Dodon spune ca ii va retrage cetatenia moldoveana lui Basescu imediat dupa ce va deveni presedinte

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 15 decembrie 2016, 9:59 Actualitate | Internaţional

Igor Dodon
Foto: Facebook - Dodon Igor
Presedintele ales al Republicii Moldova, Igor Dodon, a declarat ca va anula hotararea lui Nicolae Timofti de a-i acorda cetatenia lui Traian Basescu de indata ce va deveni presedinte, informeaza Agora.md.

"Procedura de acordare a cetateniei a fost incalcata. Iar asta va sta la baza cererii pentru retragerea acestei cetatenii. Daca Basescu vrea sa devina cetatean al Republicii Moldova, lasa sa o primeasca legal, asa cum se cuvine", a declarat Igor Dodon in cadrul unei emisiuni de la un post televizat. 

Dodon a spus ca retragerea cetateniei lui Basescu va fi al doilea lucru pe care il va face ca presedinte, primul fiind demiterea ministrului apararii, Anatol Selaru.

Traian Basescu si sotia sa Maria au depus pe 1 noiembrie juramantul pentru a deveni cetateni moldoveni la ambasada de la Bucuresti a Chisinaului.

Basescu a declarat pes 12 noiembrie, cu o zi inainte de turul doi ale prezidentialelor din tara vecina, ca Igor Dodon, daca va fi ales, va suspenda Acordul de Asociere cu Uniunea Europeana si implicit dreptul moldovenilor de a circula fara viza in UE.

Fostul sef al statului roman a votat in turul doi al prezidentialelor din Moldova pentru Maia Sandu, "candidatul care, in toata campania, a sustinut ca va mentine drumul european al Republicii Moldova si apropierea de Romania".


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

9371 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    a facut 5%, o parte buna din diaspora (Joi, 15 decembrie 2016, 10:07)

    jackalphonse [utilizator]

    Deci ne atras in piept din nou, facand parte din "sistem", cu imunitate, platit din bugetul de stat, hulind bugetarii...
    Dodoneata, esti doar un sclavon al rusilor...
  • +5 (13 voturi)    
    Dodon se musca de mana (Joi, 15 decembrie 2016, 10:37)

    Frank777 [utilizator]

    Cainii cand turba au creerul afectat si din cauza asta fac gesturi bizare.Spre exemplu un caine turbat isi poate musca o laba pana la sectionare.Dodon vrea sa-i retraga cetatenia lui Basescu.Bizar individ.
    • +14 (16 voturi)    
      Nu-i bizar !! (Joi, 15 decembrie 2016, 10:47)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      E , pur si simplu ...rus !!!!
      • 0 (0 voturi)    
        Tiganul (Joi, 15 decembrie 2016, 20:20)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        cand a ajuns imparat, intai pe taica-su' l-a spanzurat!
  • +16 (18 voturi)    
    Incepe mandatul pe gustul lui Putin ! (Joi, 15 decembrie 2016, 10:37)

    Susufler0 [utilizator]

    Jos cu ministrul apararii care urmareste prea mult interesele Republicii Moldova si, intre altele, se opune recrutarii cetatenilor moldoveni de catre ofiterii rusi aflati in Tiraspol in armata regulata a Rusiei.

    Jos apoi si cu Basescu ! Sa-i retragem cetatenia moldoveneasca, pt ca militeaza pt Unirea Republicii Moldova cu Romania si pt integrarea in UE.

    "Procedura de acordare a cetateniei a fost incalcata" zice Dodon, caruia nu-i pasa ca o cerere de anulare facuta de el pt aceleasi motive a fost respinsa de Curtea Constitutionala.

    PS. Pe pariu ca Base castiga in instanta procesul pe care il va intenta Presedintelui Dodon dupa ce acesta va anula Decretul lui Timofti !
  • +13 (13 voturi)    
    Mda.. (Joi, 15 decembrie 2016, 12:12)

    qwertyuiop [utilizator]

    Lu Dodon ii e teama ca Base poate candida mandatul urmator si poate castiga (chiar poate castiga).
    Problema e ca retragandu-i cetatenia nu va face altceva decat sa incinga spiritele si sa-l ajute pe Base (exact cum a facut Ponta cu diaspora la prezidentiale).
    Base isi poate lua cetatenia si daca se enerveaza il sparge in campania viitoare si pe mama lu Dodon.
  • -10 (10 voturi)    
    hehe (Joi, 15 decembrie 2016, 12:26)

    Toni_Romania [utilizator]

    Nu o sa mai poata Base sa si traga terenuri moca in Md..... Ce ma bucur.
  • -8 (10 voturi)    
    explicatie (Joi, 15 decembrie 2016, 13:01)

    Toni_Romania [utilizator]

    Dodon e azi sef acolo si pt. ca multi basarabeni sunt pro-Rusia dar si pt,. ca in Md si pro-europenii fura de rup.
  • +6 (6 voturi)    
    iti dai seama cit creier are asta? (Joi, 15 decembrie 2016, 14:01)

    iodixit [utilizator]

    si cei care l-au ales, ca venii vorba?
  • +1 (1 vot)    
    Dodon (Joi, 15 decembrie 2016, 18:58)

    Kepler [utilizator]

    mai bine ar aplica pt cetatenia rusa.
    A dovedit ca o merita din plin.