twist_again [utilizator]

    pentru atentatele tale demente?
    musulmanii ăştia (adulţi) ar trebui exterminaţi până la ultimul. sunt bestii nu oameni.