Reprezentantul ONU pentru drepturile omului: Bombardamentele asupra Alep, cel mai probabil o crima de razboi

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 14 decembrie 2016, 18:52 Actualitate | Internaţional

Siria - Alep, distrus de razboi
Foto: Captura YouTube
Fortele guvernamentale siriene si aliatii lor au incalcat, aproape cu certitudine, legislatia internationala si au comis, probabil, crime de razboi prin cele mai recente bombardamente asupra civililor care sperau sa fie evacuatidin estul orasului sirian Alep, a declarat miercuri seful ONU pentru drepturile omului, potrivit Reuters.

"Guvernul sirian are o responsabilitate clara de a asigura ca oamenii sai sunt in siguranta, si esueaza palpabil sa profite de ocazie pentru a face asta", a aratat Zeid Ra'ad al Hussein intr-o declaratie de presa.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1913 vizualizari

  • 0 (22 voturi)    
    poate (Miercuri, 14 decembrie 2016, 19:15)

    Mazeta [utilizator]

    Trupele siriene ar trebui obligate să folosească gloanțe oarbe, pamflete și ghirlande de flori, așa cum procedează americanii care asediază Mosul.
    • +1 (15 voturi)    
      Cand oare? (Miercuri, 14 decembrie 2016, 19:45)

      newuluc [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      scapam de postacii rosii gen mazeta...
      • +1 (1 vot)    
        Peste circa 18 luni , cand Putin va fi falit.. (Miercuri, 14 decembrie 2016, 21:53)

        D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui newuluc

        ... si Rusia un stat in descompunere. Abia astept.
    • +1 (1 vot)    
      O sa v-o traga americanii, ai rabdare.... (Miercuri, 14 decembrie 2016, 22:01)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Trupele siriene chiar ca ar fi folosit gloante oarbe si gornete de hartie daca nu veneau rusii sa ii ajute. Dar tot degeaba, rusii nu vor castiga nimic in Siria si atunci sa vedem cine va mai plateste pe voi postacii sovietici, o sa dispareti atunci si praful o sa se aleaga de propaganda voastra mincinoasa si abjecta.
  • +4 (6 voturi)    
    ha haa (Miercuri, 14 decembrie 2016, 20:49)

    hot news [utilizator]

    pai ce exprimare e asta??
    si Carlsberg e PROBABIL cea mai buna bere din lume .
  • +5 (9 voturi)    
    ... (Miercuri, 14 decembrie 2016, 21:03)

    utug [utilizator]

    Arabia Saudita, America, Franta, Regatul Unit, Turcia ... nu au reusit Regim Change in Siria precum in Libia, Irak ...
    Incredibil.
    • +1 (1 vot)    
      Rusii sunt terminati, si razboiul nu a inceput (Miercuri, 14 decembrie 2016, 21:56)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui utug

      Inca nu te bucura, nu e timpul trecut, rusii tai nu o sa faca nimic in Siria, o sa dea chix, ca si in Cecenia sau Afganistan.
    • 0 (2 voturi)    
      Libia și Irak (Miercuri, 14 decembrie 2016, 23:07)

      NaftuliVasile1 [anonim] i-a raspuns lui utug

      sunt două țări democratizate, o adevărată reușită a coaliției de „democratizare”.
  • -1 (1 vot)    
    Război „democratic” (Miercuri, 14 decembrie 2016, 23:03)

    NaftuliVasile1 [anonim]

    „Peste 300.000 de persoane au murit de la declanșarea în martie 2011 a războiului civil în Siria și alte câteva milioane au fost constrânse să se refugieze.”